ناهنجاری های فک

بیماریهای مفصل فکی گیجگاهی

tmj

روزانه مراجعان زیادی با بیماری هایی که علت آنها را به درستی نمی دانند به پزشک مراجعه کرده و دنبال درمان بیماری خود هستند که در بسیاری موارد به نتیجه دلخواه نمی رسند و بهبود کامل حاصل نمی شود، بلکه تنها برای مدتی درمان مقطعی صورت میگیرد. درمان هایی که بیشتر آنها تجربه می کنند تنها برای مدتی بیماری را پنهان می کند و به مرور زمان بیماری به شکل دیگری خود را نشان می دهد. یکی از بخش هایی که می تواند عامل بروز چنین مشکلاتی باشد ، مفصل فکی – گیجگاهی است. در مفصل فکی – گیجگاهی مفصل همه مفاصل دیگر بدن یک دیسک بین سطوح مفصلی قرار دارد که هنگام جویدن باعث کاهش اصطکاک بین سطوح مفصلی و محافظت بافت های سخت استخوانی در مقابل فشارهای ایجاد شده می شود. موقعیت این دیسک در مفصل فکی – گیجگاهی برای حفاظت و تنظیم سیستم های ارتوپدیک بدن بسیار حائز اهمیت است هنگامی که دیسک مفصل فکی – گیجگاهی موقعیت فیزیولوژیک خود را از دست بدهد (به طور مثال دیسک به سمت جلو پریدگی پیدا کند) ناراحتی هایی شبیه مشکلات دیسک که در ستون فقرات اتفاق می افتد به وجود می آید که این ناراحتی ها با صداهای فکی یا به زبانه عامیانه ، تق تق کردن فک همراه است. صداهای فکی به عنوان یک علامت یا signal برای نشان دادن ناهنجاری در مفصل فک و همچنین علت مشکلات دیگری مانند سردردها ، میگرن های عصبی ، دردهای ناحیه گوش و اختلال در تنظیم واحدهای مختلف ارتوپدیک بدن محسوب می شوند. اندک نیستند بیمارانی که با گوش دردهای شدید به متخصصان حلق و بینی مراجعه کرده و هیچ اختلالی در سیستم گوشی پیدا نمی کنند. در حالی که درد مفصل فکی – گیجگاهی به راحتی می تواند به عنوان گوش درد گنگ و مبهم باقی بماند و بیمار را بدون پیدا کردن راه حل مناسب درگیر مسائل گوش و حلق و بینی کند. در حالی که این درد از ناحیه مفصل فک ناشی شده است و بیمار به هیچ عنوان به این مسئله فکر نمیکند که با مشکلی مانند سردردها و میگرن های عصبی میتواند با مراجعه به متخصصان مفصل فک یا دندانپزشکان مجرب در تشخیص اختلالات اکلوژنی با موقعیت های فکی به تشخیص و درمان بیماری خود کمک کند.

بیماری هایی با منشا فکی ولی در نقاط دورتر از فک

اختلال در نحوه قرار گرفتن وضعیت فک و دندان ها خواه به دلایل ژنتیک ، ارثی یا بی توجهی به مسائل رشد فک به خصوص در زمان کودکی و نوجوانی می تواند مشکلات جدی را برای بدن ایجاد کند یا حتی به دلیل مواردی که در طول درمان غیر صحیح دندانپزشکی هنگام ارتودنسی یا جایگزین کردن دندانها با روکش ها و ایمپلنت ها و حتی پرکردگی اشتباه به وجود می آید ، می تواند ارتفاع فک را تغییر داده و به عنوان یک بیماری برای بدن تلقی شود. در این صورت مفصل فکی – گیجگاهی با سیستم عضلانی – عصبی فک و صورت دچار عارضه یا اختلال می شود.
شاید باور کردنش سخت باشد که بدانید دلیل بسیاری از سر دردها ، گردن دردها ، دردهای گنگ صورت ، میگرن های عصبی و صداهای گوشی (وزوزگوش) ، افسردگی و حتی چرخش لگن و کوتاهی یک پا می تواند ناشی از ناهنجاری های مفصل فک باشد که به نام TMD معرفی می شود و به معنای بیماری هایی است که منشا فکی دارند و میتوانند در نقاط دورتر از فک هم بروز کنند.

درمان بیماری

موضوع قابل اهمیت این است که اینگونه ناراحتی های مصل فک را میتوانی بدون عمل جراحی و با روش های غیر تهاجمی درمان کنیم. با تشخیص نوع ناهنجاری و برای درمان عوارض اولیه یا ثانویه ، گاردهای دندانی مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه اصلی این گاردهای دندانی ، تغییر وضعیت مفصل فک ، حمایت و حفظ این تغییرات است گاردهای دندانی اگر درست اندازه گیری شوند و موقعیت درست و صحیح فکی را تنظیم کنند تاثیر زیادی در کاهش بیماری در سیستم عضلانی – عصبی فک و صورت خواهند داشت و از بروز پاسخ غیر صحیح بدن جلوگیری کرده و عارضه های نامبرده را کاهش می دهند. جنس این گاردهای دندانی که به صورت اختصاصی و براساس میزان آسیب و نوع درمان ساخته می شود، تلفیقی از آکریل ها ، پلی اتیلن و فلز مقاوم بوده که پس از ساخت در لابراتوارهای تخصصی در اختیار بیمار قرار میگیرد و پس از این مرحله درمان آغاز می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

14 دیدگاه برای “بیماریهای مفصل فکی گیجگاهی

 1. Avatar Niloo گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۲۰ سالمه.. فک پایینم موقع غذا خوردن صدا میده
  اما هیچگونه دردی تو فک و صورت و گوش ندارم..
  و دندونام هم بهم ریختگی داره و نیازی به ارتودنسی داره
  این صدا دادن فک میتونه بخاطر بهم ریختگی دندون باشه؟و اگه ارتودنسی کنم درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یکی از مشکلات و بیماریهای مفص گیجکاهی فکی وجود ناهنجاری در دندانها است به شما توصیه می شود برای رفع این مشکل دندانها را ارتودنسی نمایید.

 2. Avatar جواد گفت:

  سلام دکتر جان من 32 سالمه فک پایینم بیش از حد عقبه و دندان‌های بالایی برای تناسببا یک شیبی به سمت داخل دهان رفته آیا بدون جراحی مفصل فک امکان اصلاح وجود دارد؟

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید تحت معاینه دقیق ارتودنسی قرار بگیرید. تمام سعی بر این است که بدون جراحی و تنها با ارتودنسی مشکل عقب بودن فک پایین و یا حتی جلو بودن فک بالا را درمان کنیم. یک متخصص ارتودنسی مدرن و با تجربه می تواند از به روز ترین متدها و دستگاه های ارتودنسی برای این منظور کمک بگیرد

 3. Avatar شعبانی گفت:

  سلام آقای دکتر بنده سال پیش 2 دندانم را روکش کردم ،چندین مرتبه برای کوتاه کردن و اینکه احساس ناهمراستایی و بلند بودن روکش را داشتم به دکتر مراجعه کردم و هر بار دکتر مقداری از روکش رو تراشید ولی مشکل حل نشد به دکتر دیگر مراجعه کردم واو هم مقداری از دندان پایین روکش رو تراشید تا روکش با دندان اصلا ارتباط نداشته باشد ، نمی دونم چرا ولی ارتباط دندان های دیگر را نیز با تراشیدن کم کرد حال مشکل ناهمراستایی ندارم ولی به فکم آسیب رسیدو هم اکنون درد فک دارم به متخصص رجوع کردم ، 20 روز قرص باکلوفن خوردم و از حوله آب گرم استفاده کردم و لی باز مشکل حل نشد، هم اکنون روکش رو هم در آوردم تا شاید مشکل حل شود ولی باز نشد.دکتر متخصص دیگر رفتم فرمودند از هفت دندان سمت چپ فک فقط 3 دندان با هم ارتباط دارندآن هم ارتباط ضعیف
  سوال بنده از حضرتعالی آیا درد فکم به علت ارتبط ضعیف دندان هاست یا دلیل دیگری دارد؟و اگر بله درمان به چه صورت خواهد بود؟
  من بیش از یک سال است که درگیر این مشکل هستم لطفا مرا راهنمایی فرمایید. خدا بهتون خیر بدهد

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا نوع ناهنجاری فک و دندان شما را تشخیص دهند. احتمالا از ابتدا که برای روکش اقدام فرمودید فکین ودندان ها وضعیت استانداردی نداشته اند و روکش دندان نه تنها مشکل شما را حل نکرده بلکه بدتر هم شده. برای درمان اساسی این وضعیت حتما به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. ابتدا تشخیص و درمان ارتودنسی صورت می گیرد سپس برای موارد زیبایی دیگر اقدام کنید. آنچه که مشخص است دندان های شما از وضعیت استاندارد خارج شده و این عدم تطابق دندان ها عوارض گوناگونی را در پی خواهد داشت

 4. Avatar باران گفت:

  سلام اقای دکترمن چندین ساله یک سمت صورتم ورم میکنه ودرددرناحیه گردنوصورتم گاهی دارم وگاهی اوقات تق تق میکنه امادندونام نامرتب نیسش …درمان چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص جراحی فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید

 5. Avatar اکبر گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من یک پسر دارم 25 ساله فک پایین عقب است تا کنون مشکلی نداشته ولی مدتی است که در ناحیه فک گیچگاهی احساس درد میکند ومی گوید که فکم قفل می کند و تق تق صدا می دهد به دکتر جراح فک وصورت مراجعه کردیم پس از عکس برداری از فک ومعاینه دکتر می گوید که از لحاظ استخوانی سالم است شاید دیسک فک باشد . وما را به دکتر ارتدنس معرفی کرد . دکتر ارتدنس پس از معاینه می فرماید که در بچه گی باید ارتدنسی می شد ه وحال دیگر دیر است ودرد را باید همیشه تحمل کند .و قرص باکلوفن وعظلات گرفتگی برایش تجویز کرده است وهم چنین گفته است که حوله گرم روی فک بگذارد، دهان زیاد باز نشود واز خوردن غذا های سفت خوداری کندو عصبی نشود .ولی باز درد دارد لطفا شما راهنمایی فرماید .( در سن 25 سالگی آیا ارتدنسی جواب می دهد) ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 6. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۳۳ سالم هست، فکم به شدت صدا می‌دهد، موقع باز و بسته کردن دهانم، فکم یک حرکت اضافه به سمت چپ و راست تیز انجلم میده، نایت گارد چند سال پیش استفاده کردم ولی ریشه دندان هام کاملا درد میگرفت دیگه گذاشتم کنار، الان چند روز هست که بیش از ۳ سانت دیگه نمیتونم دهانم را باز کنم و غذا خوردن خیلی سخت شده، و فک گیجگاهی ام هم خیلی دزد می کنه، به نظر شما باید چکار کنم.
  خیلی ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیکی انجام شود. و رادیوگرافی دندانها دیده و بررسی شود به صورت مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 7. Avatar mb گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من ٢ سال پيش دندان عقلمو جراحي كردم
  بعد از اون فكم صدا ميده موقع بازو بسته كردن
  الان چند ماهي هم هست كه همان گوش سمت چپم صداي باد ميده و نبض ميزنه
  ميخواستم ببينم اين صدا ها توي گوشمم مربوط به همين مفصل گيجگاهي هست؟ و براي برطرف كردن اين مشكل به دكتر مراجعه كنم يا فقط غذا هاي نرم بخورم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا غذا هاي نرم بخورید ولی باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *