اطلاعات عمومی دندانپزشکی

بیرون آوردن زبان

پسر بچه ای که زبانش را بیرون می آورد

بیرون آوردن زبان یکی از عادات مخرب دهان است که کودک زبان خود را به قسمت جلو رانده و بین دندانهای بالا و پایین قرار می دهد. عادت فوق تا 2 سالگی کاملا طبیعی است ولی از این سن به بعد باعث ایجاد مشکلاتی می شود. این عادات اغلب به دنبال مکیدن انگشت که باعث فاصله افتادن بین دندان های بالا و پایین می شود بوجود می آید. درمان آن به وسیله دستگاه متحرک ارتودنسی است که به راحتی توسط متخصص ارتودنسی بر روی فک بالا قرار گرفته و مانع از بیرون آمدن زبان می شود. با تشخیص به موقع این مشکل، می توانید با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی نسبت به ترک این عادت و جلوگیری از نامرتب شدن دندان های کودکان اقدام نمایید. تشخیص این که بیرون آوردن زبان توسط کودک شما نیاز به درمان دارد یا خیر و این که در صورت نیاز به درمان، کدام درمان مناسب است، توسط یک متخصص ارتودنسی تعیین می شود.

عوارض بیرون آوردن زبان

بیرون آوردن زبان توسط نوزادان رایج است

عوارض بیرون آوردن زبان

بیرون آوردن زبان عادتی است که میان نوزادان رواج زیادی دارد و در واقع تا 5 سالگی مشکل ساز نبوده و نیاز به درمان ندارد. این عادت اغلب به دلیل عادت به مکیدن و شکل قرارگیری زبان در این شرایط به وجود می آید. به مرور زبان با جایگزین شدن فرآیند جویدن به جای مکیدن، شکل قرارگیری زبان در دهان تغییر یافته و به مرور عادت بیرون آوردن زبان ترک می شود. ممکن است به هر دلیلی کودک به بیرون آوردن زبان ادامه دهد. از جمله این دلایل عادت به مکیدن انگشت است.

درمان بیرون آوردن زبان

معمولا عادت بیرون آوردن زبان تا 6 سالگی ترک می شود

زبان وظایف زیادی در دهان بر عهده دارد، از جمله حفظ راه هوایی، کمک به جویدن، بلع، هضم، رشد صورت و گفتار. این عادت نادرست می تواند زبان را در ایفای وظایف خود دچار مشکل نماید. بیرون راندن زبان می تواند روند طبیعی رویش دندان ها را نیز دچار اختلال نموده و باعث جلو راندن و نامرتبی دندان ها شود.

بیرون آوردن زبان ممکن است نشانه ای از سایر ناهنجاری ها باشد

زبان از هفته چهارم بارداری در دهان جنین آغاز به رشد و شکل گیری می نماید. در برخی مواقع اختلال در گام های شکل گیری زبان باعث مشکلاتی در شکل فک و دهان کودک می شود که ممکن است در بزرگسالی نیاز به درمان داشته باشد. ارتودنسی یکی از این درمان هاست. در این شرایط ممکن است بیرون آوردن زبان به دلیل مشکلات دیگر باشد.  برخی دیگر از بیماری ها همچون سندروم داون منجر به بروز ناهنجاری هایی در شکل گیری زبان و فک شده و پس از تولد و در دوران کودکی با بیرون آوردن زبان خود را نشان می دهد.

درمان برای بیرون آوردن زبان

بیرون آوردن زبان ممکن است نیاز به درمان داشته باشد

ضرورت درمان بیرون آوردن زبان

تشخیص این که بیرون آوردن زبان مشکلی جدی است و نیاز به درمان دارد یا این که عادتی است که با مشاوره رفع می شود، بر عهده یک متخصص ارتودنسی است. یک متخصص ارتودنسی با شناسایی دلیل بیرون آوردن زبان، درمان و دستگاه ارتودنسی مناسب را به شما پیشنهاد می نماید. درمان ها همیشه پیچیده و نیازمند جراحی نیستند. در اغلب مواقع این مشکل به دلیل عادات نادرست کودک بوده و با راه کارهای ساده قابل درمان است. توجه کنید در صورتی که بیرون آوردن زبان درمان نشود، ممکن است مشکل کودک تبدیل با ناهنجاری های بزرگتری شود  که درمان را پیچیده تر و زمان بر تر نماید.

چه زمانی باید به متخصص ارتودنسی  مراجعه کرد؟

ممکن است سردرگم شده باشید و ندانید که تا چه حد مشکل فرزندتان جدی است. بیرون آوردن زبان معمولا قبل از 5 سالگی توسط کودکان ترک می شود. در صورتی که پس از این سن متوجه شدید کودکان به این عادت ادامه می دهد، ضرورت دارد به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا نسبت به درمان تصمیم بگیرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

24 دیدگاه برای “بیرون آوردن زبان

 1. Avatar والدین گفت:

  سلام پسر من یک سالشه زبونش همش بیرونه حتی موقع خوابه آیا مشکلی دارد یا طبیعیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بیرون آوردن زبان کودک تا دو سالگی طبیعی است ولی بعد از آن نیاز به درمان دارد.

 2. Avatar فرشته شزیعتی گفت:

  سلام. مطالب کاربردی بود و در مقاله ام با دادن رفرنس استفاده نمودم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود برشما.

 3. Avatar دانیال گفت:

  سلام پسرم دو سالشه زبانش را دائم بیرون میاره چیکار کنم؟ روی اعصابم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. عادت بیرون آوردن زبان تا پنج الی شش سالگی کودک طبیعی است. درمان ندارد.

 4. Avatar مبینا قاسمی گفت:

  سلام. بسیار عالی و مفید بود و من جواب سوال را یافتم. متشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 5. Avatar عبدالستار کرد گفت:

  سلام
  دخترم شش ماهش هست دو شبه زبانش یهو میاره بیرون همش بیرون هست و اب دهنش هم زیاد میریزه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بیرون آوردن زبان تا 2 سالگی کاملا طبیعی است ولی از این سن به بعد سبب ایجاد مشکلاتی می شود.

 6. Avatar سیمین گفت:

  سلام پسرم ۳ساله داره همش زبونش رو بیرون میاره
  یه حالتی انگار داره دور لب شو رو تمییز میکنه
  قسمت پایین لب شم قرمز شده.
  فک بالای دندونش هم جلو هست.
  چه راهکاری توصیه میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 7 سالگی جهت معاینه فک و دندان های کودکتان به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 7. Avatar لیلا گفت:

  سلام پسرم دو ساله هست دهنش رو اکثر مواقع باز نگه می‌دارد و زبانش بیرونه مشکل جویدن هم نداره آب دهنش هم سرازیر نمیشه فقط زبانش رو در میاره و مشکل تاخیرحرکتی هم داره یا باید یه دکتر مراجعه کنیم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا دوسالگی در کودکان طبیعی است. بهتر است در معایناتی ماهانه که به پزشک مراجعه می کنید این مورد بررسی شود.

 8. Avatar بانو گفت:

  با سلام خسته نباشید پسرمن 3سال10ماه دارداین زبونشو عین این که شیر تو شیشه میخوره می‌مکه چطور میتونه فراموش بکنه هر چقدر بهش میگم نکنه میگه نه اینجوری عادت کرده تورو خدا ی راه حلی بگین ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با ایشان صحبت کنید تا سعی کند عادت میکدن زبان را ترک کند. می توانید به دندانپزشک هم مراجعه کنید تا دندانپزشک با صحبت کردن با فرزندتان باعث ترک این عادت شود.

 9. Avatar اراد گفت:

  سلام پسرم ۵ماهشه زبانش رو از بدو تولد بیرون میاره تا اندازه لب بالا وپایین بعضی وقتها هم میبره تو که باعث نگرانی‌ ما شده اقای دکتر جملیان لطفا راهنمای کنید تا فرصت هست فکر چاره باشیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کودک 5 ماهه شما در حال حاضر نمیتوان کاری انجام داد. میتوانید با او صحبت کنید. اگر اینکار را ادامه داد در سن 5 تا 6 سالگی به یک متخصص ارتودنسی برای معاینه مراجعه نمایید.

 10. Avatar فاطمه گفت:

  سلام پسرم یک ساله هست و حدود ۲ ماهه زبان خودش رو بیرون میاره و من با انگشت زبانشو میبرم داخل دهانش.باز وقتی حواسش نیست و معمولا وقتی رو یه چیزی تمرکز داره بیشتر این کارو انجام میده.تو بارداری هم احتمال سندروم دادن ولی آزمایش سل فری دادیم و اوکی بود ینی مشکلی نداشت. چیکار باید بکنم این کار از سرش بیفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا سن 5 سالگی عادت بیرون آوردن زبان در بسیاری از کودکان ترک می شود. و تا دو سالگی طبیعی است. وقتی به خوردن و جویدن می افتند ناخوداگاه این عمل را ترک می کنند.

 11. Avatar مریم گفت:

  دختر من مشکل سندرم داون داره میخواستم بدونم آیا بیرون اوردن زبانش تا چه سنی همراهش هست و ایا با ارتودنسی برطرف خواهد شد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از سن 5 سالگی به بعد نباید زبانشان را بیرون بیاورند اگر این عمل انجام شود مشکلات فکی ایجاد می گردد. اگر ادامه داشته باشد دو فک از هم فاصله میگیرد و ناهنجاری شدید را بوجود میاورد . باید درمان شود. بهتر است از متخصص ارتودنسی وقت بگیرید هر چه سن پایین تر باشد درمان راحت تر انجام میگیرد.

   1. Avatar مینا گفت:

    دخترم 10 سالش هست موقع صحبت کردن کمی از زبانش از دهانش بیرون میاد است استرس دارم باید چکار کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. توصیه می شود جهت معاینه دندان های فرزندتان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *