دانستنی های ارتودنسی

آیا استفاده از پلاک بعد از ارتودنسی ضروری است

آیا استفاده از پلاک بعد از ارتودنسی ضروری است

دوره ارتودنسی معمولا طولانی است و حدود یک سال زمان می برد. در این دوران ممکن است مشکلاتی برای نگهداری براکت ها و سیم ها در دهان خود داشته باشید. زمانی که دوره یک ساله با موفقیت طی شد شما به لبخند دلخواه خود خواهید رسید. اما این پایان کار نیست. متخصص  ارتودنسی به شما پیشنهاد می کند که از ریتینر یا پلاک استفاده کنید. استفاده از این پلاک ها بعد از دوره طولانی ارتودنسی شاید خیلی خوشایند نباشد، اما معمولا ضروری است. البته در موارد مختلف ممکن است نیاز چندانی به پلاک نباشد یا مدت استفاده از آن ها کوتاه باشد. تصمیم گیری در این مورد بر عهده متخصص با تجربه ارتودنسی شما است.

چرا باید از پلاک استفاده کنیم

همانطور که گفته شد شاید استفاده از پلاک کمی آزار دهنده باشد، اما برای حفظ لبخند زیبای شما الزامی است. بعد از دوره سخت و طولانی ارتودنسی، در صورت استفاده از هر دو نوع ثابت و نامرئی، شما نیاز دارید که از پلاک ها برای تثبیت نتایج درمان خود استفاده کنید. اگر پلاک بر روی دندان شما وجود نداشته باشد ممکن است دندان های شما به جای قبلی خود برگردند، در نتیجه زمان و هزینه درمان ارتودنسی از دست خواهد رفت.

نگهدارنده پلاستیکیبدن انسان دارای ویژگی های خاصی است و همواره در حال تغییر و تحول است. دهان نیز دارای ویژگی های شگفت انگیزی است. طبق تحقیقات متخصص برجسته ارتودنسی، دندان های شما دارای حافظه داخلی هستند. در واقع شما با تغییر حدود یک ساله موقعیت دندان ها نمی توانید تضمین کنید که بازگشت به حالت قبلی رخ ندهد. پلاک ها برای اطمینان از حفظ موقعیت مناسب و عدم برگشت دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مدت استفاده از پلاک

مدت زمان استفاده از پلاک بستگی به نظر متخصص ارتودنسی شما دارد. اما به طور معمول زمان استفاده از پلاک ها حدود 3 تا 6 ماه بعد از پایان درمان ارتودنسی طول خواهد کشید. در این مدت معمولا حداقل 22 ساعت در روز باید از پلاک استفاده کنید. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا زمانی که متخصص برجسته ارتودنسی شما اجازه دهد فقط در شب ها از پلاک استفاده کنید. احتمالا تا 1 سال بعد از این مجبور خواهید بود فقط شب ها پلاک را روی دندان ها قرار دهید.

در این زمان اگر در هنگام استفاده احساس تنگی کردید باید دوباره به صورت روزانه پلاک را روی دندان ها قرار دهید. چون این احساس تنگی احتمالا به دلیل تغییر موقعیت دندان های شماست.

انواع پلاک ارتودنسی

چند نوع پلاک وجود دارد

نمونه های مختلفی از پلاک ها ساخته شده است. هر پلاک از هر نوعی که باشد به صورت اختصاصی برای شما توسط متخصص ماهر ارتودنسی ساخته خواهد شد. این کار پس از تهیه قالب از دندان ها با استفاده از مواد مخصوص به شکلی انجام می گیرد که بهترین وضعیت برای دندان ها حفظ شود و دندان های شما دچار تغییر موقعیت نشوند. در زیر به چند مورد از انواع مختلف پلاک اشاره می کنیم:

  • Retainers Bonded – پلاک های باند شده با عبور سیم از پشت دندان ها  ساخته می شود و سپس آن ها را محکم می کند، به طوری که پلاک به خوبی دندان ها را در موقعیت مورد نظر نگه می دارد. این نوع پلاک می تواند برای دندان های بالا و پایین ساخته شود. یک پلاک باند می تواند در مدت دو تا پنج سال بر روی دندان قرار داشته باشد.

پلاک هاولی

  • Hawley Retainers – این نوع از پلاک ها شناخته شده ترین و مورد استفاده تری نوع نگهدارنده ها هستند. برای ساخت این پلاک از سیم فلزی که در اطراف حدود شش دندان قرار می گیرد و آنها را در محل نگه می دارد، استفاده می کنند. این پلاک برای مجموعه ای از دندان های بالا و پایین تجویز می شود. متخصص ارتودنسی پلاک را به شکل مناسب برای دندان شما تنظیم می کند. این پلاک ها اغلب هر پنج تا هشت سال جایگزین می شود.
  • Essix Retainers – پلاک اسیکس یک نگهدارنده شفاف است که روی دندان های شما قرار می گیرد. این نوع پلاک ها ممکن است تا 3 سال هم دوام بیاورند، اما می توانند به راحتی دچار ، شکستگی، تغییررنگ شوند.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *