اطلاعات عمومی دندانپزشکی

عفونت زگیل تناسلی در دندانپزشکی

عفونت زگیل تناسلی در دندانپزشکی

یکی از عفونت های شایع در حوزه بیماری های دهان و دندان زگیل تناسلی دهان می باشد که از ویروس HPV منتشر شده در ناحیه دهان منشا می گیرد. ویروس HPV یا همان پاپیلومای انسانی یکی از شایع ترین ویروس های سرایت کننده در طی رابطه های جنسی پر خطر می باشد. سالانه در اغلب کشور های دنیا این ویروس افراد زیادی را به زگیل های تناسلی مبتلا می کند که در تعداد زیادی این عفونت ها به ناحیه مخاطی گلو و دهان نیز قابل انتقال می باشند.

هم اکنون بیش از 120 نوع از ویروس های HPV در دنیا شناخته شده که از این تعداد حدود 40 نوع از آن ها قادر به ایجاد عفونت های دهانی و زگیل تناسلی در ناحیه گلو و مخاط دهان می باشند. هنگامی که افراد سیستم ایمنی مقاومی داشته باشند ویروس زگیل تناسلی نهایتا می تواند ضایعات پوستی و مخاطی در فرد بیمار ایجاد کند ولی در صورتی که سیستم ایمنی فرد ضعیف شده باشد این بیماری می تواند در کل ناحیه مخاطی بیمار منتشر شود. برخی از انواع خطرناک ویروس زگیل تناسلی به بروز سرطان های ناحیه دهان و حلق نیز کمک می کند و روند پیشرفت بیماری را افزایش دهد.

زگیل تناسلی بر روی لب ها

علایم ایجاد شده ناشی از زگیل تناسلی

در بیشتر موارد زگیل تناسلی در ناحیه دهان و گلو علامت خاصی نداشته یا به صورت عینی ضایعات پوستی خاصی به دنبال ندارد بنابراین در این موارد پیشگیری و درمان این بیماری کمی مشکل خواهد شد. در بعضی از افراد مبتلا به ویروس HPV اما یک سری زگیل تناسلی و ضایعات وخیم پوستی در بافت سلول های مخاطی دهان، گلو، لب ها، ناحیه لثه ها و … ایجاد می شود که با یک سری نشانه ها نیز همراه می شوند.

در این موارد از زگیل تناسلی و عفونت دندان، ما شاهد یک سری ضایعات کوچک و با بافتی سفت هستیم که رنگ ظاهری آن ها نیز گاها سفید، صورتی، قرمز یا رنگ هایی از این طیف می باشد. ممکن است که زگیل تناسلی بافتی یکدست با سلول های سطحی داشته یا اینکه برآمدگی محسوسی را در ناحیه ایجاد کند. این موارد در هر نقطه ای از دهان احتمال بروز و درگیر کردن بافت را داشته باشد ولی بیشتر در بافت های نرم مانند: زبان، پشت لب ها، لثه ها و سقف دهان ظاهر می شود.

زگیل تناسلی بر روی زبان

دلایل مبتلا شدن به زگیل تناسلی دهانی

ویروس منتقل کننده زگیل تناسلی زمانی می تواند ناحیه دهان را درگیر کند که از طریق مخاط یا بزاق فرد بیمار به ناحیه دهانی فرد سالم وارد شود و سپس خود را از طریق یک بریدگی و زخم باز در این ناحیه به سلول های اپی تلیال پوشاننده ناحیه گلو و دهان برساند. با تکمیل این فرایند زمینه برای افزایش تعداد ویروس ها در بدن فرد فراهم می شود و به مرور باعث پدیدار شدن علائم زگیل تناسلی در این ناحیه خواهد شد.

عواملی هم که احتمال ابتلا و بروز این بیماری را افزایش می دهند شامل مواردی چون: رابطه جنسی از طریق دهان، داشتن شرکای جنسی متعدد، رابطه های محافظت نشده، نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات می باشد. این موارد شاید به صورت مستقیم باعث بروز این بیماری نشود ولی احتمال انتقال عفونت را به طرز معناداری در جامعه افزایش می دهند.

خطرات احتمالی زگیل تناسلی در دندانپزشکی

زگیل تناسلی به دلیل ماهیت ویروسی خود قابلیت انتشار و درگیری سایر بافت های بدن را دارا می باشد به خاطر همین بررسی بافت دهانی و غربالگری بیماران قبل از انجام درمان های حوزه دندانپزشکی امری قابل توجه می باشد.

در صورتی که در زمان درمان دندان های فرد مبتلا ضربه ای به این نواحی درگیر وارد شود و زگیل های تناسلی دچار آسیب شوند می توانند عفونت ویروسی را در همه جای بدن پخش کرده و زمان درمان فرد را به تعویق بیاندازند. با ذکر این دلایل بررسی این نکات در هنگام معاینات دهانی در دندانپزشکی بسیار حایز اهمیت می باشد.

در تمامی مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی و ارتودنسی که نکات بهداشتی به درستی رعایت می شود احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق وسایل دندانپزشکی غیر ممکن است.

زگیل تناسلی بر روی لثه ها

آیا احتمال انتقال زگیل تناسلی دهانی در دندانپزشکی امکانپذیر است؟

دندانپزشکان و بهترین متخصص ارتودنسی از بهترین و پیشرفته ترین روش های ضدعفونی و استریل وسایل و محیط استفاده می کنند. به همین دلیل است که احتمال انتقال عفونت و حتی بیماری های ویروسی از طریق درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی تقریبا صفر است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “عفونت زگیل تناسلی در دندانپزشکی

  1. Avatar حمید گفت:

    با سلام
    آیا ممکن است ویروس ایدز از طریق دندانپزشکی به بیمار منتقل شود.

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

      در صورتی که به یک دندانپزشکی مجهز مراجعه کنید که تمام نکات بهداشتی را رعایت می کنند این امکان وجود ندارد. در صورتی که نکات بهداشتی رعایت نشود به راحتی این ویروس منتقل خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به ایدز از طریق دندانپزشکی به یک کلینیک یا دندانپزشک مجهز و ماهر مراجعه کنید تا گرفتار این ویروس نشوید. استفاده از وسایل یکبار مصرف یکی از بهترین روش های پیشگیری انتقال ویروس ایدز به بیمار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *