اطلاعات عمومی دندانپزشکی

انتقال میکروب دهانی از دهان مادر به فرزند

انتقال میکروب دهانی از دهان مادر به فرزند

به هر دلیلی ممکن است میکروب های دهانی مادر به دهان فرزند منتقل شود. از جمله شایع ترین این راه ها انتقال میکروب ها از طریق قاشقی است که به طور مشترک بین مادر و فرزند استفاده می شود. همچنین بوسیدن لب کودک هرچند از لب مادر می تواند منجر به انتقال میکروب های دهانی جدید به دهان فرزند شود. برخی مادران موقع غذا دادن به کودک قاشق را به دهان خود نیز می برند و تصور می کنند میکروب های دهانی آنها با فرزندشان یکی است که این باوری کاملا غلط است.

انتقال میکروب های پوسیدگی زا داخل دهان

اگر دهان مادر دارای میکروب های پوسیدگی دندان باشد هم زمان با رویش دندان ها، میکروب های پوسیدگی دندان  وارد دهان کودک می شوند و آغاز به فعالیت می کنند که این عادت غلط برخی مادران باعث می شود این میکروب های پوسیدگی دندان زودتر وارد دهان کودک شوند و به همین دلیل کودک دچار پوسیدگی زودرس دندان ها می شود.

مادری که با قاشق خود به کودک غذا می دهد

دهان مادر به هیچ وجه از دهان کودک تمیز تر نیست و این کار باعث می شود بسیاری از میکروب های بیماری زا وارد دهان کودک شوند که مهم ترین این میکروب ها میکروب های پوسیدگی دندن هستند. در نتیجه مادران باید توجه داشته باشند که به هیچ عنوان قاشق یا پستانک کودک را جهت پاکیزگی وارد دهان خود نبرند. 38 درصد از آلودگی های دهان کودکان به دلیل عدم توجه مادران به این مورد می باشد.

انتقال ویروس از دهان مادر به کودک

علاوه بر میکروب ها و باکتری هایی که ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود آلودگی ویروسی نیز از این طریق ممکن است. ویروس زگیل تناسلی که ممکن است در دهان نیز وجود داشته باشد و علت بروز سرطان حجره نیز می باشد از این طریق منتقل می شود. ویروس HPV قابلیت انتقال بسیار سریع و آسانی دارد و از دهان مادر به دهان کودک به راحتی منتقل می شود.

بنابراین برای جلوگیری از انتقال انواع ویروس ها و میکروب های داخل دهان مادر لازم است که قاشق و بشقاب کودک کاملا اختصاصی باشد. همچنین بوسیدن لب های کودک می تواند منجر به انتقال آلودگی های ویروسی و باکتریایی گردد.  علت 14 درصد از آلودگی های دهان کودکان به دلیل بوسیدن می باشد.

آیا فوت کردن غذای کودک موجب انتقال آلودگی می شود؟

بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند حتی فوت کردن غذای کودک نیز موجب انتقال آلودگی به حفره دهان کودک می گردد. این وضعیت در زمانی که مادران سرماخورده یا بیمار می باشند اهمیت بیشتری پیدا می کند. بهتر است برای سرد شدن غذای کودک کمی صبر کنید و از فوت کردن غذای کودک پرهیز کنید.

آیا باکتری های دهانی در دوران بارداری به جنین منتقل می شود؟

پاسخ این سوال بله است. به همین دلیل است که به مادران توصیه می شود طی دوران بارداری بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهند. بدین ترتیب از انتقال میکروب ها و باکتری هایی که موجب پوسیدگی دندان می شود جلوگیری می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “انتقال میکروب دهانی از دهان مادر به فرزند

  1. Avatar میرزایی گفت:

    سلام دختری ۱۵ ساله دارم که فک پایینی اش جلو است دوتا از دندان های فک بالایی بالاتر از محل اصلی بیرون امده .در سن ۹ سالگی به چند دکتر فک ودندان بردم گفتند ارثی می باشدوباید تا ۱۶ سالگی رشد کند بعد عمل شود چون در سن پایین امکان دارد لال شود

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام. بهتر بود در سن پایین برای ارتودنسی مراجعه می کردید تا نیاز به جراحی نباشد. بهترین سن درمان ارتودنسی در کودکی است و درمان ارتودنسی برای مشکل شما در کودکی باعث لال شدن نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *