دستگاه های ارتودنسی

بند ارتودنسی چیست

دندان با بند ارتودنسی

از جمله تجهیزات مورد استفاده در ارتودنسی دندان های عقبی می توان به بند ارتودنسی اشاره نمود. هدف تمامی ارتودنتیست ها این است که درمان بیمار با موفقیت و سریع پیش برود و در این راستا هر اقدام علمی را در صورت صلاح دید انجام می دهند. برای مثال گاهی ممکن است متخصص تشخیص بدهد به جای استفاده از براکت بر روی دندان از بند ارتودنسی استفاده کند.

در ابتدا لازم است در مورد بند ارتودنسی توضیحی ارائه کنیم تا با کارایی این قطعه بیشتر آشنا شوید. گاها ارتودنتیست ترجیح می دهد به جای این که بر روی برخی از دندان ها براکت بچسباند، یک حلقه فلزی از جنس استیل ضد زنگ را روی دندان نصب کند. با توجه به اینکه این حلقه دور تا دور دندان را پوشش می دهد لذا این بخش از درمان ارتودنسی برای دندان های عقبی اعمال می شود بند نسبت به براکت با قدرت و استحکام بیشتری به دندان می چسبد.

دندان با بند ارتودنسی

بند ارتودنسی

بند ارتودنسی جایگزین براکت های آسیب دیده

یکی از مشکلاتی که در درمان ارتودنسی پیش می آید این است که براکت از روی دندان ها جدا می شود. این اتفاق بیشتر برای دندان های عقبی رخ می دهد زیرا در زمان غذا خوردن، نیروی بیشتری را در اثر جویدن متحمل می شوند. ارتودنتیست در ابتدا درمان ارتودنسی را با چسباندن براکت آغاز خواهد کرد. اما در صورتی که براکت چندین بار از دندان ها جدا شود، از بند ارتودنسی به عنوان جایگزین استفاده خواهد نمود. با توجه به اینکه این حلقه فلزی کل دندان را پوشش می دهد لذا نیروی وارده در اثر غذا خوردن را به خوبی تحمل نموده و در نتیجه دوام و ماندگاری بیشتری دارد.

مراحل قرار دادن بند ارتودنسی

این حلقه فلزی باید کامل در اطراف دندان قرار گیرد لذا برای نصب آن باید به صورت زیر عمل نمود:

 • ابتدا ارتودنتیست مشخص می کند کدام یک از دندان ها به بند ارتودنسی نیاز دارند. سپس اطراف این دندان ها را جداکننده قرار می دهد. این قطعه که تنها یک روز قبل از نصب بند ارتودنسی استفاده می شود، کمک می کند تا فضای کافی بین دندان مربوطه با سایر دندان ها ایجاد شود.
 • در روز بعد این قطعه جدا کننده برداشته شده و اندازه بند مورد نیاز با توجه به فضای ایجاد شده مشخص می گردد.
 • سپس ارتودنتیست بند مناسب را بر روی دندان قرار می دهد. اما قبل از این کار سطح داخلی بند ارتودنسی را با موادی مخصوص می پوشاند. زیرا وقتی فلز در تماس با بافت دندان قرار می گیرد، به راحتی می تواند دندان را بپوشاند. به این مواد سمان می گویند.
 • در مرحله انتهایی باید بند ارتودنسی به خوبی بر روی دندان و قالب ارتودنسی محکم شود در غیر این صورت خیلی راحت از جای خود خارج می شود.
اجرای بند ارتودنسی

اجرای بند ارتودنسی

ثابت کردن بند ارتودنسی بر روی دندان

ارتودنتیست بسته به شرایط دندان و لثه از چند روش برای محکم کردن بند استفاده خواهد نمود:

 • ثابت کردن بند ارتودنسی با کمک موم
 • سمان کردن بند

در اتصال بند با موم باید دقت داشت که اگر این عمل به درستی انجام نشود، در زمان قالب گیری بند دندان حرکت خواهد کرد.

مهمترین ویژگی های بند ارتودنسی مناسب

کارایی مناسب بند ارتودنسی را زمانی شاهد خواهید بود که از یک بند مناسب برای دندان ها استفاده شود. ارتودنتیست ها چند معیار را برای انتخاب بند ارتودنسی قرار می دهند:

 • امکان جاگذاری بند ارتودنسی آسان باشد و منجر به آسیب به دندان و لثه نشود.
 • بند ارتودنسی باید خاصیت ارتجاعی داشته باشد. این مسئله هم برای جاگذاری اهمیت دارد و هم اینکه ارتجاعی بودن بند به روند درمان کمک خواهد کرد.
 • فراموش نشود که بند ارتودنسی باید با فرم دندان و فک تطابق داشته باشد.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

38 دیدگاه برای “بند ارتودنسی چیست

 1. Avatar امیررضا گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  درد بند ارتودنسی حدودا چقدر طول میکشد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بند ارتودنسی درد ندارد. مگر اینکه مشکل دیگری وجود داشته باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا ارتودنسی درد دارد؟

 2. Avatar ناهید ویسی گفت:

  سلام آقای دکتر آیا استفاده از بند ارتودنسی اجباری است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تشخیص استفاده از بند ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری و تشخیص ارتودنتیست معالج شما دارد.

 3. Avatar علی گفت:

  سلام وقت بخیر. یک سیم کوچک از بند من به صورت عمودی بیرون زده این نشان دهنده ی این است که بندم شکسته شده یا نه ولی به نظر می‌رسد که این بند شل نشده باشه و همچنین من از الاستیک استفاده میکنم با این شرایط آن را بگذارم و ادامه بدهم یا نه ( یک سر الاستیک به این بند وصل می‌شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید بصورت حضوری معاینه انجام گردد. به ارتودنتیست معالج مراجعه نمایید.

 4. Avatar سین گفت:

  سلام جناب دکتر
  من ارتودنسی انجام دادم و چون اوپن بایت بودم باید ۴ دندان میکشیدم، از بالا دو دندان شماره ۴ و از پایین دو دندان شماره ۶، چون دندان شماره شش یکی چند سال پیش عصب کشی شده بود و یکی کنارش شکستگی داشت و باید عصب کشی میشد دکتر گفتند بهتره اینا رو بکشم تا دندون سالم، خواستم بدونم دندان شماره ۷ به سمت جلو حرکت میکنه و در پر شدن فضای خالی موثره یا فقط دندان‌های جلو به سمت عقب حرکت میکنن و فضا رو پر میکنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به ناهنجاری دندان، ارتودنتیست طرح درمان را برای شما انجام میدهد. دندان شماره 7 باید فضای خالی را پرکند و به سمت جلو حرکت کند.

 5. Avatar مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چندماهه ارتودنسی کردم فک بالا و پایین
  الان دکترم پشت بند ارتودنسی بالا دوتا کش گذاشته که فضا باز شه
  یعنی دوباره میخواد بند بزاره؟دوتا بند برای چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت و شرایط دندانها و فک شما ندارم و اظهار نظر نمی کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 6. Avatar شایان خاکپور گفت:

  سلام اقای دکتر . به تازگی روی دندون پایین عقب دهانم بند ارتدونسی قرار دادن. مشکلم اینه که زبانم همش به گوشه تیزش گیر میکنه و به شدت اذییتم میکنه اصن هیچی نمیتونم بخورم . این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید. سپس ایشان می تواند این مشکل ایجاد شده در خصوص بند ارتودنسی را برای شما اصلاح نماید.

 7. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر بند ارتودنسی آیا باعث پوسیدگی دندان کناری می‌شود دندان عقل فک پایین سوراخ شده است جا دید هم ندارد بازدن زبون به دندان میفهم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بند ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان نمی شود. در حین درمان ارتودنسی ثابت باید رعایت بهداشت خیلی بیشتر از قبل رعایت گردد.

 8. Avatar علیرضا گفت:

  باسلام
  دکتر ببخشید من مشکل جلو بودن فک بالایی دارم
  آیا با ارتودنسی درمان صورت میگیره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar رویا گفت:

  باسلام وقت بخیر
  من سه روزه که ارتودنسی انجام دادم و متخصص ارتودنسی روی یکی از دندان شش های پایین ام که بند ارتودنسی گذاشته یه موادی قرارداده که فشاری به براکت ها وارد نشه خواستم بدونم ،مشکلی برای دندونم پیش نمیاد و تا چه مدت باید این مواد رو دندونم بمونه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. متخصص ارتودنسی معالج روی دندان فک پایین شما کامپوزیت گذاشته است که فشار دندان های بالایی باعث شکستن براکت های فک پایین نشود.

 10. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. متخصص ارتودنسی معالجم روی دندان آخر بند ارتودنسی گذاشته. آیا روش خوبیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی معالج از بند ارتودنسی استفاده می شود. درمان ارتودنسی سریعتر انجام می گیرد. مشکلی ندارد.

 11. Avatar آوا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دیروز دوتا بند بالا رو زدم
  امروز هم دوتای پایین.۱.بند پایین وحشتناک درد میکنه۲.آیا فایده ای داره وقتی قراره ارتودنسی کنم از هفته قبل بند بذارم یا نه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی گاهی بجای براکت روی دندان های آخر از بند ارتودنسی استفاده می شود. درمان ارتودنسی بیمار سریعتر انجام میگیرد.

 12. Avatar ریحانه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من هنگام استفاده از کش ارتودنسی متوجه شدم ک بند دور دندانم شل شده و بالا پایین میشه آیا باید کش انداختنم و متوقف کنم با مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. باید معاینه انجام گیرد به صورت مجازی امکان پاسخگویی وجود ندارد.

 13. Avatar سادات گفت:

  سلام و احترام
  دکتر بند ها رو برای من نصب کردند بند سمت چپ پایین درد بسیار زیادی داره ولی مابقی بند ها درد زیادی ندارن آیا امکان پوسیدگی بر روی دندانی که روی آن بند نصب شده هست و یا ممکنه این درد ناشی از نصب بند باشه چون دکتر خودم گفت که بند ها اصن درد ندارن ممنون میشن راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید شما با بند ارتودنسی بر روی دندان درد داشته باشید. بهتر است با مراجعه به متخصص ارتودنسی اصلاح انجام گیرد.

 14. Avatar دریا گفت:

  سلام دکتر. الان به مدت یکسال بند روی دندان6هست. به تازگی دندان6کمی تیر میکشد.طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه شود.

 15. Avatar الناز گفت:

  سلام. بعد از قرار دادن این بندها، سیم ها و براکت ها قرار میگیره؟ و اینکه مدت زمان بندهایی که روی دندون ها قرار میگیره برای چه مدت باید باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar مریم گفت:

  سلام.
  دکترم مدت یک هفته شده گفتن از کش استفاده کنم
  دندان شش پایینم ی بند ارتودنسی نصب شده
  الان حس میکنم حلقه فلزی بالا امده چون هم زبانم بهش گیر میکنه هم دندونام رو هم قرار نمیگیره
  ایا این بعلت استفاده از کش؛ عادی هست یا به دکترم باید مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا حلقه و سیم های ارتودنسی ئدندان شما بررسی گردد.

 17. Avatar شکوفه گفت:

  سلام
  سیم ارتودنسی رو چطور برمیدارن؟
  ممنون از پاسخگویی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اینکار تخصصی است و توسط متخصص ارتودنسی انجام می گیرد.

 18. Avatar یاسمن گفت:

  باسلام
  آقای دکتر من 1ماه از شروع درمان ارتودنسیم میگذره و دلیل انجام ارتودنسی، فاصله بین دندونهای جلوی فکم بود، این برام سوال شده که دندونپزشکم چرا دندون 6 رو بند گذاشته درصورتیکه دندون 7 و عقل هم دارم،و از اونجایی که دندونام فاصله داره، میترسم که بعدا بین دندون 6 و 7 هم فاصله بیفته و نتیجه دلخواه رو از درمان ارتودنسی نگیرم، ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج خود هستید با ایشان مشورت کنید.

 19. Avatar rezvan گفت:

  سلام دکتر عزیز وقتتون بخیر دیروز مطب بودم واقعا بی نظیر بودین هم خودتون هم همکارانتون خسته نباشید میگم با این شرایط آب و هوای گرم اینقدر خوب بهداشت و فاصله اجتماعی را رعایت میکنین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس ، سلامتی بیماران و پرسنل مطب برای بنده ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *