ناهنجاری های فک

اصلاح فکین

اصلاح فکین

به طور طبیعی فک بالا باید به طور مختصری جلوتر از فک پایین باشد، یعنی زمانی که دو فک را روی هم قرار می دهیم فک بالا یک یا دو میلی متر جلوتر از فک پایین قرار دارد. وجود فاصله بیش از این اندازه، ناهنجاری فکین را ایجاد خواهد کرد و در ظاهر و جویدن مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

اصلاح فکین

متخصص ارتودنسی ناهنجاری فکین را با ارتودنسی درمان و اصلاح می کند. در مواقعی که سن رشد بیمار ارتودنسی گذشته باشد متخصص جراحی به کمک ارتودنتیست می آید و روند درمان تکمیل می شود.

تشخیص اصلاح فکین با رادیوگرافی

گاهی این سوال برای افراد پیش می آید که در ناهنجاری فکین کدام فک مقصر است و این فک بالایی است که جلوست یا این که فک پایین عقب است؟ متخصص ارتودنسی از بیمار رادیوگرافی می گیرد. رادیوگرافی را آنالیز و بررسی می کند. اعداد و ارقامی را که آنالیز به وی نشان می دهد کاملا بیان خواهد کرد که کدام فک مسبب این ناهنجاری است. برای مثال در آنالیز اعدادی وجود دارد که وقتی فک بالا از آن عدد نرمال، خیلی جلوتر باشد متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که فک بالا جلوست.

تشخیص اصلاح فکین با رادیوگرافی
فک پایین نیز باید اندازه استانداردی داشته باشد، هنگامی که از شاخص اندازه خود خیلی متفاوت تر باشد متخصص ارتودنسی متوجه خواهد شد که فک پایین خیلی عقب است. پس فکین می توانند عقب یا جلو باشند و برای تشخیص و اصلاح فکین یک معیار وجود دارد. این معیار کمی با چشم تشخیص داده می شود و قسمت اعظم و دقیق تشخیص ناهنجاری فکین با رادیوگرافی مشخص می شود که به وسیله آن ها برای ارتودنسی و اصلاح فکین می توان تصمیم گیری نمود.

اصلاح فکین در شرایط حاد

در برخی بیماران ممکن است تنها فک بالا جلو باشد، در برخی دیگر احتمال دارد فقط فک پایین عقب باشد و در برخی بیماران این امکان وجود دارد که هم فک بالای او جلوتر از حد طبیعی باشد و هم فک پایین عقب تر از حد نرمال قرار گرفته باشد. در حالت سوم معمولا کار متخصص ارتودنسی کمی با مشکل مواجه خواهد شد. درمان این ناهنجاری حاد کمی سخت تر می شود اما اصلاح فکین قابل اجراست به شرطی که بیمار ارتودنسی به موقع به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده باشد.

بهترین سن برای اصلاح فکین

هر چه سن بیمار کمتر باشد استخوان نرم تر است لذا حرکت فکین خیلی راحت تر است و به راحتی می توان اصلاح فکین را با ارتودنسی انجام داد. در کودکانی که فک بالا خیلی جلو است، به راحتی و با یک دستگاه ساده ارتودنسی فک به عقب حرکت داده می شود. همینطور اگر فک پایین عقب باشد با سهولت به سمت جلو حرکت داده می شود.

بهترین سن برای اصلاح فکین

مراحل اصلاح فکین و شیب دندان

بیمارانی که فک بالای آنها خیلی جلوتر از فک پایین می باشد و دندان ها به سمت جلو شیب دارند در معرض تروما نیز هستند. حتی ممکن است به دندان های جلویی آن ها نیز به راحتی ضربه وارد شود و دندان هایشان دچار شکستگی شود. علاوه بر این ظاهر بدی دارد و نمی توانند تکلم صحیح داشته باشند، در غذا خوردن دچار مشکل هستند، لب بیمار پشت دندان های پایین گیر می کند و لب بالا و دندان های بالا را مدام به سمت جلو هل می دهد. اگر در این حالت بیمار درمان نشود وضعیت او به مرور زمان بدتر و بدتر خواهد شد. در نتیجه اختلاف فکین روز به روز بیشتر می شود و مشکل را حادتر می کند.
در این افراد اولویت درمان ابتدا به اصلاح فکین و قرارگیری فکین در فاصله تعیین شده و نرمال روی هم است، سپس متخصص ارتودنسی دندان ها را به جایگاه خود برمی گرداند. اولویت اول به حرکت فک داده می شود زیرا فک تا سن خاصی می تواند با ارتودنسی حرکت کند و به جایگاه خود برگردد. هنگامی که سن بیمار بالا می رود فک استخوانی می شود و حرکت فکین فوق العاده دشوار خواهد شد.

مراحل اصلاح فکین و شیب دندان

بدین ترتیب در مرحله اول برای این بیمار باید اختلاف فکین را درمان کرد. متخصص ارتودنسی با یک دستگاه متحرک ارتودنسی فک را به سمت عقب برده و فک پایین را به جلو می آورد. این دستگاه متحرک است یعنی بیمار آن را می گذارد و برمی دارد. وقتی که اصلاح فکین انجام شد ارتودنتیست به سراغ تنظیم دندان ها با ارتودنسی ثابت خواهد رفت. در واقع برای جابجایی فکین به ارتودنسی متحرک نیاز دارد و برای جابجایی دندان ها به ارتودنسی ثابت نیاز خواهد داشت.
بیمار هر ماه به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند تا میزان فشار وارده به دندان ها تنظیم شود. گاهی نیاز است که فشار وارده بیشتر شود و در مواقعی به فشار کمتری احتیاج خواهد بود. البته در ارتودنسی باید میزان فشار ملایم و آهسته باشد تا به آرامی دندانها جابجا شوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *