دستگاه های ارتودنسی

بند ارتودنسی چیست

بند ارتودنسی

از جمله تجهیزات مورد استفاده در ارتودنسی دندان های عقبی می توان به بند ارتودنسی اشاره نمود. هدف تمامی ارتودنتیست ها این است که درمان بیمار با موفقیت و سریع پیش برود و در این راستا هر اقدام علمی را در صورت صلاح دید انجام می دهند. برای مثال گاهی ممکن است متخصص تشخیص بدهد به جای استفاده از براکت بر روی دندان از  بند ارتودنسی استفاده کند.

در ابتدا لازم است در مورد بند ارتودنسی توضیحی ارائه کنیم تا با کارایی این قطعه بیشتر آشنا شوید. گاها ارتودنتیست ترجیح می دهد به جای این که بر روی برخی از دندان ها براکت بچسباند، یک حلقه فلزی از جنس استیل ضد زنگ را روی دندان نصب کند. با توجه به اینکه این حلقه دور تا دور دندان را پوشش می دهد لذا این بخش از درمان ارتودنسی برای دندان های عقبی اعمال می شود بند نسبت به براکت با قدرت و استحکام بیشتری به دندان می چسبد.

بند ارتودنسی مولر

 

بند ارتودنسی جایگزین براکت های آسیب دیده

یکی از مشکلاتی که در درمان ارتودنسی پیش می آید این است که براکت از روی دندان ها جدا می شود. این اتفاق بیشتر برای دندان های عقبی رخ می دهد زیرا در زمان غذا خوردن، نیروی بیشتری را در اثر جویدن متحمل می شوند. ارتودنتیست در ابتدا درمان ارتودنسی را با چسباندن براکت آغاز خواهد کرد. اما در صورتی که براکت چندین بار از دندان ها جدا شود، از بند ارتودنسی به عنوان جایگزین استفاده خواهد نمود. با توجه به اینکه این حلقه فلزی کل دندان را پوشش می دهد لذا نیروی وارده در اثر غذا خوردن را به خوبی تحمل نموده و در نتیجه دوام و ماندگاری بیشتری دارد.

مراحل قرار دادن بند ارتودنسی

این حلقه فلزی باید کامل در اطراف دندان قرار گیرد لذا برای نصب آن باید به صورت زیر عمل نمود:

 • ابتدا ارتودنتیست مشخص می کند کدام یک از دندان ها به بند ارتودنسی نیاز دارند. سپس اطراف این دندان ها را جداکننده قرار می دهد. این قطعه که تنها یک روز قبل از نصب بند ارتودنسی استفاده می شود، کمک می کند تا فضای کافی بین دندان مربوطه با سایر دندان ها ایجاد شود.
 • در روز بعد این قطعه جدا کننده برداشته شده و اندازه بند مورد نیاز با توجه به فضای ایجاد شده مشخص می گردد.
 • سپس ارتودنتیست بند مناسب را بر روی دندان قرار می دهد. اما قبل از این کار سطح داخلی بند ارتودنسی را با موادی مخصوص می پوشاند. زیرا وقتی فلز در تماس با بافت دندان قرار می گیرد، به راحتی می تواند دندان را بپوشاند. به این مواد سمان می گویند.
 • در مرحله انتهایی باید بند ارتودنسی به خوبی بر روی دندان و قالب ارتودنسی محکم شود در غیر این صورت خیلی راحت از جای خود خارج می شود.

اجزای بند ارتودنسی

ثابت کردن بند ارتودنسی بر روی دندان

ارتودنتیست بسته به شرایط دندان و لثه از چند روش برای محکم کردن بند استفاده خواهد نمود:

 • ثابت کردن بند ارتودنسی با کمک موم

در اتصال بند با موم باید دقت داشت که اگر این عمل به درستی انجام نشود، در زمان قالب گیری بند دندان حرکت خواهد کرد..

مهمترین ویژگی های بند ارتودنسی مناسب

کارایی مناسب بند ارتودنسی را زمانی شاهد خواهید بود که از یک بند مناسب برای دندان ها استفاده شود. ارتودنتیست ها چند معیار را برای انتخاب بند ارتودنسی قرار می دهند:

 • امکان جاگذاری بند ارتودنسی آسان باشد و منجر به آسیب به دندان و لثه نشود.
 • بند ارتودنسی باید خاصیت ارتجاعی داشته باش. این مسئله هم برای جاگذاری اهمیت دارد و هم اینکه ارتجاعی بودن بند به روند درمان کمک خواهد کرد.
 • فراموش نشود که بند ارتودنسی باید با فرم دندان و فک تطابق داشته باشد.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “بند ارتودنسی چیست

 1. Avatar rezvan گفت:

  سلام دکتر عزیز وقتتون بخیر دیروز مطب بودم واقعا بی نظیر بودین هم خودتون هم همکارانتون خسته نباشید میگم با این شرایط آب و هوای گرم اینقدر خوب بهداشت و فاصله اجتماعی را رعایت میکنین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس ، سلامتی بیماران و پرسنل مطب برای بنده ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *