ارتودنسی

تأخیر در شروع درمان ارتودنسی

تاخیر در درمان ارتودنسی

 

درست مثل هر شرایط پزشکی دیگر، مشکلات و اختلالات مربوط به دندان نیز باید در زمان مناسب خود درمان شود. بسیاری از ناهنجاری های دهان و دندان که در نهایت به ارتودنسی نیاز دارد اگر در زمان طلایی آن درمان شوند می توانند شرایط را برای بیمار و دندانپزشک بسیار آسان تر سازند. تأخیر در شروع درمان ارتودنسی مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

تأخیر در شروع درمان ارتودنسی چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

  • درمان ارتودنسی هدف اصلاح و جلوگیری از مشکلات جدی تر و ایجاد الگوی رشد مناسب برای فکین را دنبال می کند. در نتیجه تأخیر در شروع درمان ارتودنسی از ایجاد فضای مناسب و کافی در قوس فکی برای رشد دندان های دائمی جلوگیری می کند.
  • تأخیر در شروع درمان ارتودنسی و از دست رفتن زمان طلایی، موجب می شود تا اگر فرد دچار ناهنجاری های فکی باشد، در سنین بالا دیگر تنها با کمک درمان ارتودنسی نتواند بر این مشکل غلبه کند و حتما در کنار آن باید جراحی فک انجام شود تا بیمار به یک نتیجه مطلوب دست یابد.
  • تأخیر در شروع درمان ارتودنسی سبب خواهد شد که مابقی دندان ها نیز به دلیل کج بودن یا جایگاه نامناسب چند دندان، بصورت نامنظم رشد کنند.
  • اختلالات تلفظی و عدم توانایی درست صحبت کردن، مشکلات تنفسی و مشکلات دستگاه گوارش نیز از جمله مشکلات ثانویه ای می باشند که به علت درمان نشدن ناهنجاری های فکی و دندانی و تأخیر در شروع درمان ارتودنسی به وجود خواهند آمد.
  • تاخیر در درمان ارتودنسی منجر به نامرتب به نظر رسیدن چهره می شود که در اعتماد به نفس بیمار تاثیر منفی می گذارد.

بهترین زمان ارتودنسی

تأخیر در شروع درمان ارتودنسی چه زمانی مجاز است؟

در بسیاری از مواقع ممکن است که درمان یک ناهنجاری حدود دو سال طول بکشد. در برخی از موارد این زمان می تواند بیش از دو سال نیز به طول بینجامد، چرا که طبیعت برخی از ناهنجاری ها بدین گونه است و برای درمان اصولی نیازمند زمان و طول درمان ارتودنسی طولانی هستند. برخی از مشکلات به گونه ای می باشند که باید اجازه داد تا سن بیمار بالاتر رود و سپس پروسه درمانی را برای بیمار آغاز نمود. در حقیقت تأخیر در شروع درمان ارتودنسی اینجا مجاز است مثلا هنگامی که کودکی در دوران دندانهای شیری برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه می نماید در این صورت با توجه به نوع مشکل ممکن است متخصص ارتودنسی درمان را تا محدوده دندانهای مختلط به تعویق بیاندازد البته نوع ناهنجاری و مشکل فکی در این تصمیم گیری بسیار مهم است مثلا در دوران دندانهای شیری اگر کراس بایت وجود داشته باشد حتما باید درمان شود.

 درمان ارتودنسی را در سنین پایین شروع کنید

متخصصان ارتودنسی بر این موضوع تأکید دارند که بیمار را قبل از سن بلوغ ببینند. چون پسر ها کمی دیرتر از دختر ها بالغ می شوند، می توان آن ها را کمی دیرتر درمان کرد. ولیکن همان سن 8 یا 9 سالگی مناسب ترین سن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی می باشد و بهتر است تأخیر در شروع درمان ارتودنسی صورت نگیرد. و تصمیم گیری درباره تاخیر درمان ارتودنسی را به دست متخصص خبره ارتودنسی بسپارید.

گاهی اوقات مشکل دندانی است و گاهی اوقات مشکل فکی است. زمانی که ناهنجاری مربوط به نامنظم بودن دندان ها باشد اگر بیمار کمی دیرتر مراجعه کند مشکلی پیش نمی آید، البته به شرطی که مشکلات لثه ای وجود نداشته باشد. اما زمانی که فکین مشکل دارند، یعنی فک بالا یا پایین، جلوتر یا عقب تر از حالت نرمال خود می باشند، بیمار حتما باید قبل از زمان بلوغ مراجعه نماید. تا تصمیم گیری های لازم درباره روند درمان ارتودنسی او توسط متخصص ارتودنسی گرفته شود. در واقع در سن 8 یا 9 سالگی که هنوز رشد کامل نشده است بهترین زمان برای مراجعه به دکتر ارتودنتیست است.

متخصص ارتودنسی در این سن از رشد بیمار استفاده می کند و بدون هیچگونه عمل جراحی فک ها را به موقعیت اصلی آن ها بر می گرداند. هنگامی که بیمار در سنین بالا مراجعه می کند، فک کاملا فرم گرفته است و بدون جراحی نمی توان فک ها را جا به جا نمود.

هر زمان که سوالی در رابطه با هماهنگی دندان هایتان دارید یا از مشکلی در ناحیه دهان و فک ها رنج می برید حتما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بتوانید در زمان مناسب، روند درمانی را آغاز کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *