اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ارتباط بین دندان درد و سردرد

آقایی که از دندان درد و سردرد رنج می برد

دندان درد درواقع نوعی هشدار است که مشکل خاصی در دهان و دندان را گزارش می‌ دهد. معمولاً افرادی که برای روزهای متوالی درد دندان را تحمل می کنند دچار سردرد نیز می شوند. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که اکثر مواقع دندان درد یا سردرد دارید، مطالعه این مطلب از سایت دکتر جمیلیان را از دست نداده و همراه ما باشید.

بررسی ارتباط بین درد دندان و سردرد

وقتی شخصی در مدت زمان طولانی دندان درد را تحمل می کند، دچار سرد درد نیز می شود. موارد زیر از جمله شایع‌ ترین دلایل این معضل به شمار می روند. در ادامه به شرح مفصل هر کدام از دلایل می پردازیم.

ارتباط دندان درد و سردرد میگرنی

در صورتی که فرد به هر علتی از جمله پوسیدگی یا وجود دندان عقل نهفته دچاردندان درد شود و اقدامی برای درمان انجام نشود، شخص ممکن است با سردرد میگرنی مواجه شود. در این شرایط فقط یک سمت از سر شخص درد می گیرد و حتی ممکن است دچار حالت تهوع و حساسیت به نور نیز شود.

طبق نظر دندانپزشکان متخصص سردردهای میگرنی ناشی از دندان درد از عصب سه قلو نشأت گرفته و این عصب واقع در جمجمه، موظف به کنترل حواس و حرکات است. در نتیجه ممکن است لب بالا و پایین، لثه‌ ها، دندان، سر و صورت بیمار نیز تحت تاثیر قرار گرفته و درد شدیدی داشته باشد.

در سمت راست خانمی به دلیل دندان درد دستش را روی صورتش گذاشته و در سمت چپ فردی دارای سردرد است.
معمولا افرادی که دندان درد طولانی دارند دچار سردرد هم می شوند.

سردرد به علت پوسیدگی پیشرفته دندان

پوسیدگی پیشرفته دندان و وجود حفره‌های عمیق نیز منجر به سردرد می شود. در این شرایط بیمار سردرگم شده و نمی تواند تشخیص دهد که مشکل از کجاست؟ آیا دندان درد دارد یا سردرد؟ در اکثر مواقع شخص به قدری دچار سردرد شدید می شود که دندان درد خود را فراموش می کند‌. از آنجایی که پوسیدگی دندان به عصب رسیده است، سایر ارگان های بدن مانند سر و حتی گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین، این سردرد نوعی تنش و‌ هشدار بوده و شخص باید قبل از انتقال درد دندان به سر، به دندانپزشکی مراجعه نماید تا برای درمان دندان های پوسیده اقدامات لازم انجام شود.

سردردهای ناشی از دندان درد سینوسی

جالب است بدانید که سینوس و دندان درد نیز بهم مرتبط هستند. عفونت سینوسی ممکن است منجر به دندان درد سینوسی شده و در این شرایط استخوان پشت گونه‌ ها و حتی سرتان شروع به درد می‌ کند به نحوی که نمی توانید سر خود را به سمت جلو خم کنید؛ زیرا شدت درد بیشتر می شود. بنابراین اگر سینوزیت دارید، توصیه می کنیم برای مراقبت از دندان ها و پیشگیری از سردرد جوانب احتیاط را رعایت کنید. لازم به ذکر است که دندان درد و سردرد سینوسی همواره با علائمی همراه است. این نشانه‌ ها عبارت‌ اند از:

  • خستگی
  • تب
  • گرفتگی بینی و مخاط زرد و سبز رنگ
  • درد در ناحیه گوش و احساس پر بودن گوش
  • مشکلات تنفسی

چنانچه هر یک از علائم نامبرده را داشتید بهتر است در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه کرده و برای درمان اقدام کنید.

خانمی که از دندان درد و سردرد رنج می برد

سردرد ناشی از دندان قروچه

برخی از افراد در حالی که خوابیده‌ اند دچار مشکل دندان قروچه شده و این مسئله منجر به دندان درد آنها می‌ شود. افرادی که عادت به دندان قروچه در خواب دارند در ناحیه فک، عضلات فک و سر نیز دچار درد شدیدی می شوند. حتی ممکن است شخص در ناحیه گیجگاه نیز احساس درد داشته باشد.

در این مطلب از وب سایت دکتر جمیلیان به بررسی ارتباط بین دندان درد و سردرد پرداختیم. حال می‌دانید که علت سردردهای ناشی از دندان درد چیست. بهترین راهکار ممکن برای درمان این مشکل، رفع مشکلات مربوط به دندان است. در اکثر مواقع بعد از درمان کامل دندان، سردرد نیز رفع می شود. در نتیجه توصیه می کنیم دردهای خفیف دندان را جدی گرفته و فوراً برای درمان اقدام کنید.

سوالات متداول درباره ارتباط بین دندان درد و سردرد

آیا بین سردرد و دندان درد ارتباطی وجود دارد؟

بله، سردرد ممکن است بر اثر تحریک عصب سه قلو و به دلیل عفونت و پوسیدگی دندان رخ دهد‌. در این شرایط علاوه بر سر ممکن است بخش‌ های مختلف صورت شخص نیز دچار درد شدید شود.

آیا رویش دندان می تواند منجر به سردرد شود؟

اگر نوجوان هستید و دچار دندان درد و سردرد شده‌اید به احتمال زیاد دندان های عقل شما در حال رویش هستند. بیرون آمدن دندان عقل در اکثر مواقع با درد در ناحیه لثه شخص و حتی سر همراه است.

درمان سردرد ناشی از دندان درد چیست؟

چنانچه برای درمان دندان اقدام نکنید سردرد نیز ادامه دار خواهد بود. در این شرایط به جای مصرف مسکن باید در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و در صورت نیاز دندان عفونی را درمان کرده یا خارج کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *