اطلاعات عمومی دندانپزشکی

تاثیر آدامس بر دندان ها

  تاثیر آدامس بر دندان ها

برای حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها، مصرف آدامس بدون قند توصیه می‌شود. به گفته متخصصان دندانپزشکی، مصرف آدامس‌های بدون قند، اولین قدم برای حفظ سلامت دندان‌ هاست که در جلوگیری از پوسیدگی آنها موثر است. آدامس به شکل امروزی در 1860 توسط یک تکنسین دندانساز آمریکایی بنام “آلفرد آدامز” تولید و بنام ایشان “آدامز یا آدامس” نامیده شد.

آدامس نعنایی و برگ نعنا

انتخاب آدامس مناسب

 پیش از مصرف هر گونه آدامس از بدون قند بودن آن مطمئن شوید. از آدامس‌ هایی استفاده کنید که حاوی شیرین ‌کننده‌های آسپارتام، سوربیتول، مانیتول یا زایلیتول هستند و موجب پوسیدگی دندان نمی‌شوند. جویدن آدامس حتی نوع بدون قند آن را هرگز با شیوه‌های اصلی و روزانه شست‌ و شوی دندان‌ها شامل مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان جایگزین نکنید.

تا زمانی که یک آدامس بدون قند را انتخاب کنید جویدن آدامس می تواند در پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.

مزایا و معایب جویدن آدامس بر دندان ها

جویدن آدامس باعث می شود دهان تولید بزاق کند، که به خنثی کردن اسیدهای دهان در اثر تجزیه غذا کمک میکند . بنابراین اگر بعد از غذا  آدامس بجوید به سطح سلامت دهان و دندان کمک می کند. آدامس همزمان می‌ تواند آثار مثبت و منفی در داخل دهان اعمال کند. از طرفی با داشتن قند (اگر آدامس معمولی و شیرین استفاده شود)  موجب گسترش پوسیدگی دندان می‌شود و از طرفی دیگر با افزایش ترشح بزاق و عمل جویدن می‌تواند موجب بهبود و تسهیل خودشویی محیط دهان شود.

مطابق یک قاعده کلی هر ماده‌ای که باعث شود میزان قند در محیط دهان افزایش یابد می‌تواند موجب گسترش پوسیدگی دندان شود چرا که محیط دهان محیط مناسبی برای تبدیل قند به اسید توسط باکتری‌هاست. از سوی دیگر می‌توان گفت هر ماده‌ای که باعث افزایش ترشح بزاق و عمل جویدن شود می‌ تواند موجب بهبود و تسهیل خودشویی محیط دهان شود مخصوصاً در بیمارانی که از یک سمت دهان خود استفاده نمی‌ کنند و آن ناحیه پر از جرم و پلاک است می‌ تواند کاربرد مثبتی داشته باشد.

مصرف آدامس برای سلامت دندانها

آدامس با داشتن هر دو جنبه فوق می‌ تواند همزمان آثار مثبت و منفی در داخل دهان اعمال کند اما برای جلوگیری از تأثیر سوء آن می‌ توان از آدامس‌ های بدون قند که آدامس‌ هایی با قندهای غیر قابل تخریب هستند استفاده کرد؛ البته باید دقت داشت مصرف بی‌ رویه آدامس می‌ تواند موجب مشکلات گوارشی و از جمله اسهال در فرد شود. باید دقت داشت اثر خوشبو کنندگی آدامس‌ ها یا افزایش بزاق توسط آن‌ها به هیچ عنوان نمی‌ تواند جایگزین مسواک، خمیر دندان، نخ دندان و حفظ بهداشت دهان و دندان شود.

 جویدن 20 دقیقه آدامس بدون قند بعد از صرف غذا منجر به کاهش قند سطح دندان تا 50% شده و کاهش پوسیدگی دندان را به همراه خواهد داشت.آدامس دارای مقدار قابل توجهی قند می باشد. چنانچه بجای قند از زایلیتول، سوربیتول یا مانیتول در تولید آدامس استفاده شده باشد بعنوان آدامس بدون قند شناخته شده و مصرف آن توصیه می گردد.

اثرات دیگر جویدن آدامس

اگرچه آدامس های بدون قند، کم تر از آدامس های شیرین مضرند بهر حال زیاده روی در مصرف آن ها نیز، تاثیر منفی بر روی دندان ها دارد. از دیگر آثار جویدن آدامس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  آدامس بزاق را افزایش داده ( تا 10 برابر )
  •  ضربان قلب را تندتر میکند ( تا 5 ضربه در دقیقه )
  •  کالری میسوزاند (تا 12 kcal در ساعت )
  •  اسیدیته محیط دهان را کاهش می دهد.
  •  سبب کاهش استرس و اضطراب می شود.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *