ارتودنسی ثابت

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

در این روش درمانی، از براکت های سرامیکی (شیشه ای) Ceramic brackets یا از براکت های کامپوزیتی (Composite brackets) بجای براکت های فلزی رایج استفاده می شود و بقیه مراحل و روش های درمانی هیچ تفاوتی با روش های معمول ندارد. در این روش سیم ارتودنسی که از بین براکت های سرامیکی گذرانده می شود، دیده می شود و در صورت تمایل بیمار می توان از سیم های روکش دار سفید رنگ و همرنگ دندان استفاده کرد. براکت های هم رنگ انتخاب بیمارانی است که به دنبال براکت هایی با جلب توجه کمتر هستند.

این براکت ها همرنگ دندان می باشند. در این روش چون براکت ها بر سطح خارجی دندانها چسبانده می شوند، از فاصله بسیار نزدیک قابل رویت می باشد ولی در فعالیت های روزمره بیماران کمتر دیده می شود و بیماران از نظر دیده شدن درمان ارتودنسی با این روش ابراز رضایت می کنند. همچنین باید دانست که حرکت دندانها در این روش نسبت به براکت های فلزی کندتر است، در نتیجه درمان طولانی تر می شود.

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان در زندگی مدرن امروزی طرفداران زیادی پیدا کرده است. هر چند توصیه می کنیم تا به متخصص ارتودنسی خود اعتماد نموده و تصمیم گیری در خصوص انتخاب بهترین درمان ارتودنسی را به او بسپارید و هرگز برای دستگاه ارتودنسی خاصی به ارتودنتیست اصرار نکنید. ارتودنسی هم رنگ دندان درمان اخیرا رواج بیشتری یافته و اغلب هزینه بیشتری نیز دارد.

مزایای ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

براکت هم رنگ دندان چیست

در این روش درمانی، متخصص ارتودنسی براکت های فلزی را با براکت های سرامیکی که بی رنگ یا هم رنگ دندان هستند، جایگزین می نماید. استفاده از سیم ارتودنسی هم رنگ دندان و یا شفاف نیز در نامرئی جلوه دادن این نوع ارتودنسی بسیار موثر است. ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، روش درمانی جدیدی نیست.

این درمان ارتودنسی با هزینه بالاتری انجام می شود. برخی از بیماران ترجیح می دهند، صرفا برای دندان های جلویی که بیشتر در معرض دید هستند و جلب توجه می نمایند، از ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان استفاده نمایند. لازم است قبل از درمان، ارتودنتیست شرایط بیمار را به دقت بررسی کرده و در خصوص امکان استفاده از براکت های سرامیکی تصمیم گیری نماید.

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان برای کدام بیماران مناسب است؟

در بیشتر مواقع ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، درخواست بیماران به دلیل ظاهری زیباست. بسیاری از بیمارانی که به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند، بزرگسال هستند. آمارهای جهانی نشان می دهد حداقل یک بیمار از هر 5 بیماری که برای درمان ارتودنسی مراجعه می نماید، بزرگسال است. با توجه به حساسیت بزرگسالان در خصوص ظاهرشان در محیط کار، دانشگاه و …، این درمان از سوی آنان درخواست می شود. نکته کلی این است که براکت های هم رنگ دندان یا سرامیکی، شکننده تر از براکت های فلزی هستند. بنابراین نیروهای ملایم تری را تحمل می کنند. لازم است تا ارتودنتیست در خصوص امکان استفاده از این براکت ها بر اساس شرایط شما تصمیم گیری نماید.

ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان برای کودکان و نوجوانان نیز قابل انجام است اما به دلیل نیاز به مراقبت بیشتر برای جلوگیری از شکستن براکت ها، معمولا این درمان برای کودکان پیشنهاد نمی شود.

مزایای ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان

اصلی ترین مزیت ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، زیبایی ظاهری آن است. سرامیک ها در مقایسه با فلزات، حساسیت کمتری ایجاد می نمایند. بنابراین برای بیمارانی با حساسیت به فلز، استفاده از براکت های سرامیکی بهتر است.

معایب ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

معایب ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان

اصلی ترین دغدغه ای که در ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان از نوع سرامیکی وجود دارد، شکنندگی بیشتر این براکت ها در مقایسه با فلزات است. این شکنندگی سبب می شود تا ارتودنتیست معالج فشار ملایم تری را در مقایسه با براکت فلزی به دندان وارد نماید که می تواند محدود کننده باشد.

بر حسب درمان ارتودنسی مناسب شما، ممکن است این تفاوت میان براکت های فلزی و سرامیکی ، خللی در روند درمان ایجاد ننماید. در برخی مواقع ، ممکن است این محدودیت، باعث طولانی تر شدن روند درمان شود. بر اساس شرایط شما، ممکن است ارتودنتیست معالج درمان ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان را برای شما مناسب تشخیص ندهد. همچنین براکت های سرامیکی که هم رنگ دندان می باشند، نیاز به مراقبت بیشتر دارند و  بیشتر در معرض شکستن به هنگام جویدن و فشار های ناگهانی هستند.

شکستن مکرر براکت های سرامیکی در صورت عدم مراقبت می تواند طول دوره درمان و البته هزینه درمان را افزایش دهد. از دیگر معایب ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان، هزینه بالاتر آن در مقایسه با براکت های فلزی است.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، براکت های کامپوزیتی نیز ساخته شده اند که با حفظ مزایای براکت های سرامیکی، بر معایب این براکت ها نیز فائق آمده اند. هر چند همچنان هزینه بالاتر این براکت ها در مقایسه با براکت های فلزی، مساله ساز است.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.