ارتودنسی ثابت

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

خانمی با براکت همرنگ دندان در مطب دندانپزشکی

در ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، که ارتودنسی سفید رنگ نیز شناخته می شود، از براکت های سرامیکی (شیشه ای) Ceramic brackets یا از براکت های کامپوزیتی (Composite brackets) به جای براکت های فلزی رایج استفاده می شود. در این روش، بقیه مراحل و روش های درمانی هیچ تفاوتی با روش های معمول ندارد. در روش درمان ارتودنسی سفید رنگ، سیم ارتودنسی که از بین براکت های سرامیکی گذرانده می شود، دیده می شود و در صورت تمایل بیمار می توان از سیم های روکش دار سفید رنگ و همرنگ دندان استفاده کرد. ارتودنسی سفید رنگ انتخاب بیمارانی است که به دنبال براکت هایی با جلب توجه کمتر هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

ویژگی های براکت ارتودنسی هم رنگ دندان

در ارتودنسی سفید رنگ، براکت ها همرنگ دندان هستند ولی چون براکت ها بر سطح خارجی دندان ها چسبانده می شوند، از فاصله بسیار نزدیک قابل رویت می باشند. با این حال، در فعالیت های روزمره بیماران، این براکت ها کمتر دیده می شوند و برخی بیماران از نظر ظاهر درمان ارتودنسی با این روش بیشتر ابراز رضایت می کنند. همچنین باید دانست که حرکت دندان ها در روش درمانی ارتودنسی سفید رنگ نسبت به براکت های فلزی کندتر است، در نتیجه درمان طولانی تر می شود.

مزایای ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان در زندگی مدرن امروزی طرفداران زیادی پیدا کرده است. هر چند توصیه می کنیم تا به متخصص ارتودنسی خود اعتماد نموده و تصمیم گیری در خصوص انتخاب بهترین درمان ارتودنسی را به او بسپارید و هرگز برای دستگاه ارتودنسی خاصی به ارتودنتیست اصرار نکنید. درمان ارتودنسی هم رنگ دندان اخیرا رواج بیشتری یافته و اغلب هزینه بیشتری نیز دارد.

منظور از ارتودنسی هم رنگ دندان چیست؟

در این روش درمانی، متخصص ارتودنسی براکت های فلزی را با براکت های سرامیکی یا کامپوزیتی که بی رنگ یا سفید رنگ هستند، جایگزین می نماید. استفاده از سیم ارتودنسی هم رنگ دندان و یا شفاف نیز در نامرئی جلوه دادن این نوع ارتودنسی بسیار موثر است. برخی از بیماران ترجیح می دهند، صرفا برای دندان های جلویی که بیشتر در معرض دید هستند و جلب توجه می نمایند، از ارتودنسی سفید رنگ با براکت های هم رنگ دندان استفاده نمایند. لازم است قبل از درمان، ارتودنتیست شرایط بیمار را به دقت بررسی کرده و در خصوص امکان استفاده از براکت های هم رنگ دندان تصمیم گیری نماید.

ارتودنسی سفید رنگ برای چه بیمارانی مناسب است؟

در بیشتر مواقع ارتودنسی سفید رنگ با براکت های هم رنگ دندان، به خواست بیماران و به دلیل ظاهری زیباست. بسیاری از بیمارانی که به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند، بزرگسال هستند، به طوری که طبق آمارهای جهانی، حداقل یک بیمار از هر 5 بیماری که برای درمان ارتودنسی مراجعه می نماید، بزرگسال است. با توجه به حساسیت بزرگسالان در خصوص ظاهرشان در محیط کار، دانشگاه و غیره ارتودنسی با رنگ سفید اغلب از سوی خود این بیماران درخواست می شود. نکته مهم و قابل توجه این است که ارتودنسی سفید رنگ و براکت های هم رنگ دندان، شکننده تر از براکت های فلزی هستند، از همین رو باید نیروهای ملایم تری به آن وارد شود. این موضوع روند درمان ارتودنسی را کند تر می کند. بنابراین نمی توان به طور کلی ارتودنسی سفید رنگ را برای همه افراد مناسب دانست و لازم است تا ارتودنتیست در خصوص امکان استفاده از این براکت ها بر اساس شرایط بیمار تصمیم گیری نماید.

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان و ارتودنسی سفید رنگ برای کودکان و نوجوانان نیز قابل انجام است اما به دلیل نیاز به مراقبت بیشتر برای جلوگیری از شکستن براکت ها، معمولا این درمان برای کودکان پیشنهاد نمی شود.

مزایای ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان

اصلی ترین مزیت ارتودنسی سفید رنگ یا ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، زیبایی ظاهری آن است. سرامیک ها و ارتودنسی سفید رنگ در مقایسه با فلزات، حساسیت کمتری ایجاد می نمایند. بنابراین برای بیمارانی با حساسیت به فلز، استفاده از براکت های سرامیکی بهتر است.

معایب ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

معایب ارتودنسی سفید رنگ با براکت های هم رنگ دندان

اگرچه ارتودنسی سفید رنگ با براکت هم رنگ دندان مزایایی دارد، اما اصلی ترین دغدغه ای که در ارتودنسی سفید رنگ از نوع سرامیکی وجود دارد، شکنندگی بیشتر این براکت ها در مقایسه با فلزات است. این شکنندگی سبب می شود تا ارتودنتیست معالج فشار ملایم تری را در مقایسه با براکت فلزی به دندان وارد نماید که می تواند محدود کننده باشد.

از همین رو ممکن است این روش مناسب همه بیماران نباشد و در روند درمان برخی بیماران، مانند بیمارانی که روند ارتودنسی باید با سرعت بالا انجام شود، خلل ایجاد کند، چراکه ممکن است این محدودیت، باعث طولانی تر شدن روند درمان شود. بر اساس شرایط بیمار، ممکن است ارتودنتیست معالج درمان ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان را مناسب تشخیص ندهد. همچنین براکت های سرامیکی که هم رنگ دندان می باشند، نیاز به مراقبت بیشتر دارند و بیشتر در معرض شکستن به هنگام جویدن و فشار های ناگهانی هستند.

شکستن مکرر براکت های سرامیکی سفید رنگ در صورت عدم مراقبت می تواند طول درمان ارتودنسی و البته هزینه درمان را افزایش دهد. از دیگر معایب ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان، هزینه بالاتر آن در مقایسه با براکت های فلزی است.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، براکت های کامپوزیتی نیز ساخته شده اند که با حفظ مزیت همرنگی براکت های سرامیکی، بدلیل شکنندگی کمتر، مشکل تردی این براکت ها را نیز تا حدودی رفع نموده اند. هر چند همچنان هزینه بالاتر این براکت ها در مقایسه با براکت های فلزی، مساله ساز است.

سوالات متداول ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

1-هزینه ارتودنسی سفید و براکت همرنگ دندان ها چقدر است؟

هزینه ارتودنسی رنگ سفید با توجه به فاکتور های مختلفی ممکن است متغیر باشد و نمی توان هزینه ثابتی برای آن تعیین کرد. به همین دلیل ابتدا بیمار باید تحت معاینه قرار گرفته و با توجه به شرایط وی و نظر ارتودنتیست هزینه ارتودنسی سفید، در صورت مناسب بودن، تعیین شود.

2-آیا رنگ ارتودنسی سفید کاملا همرنگ دندان بوده و دیده نمی شود؟

در روش ارتودنسی سفید و استفاده از براکت هم رنگ دندان، همانطور که از نامش پیداست از اجزا دستگاه ارتودنسی هم رنگ دندان ها انتخاب می شوند تا کمترین جلوه را در دهان بیمار داشته باشند. با این وجود این براکتهای رنگ سفید کاملا نامرئی نیستند و خصوصا از فاصله نزدیک قابل رویت هستند. اما ارتودنسی سفید در حالت عادی نسبت به ارتودنسی معمولی کمتر دیده می شوند.

3-آیا ارتودنسی سفید برای کودکان نیز مناسب است؟

بله، البته نظر متخصص ارتودنسی همواره در اولویت است. با این حال ارتودنسی سفید می تواند برای همه بیماران از جمله کودکان نیز مناسب باشد. اگرچه ارتودنسی رنگ سفید به دلیل شکنندگی براکتها به مراقبت زیاد نیاز دارند و از همین رو ممکن است برای کودکان نگهداری از آن سخت باشد.

4-طول درمان ارتودنسی با رنگ سفید و براکت هم رنگ دندان چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی به طور کلی به شرایط بیمار بستگی زیادی دارد و پس از معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود. طول درمان ارتودنسی سفید از ارتودنسی معمولی و فلزی به مراتب بیشتر است؛ چراکه فشار زیادی به این ارتودنسی ها وارد نمی شود و در نتیجه فشار وارد شده به فک ها و دندان ها نیز کمتر است.

5-آیا عوارض شدید فک و دندان با ارتودنسی سفید و براکت هم رنگ دندان قابل برطرف شدن است؟

براکت در ارتودنسی سفید، شکننده تر و ضعیف تر از ارتودنسی فلزی و معمولی است و از همین رو در طول درمان با ارتودنسی سفید فشار زیادی به فک و دندان وارد نمی شود. به همین دلیل ارتودنسی سفید رنگ برای رفع ناهنجاریهای شدید فک و دندان توصیه نمی شود، چراکه نمی تواند فشار لازم برای برطرف کردن این عوارض را به فک ها و دندان ها وارد کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *