اطلاعات عمومی دندانپزشکی

تاثیر کشیدن دندان کرسی بر خط میانی صورت

تاثیر کشیدن دندان کرسی بر خط وسط دندان

اولین دندانی که افراد ممکن است به خاطر پوسیدگی دندان آن را از دست دهند دندان کرسی است. با اینکه می دانیم دندان های کرسی جزو دندان های انتهایی هستند این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که آیا کشیدن دندان کرسی بر میدلاین یا خط میانی صورت تاثیرگذار است یا خیر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید.

کشیدن کدام دندان ها بر خط میانی صورت اثر دارد؟

در واقع اینگونه می توان بیان کرد دندان هایی که نزدیک تر به خط میانی صورت هستند بیشتر روی خط میانی صورت اثرگذار خواهند بود. به طور واضح تر بهتر است که به دندان 2 و دندان 3 و گاهی هم دندان 4 اشاره کنیم. بعد از دندان شماره 4 تاثیر کمتری را مشاهده خواهیم کرد و در این میان دندان 2 خیلی مهم است. دندان شماره 6 در میان دندان های کرسی خیلی دور است و درآوردن یا کشیدن آن روی خط میانی صورت خیلی تأثیر نمی گذارد.

خانمی که دندان درد دارد

پس در حالت کلی می توان به این نتیجه دست یافت که دندان 2 و 3 و 4 بیشترین تأثیر را دارا هستند و دندان 6 و 7 و 8 به آن صورت اثری در خط میانی صورت نخواهد داشت چرا که جزو دندان های انتهایی می باشند. فراموش نکنید معمولا دندان هایی که در جلوترین ناحیه قرار می گیرند بیشترین اثر را آشکار و هویدا خواهند ساخت.

مطالعات در رابطه با خط میانی صورت و کشیدن دندان کرسی

هماهنگی و نظم خط میانی صورت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کشیدن یک دندان کرسی تا حد زیادی بر زیبایی تأثیر دارد. اگر چه بررسی های مختلف نشان دهنده این بوده است که کشیدن دندان های شماره 2 تا 4 مصادف است با تاثیر بر روی خط میانی صورت. مقدار انحراف قابل قبول بین خط میانی صورت و دندان های کرسی در مطالعات بیشتری مورد بررسی قرار گرفته است.

برای مشاهده انحراف قابل قبول در خط میانی صورت عکس های صورت 200 دانشجو در حدود 18 تا 30 ساله هر دو جنس بدون هیچ دندان میسینگ انتخاب و روی صفحه رایانه ای اسکن شدند. با استفاده از برنامه ای تخصصی، فواصل مورد نیاز اندازه گیری شده و به ثبت رسید. فاصله بین خط midline چهره و سطوح آسیب دیدگی های مرکزی در کامپیوتر خوانده شد.

در 44.4٪ پسران و 55٪ دختران این انحراف در محدوده 0-1 ميلي متر نشان داده شد. در حالی که 54٪ پسران و 33٪ دختران انحراف خط میانی خطوط دندانی و صورت را در دامنه 1-2 میلی متر نشان دادند. 37٪ پسران و 8٪ دختران انحراف خط مياني چهره با دامنه 2-3 ميلي متر را آشکار کردند. در 80٪ از جمعیت مورد مطالعه دندان های فک بالا و فک پایین هرگز با هم برابر نبودند و اکثريت جمعيت مورد مطالعه، انحراف بين خط مياني صورت و دندان هاي قدامی را در محدوده mm 0-1 نشان دادند.

نقش دندان های غایب در انحراف خط میانی صورت

از آنجایی که فکین رو به کوچک شدن هستند و بی شک اجداد ما فکین برجسته تری نسبت به ما داشته اند. در این حین که فکین رو به کوچک تر شدن می روند برخی از دندان ها نیز غایب می شوند.

دندان مولر کشیده شده توسط دندان پزشک

برای مثال می توان به دندان شماره 2 اشاره کرد. در برخی از بیماران دندان شماره 2 غایب و میسینگ است. این موضوع می تواند هم یکطرفه باشد و هم دوطرفه باشد. زمانی که دندان شماره 2 به صورت یک طرفه غایب می شود می تواند خط میانی صورت را دچار انحراف کند. این دقیقا مانند زمانی است که دندان نیش نهفته است و بدین دلیل ما بقی دندان ها به یک سمت انحراف پیدا خواهند کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *