دندان پزشکی ترمیمی

اینله و آنله دندان چیست؟

دندانپزشک در حال معاینه دندان بیمار با استفاده از آینه و انبر دندانپزشکی

شاید برای شما یا نزدیکانتان پیش آمده باشد که در زمان مراجعه به دندانپزشک برای معاینه و بررسی، به شما گفته شود که به اینله یا آنله دندان نیاز دارید. اگر قبلاً با این روش ‌های کنترل پوسیدگی دندان آشنایی نداشته‌ اید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. در این مقاله می‌ خوانید که هر مقدار پوسیدگی با چه روشی قابل‌ کنترل بوده و چطور می ‌توانیم آن را برطرف کنیم. همچنین اطلاعاتی درمورد مواد و متریال‌ های آنله و اینله برای شما بازگو می‌ کنیم و به مزایا و معایب آنها نیز خواهیم پرداخت.

اینله و آنله انواعی از درمان های پروتزی دندانپزشکی می باشند که باعث حفظ ساختار دندان می شوند. این درمان ها زمانی به کار می روند که وسعت تخریب نسج دندان به حدی است که نمی تواند پرکردگی معمولی را ساپورت کند با این حال کمتر از حدی است که نیاز به روکش با پوشش کامل داشته باشد. این درمانها بیشتر در دندانهای خلفی جهت جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندانی کاربرد دارند. زمانی که پوسیدگی وسعت زیادی دارد بهتر است پروتز اینله به جای پرکردگی معمولی در نظر گرفته شود. اینله در قسمت مرکزی دندان قرار می گیرد و برجستگی های دندان را شامل نمی شود. آنله مشابه اینله می باشد با این تفاوت که سطح بیشتری از دندان را در بر می گیرد.

محل قرارگیری آنله و اینله بر روی دندان

محل قرارگیری آنله و اینله بر روی دندان

اینله دندان و کاربرد آن

زمانی که قسمت ‌های مرکزی دندان شما تا حدودی دچار پوسیدگی و فرسایش شده ‌اند، متخصص پروتز برایتان یک قطعه بسیار کوچک با فرم منطبق بر دندانتان می ‌سازد. این قطعه همان اینله دندان است که جایگزین قسمت ‌های خراب شده در دندانتان می شود. در حقیقت ابتدا متخصص دندانپزشک دهان و دندان شما را معاینه کرده و بعد از تشخیص میزان پوسیدگی، قسمت ‌های پوسیده دندان را می ‌تراشد و تمیز می‌ کند. بعد از آن قطعه را به‌ گونه ‌ای می ‌سازد که فرم دندان را تغییر نداده و یک حالت کاملاً طبیعی داشته باشد.

موارد دیگری که خوب است درمورد اینله بدانید این بوده که می ‌تواند بسته به تشخیص دندانپزشک و وضعیت دندان ‌هایتان، قطعه اینله با طلا یا پرسلن ساخته شود. همچنین قالب گیری اینله به صورتی خواهد بود که درون شیار دندان ‌هایتان قرار بگیرد و به ‌هیچ‌ وجه پوشش سراسری روی دندان ایجاد نکند. در حقیقت متخصصان، اینله دندان را به‌ عنوان یک ترمیم بسیار کارآمد و اساسی و در عین‌ حال نامرئی می ‌شناسند که می ‌تواند از آسیب بیشتر دندان جلوگیری کند.

آنله دندان و کاربرد آن

آنله نیز مانند اینله یک پوشش محافظت‌ کننده از دندان است که به شکلی کاملاً سفارشی منطبق با فرم و حالت دندان ‌هایتان ساخته می ‌شود و از پیشروی پوسیدگی جلوگیری می ‌کند. آنله هم مثل اینله ظاهری کاملاً نرمال و طبیعی داشته و افراد عادی در برخورد با شما متوجه آن نخواهند شد. اما برای نگاهی نزدیک‌ تر به آنله دندان باید بگوییم که قدری از اینله بزرگ ‌تر بوده و سطح بیشتری را زیر پوشش خود قرار می‌ دهد با این‌حال اما از پوشش تاجی به‌ مراتب کوچک‌ تر است.

محل قرارگیری اینله، آنله و روکش کامل روی دندان

محل قرارگیری اینله، آنله و روکش کامل روی دندان

دندانپزشکان زمانی به سراغ ترمیم به روش آنله می ‌روند که حفره بزرگ ‌تری در مقایسه با حفره اینله روی دندان ایجاد شده باشد. پس می ‌توان این ‌طور نتیجه گرفت که آنله برای آسیب ‌ها و پوسیدگی ‌هایی در سطح گسترده ‌تر به کار برده می ‌شود و اگر دندان شما از قسمت مرکز و کناره‌ ها دچار آسیب شده باشد قطعاً بهترین راهکار آنله دندان خواهد بود.

مواد مورد استفاده در اینله و آنله دندان

دندانپزشکان اینله و آنله دندان را از مواد متنوعی بسته به شرایط دهان و دندان شما تهیه می کنند که در ادامه مطلب با این مواد و علت استفاده هرکدام آشنا خواهیم شد.

1- استفاده از طلا در ساخت اینله و آنله

طلا یکی از بهترین فلزاتی است که علم دندانپزشکی توانسته از خواص آن در جهت بهبود وضعیت دندان بیماران استفاده کند. این فلز دوام بسیار قابل ‌توجهی داشته و رفتارهای فیزیکی و شیمایی بسیار نزدیکی نسبت به دندان طبیعی دارد. همین موارد سبب شده تا برای تقویت دندان ‌های ضعیف که به ‌خاطر پوسیدگی حفره ‌دار شده ‌اند؛ آنها را با طلا ترمیم کنند. البته باید دقت کنید که ترمیم با طلا رنگی متمایز از رنگ دندان دارد و به علت این تفاوت رنگ، امروزه کمتر از آن استفاده می‌شود.

امروزه متخصصان به بیماران توصیه می‌کنند که دندان‌ هایی که در قسمت ‌های پشتی فک قرار دارند و بیشتر در معرض فشار قرار دارند را با طلا آنله کنند چرا که کمتر در معرض دید نیز قرار دارند. آنله دندان طلایی استقامت و استحکام فوق ‌العاده‌ ای دارد؛ اما نسبتاً گران بوده و به رنگ طبیعی دندان در نخواهد آمد.

2- استفاده از سرامیک (پرسلن) برای ساخت اینله و آنله

یکی دیگر از مواد بسیار پرکاربرد برای ترمیم دندان ‌های آسیب ‌دیده ناشی از پوسیدگی، مواد سرامیکی یا پرسلن هستند. این مواد نیز می‌ توانند هم‌ زمان هم برای آنله و هم برای اینله دندان به کار برده شوند. از مزایای آنها می ‌توان همرنگ بودن با دندان و غیرقابل ‌تشخیص بودن آن در ظاهر اشاره کرد. همچنین این مواد نیز رفتار فیزیکی و شیمیایی مشابه دندان دارد و در دهان بیمار عملکردش قابل ‌قبول است. سرامیک و پرسلن در برابر فشار و شکستگی مقاوم است؛ اما هنوز به‌ پای طلا نمی ‌رسد.

البته نسبت به مواد سنتی که با آن دندان را پر می‌کردند، پرسلن بسیار مدرن و قابل دفاع است؛ ولی باید بدانید که همچنان خطر ناشی از شکستن آن وجود دارد. معمولاً پزشکان بعد از اینله یا آنله دندان با استفاده از سرامیک یا پرسلن به شما روش ‌های مراقبت از آن و موارد پرهیز را توضیح خواهند داد که با رعایت آنها می ‌توانید تا سال‌ ها از اینله یا آنله سرامیکی بهره ببرید.

3- رزین کامپوزیت در ساخت اینله و آنله دندان

یکی دیگر از موادی که برای پرکردن حفره‌ های ناشی از پوسیدگی به کار برده می ‌شود رزین کامپوزیت نام دارد. این ماده البته در اولویت سوم از بابت مقاومت و استحکام وجود دارد و از طلا و پرسلن ضعیف ‌تر است. با این‌ حال اما برای تعداد زیادی از بیماران همین ماده نیز می ‌تواند بابت آنله دندان استفاده شده و به ‌خوبی پاسخگو باشد. همچنین دندانپزشکان زمانی که یک پرکردن سنتی را تمدید می ‌کنند یا مواد را خارج کرده و می‌ خواهند مجدد آن را پر کنند از رزین کامپوزیت بهره می ‌برند.

این مواد نسبت به مواد سنتی که تا چند سال پیش مصرف می ‌شدند قوی بوده و مستحکم هستند؛ ولی باید با احتیاط بیشتری نسبت به سرامیک با آنها رفتار کرد. همچنین بهتر است بدانید که در زمان اینله یا آنله دندان با آنها، کاملاً به رنگ دندان ‌هایتان درآمده و با آن ترکیب می ‌شوند. یک نکته منفی که در مورد رزین کامپوزیت وجود دارد نیز این بوده که در برابر لک ‌شدن مقاوم نیست!

مراحل ترمیم دندان با اینله و آنله

شما تا این قسمت از مقاله با آنله و اینله دندان آشنا شده و کاربرد هایشان را شناختید. همچنین دانستید که این روش ‌های درمان پوسیدگی با چه موادی قابل انجام هستند و هر ماده چه ویژگی ‌ها و مزایا و معایبی دارد. در ادامه مطلب قصد داریم برای شما مراحل ترمیم دندان با این متد ها را شرح دهیم.

دو دندان ترمیم شده با اینله و آنله

دو دندان ترمیم شده با اینله و آنله

1- آماده کردن محل نصب

زمانی که شما بابت پوسیدگی یا شکستگی دندانتان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید او وضعیت را بررسی خواهد کرد. در زمان معاینه مشخص می ‌شود که چه مقدار از دندان شما شکسته شده یا به‌ خاطر پوسیدگی دچار حفره شده است. اگر مشکل از دندانی باشد که قبلا پر شده، ابتدا باید آن پرشدگی برداشته شود. اگر حفره در اثر پوسیدگی ایجاد شده باشد، باید همه قسمت ‌های پوسیده دندان تراشیده شود. نگران نباشید؛ چرا که تراشیدن دندان با رعایت پارامترهایی همراه بوده و فضا را برای اینله یا آنله دندان مهیا می‌کند.

2- قالب‌ گیری از دندان آسیب‌ دیده

بعد از آنکه حفره‌ ها معاینه شده و آماده شدند از فضای ایجاد شده قالب مخصوصی گرفته می‌ شود تا طبق آن قطعه یا قطعات آنله یا اینله ساخته شود. در این زمان همچنین ماده اصلی که ترمیم‌ با آن انجام می ‌شود را نیز انتخاب می‌کنید. اگر شما پرسلن یا سرامیک را برگزیدید باید سایه ترمیم را نیز انتخاب کنید. البته علاوه بر انتخاب شما، تشخیص تخصصی دندانپزشک نیز دخیل است.

3- استفاده از پرکننده موقت برای دندان شما

شما باید بدانید که اینله یا آنله دندان قطعات بسیار ظریف و دقیقی هستند و به‌ سرعت آماده نمی ‌شوند. به همین علت برای آنکه دندان شما تا زمان آماده ‌شدن آن قطعات دچار پوسیدگی نشود و یا اینکه عصب ‌های آن با حرارت یا سردی خوراکی ‌ها و نوشیدنی ‌ها تحریک نشوند آنها را برایتان پر می‌کنند. نگران نباشید؛ چرا که این پرکننده ‌ها موقت هستند و در زمان جاگذاری قطعات اصلی به ‌سادگی خارج می‌شوند. نخستین ویزیت شما با متخصص در این مرحله به اتمام خواهد رسید.

4- جایگذاری قطعات اینله یا آنله آماده شده

زمانی که قطعات آنله یا اینله دندان شما آماده شد با شما تماس می‌ گیرند تا برای ویزیت دوم به متخصص پروتز مراجعه کنید. در این زمان نخست برای شما بی‌ حس‌ کننده موضعی تزریق می ‌شود تا درد های احتمالی را احساس نکنید. بعد از آن مواد پرکننده موقتی از دهانتان خارج شده و حفره دندانتان با اینله یا آنله پر می ‌شود. زیر این قطعات موادی چسبناک و بی‌ ضرر برای بدن انسان وجود دارد که باعث می‌ شود تا احتمال جدا شدن به صفر برسد. بعد از قرارگیری قطعه، روی آن را پوشش مخصوصی روکش می‌کنند.

محل قرار گرفتن قطعه آنله بر روی دندان

محل قرار گرفتن قطعه آنله بر روی دندان

سوالات متداول درباره اینله و آنله دندان

1- اینله یا آنله دندان چقدر دوام دارند؟

قطعات اینله و آنله با استحکام و دوام زیادی ساخته می‌ شوند و در صورتی‌ که شما دستورات دندانپزشک را رعایت کنید تا سال ‌ها آنها را خواهید داشت. با این ‌حال اما مشکلاتی مانند دندان ‌قروچه یا وضعیت ‌های پزشکی خاص ممکن است باعث کوتاه ‌شدن عمر اینله یا آنله دندان شود.

2- مهم‌ ترین نکات مراقبت از دندان بعد از اینله و آنله دندان چیست؟

بعد از انجام اینله یا آنله دندان شما باید بهداشت دهان و دندان خود را روزانه کنترل کنید. استفاده مداوم از مسواک، روزی دو بار نخ دندان کشیدن و بهره‌ گیری از دهانشویه برای از بین‌ بردن باکتری‌ ها لازم است.

3- آیا بعد از اینله یا آنله رژیم غذایی خاصی باید رعایت کنیم؟

بله، متخصصان توصیه می‌کنند که بعد از اینله یا آنله دندان مصرف شکر را کم کرده و از خوردن غذاهای بسیار اسیدی اجتناب کنید. غذاهای خیلی چسبناک هم می ‌تواند برای شما مشکل‌ ساز باشد.

4- آیا قطعه آنله یا اینله دندان، در دهان قابل تشخیص است؟

خیر، اینله یا آنله دندان ظاهری کاملاً طبیعی داشته و افراد غیر متخصص نمی‌ توانند آن را در دهان تشخیص بدهند. در حقیقت ظاهر دندان شما غیر عادی نخواهد بود.

5- آیا مواد آنله یا اینله دندان آلرژی ‌زا هستند؟

خیر، مواد آنله یا اینله دندان هیچ‌ گونه واکنشی با بدن بیمار نخواهند داشت و باعث بروز آلرژی نخواهند شد.

6- فرق مواد سازنده آنله یا اینله با پرکننده ‌های متداول دندان در چیست؟

یکی از تفاوت ‌های اصلی مواد به‌ کار رفته در تولید اینله یا آنله در مقایسه با پرکننده های متداول دندان، میزان پوشش‌ دهی فوق‌ العاده زیاد آن است. همچنین مواد آنله و اینله طول عمر بسیار طولانی‌ تری نیز دارند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *