اطلاعات عمومی دندانپزشکی

آسیب های شغلی دندانپزشکان

دندانپزشک نشسته روی صندلی با کمر خمیده در حال معاینه بیمار

همه مشاغل حتی آن کسب‌ و کارهایی که درآمد بسیار زیادی را عاید شما می‌ کنند، مزایا و معایبی دارند. این معایب در زمینه مشاغلی بیشتر به چشم می‌ خورد که با انسان بویژه بیماران سر و کار داشته باشند. مشاغلی مانند روانشناسی یا پزشکی از این‌ دست هستند. در این میان آسیب های شغلی دندانپزشکان نیز کم نیستند و می‌ توانند سلامت دندانپزشکان را با خطراتی مواجه کنند.

اگر شما نیز به رشته دندانپزشکی علاقه دارید، باید بدانید که اگر این شغل درآمد بسیار خوبی دارد؛ اما می تواند آسیب‌ هایی را به سلامت دندانپزشک وارد کند که نمی‌ توانید آنها را نادیده بگیرید. آسیب های روحی، روانی، خطر ابتلای به بیماری های عفونی واگیر و آسیب های جسمانی را می توان بعنوان مهم ترین آسیب های شغلی دندانپزشکان نام برد. قبل از هر اقدامی این مقاله را بخوانید و در صورت امکان با چند دندانپزشک متخصص و با سابقه مشورت کنید.

آسیب های روحی و روانی ناشی از استرس در دندانپزشکان

یکی از عمده‌ ترین آسیب های شغلی دندانپزشکان استرسی است که در جریان کار به آنها تحمیل می‌شود. این استرس به دلیل عوامل مختلفی به وجود می‌ آید که شناسایی هرکدام از آنها می‌ تواند به مدیریت این استرس کمک قابل‌ توجهی کند. مدیریت زمان و هزینه ها و نیز رقابت شغلی از مهم ترین عوامل استرس زا در دندانپزشکی است.

دندانپزشک خسته از فشار کار

فشار کار بر روی دندانپزشکان بسیار زیاد است.

محدودیت زمان، یکی از عوامل استرس زا در دندانپزشکان

شاید تصور کنید مدیریت زمان نقش چندان مهمی در این رشته ندارد؛ اما باید بدانید یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد استرس در دندانپزشکان همین مسئله است. آنها لازم است تا وقت زیادی را برای تک‌ تک بیماران خود صرف کنند و متعهد هستند برای هر کدام از افراد نهایت صبر، حوصله و دقت را به کار ببرند.
آنان باید همیشه حتی در تعطیلات نیز در دسترس باشند تا اگر مشکلی برای بیمار به وجود آمد بتوانند در اولین فرصت آن را رفع کنند. چنانچه برخی از این مشکلات حل‌ و فصل نشود می‌تواند عواقب ناگواری به همراه داشته باشد؛ در نتیجه آنان، چه در مطب و چه زمانی که ظاهراً در حال استراحت هستند، باید پاسخگوی بیماران باشند و این مدیریت زمان را بسیار سخت می‌کند.

هزینه‌ های بالای دندانپزشکی، عامل ایجاد استرس در دندانپزشک

درست است این رشته یکی از پول‌ سازترین مشاغل در میان رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی محسوب می‌ شود؛ اما یکی از عمده عوامل ایجاد استرس در دندانپزشکان این است که خود نیز باید هزینه‌ های زیادی را بپردازند. دایر کردن یک مطب مجهز نه‌ تنها مقرون‌ به‌ صرفه نیست، بلکه نیاز به‌ صرف مبالغ هنگفت دارد. این اشتباه است که تصور کنید هر آنچه برای یک جلسه سفید کردن دندان یا حتی روکش کردن به دندانپزشک خود می ‎‌پردازید کاملا به دست او می‌ رسد. نزدیک به 70 درصد از این مبلغ اغلب برای هزینه‌ های درمان شما صرف می‌شود.

از طرفی آنان باید حقوق کارمندان و دستیاران خود را بپردازند، حق بیمه و مالیات بپردازند و از همه مهم‌ تر نگهداری مطب نیاز به‌ صرف هزینه بسیار زیادی دارد. هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه‌ ها و تهیه ابزار و مواد مصرفی ارتودنسی و دندانپزشکی بسیار زیاد است.

افزایش رقابت های شغلی در میان دندانپزشکان

دنیای دندانپزشکی این روز ها بسیار گسترش پیدا کرده و تقاضای بیماران متنوع‌ تر از گذشته است. همین امر بازار رقابت را در میان دندانپزشکان و ارتودنتیست ها بسیار داغ ‌کرده است. اگر دندانپزشک با وجود همه موارد و مشکلاتی که پیش‌ از این ذکر کردیم نتواند خود را به‌ روز کند و خدمات متنوعی را ارائه نکند، قطعاً در این بازی شکست‌ خورده و کم‌ کم بیماران خود را از دست خواهد داد.

استفاده از تجهیزات بروز و ارائه خدمات متنوعی که دنیای امروزه آن را یک معیار برای زیبایی قرار داده است، تأمین هزینه‌ ها، یافتن بیماران جدید و نگه‌ داشتن بیماران قبلی، همه‌ و همه می‌ توانند از عمده مسائلی باشند که یک دندانپزشک دائماً با آنها مواجه است. این فرایند بسیار پرهزینه است و می‌ تواند به‌ خودی‌ خود استرس بسیار بالایی را به دندانپزشک تحمیل کند.

آسیب های ناشی از ابتلا به بیماری های عفونی در حرفه دندانپزشکی

از دیگر آسیب های شغلی دندانپزشکان مواجهه با افرادی است که دارای بیماری‌ های عفونی هستند. این مطلب در سال‌ های مقابله با کووید 19 بیش‌ از پیش به چشم آمد. علاوه بر کووید، بیماری‌ هایی مانند سفلیس، ایدز و انواع هپاتیت مانند هپاتیت A در دندانپزشکی یکی از عمده نگرانی‌ های این رشته است. این بیماری‌ ها هم می‌ تواند به پزشک منتقل شود و هم اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود امکان انتقال به بیمار بعدی نیز وجود دارد.

خون، بزاق و بازدم بیماران از عوامل انتقال این ویروس‌ ها هستند و چون بیماران دائم دهان خود را باز نگه می‌ دارند و با خونریزی همراه است، احتمال ابتلای یک دندانپزشک به این بیماری‌ ها چندین برابر احساس می‌ شود. همین امر می‌ تواند دندانپزشک را با خطرات جدی در ابتلای به بیماری های عفونی رو به‌ رو کند.

دندانپزشک در حال ویزیت بیمار با رعایت پروتکل های بهداشتی

دندانپزشکان باید مراقب انتقال بیماری های عفونی باشند.

آسیب های جسمانی ناشی از وضعیت بدنی دندانپزشکان در حین کار

با این‌ وجود که یکی از پرطرف‌ دارترین رشته‌ های آکادمیک دندانپزشکی است؛ اما فراموش نکنید سلامت آنها به‌ شدت تحت تأثیر آسیب های شغلی بوده و این آسیب ها می توانند مشکلات جدی برای آنها به دنبال داشته باشد. آنان شاید به‌ظاهر بر روی صندلی نشسته‌ اند؛ اما وضعیت بدنی که در آن کار می‌ کنند؛ ناراحت و بسیار خسته‌ کننده است. نگه‌ داشتن دست‌ ها برای مدتی طولانی بدون قرار گرفتن بر روی یک تکیه گاه و نیز وضعیت خاص پاها در دراز مدت می تواند باعث آسیب های جدی شود. آن‌ها به ستون فقرات خود فشار می‌ آورند تا از حرکت ناگهانی دست و آسیب رساندن به بیمار جلوگیری کنند؛ در نتیجه اغلب دندانپزشکان دچار شانه درد، دیسک کمر، کمردرد مزمن، مشکلات زانو، اضافه‌ وزن و مواردی از این‌ دست می‌ شوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “آسیب های شغلی دندانپزشکان

 1. Avatar الهام ولی گفت:

  سلام موفق باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 2. Avatar شایانی گفت:

  سلام جناب دکتر سایت جامع و عالی دارید🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود از حسن توجه شما به سایت.

 3. Avatar سالی گفت:

  سلام مفاله ی مفیدی بود، اطلاعات خوبی را بدست آوردم. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر. بنده به تشخیص و باید گفت اصرار دکتر، دندان عقل که پوسیده شد بود را کشیدم. امکان داره بازهم دندان عقل دیگری در بیاورم؟ آیا نیازبه عکس هست؟
  از کشیدن دندان عقل بسیار ناراحت و افسرده هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان عقل پوسیده که قابل ترمیم نباشد و باعث پوسیدگی دندان مجاورش باشد بهتر است کشیده شود. دندان عقل در سن 17 الی 25 سالگی و یکبار رویش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *