اطلاعات عمومی دندانپزشکی

بهترین زمان دندانپزشکی در بارداری

دندانپزشک در حال معاینه دندان خانم باردار

یکی از مشکلاتی که اکثر زنان باردار با آن ممکن است مواجه شوند، پوسیدگی دندان یا درد شدید است. برای اکثر افراد جای سوال است که آیا می توان در دوران بارداری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرد؟ ما در این مقاله از وب‌ سایت دکتر جمیلیان برایتان درباره بهترین زمان دندانپزشکی در دوران بارداری خواهیم گفت، برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

بررسی دلایل دندان درد در دوران بارداری

جالب است بدانید که مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری شایع‌ تر از شرایط عادی است. برای مثال احتمال پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری به مراتب بیشتر از سایر اوقات است. موارد زیر از جمله رایج ترین دلایل شایع بودن دندان درد در دوران بارداری محسوب می شوند:

  • تغییرات هورمونی موجب افزایش سطح هورمون های بدن شده و با افزایش جریان خون حجم اسید معده افرایش یافته و تهوع یا استفراغ موجب خرابی دندان ها می شود.
  • در اکثر مواقع کمبود کلسیم در مادران منجر به آسیب پذیر شدن دندان ها شده و پوسیدگی و خرابی دندان را به دنبال دارد.
  • در برخی مواقع نیز بی توجهی به درمان دندان های پوسیده قبل از بارداری منجر به آسیب پذیر شدن دندان ها شده و روند پوسیدگی را سرعت می‌بخشد.
  • عفونت و تورم لثه نیز از دلایل شایع دندان درد در دوران بارداری است.

اگرچه ممنوعیت هایی برای درمان دندان درد در دوران بارداری وجود دارد اما دندانپزشکان متخصص با توجه به آنالیز شرایط بیمار از درمان های پالیوتمی، درمان ریشه دندان و حتی برای کشیدن دندان در دوران بارداری اقدام می کنند.

خانم بارداری که دندان درد دارد.
خانم بارداری که دندان درد دارد.

بهترین ماه‌ بارداری برای مراجعه به دندانپزشکی

از آنجایی که در سه ماهه اول بارداری اندام جنین در حال شکل گیری است و در این ماه های اول بارداری ممکن است بانوان حساسیت و ویار شدید داشته باشند، مراجعه به کلینیک دندانپزشکی چندان توصیه نمی‌ شود. البته این نکته به این معنا نیست که دندان درد شدید را تحمل کرده و موجب ناراحتی خودتان شوید.

بهتر است قبل از اقدام برای باردار شدن به مشکلات دهان و دندان خود توجه داشته و اگر دندان خراب و پوسیده‌ای دارید، حتماً برای ترمیم و درمان اقدام کنید. طبق توصیه دندانپزشکان بهترین زمان مراجعه بانوان باردار به دندانپزشکی سه ماهه دوم است. در سه ماهه دوم اندام‌ های جنین شکل گرفته و احتمال سقط جنین نیز کاهش می یابد.

از طرفی سه ماهه آخر بارداری نیز زمان مناسبی برای مراجعه به دندانپزشکی نیست. در این ماه، دراز کشیدن بر روی یونیت دندانپزشکی برای بانوان باردار دشوار بوده و دندانپزشکان توصیه می‌ کنند که بعد از زایمان، مادران پیگیر سلامت دندان‌ های خود باشند.

همان‌ طور که اشاره کردیم بهترین راهکار برای جلوگیری از بیماری لثه و خرابی دندان ها اقدام برای درمان قبل از بارداری است. ناگفته نماند که برخی از درمان های دندانپزشکی مانند ارتودنسی در دوران بارداری مشکل ساز نبوده و بانوان می‌ توانند درمان ارتودنسی را زیر نظر متخصص حرفه ای و باتجربه ادامه دهند.

دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی در حال پرکردن دندان خانم حامله
دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی در حال پرکردن دندان خانم حامله

مراجعه به دندانپزشکی در سه ماهه اول بارداری

بهتر است که در سه ماه اول بارداری از مصرف داروهایی مانند مسکن، آنتی بیوتیک و سایر داروهایی که در حالت عادی برای دندان درد مصرف می‌ شوند پرهیز کرد. از طرفی تا هفته 13 بارداری استفاده از هر گونه اشعه رادیولوژی خطرناک است و اگر به دندانپزشکی مراجعه کنید، دندانپزشک به صورت تجربی سعی در تشخیص میزان پوسیدگی و عفونت دندان خواهد داشت. چنانچه اوضاع دندان های بیمار وخیم باشد، از روش های فوری و اورژانسی استفاده می‌کنند. البته توصیه می کنیم در این دوران به موارد زیر دقت داشته باشید:

  • از خوردن مواد غذایی سرد و گرم بلافاصله پشت سرهم خودداری کنید.
  • از خوردن مواد غذایی اسیدی در دوران بارداری خوداری نمایید.
  • بهتر است مصرف کلسیم را تحت نظر پزشک خود اقدام داده و به تغذیه خود نیز توجه داشته باشید.
  • مصرف لبنیات و مواد غذایی مفید در دوران بارداری موجب تقویت و سلامت وضعیت دهان و دندان می شود.
خانم بارداری که یک لیوان شیر در دست دارد
نوشیدن شیر در دوران بارداری برای تقویت دندان ها و استخوان ها

مراجعه به دندانپزشکی در سه ماهه دوم بارداری

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری ماه‌ های چهارم، پنجم و ششم است. در این ماه جنین به وزن مناسبی رسیده و برای درمان هایی نظیر ترمیم دندان، درمان ریشه و حتی کشیدن دندان نیز می توان اقدام کرد. دقت داشته باشید که در این دوران نیز استفاده از اشعه ایکس و رادیوگرافی ممنوع است. البته در شرایط حساس می توان با استفاده از پوشش های سربی و تحت نظارت دقیق برای ثبت تصویر اقدام کرد.

چنانچه تمایل دارید که در این دوران برای دریافت خدمات زیبایی دندانپزشکی اقدام کنید بهتر است که درمان را برای بعد از زایمان بگذارید. برای درمان عمیق ریشه،‌ کشیدن دندان، ایمپلنت، جراحی لثه و سایر موارد دیگر شخص باید در شرایط عادی وپیش یا بعد از بارداری باشد.

مراجعه به دندانپزشکی در سه ماهه سوم بارداری

در ماه هفتم، هشتم و نهم بارداری جنین کاملاً رشد کرده و نشستن و برخاستن برای مادر دشوار است. در این ماه‌ های آخر نیز می‌ توانید برای چکاپ دندان ها مراجعه کنید و با پیشگیری و استفاده صحیح از دهانشویه می توانید سلامت دندان های خود را بهبود ببخشید.

خانم باداری که در مقابل آینه در حال مسواک زدن می باشد
مسواک زدن به منظور بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

در این مقاله از سایت دکتر جمیلیان برای شما عزیزان درباره بهترین زمان دندانپزشکی در دوران بارداری گفتیم. حال می دانید که در دوران بارداری آیا می توان به دندانپزشکی مراجعه کرد یا نه؟ در پایان نیز تأکید می کنیم که با مراجعه با دندانپزشکی در هر زمان می توانید وضعیت دندان ها را پیگیری کنید؛ اما حتماً به ممنوعیت های دندانپزشکی در دوران بارداری توجه داشته باشید.

سوالات متداول درباره بهترین زمان دندانپزشکی در دوران بارداری

زمان مناسب برای تهیه رادیوگرافی دندان در مادران باردار در چند ماهگی است؟

رادیوگرافی دندان و استفاده از اشعه ایکس در دوران بارداری، به ویژه سه ماهه اول توصیه نمی شود زیرا برای جنین خطرناک است. در صورت ضرورت تهیه رادیو گرافی دندان بهتر است این کار بعد از هفته سیزدهم بارداری و تحت نظر پزشک متخصص معالج انجام شود.

پرکردن دندان در زنان حامله در چند ماهگی بارداری مناسب است؟

پر کردن دندان در زنان حامله مشکلی ایجاد نمی کند، اما بهتر است که آن را به بعد از هفته سیزدهم بارداری موکول کنید. بعلاوه لازم است که درباره روش و مواد مختلف پر کردن دندان (کامپوزیت های هم رنگ دندان یا آمالگام) با دندانپزشکتان مشورت نمایید تا بهترین راهکار را انتخاب کنید.

بهترین زمان برای کشیدن دندان در مادران باردار در چند ماهگی است؟

در صورتی که کشیدن دندان ضروری است توصیه می شود آن را در سه ماهه دوم بارداری انجام دهید. بدلیل اینکه در سه ماهه اول، اندام‌ های حیاتی جنین در حال رشد هستند و ممکن است مصرف داروها و آنتی بیوتیک‌ ها برای جنین خطرناک باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *