ارتودنسی متحرک

بهترین زمان برای استفاده از ارتودنسی متحرک

بهترین زمان استفاده از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک از جمله روش های رایج درمان ناهنجاری های دهان و دندان است. بیماران در سنین بالا ترجیح می دهند به سراغ این نوع ارتودنسی بروند. دلیل این رغبت، قابلیت خارج کردن دستگاه  ارتودنسی از دهان است. هر چند ارتودنتیست ها تنها اجازه می دهند بیمار در زمان غذا خوردن و ورزش  دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند اما شما در مواقع ضروری نیز همانند مهمانی و جلسات مهم می توانید دستگاه ارتودنسی  متحرک را کنار گذاشته  و با خیال آسوده در جمع حضور پیدا کنید. بسیاری از افراد از این مسئله گریزان هستند که با دستگاه ارتودنسی در میان دوستان و آشنایان دیده شوند زیرا این مسئله بر روی اعتماد به نفس آن ها تاثیر خواهد گذاشت. در این زمان دستگاه ارتودنسی متحرک به کمک شما می آید.

استفاده از دستگاه های ارتودنسی متحرک

زمان استفاده از ارتودنسی متحرک

برای درمان اختلاف دو فک باید از دستگاه ارتودنسی متحرک استفاده کرد . برای رفع ناهنجاری دندانها قطعا ارتودنسی ثابت بهتر جواب می دهد. به هر حال اگر از ارتودنسی متحرک برای درمان ناهنجاری دندان و فک استفاده می کنید، لازم است بدانید بیمار باید در تمام مدت شبانه روز قالب را دهان خود قرار دهد مگر در موارد زیر که لازم است حتما ارتودنسی از دندان ها جدا باشد:

  • اولین مورد به سفارش اکید ارتودنتیست خارج کردن دستگاه ارتودنسی متحرک در زمان غذا خوردن است. بیمار به هیچ عنوان نباید با ارتودنسی متحرک حتی خوراکی های نرم را مصرف کند.
  • بیمار باید در زمان مسواک زدن دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان خود بیرون بیاورد. این مورد نیز، از ویژگی مثبت روش ارتودنسی متحرک است. بیمار محدودیتی برای استفاده از نخ دندان و مسواک ندارد. در سایر روش های ارتودنسی با توجه به ثابت بودن براکت ها، بیمار باید محتاطانه اقدام به مسواک زدن کند. فراموش نکنید که در هر بار تمیز کردن دندان ها، حتما باید دستگاه ارتودنسی متحرک را نیز تمیز کنید.
  • در صورتی که به سراغ ورزش های خطرناک همانند کشتی، کاراته و… می روید که احتمال ضربه به دندان ها وجود دارد، حتما باید دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان خارج کنید.
  • در زمان شنا کردن به هیچ عنوان نباید دستگاه ارتودنسی متحرک در داخل دهان شما باشد.

بهترین زمان دستگاه های ارتودنسی متحرک

مراقبت های لازم در  دستگاه ارتودنسی متحرک

تمامی روش های درمان ارتودنسی نیاز به مراقبت و همکاری بیمار دارد. در صورتی که بیمار به تعهدات خود عمل نکند، نباید انتظار بهبودی کامل و سریع را داشته باشد. لذا در مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک لازم است بیمار موارد زیر را به دقت عمل نماید:

  • مهمترین نکته، نظم در استفاده از ارتودنسی متحرک است. به جز در موارد ذکر شده، بیمار در بقیه زمان ها باید همواره دستگاه ارتودنسی متحرک را در دهان خود داشته باشد. البته با توجه به اینکه این روش درمانی کمی صحبت کردن را دچار اختلال می کند، ممکن است شما در حضور جمع ترجیح بدهید دستگاه متحرک در دهانتان نباشد. اما نباید فراموش کرد که تاخیر در گذاشتن دستگاه ارتودنسی متحرک باعث کند شدن روند درمان شود و حتی ممکن است درمان قبلی را نیز دچار اشکال کند.
  • شستن دستگاه ارتودنسی متحرک با آب ولرم فراموش نشود. بالاخره دستگاه در داخل دهان قرار گرفته و مواد غذایی و میکروب ها داخل آن وارد می شود. نظافت قالب ارتودنسی متحرک در واقع به سلامت دندان و بافت لثه کمک می کند.
  • به سفارش ارتودنتیست بهتر است بیمار در هر بار مسواک زدن، کمی لثه های خود را با انگشت ماساژ دهد تا خونرسانی به این قسمت افزایش یابد. این کار نه تنها به حرکت بهتر دندان ها کمک می کند بلکه سلامت لثه ها را نیز تضمین خواهد کرد.
  • بیمار به هیچ عنوان نباید با دستگاه ارتودنسی متحرک بازی کند. دستکاری دستگاه ارتودنسی متحرک باعث انحراف بریس ها خواهد شد. و زمانی که قالب دستکاری شده را بر روی دندان های خود قرار می دهید، تاثیر منفی بر روی دندان ها خواهد گذاشت.
  • از آنجایی که تحمل دستگاه ارتودنسی متحرک بر روی فک پایین سخت است و بیمار اذیت می شود، به توصیه ارتودنتیست می تواند در روزهای اول با فواصل زمانی کوتاه از دستگاه ارتودنسی متحرک استفاده نماید تا بافت لثه عادت کند.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *