ناهنجاری های غیر ساده دندان

اورجت

خانم زیبا دارای بریس ارتودنسی برای درست شدن ناهنجاری اورجت

در شرایط نرمال دندانهای قدامی فک بالا باید حدود 2 میلیمتر جلوتر از دندانهای فک پایین قرار گیرند. در صورتی که دندانهای فک بالا بیشتر از 2 میلیمتر از دندانهای فک پایین فاصله داشته باشند اصطلاحاً گفته می شود که بیمار دارای اورجت افزایش یافته یا Increased overjet است. دلیل این امر می تواند مشکل فکی (رشد بیش از حد فک بالا یا کاهش رشد فک پایین و یا ترکیبی از هر دو) و یا مشکل دندانی (جلو زدگی دندانهای قدامی فک بالا و یا عقب قرار گرفتن دندانهای قدامی فک پایین و یا ترکیبی از هر دو) و یا ترکیبی از مشکلات فکی و دندانی باشد.

علل اورجت

عوامل به وجود آوردن اورجت

عادات دهانی مثل مکیدن انگشت، مکیدن لب، مکیدن زبان نیز می تواند به ایجاد این مشکل کمک نماید. وجود اورجت زیاد باعث افزایش ریسک برای بروز تروما و ضربه و آسیب به دندانهای قدامی بالا می نماید. در صورت وجود مشکلات فکی و اسکلتی می بایست بر اساس نوع مشکل اقدام به درمان کرد. اگر مشکل فکی و اسکلتی مربوط به جلو بودن فک بالا است، باید فک بالا به عقب برده شود. اگر مربوط به عقب بودن فک پایین است، فک پایین به جلو آورده شود و اگر مربوط به هر دو فک است، هم فک بالا به عقب و هم فک پایین به جلو آورده شود.

اگر مشکل مربوط به دندانها است به گونه ای که دندانهای قدامی فک بالا به مقدار زیادی به سمت جلو آمده اند باید دندانهای فک بالا به عقب برده شود و اگر دندانهای قدامی فک پایین عقب هستند، باید آنها را به جلو آورد و اگر ترکیبی از دندانهای هر دو فک است، باید هم زمان دندانهای هر دو فک تصحیح شود. اگر مشکلات مربوط به ناهنجاری فکی و اسکلتی است، می بایست درمان قبل از بلوغ انجام شود. در غیر این صورت که بیمار بعد از بلوغ مراجعه نماید، احتمال جراحی به همراه ارتودنسی وجود دارد. در صورتی که مشکل دندانی باشد به شرطی که مشکلات لثه ای وجود نداشته باشد، می توان ناهنجاری بیمار را در هر سنی درمان نمود.

درمان اورجت

درمان اورجت محدودیت سنی خاصی ندارد. بیمار مبتلا به ناهنجاری اورجت می تواند در هر سنی برای این درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کند. در صورتی که ناهنجاری اورجت دندانی باشد درمان ارتودنسی به تنهایی کفایت می کند. ارتودنسی ثابت در درمان اورجت بسیار مفید واقع می شود و این درمان بین 1.5 تا 2 سال به طول می انجامد. در مواقعی که علت بروز اورجت ناهنجاری فکی باشد. متخصص ارتودنسی علاوه بر مرتب کردن دندان ها بیمار را به متخصص جراح فک  نیز ارجاع می دهد. در صورتی که بیمار به سن بلوغ اسکلتی نرسیده باشد نیازی به جراحی فک نخواهد بود. حرکت فکین قبل از سن بلوغ با دستگاه های متحرک ارتودنسی امکانپذیر است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

50 دیدگاه برای “اورجت

 1. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دندون های فک بالام جلوتر تر از فک پایین و زاویه دار به سمت داخل بودن و دوسال و نیم ارتودنسی داشتم
  الان مشکل جلوتر بودن فک و دندون حل شده و دندون هام کامل مرتب شدن ولی هنوز دوتا دندون جلو اون زاویه به سمت داخل رو دارن
  میخواستم ببینم این مشکل قابل حل نیست و یا ارتودنسی زود باز شده و این مشکل قابل حله؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای برطرف شدن این مشکل باید معاینه کلینیکی انجام شود و راهنمایی های لازم داده می شود.

 2. Avatar میثم گفت:

  سلام اقای دکتر من23 سالمه همین مشکل اورجت را دارم آیا باید جراحی انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در زمان معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.

 3. Avatar زهره گفت:

  سلام آیا مشکل اورجت بدون جراحی در سن 9 سالگی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یله، بطور کلی بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 4. Avatar سمیرا گفت:

  با عرض سلام و احترام. آقای دکتر من۳۷ ساله هستم و در خارج از کشور زندگی میکنم. دندانهای جلوی فک با روی هم امده بودند و به همین خاطر من ارتودنسی انجام دادم. ولی حالا بعد از اتمام دوره درمان فک بالا دچار اورجت شده. ایا میشه دوباره با ارتودنسی دندانها رو به سمت داخل کشید. ممنون برای پاسخ شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 5. Avatar مریم گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من ۲۰ سالمه و تا ۱۰ سالگی شستم رو می مکیدم
  دندون های فک بالام جلوترن ولی مرتبن
  امکان درمان برای من الان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درمان ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک می باشد. جهت معاینه کلینیکی و راهنمایی می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar nasrin گفت:

  سلام آقاي دكتر درمان اورجت همراه با ديپ بايت در فرد بزرگسال با كشيدن دندان همراه است تا فكين در وضعيت مناسب خود قرار بگيرند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شود تا بتوان دقیق پاسخ داد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar ema گفت:

  سلام وقت بخیر من اورجیت دندان دارم نمیدونم چ میزان فک بالام جلو هست اما انحراف دندانهای جلو رادارم و 25سالمه در بچگی عادت ب مکیدن انگشت داشتم اما بخاطر جراحی هیچوقت اقدام نکردم ایا امکان اصلاح بدون جراحی امکان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . متاسفانه خیر ، تا قبل از سن بلوغ شما با ارتودنسی بدون جراحی برطرف میشد. مراجعه به این دو لینک اورجت و حرکت فکین در وضعیت اورجت

 8. Avatar ویانا گفت:

  سلام ببخشید می شه هزینه ارتودنسی های اورجت رو لطف کنید
  مشکل فقط دندان هاست به دلیل مکیدن انگشت و مشکل فکی ندارد که تنها دو دندان جلو زاویه ای بیشتر از ۹۰ دارن
  خیلی ممنون از اطلاعاتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. پس از معاینه کلینیکی دندانها و فک به شما راهنمایی لازم داده می شود.

 9. Avatar آرزو گفت:

  سبام آقای دکتر من 19 سالمه و اورجت دارم و یه دندون نیش هم ندارم تا به حال یه بار معاینه شدم ولی چون گفتن جراحی فک نیازه درمانو شروع نکردم میخام بدونم که توی این سن امکان درمان قطعی هست؟و اگه هست با توجه به اینکه یه دندون نیش ندارم مشکلم برطرف میشه یا ایمپلنت هم نیازه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به شما بدهم باید معاینه شوید . می توانید از مطب وقت معاینه بگیرید

 10. Avatar Fazila گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونای فک بالم ۵ سانت از فک پاینم بیرون زدگی داره دکتر رفتم بهم گفت برات ارتودنسی میکنم و این که فقط ۲ سانت دندان های فک پاینت میاد جلو گفت چون به طور طبعی باید ۳ سانت از هم فاصله داشته باشه ولی شما میگین باید دو سانت از هم فاصله داشته باشه من دانمارک زندگی میکنم میخام بهم کمک کنید که اینکارو انجام دم یانه چون من ۱۰ روز دیگه وقته دکتر دارم برای این که دندونامون سیم کشی کنه خیلی ممنون میشم اگر جوابمو بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای تشخیص رادیو گرافی و دندان های شما راباید ببینم تا بتوان اظهار نظر کرد.

 11. Avatar هليا گفت:

  سلام آقاي دكتر من در سن ١٢ سالگي ارتودنسي انجام دادم و دندان شماره ٤ از فك بالا و از فك پايين كشيدم اما الان كه ٣٠ ساله هستم حدود ٢ ميليمتر اورجت دارم با چند جراح فك هم مشاوره گرفتم جراحان گفتن مشكل از جلو بودن فك بالا نيست و مشكل از دندان هست الان من كه چهار تا دندان كشيدم به نظر شما ميتونم باز ارتودنسي انجام بدم

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   سلام بله می توانید و محدودیتی ندارید. متخصص ارتودنسی شما صلاح دیده است که این دندان ها کشیده شود و درمان ارتودنسی شما را تکمیل کرده است. در طول زمان ممکن است به دلیل عادات غلط و یا هر مورد دیگری دچار اورجت دندان شده باشید و می توانید دوباره از درمان ارتودنسی برای اصلاح وضعیت دندان ها کمک بگیرید. دقت کنید که پیدا کردن علت بروز ناهنجاری به شما کمک می کند که از عود ناهنجاری جلوگیری کنید.

 12. Avatar بیاتی گفت:

  سلام آقای دکترمن دوتادندان نیش نهفته دارم یعنی هنوزدندان های نیش من شیری هستن یکیشون پوسیده شدوافتادولی ریشه اش مانده ویکی دیگه اش درحال پوسیدگی هست والان30ساله هستم هرجارفتم جواب قطعی نگرفتم تضمین نکردن بنظرشمابرای من راه درمانی هست واقعامعذبم موقع خنده یاحرف زدن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت می توان دندان نیش دایم را به جای نیش شیری قرار داد

 13. Avatar بیاتی گفت:

  سلام آقای دکترمن دوتادندان نیش نهفته دارم یعنی هنوزدندان هاینیش من شیری هستن یکیشون پوسیده شدوافتادولی ریشه اش مانده ویکی دیگه اش درحال پوسیدگی هست والان30ساله هستم هرجارفتم جواب قطعی نگرفتم تضمین نکردن بنظرشمابرای من راه درمانی هست واقعامعذبم موقع خنده یاحرف زدن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت می توان دندان نیش دایم را به جای نیش شیری قرار داد

 14. Avatar الهه گفت:

  سلام اقای دکتر من درجایی ارتودنسی رو شروع کردم اما به من گفتن فک پایینم کوچیکه و باید دندانم کشیده بشه و جراحی فک انجام بدم و ارتوجرسی انجام بدم من 21 سالمه ایا راهی به جز جراحی برای من وحود داره ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام ممکن است با دستگاه جدیدی که من اختراع کرده ام و در اداره ثبت اختراع آمریکا و ایران به ثبت رسیده است مشکل شما بدون جراحی و با ارتودنسی درمان شود. اما بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه ارتودنسی رایگان بگیرید

 15. Avatar یاسمن گفت:

  سلام خسته نباشید من پنج روزه که دندان عقلم راجراحی کردم اما هنوز فکم باز نمیشه آیا طبیعیه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بله در برخی افراد طبیعی است. اگر وضعیت شما رو به بهبودی نیست به پزشک معالج مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار عفونت دندان نشده اید

 16. Avatar فرشته گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر.من 9 سالم بود بهم گفتن فکم کوچیکه باید ارتودنسی کنم .الان فهمیدم مشکل اورجت دارم.الان 21 سالمه هنوز هیچ اقدامی نکردم خیلی نگرانم که دیر شده باشه.میشه کمکم کنید!دیر شده الان ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 17. Avatar مرضیه گفت:

  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر من فک بالام تقریبا 4 میل جلو است من 50 سالمه و در سوئیس زندگی میکنم بیام ایران برای درمان چه مدت باید بمانم و هزینه درمان چقدر میشه ؟؟ برای معاینه از قبل نوبت بگیریم ؟ لطفا منو راهنمایی کنید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام تا معاینه نشوید نمی توان دقیق نظر داد که چه مدت درمان ارتودنسی شما طول خواهد کشید. برای دریافت نوبت هم می توانید با مطب تماس بگیرید و هم می توانید به صورت آنلاین از صفحه اول همین سایت اقدام به رزرو نوبت معاینه ارتودنسی بفرمایید

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان شما حدود یک سال و نیم طول می کشد هزینه بستگی به نوع دستگاه استفاده شده ، نیاز به جراحی یا عد جراحی و غیره دارد در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

  3. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   در پاسخ به مرضیه.
   سلام. درمان شما حدود یک سال و نیم طول می کشد هزینه بستگی به نوع دستگاه استفاده شده ، نیاز به جراحی یا عد جراحی و غیره دارد در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 18. Avatar goli گفت:

  سعیداوی از اهواز
  باسلام
  ازاینکه پاسخ گو هستید ممنونم.
  بله مشکل فک بالام اینکه جلوتر از فک پایین هست به طوری که قادر به بستن کامل دهانم نیستم و به هنگام خنده تمام لثه بالا پیدا میشود که باعث عدم اعتماد به نفسم شده،در ضمن هر4دندان عقل را قبلا کشیدم.فک پایین کوچکتر از فک بالاست باگذاشتن دندانها روی هم فک بالا میلیمتری جلوتر است،قادر به جراحی نیستم و فقط می توانم ارتودنسی کنم،ببخشید ساکن اهواز هستم و قادر به آمدن به تهران را ندارم .لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   .سلام. برای اینکه حواب درستی به سوال شما بدهم باید معاینه شوید . معاینه ارتودنسی رایگان است . بعد از معاینه نحوه درمان . طول درمان. هزینه درمان و غیره به شما گفته می شودتلفن ۲۲۰۱۱۸۹۲

 19. Avatar سعیداوی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید 34سالمه از اهواز فک بالام جلوتر از پایین هست اما دندانهایم کاملا مرتب هستند از فک بالا دندان بزرگ8 کشیدم از فک پایین هر دودندان بزرگ 8 را کشیدم، پیش آقای دکتر فلاحی رفتم با دیدنم و عکسها گفتند هر دو فک بالا وپایین و چانه جراحی به همراه ارتودنسی نیاز هست .به خاطر هزینه بالای جراحی درمانم متوقف کردم حالا سوالم می توانن با این شرایط فقط ارتودنسی کنم جواب بگیرم؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 20. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید منم فک بالام مشکل اورجت دارم ولی به دکتر مراجعه نکردم .23 سالمه -دندان های جلو کمی فاصله دارند ولی فاصله ی دندان های فک پاین بیشتره بخاطره دندانی که در سن5 سالگی کشیده شده با ارتندسی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است معاینه شوید. ولی با توجه به توضیحات داده شده می توان برای شما ارتودنسی کرد و مشکل شما را برطرف کرد.

 21. Avatar Sara گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر, من 15 سالمه و اورجت دندان هایم حتی کمی بیشتر از انگشت شصتم هست. دکتر رفتم برخی گفتن فقط ارتودنسی و سیم اما یکی گفت جراحی و این نگرانم کرده و دیگه پی گیر نشدم. لطف میکنید کمی راهنمایی کنید که از کجا بفهمیم نیاز به جراهی هست یا نه. لطفا حتما اشاره هر چند کم بکنید. ممنون سپاس گذارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شدت ناهنجاری زیاد باشد شما نیاز به ارتودنسی و جراحی دارید واگر شدت ناهنجاری کم باشد می توان با ارتودنسی به تنهایی مشکل را درمان کرد

 22. Avatar شیوا گفت:

  سلام اقای دکتر اتفاقا منم مشکل اورجت دارم ۲۴سالمه. تبریز به متخصص مراجعه کردم گفتن ۴تا دندونم باید کشیده بشه. ۲تا از فک بالا و ۲تا از پایین. منم به خاطر همین که ۴تا دندونم رو از دس ندم دیگه نرفتم اورتودنسی. ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید شما را معاینه کنم تا جواب صحیحی به شما بدهم معاینه رایگان است

 23. Avatar مهشید گفت:

  سلام آقای دکتر,من 14سالمه ودررشت زندگی میکنم مشکل اورجت دارم,واسه اینکه درمانش کنم خیلی دیر شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام می توان مشکل افزایش اورجت را در این سن با ارتودنسی درما ن کرد ولی برای طرح درمان دقیق باید شما را معاینه کنم . من در مطب خیلی بیمار دارم که تحت درمان ارتودنسی هستند واز شهرهای دور به من مراجعه مینمایند.

 24. Avatar مرتضی مولایی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان پسر 7 ساله من به علت مکیدن انگشت شصت راستش با مشکل اورجت مواجه شده است. آیا در سن هفت سالگی امکان درمان اورجت هست و یا باید چند سال صبر کنیم؟ آیا در کلینیک شما اورجت درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید مکیدن انگشت پسر شما در این سن درمان شود .باید دانست تا حدودی هم درمان دیر شده است و شما باید زودتر برای درمان اقدام می گردید. اگر بیمار دیر مراجعه نماید مشکل فک شدید تر می شود و بیمار علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی فک هم خواهد داشت. ولی در این سن به راحتی مشکل بیمار با ارتودنسی بر طرف می شود. در مطب اینجانب دکتر جمیلیان اینگونه بیماران ذر این سن که دارای اورجت زیاد هستند با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی درمان می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *