اطلاعات عمومی دندانپزشکی

تجویز آنتی بیوتیک در دندانپزشکی

تجویز آنتی بیوتیک در دندانپزشکی

استفاده از آنتی بیوتیک در دندانپزشکی امری رایج است که برای درمان بسیاری از مشکلات دهان و دندان که با عفونت و دیگر مشکلات باکتریایی منافات دارند، توسط دندانپزشک تجویز می شود. برخی از مشکلاتی که در دندانپزشکی برای درمان آن ها از آنتی بیوتیک استفاده می شود، شامل مواردی چون آبسه دندان، عفونت لثه و عغونت ریشه های دندان ها می شود. علاوه بر آن، در بسیاری از جراحی های دندانپزشکی مانند ایمپلنت، کشیدن دندان و عصب کشی نیز ممکن است برای جلوگیری از ایجاد عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود. در ادامه مقاله انواع آنتی بیوتیک های تجویز شده در دندانپزشکی را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تجویز آنتی بیوتیک پنسلین در دندانپزشکی

در کتب مرجع «پنی‌سیلین خوراکی» به عنوان انتخاب اول در بیماران عادی ذکر شده است. ولی از آنجایی که «آموکسی‌سلین» آنالوگ پنی‌سیلین با جذب بهتر و دوام خونی بیشتر است، دندانپزشکان بیشتر مایلند از این آنتی‌بیوتیک برای درمان بیماران خود استفاده کنند که دلایل آن‌ها منطقی هم به نظر می‌رسد. آموکسی سیلین در ترکیب با کلاونیک‌اسید (کو آموکسی کلاو) می‌تواند برای درمان بیماران دچار ضعف ایمنی گزینه عالی باشد.

معمولا تزریق پنی سلین به دلیل خطراتی که این آمپول دارد توصیه نمی شود. طی دهه های گذشته افراد زیادی به دلیل حساسیت شدید به پنسلین به کام مرگ کشیده شده اند. با توجه به این که داروها و آمپول های موثر و کارآمدی را می توان جایگزین پنی سلین کرد تزریق این آمپول فقط در موارد خاص و توسط دندانپزشک معالج توصیه می شود.

موارد تجویز آنتی بیوتیک در دندانپزشکی

آنتی بیوتیک ها در دندانپزشکی استفاده گسترده دارند، با این حال برخی از رایج ترین و مهم ترین شرایطی که در آن دندانپزشک به تجویز آنتی بیوتیک اقدام می کند شامل موارد زیر می باشد:

 • انواع عفونت های دهان و دندان که باعث تورم لثه و تجمع چرک می شود.
 • التهابات لثه و عفونت های پریودنتال.
 • پس از جراحی جهت براشتن عفونت و آبسه دندانی.
 • تریسموس.
 • ترشحات چرکی لثه یا دندان.
 • پیشگیری از ایجاد عفونت پیش یا پس از جراحی.
 • کنترل عفونت پری کرونیت.
 • انواع تورم های خارجی دندان که اغلب با تب همراه هستند.

انواع آنتی بیوتیک های تجویز شده در دندانپزشکی

در دندانپزشکی با توجه به نیاز بیمار ممکن است از انواع متفاوتی از آنتی بیوتیک ها استفاده شود، با این حال می توان گفت برخی از مهم ترین و رایج ترین انواع آنتی بیوتیک ها شامل موارد زیر می باشد:

پنی سیلین ها

پنی سلین ها از رایج ترین انواع آنتی بیوتیک هایی هستند که برای درمان اغلب مشکلات دهان و دندان موثر هستند. پنی سلین G در عفونت های بافت نرم دهان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. انواع دیگر پنی سلین ها ار رایج ترین انواع آنتی بیوتیک ها هستند که در درمان اغلب مشکلات دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد. پنی سلین ها انواع مختلفی دارند، به عنوان مثال پنی سلین G اغلب برای درمان عفونت های بافت نرم دهان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی دیگر از انواع پنی سلین ها مانند پنی سلین پروکائین و بنزادین پنی سلین نیز برای عفونت های وسیع دهانی، در جراحی های دهان، دندان و شکستگی های فک مورد استفاده قرار می گیرند. پنی سلین خوراکی نیز نوع دیگری از انواع پنی سلین ها می باشد که برای درمان عفونت های دهان و دندان، پریودنتال و پیشگیری از عفونت ها پیش یا پس از انواع جراحی های فک و دندان می تواند موثر واقع شود.

سرنگ و آمپول پنی سیلین

آموکسی سیلین

آموکسی سیلین نیز یکی دیگر از آنتی بیوتیک هایی است که در درمان عفونت های دندانی مانند پری کرونیت، تریسموس، آبسه و عفونت های پریودنتال مزمن کاربرد بسیاری دارد.

جعبه قرص آموکسی سیلین دوز 500 و 100

سفالوسپورین ها

سفالوسپورین ها آنتی بیوتیک هایی هستند که انواع و کاربردهای متفاوتی دارند. سفالوتین نوعی سفالوسپورین است که از عفونت هایی که پس از جراحی به وجود می آیند، پیشگیری می کند. سفرادین و سفالکسین انواع دیگری از سفالوسپورین ها هستند که در عفونت های استخوانی، دندانی و فکی تاثیر فراوانی دارند.

جعبه آمپول سفالوسپورین

سوالات متداول تجویز آنتی بیوتیک در دندانپزشکی

1-موارد منع تجویز آنتی بیوتیک در دندانپزشکی چیست؟

استفاده از آنتی بیوتیک در برخی بیماران ممکن است باعث ایجاد برخی عوارض دارویی شود، بدین جهت تجویز آنتی بیوتیک برای بیمارانی که سابقه حساسیت های دارویی دارند ممنوع می باشد.

2-بهترین نوع آنتی بیوتیک برای استفاده در دندانپزشکی چیست؟

آنتی بیوتیک ها با توجه به نوع مشکل دهان و دندانی که فرد به آن دچار است، توسط دندانپزشک با معاینه کلینیکی بیمار تجویز می شود، از همین رو نمی توان گفت بهترین نوع آنتی بیوتیک در دندانپزشکی کدام است.

3-آیا استفاده از آنتی بیوتیک در دندانپزشکی عوارض دارد؟

آنتی بیوتیک ها مانند هر داروی دیگری دارای عوارض می باشد ولی در هنگام عفونت حتما باید آنتی بیوتیک مصرف شود در این حالت منفعت آنتی بیوتیک بیشتر از مضرات آن است. همین دلیل از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

4-چه زمانی باید برای تجویز آنتی بیوتیک به دندانپزشک مراجعه کرد؟  

در صورت احساس هرگونه درد، خونریزی، تورم، عفونت و التهاب در دندان ها و لثه ها و یا بوی بد دهان برای تشخیص و تجویز دارو به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

76 دیدگاه برای “تجویز آنتی بیوتیک در دندانپزشکی

 1. Avatar زهره گفت:

  سلام ممکنه دندون بعد از عصب کشی و باز عفونت کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکن است و باید توسط متخصص ریشه ری اندو انجام گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 2. Avatar زهره گفت:

  سلام وقت بخیر.من دندان ۵پایین رو عصب کشی کردم و چون عفونت داشت دکتر پانسمان کرد و انتی بیوتیک مصرف کردم..بعد از ۶روز دندانم رو پر کرد.بعد از پرکردن با آمالگام هنوز درد دارم..الان ۵روزه بعد از پرکردن درد دارم.دکتر انتی بیوتیک تجویز نکرد..آیا ممکنه عفونت باشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درد از دندان 5 پایین است. دندان شما عفونت دارد و بدرستی عفونت خارج نشده است. با عکس رادیوگرافی می توان پی به این قضیه برد. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 3. Avatar امیر گفت:

  سلام من دندون سمت چپم دندون ۶ راعصب کشی وپرکردم والان به شدت دردمیکنه طوری که نمیتونم شب ها بخابم باخوردن مسکن ۱ ساعت آروم میشه ودوباره دردمیگیره الان شروع به خوردن آموکسی سیلین و میترانیدازول کردم.درسته مصرف دارو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز در فضای مجازی بدون معاینه دارو تجویز نمی گردد. بهتر است با دندانپزشک معالج خود که در جریان درمان شما هستند مشورت نمایید.

 4. Avatar نیما کیانی گفت:

  سلام آقای دکتر خواستم تشکر کنم از اطلاعات خوبی که در اختیار ما میزارین و پاسخگوی سوالات ما هستید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود سپاس بر شما.

 5. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر چه قرصی بیشتر‌برای قبل عصب کشی دندان تجویز میکندد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از عصب کشی دندان و درمان ریشه نیازی به مصرف قرص نیست. دندان را با ماده بی حسی، بی حس می کنند. بعد از درمان نیز دندانپزشک در صورت لزوم دارو تجویز می نماید.

 6. Avatar مژه گفت:

  سلام، من یه روز پیش دکتر دندان ۶ فک پایینمو عصب کشی کرد و ریشه ها رو هم پر کرد، روز اول یه ژلوفن خوردم و درد نداشتم، از روز دوم دندونم شروع به درد کرد و زیر زبان و لپم جوش هایی شبیه آفت زده، دندان، لپ و زبانم درد می کنه، لوزه ی سمت همان دندانم متورم شده . حتی فک بالا و پایینم ( همان سمت) درد می کنه😥و غدد زیر زبانی همان طرف متورم شده… دفعه ی پیش هم
  غدد زیر زبانی متورم شده بود اما این دفعه چیزی شبیه آفت هم اضافه شده، و احساس می کنم دهانم بو گرفته…. گفتم نکنه به دارویی حساسیت دارم، یا عفونت کرده باشه…حالا خودم سر خود دارم آموکسی‌سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت می خورم😢

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود به متخصص مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود. از مصرف آنتی بیوتیک بصورت خودسرانه اجتناب کنید.

 7. Avatar امیر آراز گفت:

  سلام. من 3 روزه که عصب کشی دندانم رو کامل کردم و دندان رو پر کردن. پزشک گفت که آموکسی و مترونیدازول رو تا 7 روز هر 8 ساعت بخورم ولی من درد خاصی ندارم و ورمی هم روی لثه‌م ندیدم. به نظرتون درسته که من آنتی بیوتیک با این دوز بالا و به این مقدار مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما در روند درمان عصب کشی دندان شما بودند، بهتر است طبق تجویز دندانپزشک معالج خود درمان را ادامه دهید.

 8. Avatar فرزاد گفت:

  با سلام بنده ۵ روز پیش دندونم رو عصبکشی کردم ولی هنوز بعد ۵ روز درد دارم البته نسبت به دوروز قبل کمتر شده ولی بازم نسبت به روز اول ۶تا مسکن میخوردم الان روزی ۳تا مسکن میخورم البته اقای من ۴ روز هم آموکسی کلاو و متریمینازول هر ۸ساعت خوردم گفتم شاید عفونت داره البته متاسفانه دندونپزشک بعد که عصب کشی کرده گفت دندونت خیلی عفونت داشته!!۲بار هم عکس رادیوگرافی گرفت لطفا راهنمایی کنید دکتر درست عصب کشی کرده یا نه طبیعی بعد ۵روز بخاطر عفونت انتی بیوتیک رو ادامه بدم با تشکر🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد چند روز بعد از عصب کشی دندان طبیعی است. دوره درمان آنتی بیوتیک طبق تجویز دندانپزشک معالج تکمیل نمایید.

 9. Avatar راحله گفت:

  سلام
  برای عفونت دندان سفالکسیم مصرف میکنم
  فقط یادم‌نیست دکتر هر چندساعت یک بار گفته
  لطفا راهنمابی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه از دندان امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 10. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من دندانم رو روکش گذاشتم و دکترم فرمودن لثه ات التهاب داره اموکسی سیلین بخور ولی من قبلا با خوردن اموکسی سیلین بدنم راش زد چه انتی بیوتیکی استفاده کنم؟ تا بحال امپول پنی سیلین هم نزده ام.ممنون میشم جواب دهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و لثه ها انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. به این صورت در فضای مجازی دارو تجویز نمی شود.

 11. Avatar مرتضی گفت:

  سلام وقت بخیر ، من دندان ۶ بالا چپم رو ۶ سال پیش عصب کشی و روکش گردم بعد از چهار سال بالای لثم شروع به عفونت کرد و آبسه کرد درد هم نداشت تا جایی که عفونتش نوک میزد و تخلیه میشد انتی بیوتیک آموکسیسیلین خوردم سه ماه رفع شد دوباره عفونت کرد به خاطر کرونا نرفتم دندان پزشکی تا دو هفته پیش که عکس دندان گرفتم دکتر گفت بالای ریشه دندانت کیست داره باید جراحی لثه بشه که انجام دادم هم ریشه دندونم رو روشو تراشید و کیست و باک سازی کرد و آمالگام پر کرد ، بعد یک هفته ورم لثه و لپم خابید باز عفونت داره بعد از جراهی آموکسی سیلین ۴ روز خوردم باز جواب نداد به دکتر گفتم گفت ۳ هفته صبر کن بعد مشخص میشه ، من به انتی بیوتیک سفکسیم و زاکسیم حساسیت دارم به نظر شما انتی بوتیک قویتر مصرف کنم یا راه دیگه ایی هست آقا دکتر ممنون میشم جواب من رو بدین ،

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه و رادیوگرافی بررسی شود. بدون معاینه تجویز دارو امکان پذیر نیست. باید یک رادیوگرافی تهیه شود تا ببینیم عصب کشی درست و کامل انجام شده یا خیر.

 12. Avatar بهار گفت:

  سلام. من دندونهای سمت راست صورتم خیلی درد میکرد دوهفته آنتی بیوتیک خوردم اما خوب نشد رفتم دکتر برام آمپول پنیسیلین نوشت تاحالا ۳ تاشو زدم اما هنوز درد دارم بنظرتون دلیل چیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar تهمینه گفت:

  سلام وقتتون بخیر. جراحی دندان عقل انجام میدید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در مطب بندن کارهای درمان ارتودنسی انجام می گیرد برای جراحی دندان عقل می توانید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 14. Avatar فری گفت:

  باسلام آقای دکتر من دوروزه دندونم رو عصب کشی کردم بعد عصب کشی به شدت درد میکنه طوری ک روزی ۵ تا مسکن خوردم هیج تاثیری نداشت میخواستم بدونم دلیلش چیه ؟حتی وقتی زبونم به دندونم میخوره از شدت درد گریم میگیره میخواستم بدونم چیکار کنم به نظرتون عفونت کرده؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام احتمالا پروسه درمان ریشه به درستی انجام نشده است. مجدد به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

   1. Avatar تهمینه میلانی گفت:

    سلام . دندان 6 من عفونت کرده هر چه آنتی بیوتیک استفاده می کنم بی فایده است؟ چسکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر دندان بعد از عصب کشی عفونت کرده با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. عصب کشی ناقص بوده باید مجددا عصب کشی انجام شود. مصرف آنتی بیوتیک راه درمان نیست فقط درد تا تا یکی دو هفته متوقف می کند. دوباره عفونت سرباز می کند و درد شروع می شود. به یک متخصص ریشه با تجربه و خوب مراجعه کنید و باید حتما عصب کشی مجدد شود.

 15. Avatar حسین شاهینی گفت:

  سلام . آیا برای عفونت دندانم می توانم از آموکسی سیلین استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 16. Avatar احسان گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من دندونم شکسته و فقط ریشش مونده الان عجیب صورتم باد کرده،رفتم دکتر واسم قرص آموکسی سیلین نوشته میخواستم ببینم بعد چند روز این ورم میخوابه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ درست و دقیق باید از دندان شما معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس راهنمایی های لازم در هنگام معاینه داده می شود.

 17. Avatar امیرعلی ب گفت:

  با سلام؛ وقت بخیر
  آیا برای درمان ریشه و عفونت آن حتما نیاز به روت کانال هست ؟
  با آنتی بیوتیک تراپی نمیشه به آن خاتمه داد؟
  سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیک درمان قطعی نیست باید دندان عصب کشی و یا روت کانال انجام گردد.

 18. Avatar سارا ذاکر گفت:

  سلام آقای دکتر..دندون شش پایین من عفونت شدیدی داره و دکتر گفت سی درصد احتمال داره عصب کشی جواب بده..عصب کشی کردند فعلا و پانسمان هست..چهار تا پنی سیلین در دوروز و دو بسته آموکسی سیلین و مترودینازول دادند..روز دوم بشدت ورم کرده صورتم..میتونم بجای آموکسی آنتی بیوتیک قوی تری مثل آموکسی کلاو یا کلیندمایسین بخورم؟ ب دکترم دسترسی ندارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه در فضای مجازی دارو تجویز نمی شود.

 19. Avatar راحله مصلح گفت:

  سلام.یکی از دندانهای اسیای من پوسیدگی داشت ولی درد نداشت و برای ترمیم به دندانپزشک مراجعه کردم. در ابتدای ترمیم ، دندان بی حس نشد و دکتر گفتند که دندان عفونت دارد و انتی بیوتیک تجویز کردند. پس از مصرف انتی بیوتیک ها مراجعه کردم گفتند نیازی به روت کانال نیست و فقط دندان را ترمیم کردند. پس از ان وقتی مایعات یا غذای سفت میخورم دندانم درد میگیرد. مجددا مراجعه کردم ، از دندان عکس گرفتند گفتند سطح دندان نازک شده و پالپ به سطح دندان نزدیک شده و بهتر است که از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده کنی اگر تغییری نکرد بیا برای روت کانال تراپی. الان چند روزی است که از خمیر دندان سن سوداین استفاده میکنم و خیلی تاثییر خوبی داشته البته گاهی یه درد ریزی در دندانم دارم ولی نم دانم این روند درمان درست است یا نه.
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا چند روز ادامه دهید ممکن است حساسیت دندانی برطرف گردد.

 20. Avatar ابوالفضل داوری گفت:

  سلام
  آقای دکتر دندونم رو عصبی کشی کرد و پر کرد گفت دندونت یه کم عفونت داشت گفتم چرا پر کردی گفت کانالش رو تمیز کردم یه کم عفونت داشت برو آمپول بزنم پنی سیلین و دکزا چون بنده مداحم و این عفونت ها گلوم رو اذیت میکنه موقع خوندن چه آنتی بیوتیکی بخورم…آموکسی سیلین یا پنی سیلین وی یا هر چی شما صلاح بدونید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه کلینیکی در فضای مجازی آنتی بیوتیک نمیتوان تجویز کرد. باید معاینه انجام گردد.

 21. Avatar وحید گفت:

  دکتر جان درود
  من دندونای جلوییم ۶تا باقی مونده ولی سالمند
  فک پایینم عفونت کرده موقع غذاخوردن همشون درد میکنن نمیتونم چیزی بخورم اموکسلین میخورم اب نمک قرقره کردم فایده نداره ممکنه بهم کمک کنی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های شما باید توسط متخصص معاینه گردد تا تشخیص درمان داده شود.

 22. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ۱۲ سالشه اما یک دندونشو پر کرده ۲سال پیش اما دوباره از دیشب به شدت دردمیگیره وتا فردا که
  به پزشک دسترسی ندارم چی کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان عصب کشی شود. می توانید از مسکن برای آرام کردن درد استفاده کنید.

 23. Avatar مهدی گفت:

  سلام من دو ساله دندونم رو عصب کشی کردم متاسفانه چون روکش نکردم دندونم‌ شکست و فقط ریشه اش باقی مانده حالا از دیروز اطرافش آبسه کرده تماس گرفتم با دندونپزشکی گفتن سفکسیم ۴۰۰ بخورم می خواستم بدونم آیا تاثیری داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه کینیکی دارو تجویز نمی شود.

 24. Avatar مری گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید چند روز باید آنتی بیوتیک مصرف کنیم برای دندانی که کشیده شده؟
  مترونیدازول و سیپروفلوکساسین و بروملین تجویز کردن دکتر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروهای تجویزی را باید کامل استفاده کنید.

 25. Avatar مارال گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یک مدت لثه بالای قرمز شد و به مسواک و نخ دندان حساس شد و باعث می شد خونریزی کنه رفتم دکتر اون دندان جر مگیری کرد و خوب شد باز الان بعد یک مدت دوباره در اثر مسواک زدن دچار خونریزی و تورم قرمزی شده , فکر می کنم مقدار خیلی کمی هم لثه هم تحلیل رفته
  اینم بگم من هم قلیا ن می کشم و هم قهوه می خورم حالا می خواستم ببینم باید برم عکس بگیرم یا این که باز اب نمک و دهان شویه استفاده کنم و قهوه وقلیان بزارم کنار خوب می شه یا باز برم دکتر تو این وضعیت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به متخصص لثه جهت درمان لثه هایتان مراجعه کنید.

 26. Avatar امید گفت:

  سلام دکتر من نصف ریشه دندونم داخل لثه ام است و خیلی وقته نکشیدمش عفونتش ممکنه ب نقاط دیگه ی بدن سرایت کنه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و باقی مانده دندان خارج شود.

 27. Avatar سعیده گفت:

  باسلام. من دوندون اخری سمت چپ بالایی رو عصب کشی کردم سه روزه که درد شدید دارم ودکترم اموکسی سیلین وریفن ومترونیدازول تجویز کرده استفاده میکنم ولی هیچ بهتر نشدم چه باید بکنم اقای دکتر ممنون میشم راهنماییم بکنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیاد رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . عصب کشی خوب و کامل انجام نشده است.

 28. Avatar اکبری گفت:

  سلام دکتر جان
  دندونام جرم شدیدی داره .بعد جرم گیری فاصله میوفته بین دندونام با توجه به اینکه قبل بستن جرم هم فاصله دار بوده آیا ارتودنسی بعد جرم گیری می تونه این فاصله رو از بین ببره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درمان ارتودنسی برای بستن فاصله و ردیف و مرتب شدن دندانها است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 29. Avatar Sayeh گفت:

  سلام، من به علت کیست عفونی و ترک ریشه دندونم رو کشیدم، به جای مسکن کپسول آزیترومایسین خوردم،چون این مدت هر روز میخورم ،الان کار درستی کردم یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید طبق تجویز متخصص معالج خودتان دارو استفاده کنید. بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 30. Avatar علی گفت:

  سلام من سه روزه ک دندان عقلمو کشیدم ولی همچنان درد دارم و مسکن میخورم انتی بیوتیک هم برام تجویز نکردن ایا لازمه ک انتی بیوتیک بخورم اگه لازمه از چ انتی بیوتیکی استفاده کنم؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید و اگر لازم باشد ایشون براتون پس از معاینه آنتی بیوتیک تجویز می کند.

 31. Avatar امیر علی گفت:

  سلام آقای دکتر خدا قوت
  من سه ساله که ارتودنسی کردم برای جراحی فک از نظر دندانی زیاد مشکلی نداشتم ولی دلیل طول کشیدن مدت زمان ارتودنسی رشد کندیل های فکم هستش
  دندون شش پایین شروع به پوسیگی از مجاور لثه کرده و الان فکر می کنم به عصب رسیده چون گاها درد میکنه اما چون نزدیک جراحیم هست فکر نمی کنم بتونم ترمیم کنم
  چی کار کنم که هم درد کم بشه هم از روند پوسیدگی متوقف بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان رعایت شود. به متخصص معالجتون مراجعه شود.

 32. Avatar علی گفت:

  سلام. من دندونم رو حدود 15 سال عصب کشی کرده بودم. ومدتی بود که آبسه کرده بود بدون درد هم بود. پیش هر دکتری رفتم گفت که تا درد نگرفته کاری باهاش نداشته باش. هفته پیش درد گرفت. رفتم پیش دندونپزشک و عکس انداختم و دکتر گفت باید بکشیش. دکتر برام کشید. و آموکسی و مترونیدازول تجویز کرد. بعد 3روز هنوز آبسه من حتی کوچک هم نشده. باید چه کار کنم.؟دوباره به دکتر مراجعه بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آبسه دندان به معنای ایجاد توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه دندان آسیب دیده است. توسط دندانپزشک متخصص ریشه باید درمان شود. مراجعه به این لینک آبسه دندان

 33. Avatar یگان گفت:

  سلام خدمت اقای دکتر.من دندون 5سمت راست فک بالامو که شکستگی کلی داشت دکتر کشید الان بعد از 2روز دور دندونم سفیدک سیاهی مانند بسته.دکتر هیچ داروئی تجویز نکردن چون قبلا این دندونم عصب کشی شده بوده.اون سفیدک سیاهی مانند از چی میتونه باشه ممنون از راهنماییتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. پس معاینه کلینیکی می توان پاسخ داد.

 34. Avatar امیر حسین گفت:

  سلام اقای دکتر خدا وکیلی یکی راه بزارید جلوی من من خیلی از این دستگاه میترسم هرموقع رفتم دکتر از صدایی این تا چند روز خواب ندارم میشه کامل بیهوشم کنن بعدش دندانم رو درست کنن دوم اینکه دندان های من از پایین هی خراب میشن چکارشون کنم مسواک هم میزنم ولی نمیدونم چرا از پایین خراب میشن. چکار. کنم که این مثله درست بشه خیلی ممنون اگه جای هست برای من بگید که کامل بیهوش کنن من یزد هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای پر کردن دندان معمولا کسی را بیهوش نمی کنند مگر در شرایط خاصی که لازم باشد . شما می توانید با مراکز دندانپزشکی بیمارستانی تماس بگیرید امکان بیهوش کردن در ان مراکز وجود دارد

 35. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من 6 ماه پیش رابطه دهانی داشتم بعد 12 روز دچار قرمزی نوک الت و درد سوزش و ترشحات غلیظی شدم و ناراحتی شدید دکترا میگم سوزاک یا کلامیدیا و لی ازمایش pcr دادم منفی بود بنظورتون ممکنه عفونت بی هوازی دهانی باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   حتما باید از یک متخصص ارولوژی وقت معاینه بگیرید

 36. Avatar davood گفت:

  سلام. دکتر من امروز دندانم پر کردم اما دکتر برای من آموکسی و مترونیدازول تجویز کرد علت چیه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   اگر دندان عصب کشی شده نیاز به این داروها است در غیر اینصورت لازم نیست در هر حال این سوال را باید از دکتر معالج خودتان بپرسید چون ایشان با شرایط کلینیکی شما اشنا هستند

 37. Avatar فلاح گفت:

  سلام، روز به خیر،من 31 سالمه و توی 12 سالگی، دکتر به خاطر به هم ریختگی شدید دندان، دو دندان شماره 3 از فک بالا و پایین سمت چپ را کشیدن که قرار به انجام ارتودنسی بود که انجام ندادم،حالا با توجه به اینکه پسرفت لثه دارم ،آیا انجام ارتودنسی توی این سن باعث تشدید این پسرفت میشه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   شما باید معاینه شوید در صورتی که سلامت نسبی لثه ها میسر باشد می توان درمان ارتودنسی شما را شروع کرد. یکی از علل پوسیدگی دندان و تحلیل لثه همین ناهنجاری های دندانی و فکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *