اطلاعات عمومی دندانپزشکی

باز شدن سینوس در اثر کشیدن دندان

باز شدن سینوس هنگام کشیدن دندان

در دندانپزشکی و عمل‌ هایی مانند کشیدن دندان‌ های مولر بالا یا درمان‌ هایی که برای قسمت پشتی فک انجام می‌ شود، سینوس‌ ها درگیر می‌ شوند و این امری طبیعی و رایج است. بازشدن سینوس هنگام کشیدن دندان به این دلیل رخ می‌ دهد که بین سینوس و حفره دهان، گاه استخوانی نازک وجود دارد و در برخی از افراد این استخوان دیده نمی‌ شود؛ اما سؤال اینجا است که علائم و عوارض باز شدن سینوس چیست و در چنین مواردی چه باید کرد و چه مراقبت‌ هایی پس از آن مورد نیاز است؟

باز شدن سینوس در چه شرایطی اتفاق می افتد؟

در بسیاری از مواقع، دندان های فک بالای شما به دلایل متفاوتی از جمله پوسیدگی، آسیب جدی ریشه دندان و انجام درمان ارتودنسی به علت شلوغی دندان ها نیاز به کشیدن دارد یا قسمت پشتی فک باید تحت درمان جراحی قرار بگیرد که در این حال این امکان وجود دارد که استخوان بین حفره دهان و سینوس آسیب ببیند، بشکند و دچار خونریزی شود. این مورد امر بسیار رایجی بوده و جای نگرانی نیست. این اتفاق اغلب در افرادی که دارای دندان هایی با ریشه های بلند و همچنین استخوان نازک بین فک و سینوس هستند رخ می دهد.

نمایی از دهان یک بیمار خانم که دندانپزشک در حال کشیدن دندان مولر فک بالای او‌ می باشد.

کشیدن دندان مولر فک بالا

علایم باز شدن سینوس در اثرکشیدن دندان

با باز شدن سینوس هنگام کشیدن دندان، خونی که در حفره دندان وجود دارد، وارد سینوس می‌ شود. سینوس برای پاک‌ کردن محیط، آن را وارد حلق یا بینی می‌ کند و شما آن را به‌ صورت ترشحی تیره خواهید دید. این ترشحات امری طبیعی هستند؛ اما اگر در این نواحی درد و تورم یا عبور هوای بسیار زیاد و غیر قابل‌ تحمل را احساس کردید، لازم است حتماً با دندانپزشک تماس بگیرید و نظر او را جویا شوید.

در هر حال، چنانچه بعد از درمان های دندانپزشکی و به ویژه کشیدن دندان های فک بالا (دندان مولر فک بالا و به ویژه دندان 6) علایم زیر در شما وجود داشت، می تواند دلیلی بر باز شدن سینوس باشد و بنابراین لازم است تا هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه نمایید:

 • ورود هوا به دهان: باز شدن سینوس می‌ تواند سبب ارتباط مستقیم دهان و بینی شود. در حقیقت هوایی که از طریق دم وارد بینی می‌ شود، از سینوس عبور می‌ کند و به دلیل باز شدن آن در حین درمان های دندانپزشکی، بیمار این هوا را در دهان خود نیز حس می‌کند.
 • ورود مایعات به بینی: در صورت باز شدن سینوس بخصوص در مواردی که فضای زیادی باز شود؛ بخشی از مایعاتی که از طریق دهان قرار است به معده منتقل شوند، ممکن است به بینی نیز هدایت شوند. در چنین مواردی، معمولا مقداری از مایعاتی که نوشیده می شود نیز از بینی خارج می‌ شود.
 • بسته شدن بینی: برخی از اوقات بیمار بعد از کشیدن دندان به خصوص دندان‌ های فک بالا، از این مشکل شکایت دارد که بینی آن‌ ها در یک طرف بسته شده است.
 • بوی بد دهان: گاهی اوقات باز شدن سینوس به دلیل فراهم کردن فضای مناسبی برای عفونت، سبب بوی بدی در دهان بیمار می‌ شود. اگر با وجود رعایت بهداشت دهان، بیمار از بوی بد دهان خود شکایت دارد، ممکن است سینوس ماگزیلا در اثر کشیدن دندان سوراخ شده باشد.
 • احساس طعم تلخ در دهان: برخی از بیماران علاوه بر بوی بد دهان پس از کشیدن دندان، از طعم بد و احساس طعم تلخ در دهان خود شکایت دارند. اگر این مشکل بعد از درمان های دندانپزشکی اتفاق افتاده باشد، احتمالا به دلیل عفونت بافت لثه یا باز شدن سینوس است.
 • دیده شدن حباب در محل کشیدن دندان: گاهی زمانی که بیمار دو سوراخ بینی خود را ببنند و در بینی خود بدمد، ممکن است در ناحیه‌ ای که دندان خارج شده است، حباب‌ هایی را مشاهده کند که نشان دهنده باز شدن سینوس است.
 • خونریزی بینی: اگر شما پس از کشیدن دندان با مشکل خونریزی بینی مواجه شدید ولی قبل از چنین مشکلی را نداشتید، این احتمال وجود دارد که هنگام درمان، سینوس ماگزیلا باز شده باشد. در این موارد، خون از بافت لثه به سینوس و از آنجا به بینی راه پیدا می کند.
 • سردرد و درد صورت: یکی دیگر از علائمی که در صورت باز شدن سینوس دیده می‌ شود، درد های مکرر در ناحیه سر و صورت است.
 • صدای تو دماغی: باز شدن سینوس می‌ت واند باعث تغییر در صدای بیمار شده و صدای بیمار به حالت تو دماغی در آید. البته این علامت در همه افراد مشاهده نمی‌ شود.
خانمی که از گرفتگی بینی پس از‌ باز شدن سینوس ها هنگام کشیدن دندان رنج می برد.

گرفتگی بینی در اثر باز شدن سینوس به علت کشیدن دندان مولر

عوارض باز شدن سینوس حین کشیدن دندان

در صورت باز شدن سینوس حین کشیدن دندان و عدم درمان صحیح آن ممکن است عوارضی در بیمار ایجاد شود. سینوزیت مزمن، تورم و مشکل در خوردن و نوشیدن برخی از عوارض ناشی از این اتفاق هستند.

 • سینوزیت مزمن: این عارضه در نتیجه نفوذ عفونت به فضای سینوس اتفاق می‌ افتد.
 • تورم: تورم یکی از عوارض شایعی است که در صورت باز شدن سینوس و عدم درمان صحیح آن ایجاد شده و در صورت فرد تورم‌ هایی به وجود می‌ آیند.
 • مشکل در خوردن و نوشیدن: به دلیل وجود ارتباطات بین حفره دهان، بینی و فضای سینوس، ممکن است فرد نتواند به راحتی چیزی خورده یا بنوشد. به همین دلیل هم ممکن است در طولانی مدت مشکلات گوارشی نیز برای او ایجاد شود.

درمان سینوس باز شده با استفاده از جراحی لیفت

در صورت باز شدن سینوس، لازم است این حفره توسط دندانپزشک متخصص و همزمان با عمل کشیدن دندان بسته شود. البته مهارت متخصص در درمان این مشکل بسیار مؤثر است. متخصص در این ناحیه غشایی را قرار می دهد که فضای بین دندان و سینوس بسته شود. در صورت لزوم برای آماده کردن شرایط کاشت ایمپلنت دندان در آن قسمت پودر استخوان می ریزد و سپس ناحیه لثه را بخیه می زند. ولی با این حال برای ترمیم بهتر این ناحیه باید پس از عمل جراحی مراقبت‌ هایی توسط بیمار انجام شود تا فشار بین سینوس و حفره دهان کاهش پیدا کند.

نمایی نزدیک از حفره ایجاد شده برای جراحی لیفت سینوس

نمای نزدیک از باز شدن سینوس در حین جراحی لیفت

مراقبت های پس از جراحی لیفت سینوس

برخی از مراقبت ها هستند که به‌ صورت عمومی باید بعد از هرگونه عملی انجام شوند؛ اما برخی کارها اختصاصاً برای مراقبت از بخیه‌ هایی است که پس از بازشدن سینوس هنگام کشیدن دندان در این ناحیه زده می‌ شود.

 1. از نی برای آشامیدن مایعات استفاده نکنید و هوا را با فشار از بینی خارج کنید.
 2. عطسه را نگه ندارید و با دهان باز عطسه کنید، زیرا عطسه کردن بیشترین فشار را به ناحیه سینوس وارد می‌ کند.
 3. در صورت گرفتگی در ناحیه سینوس می‌توانید از داروهای خوراکی مانند سودافد استفاده کنید؛ اما اگر فشارخون شما بالا است یا داروی فشارخون مصرف می‌ کنید، باید حتماً قبل از مصرف این دارو با دندانپزشک مشورت کرده تا دچار مشکلات دیگری نشوید.
 4. پس از عمل جراحی اگر تا یک ساعت دچار خونریزی بودید، نگران نشوید. گازی را که در دهان شما قرار داده‌اند با فشار به محل جراحی نزدیک کرده و پس از 1 ساعت گاز را از دهان خود خارج کنید.
 5. بزاق خونی تا 48 ساعت ادامه خواهد داشت؛ اما اگر حتی پس از 3 ساعت هنوز خونریزی شدید بود، یک چای کیسه‌ای را مرطوب کنید و در ناحیه خونریزی قرار دهید و تا 30 دقیقه آن را محکم به ناحیه موردنظر فشار دهید.
 6. اگر در ناحیه عمل دچار تورم شدید، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. 20 دقیقه کمپرس را روی صورت قرار دهید و 20 دقیقه آن را کنار بگذارید.
 7. درصورتی‌که نگهدارنده ارتودنسی دارید، قبل از عمل آن را از دهان خارج کنید و تا 3 روز آن را در دهان قرار ندهید.
 8. بهتر است در روز اول پس از عمل غذاهای نرم و خنک میل کنید. دقت کرده که غذا باید غلیظ باشد و هرگز نباید از نی استفاده کنید.
 9. اصلاً از غذاهای داغ استفاده نکنید و اگر از ناحیه عمل مراقبت لازم را داشته باشید، خوردن سایر غذاها نمی‌ تواند مشکل چندانی برایتان به وجود آورد. اسپاگتی یا تخم‌مرغ از بهترین گزینه‌ ها برای شما هستند.
 10. تا 3 روز بعد از عمل روزانه 3 بار دهان خود را با آب‌ نمک ولرم یا شیر بشویید. هرگز از دهان‌شویه‌های بدون نسخه پزشک استفاده نکنید؛ زیرا می‌ توانند محل جراحی را تحریک کنند و بهبودی را به تعویق بیندازند.
 11.  روز عمل از مسواک استفاده نکنید. در روزهای بعد نیز بادقت مسواک بزنید. در صورتی که خون بر روی مسواک دیدید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد و امری طبیعی است.
 12. بعد از عمل جراحی فعالیت بدنی خود را محدود کنید. ورزش‌ های شدید را تا 5 روز به تعویق بیندازید تا دچار مشکلات جدی نشوید.
 13.  نیکوتین موجود در سیگار باعث تأخیر در بهبودی می‌ شود، پس تا چند روز سیگار نکشید.

سؤالات متداول

1- آیا امکان باز شدن سینوس در هنگام کشیدن دندان وجود دارد؟

بله، سوراخ‌ شدن یا باز شدن سینوس به دلیل ارتباط مستقیم بین حفره دهان و سینوس می‌ تواند در حین کشیدن دندان رخ دهد و امری رایج است.

2- پس از جراحی لیفت سینوس چه مدت‌ زمانی برای بهبود نیاز دارد؟

در صورتی‌ که هیچ مشکلی بر سر راه ترمیم استخوان وجود نداشته باشد، پس از دو ماه بهبودی کامل حاصل می‌ شود؛ اما مشکلی مانند وجود نوک یک ریشه دندان یا وجود یک قطعه استخوان می‌ تواند آن را به تأخیر بیندازد.

3- درصورتی‌ که سینوس باز شده حین کشیدن دندان درمان نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در چنین مواردی احتمال عفونت در این ناحیه بسیار زیاد است و می‌ تواند منجر به عفونی‌ شدن ناحیه بینی شود؛ به همین دلیل لازم است دندانپزشک شما این مورد را جدی بگیرد.

4- در صورت باز شدن سینوس موقع کشیدن دندان، چه کاری باید انجام داد؟

ابتدا دندانپزشک متخصص باید در فاصله بین سینوس و محل دندان، غشا قرار دهد و ناحیه لثه را بخیه بزند. سپس بیمار نیز لازم است تا برخی مراقبت‌ ها را انجام دهد تا مانع ایجاد فشار به ناحیه سینوس شود. به عنوان مثال برای تخلیه خلط داخل بینی با فشار زیاد فین نکنید، برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید، عطسه خود را نگه ندارید و با دهان باز عطسه کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *