زمان ارتودنسی

تاخیر در شروع درمان ارتودنسی

خانم بلوند درمان ارتودنسی دندان هایش را با تاخیر شروع کرده است

درست مثل هر شرایط پزشکی دیگر، مشکلات و اختلالات مربوط به دندان نیز باید در زمان مناسب خود درمان شود. بسیاری از ناهنجاری های دهان و دندان که در نهایت به ارتودنسی نیاز دارد اگر در زمان طلایی آن درمان شوند می توانند شرایط را برای بیمار و دندانپزشک بسیار آسان تر سازند. تأخیر در شروع درمان ارتودنسی مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

دستگاه های ارتودنسی فقط برای کودکان نمی باشد، بلکه در هر سنی، می توان از آنها به شرطی که سلامت لثه، دندانها وجود داشته باشد، استفاده گردد. اگر مشکل بیمار فکی باشد بهتر است درمان قبل از بلوغ شروع شود و اگر بیمار با مشکل فکی بعد از بلوغ مراجعه نماید نیاز به ارتودنسی و جراحی خواهد داشت.

اگر بیمار دارای ناهنجاری دندانی باشد به شرطی که مشکلات لثه ای نباشد در هر زمان می توان درمان ارتودنسی ثابت را انجام داد. ولی بازهم ترجیح داده می شود که برای مشکلات دندانی بیمار قبل از بلوغ مراجعه نماید.

دختری با ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت

برخی اوقات مشکلات آشکاری همچون بیرون زدگی دندان ها، دندان های نامرتب، مشکل در جویدن، حرف زدن و غیره شما را ملزم به انجام درمان ارتودنسی می نماید. معمولا در این شرایط انتخاب زمان مناسب درمان اصلی ترین دغدغه بیمار است. از آنجایی که تاخیر در شروع درمان ارتودنسی می تواند درمان را با چالش و تاخیر مواجه نماید، بهترین تصمیم مراجعه به یک متخصص ارتودنسی است. یک متخصص ارتودنسی با بررسی شرایط و مشکل شما در خصوص بهترین زمان شروع درمان تصمیم می گیرد.

اما بد نیست بدانید برخی دیگری از مشکلات که ممکن است کمتر در مورد آنان شنیده باشید، نشانه هایی از نیاز به درمان های ارتودنسی باشند. از این میان می توان به گاز گرفتن مکرر گونه، عدم توانایی در بستن راحت لب ها، عدم تقارن صورت و غیره اشاره نمود. مراجعه مرتب و به موقع به دندان پزشک می تواند در شناسایی این مشکلات و معرفی شما به یک متخصص ارتودنسی برای شروع به موقع درمان ارتودنسی تاثیر گذار باشد.

معمولا پیشنهاد می شود در 8 سالگی کودک حتما یک مراجعه به متخصص ارتودنسی برای بررسی مشکلات احتمالی داشته باشید. مزیت مراجعه در این سن این است که متخصص می تواند بهترین زمان ممکن برای آغاز درمان و البته بهترین نوع درمان را به شما پیشنهاد نماید و حتی از بسیاری از مشکلات در بزرگسالی پیشگیری نماید.

دختری با ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

ممکن است تاخیر در شروع درمان ارتودنسی پیشنهاد ارتودنتیست باشد!

بسیاری از والدین به محض شناسایی مشکل، فرزندان خود را در فاصله 7 تا 9 سالگی نزد یک متخصص  ارتودنسی برده و نگران تاخیر در شروع درمان ارتودنسی هستند و تصور می کنند تاخیر در شروع درمان ممکن است زمینه ساز مشکلات متعدد از جمله عدم امکان رفع کامل مشکل باشد. بد نیست بدانید درمان ارتودنسی از طرف ارتودنتیست ممکن است به صورت زود هنگام یعنی 7 تا 9 سالگی یا با تاخیر در شروع درمان ارتودنسی و در 11 یا 12 سالگی (پس از افتادن 4 دندان شیری آخر) پیشنهاد شود. تفاوتی که زمان شروع ارتودنسی می تواند ایجاد کند اغلب از مناظر زیر توسط متخصص ارتودنسی بررسی می شود:

  • نتایج درمان
  • طول مدت درمان
  • تعداد قرار ملاقات های لازم
  • همکاری و انگیزه بیمار
  • نوع ناهنجاری بیمار

آنچه بسیار مهم است نوع ناهنجاری بیمار است که تعیین می کند درمان در چه سنی شروع شود در بعضی از ناهنجاریها حتما می بایست درمان در سنین کم شروع شود تا نتایج درمان موفقیت آمیز باشد و کودک نیاز به جراحی نداشته باشد.  ضرورت ایجاد فضا برای دندان ها و تصحیح فکین عوامل دیگری هستند که باعث می شوند درمان در سنین پایین به بیمار پیشنهاد شود.

خانمی با ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی

تاخیر در شروع درمان ارتودنسی و آغاز درمان بزرگسالان

ممکن است دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته باشید و در بزرگسالی تصمیم به درمان ارتودنسی گرفته باشید. بد نیست بدانید در سراسر جهان از هر 5 درمان ارتودنسی، یک مورد برای بیمار بزرگسال انجام می شود و بزرگسالی درمان ارتودنسی شما را با مشکل مواجه نمی کند.

بنابراین هرگز به دلیل سن بالا از مراجعه به متخصص ارتودنسی اجتناب ننمایید. هر چند ممکن است در سنین بالاتر درمان پیچیده تر از کودکی یا طولانی تر باشد. تاخیر در شروع درمان ارتودنسی و آغاز این درمان در بزرگسالی ممکن است صحبت کردن در محیط کار، سخنرانی در مجامع رسمی و غیره را با وجود براکت ها برای شما دشوار نماید و شما را ترغیب به استفاده از براکت های سرامیکی، نامرئی و غیره نماید تا توجه کمتری جلب نماید.

تأخیر در شروع درمان ارتودنسی چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

  • درمان ارتودنسی هدف اصلاح و جلوگیری از مشکلات جدی تر و ایجاد الگوی رشد مناسب برای فکین را دنبال می کند. در نتیجه تأخیر در شروع درمان ارتودنسی از ایجاد فضای مناسب و کافی در قوس فکی برای رشد دندان های دائمی جلوگیری می کند.
  • تأخیر در شروع درمان ارتودنسی و از دست رفتن زمان طلایی، موجب می شود تا اگر فرد دچار ناهنجاری های فکی باشد، در سنین بالا دیگر تنها با کمک درمان ارتودنسی نتواند بر این مشکل غلبه کند و حتما در کنار آن باید جراحی فک انجام شود تا بیمار به یک نتیجه مطلوب دست یابد.
  • تأخیر در شروع درمان ارتودنسی سبب خواهد شد که مابقی دندان ها نیز به دلیل کج بودن یا جایگاه نامناسب چند دندان، بصورت نامنظم رشد کنند.
  • اختلالات تلفظی و عدم توانایی درست صحبت کردن، مشکلات تنفسی و مشکلات دستگاه گوارش نیز از جمله مشکلات ثانویه ای می باشند که به علت درمان نشدن ناهنجاری های فکی و دندانی و تأخیر در شروع درمان ارتودنسی به وجود خواهند آمد.
  • تاخیر در درمان ارتودنسی منجر به نامرتب به نظر رسیدن چهره می شود که در اعتماد به نفس بیمار تاثیر منفی می گذارد.

سوالات متداول تاخیر در شروع درمان ارتودنسی

اگر فک پایین مختصری جلو باشد آیا  باید  درمان را سریع شروع کرد یا می توان صبر کرد؟

بیمارانی که فک پایین جلویی دارند حتما باید هرچه سریعتر درمان شوند چون تاخیر درمان در این بیماران  باعث می گردد که بیمار علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی داشته باشد.

چه ناهنجاری نیاز به درمان زود هنگام دارد؟

اگر فک پایین جلو باشد و یا اگر در فک پایین انحراف وجود داشته باشد حتما بیمار باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

اگر بیمار به موقع درمان نشود چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

درمان دیر هنگام باعث می شود که نیاز به جراحی فک در بیمار افزایش یابد. هر چه سن بیمار کمتر باشد امکان درمان با ارتودنسی بدون نیاز به جراحی افزایش می یابد و درمان موفقیت آمیزتر است.

آیا اگر بیماری مشکل فکی داشته باشد  درمان را با ید سریع شروع کرد یا آن را می توان تا بعد از بلوغ به تاخیر انداخت؟

اگر بیماری مشکل فکی داشته باشد باید  هرچه سریع تر درمان شود چون تاخیر درمان تا بعد از سالهای بلوغ باعث می شود که  ناهنجاری فک استخوانی و اسکلتی شود و نتوان با ارتودنسی به تنهایی درمان را انجام داد و احتمال جراحی فک در این گروه از بیماران افزایش می یابد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *