اطلاعات عمومی دندانپزشکی

چگونه دندان ها را سفید کنیم

چطور دندان ها را سفید کنیم

دندان ها ناگزیر با افزایش سن شروع به زرد شدن می کنند، اما طیف وسیعی از استراتژی های موجود می توانند جلوی روند زردی دندان ها را گرفته و حتی آن را معکوس کنند. دندان های زرد معمولا نشانه ای از یک مشکل سلامتی نیستند، اما بهتر است یک متخصص ارتودنسی وضعیت از دست دادن مینای دندان و پوسیدگی آن ها را بررسی کند.

در واقع هم درمان های طبیعی به افراد کمک می کنند دندان هایشان را در خانه سفید کنند و هم یک متخصص ارتودنسی می تواند سفید کننده های حرفه ای دندان را به مراجعه کنندگان ارائه دهد. بعضی از افراد هم به طور طبیعی دندان هایی سفید دارند. با این حال، حفظ بهداشت دهان و دندان و داشتن معاینه منظم دندان می تواند به حفظ دندان ها کمک کند.

در واقع هم درمان های طبیعی به افراد کمک می کنند دندان هایشان را در خانه سفید کنند و هم یک متخصص ارتودنسی می تواند سفید کننده های حرفه ای دندان را به مراجعه کنندگان ارائه دهد. بعضی از افراد هم به طور طبیعی دندان هایی سفید دارند. با این حال، حفظ بهداشت دهان و دندان و داشتن معاینه منظم دندان می تواند به حفظ دندان ها کمک کند.

 دندان سفید

 

چگونه دندان ها را به طور طبیعی سفید کنیم؟

ایجاد تغییرات غذایی

غذا ها و نوشیدنی هایی که حاوی تانن هستند مانند شراب و چای می توانند دندان ها را زرد و بدرنگ کنند. چنین اثراتی در قهوه و نوشابه های سیاه هم دیده می شود.

مواد غذایی اسیدی می توانند دندان ها را به رنگ زرد درآورند. افرادی که در مورد رنگ دندان های خود نگران هستند باید از مصرف بیش از حد مرکبات، قهوه و نوشابه های گازدار جلوگیری کنند.

حفظ بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان نقشی اساسی در سفیدی دندان ها دارد. مرتب مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از مینای دندان محافظت نموده و مانع از لکه دار شدن و زرد شدن دندان ها می شود.

بهداشت مناسب دهان و دندان شامل موارد زیر است:

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. فرد باید اطمینان یابد که در اطراف لثه ها و پشت دندان ها ذرات غذایی و پلاک ها رسوب نکرده باشند.

با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید که توسط دندانپزشک تأیید شده است فرد می تواند به سفید شدن دندان های خود کمک کند. اگر چه بعضی از مردم با استفاده از فلوراید مخالفند، دندانپزشکان و متخصصان بر این باورند که فلوراید اگر در حد متناسب استفاده شود، برای دندان ایمن و سودمند است.

دندانپزشکان معمولا پیشنهاد می کنند که 30 دقیقه پس از خوردن غذا برای مسواک زدن آماده شوند. اسید ها می توانند مینای دندان را تضعیف کنند، بنابراین مسواک زدن خیلی زود می تواند باعث آسیب رسانی به آن شود.

ترک سیگار

سیگار نکشیدن و استفاده نکردن از دخانیات می تواند لکه های حاصل از حضور نیکوتین را بر روی دندان ها کاهش دهد. همچنین در جلوگیری از زردی دندان ها و ایجاد بیماری های لثه نقش مهمی دارد. سیگار به مینای دندان آسیب رسانده و باعث ایجاد مشکلات بهداشتی در محیط دهان خواهد شد.

شستن دهان با روغن

شستن دهان با روغن برای حذف باکتری ها مناسب است. گرچه جایگزینی برای مسواک زدن و یا نخ دندان نیست، اما برخی از محققان دریافته اند که شستن دهان با روغن های خاص ممکن است دندان ها را سفید کند.

روغن های مناسب برای شستن دهان عبارتند از:

  • روغن نارگیل
  • روغن آفتابگردان
  • روغن کنجد

استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن سفید کننده ملایمی است که می تواند دندان های زرد را سفید کند. برای سفید کردن مطلوب، یک فرد می تواند با استفاده از پراکسید هیدروژن برای 1-2 دقیقه و دو بار در طول روز برای یک هفته به نتیجه دلخواه برسد.

پراکسید هیدروژن ممکن است حساسیت دندان ها را افزایش دهد، بنابراین برای استفاده دراز مدت و یا برای افرادی که دندان های حساس دارند، مناسب نیست.

سفید کردن با میوه

میوه پاپایا دارای آنزیمی می باشد که می تواند دندان ها را سفید کند. پاپائین و بروملائین آنزیم هایی هستند که به ترتیب در پاپایا و آناناس وجود دارند و هر دو به سفید شدن دندان ها کمک می کنند.

سفید کردن دندان و ارتودنسی

یک متخصص ارتودنسی خوب همواره می کوشد که علاوه بر مرتب کردن دندان های نامنظم سفیدی و زیبایی دندان ها را نیز در نظر بگیرد. ارتودنتیست قبل از اقدام به شروع درمان ارتودنسی ابتدا پوسیدگی دندان ها و زردی دندان ها و هرگونه آسیبی که در مورد دندان ها و لثه ها وجود دارد را درمان می کند. برخی از بیماران پس از پایان دوره درمان ارتودنسی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای دچار زردی دندان ها می شوند که در این مواقع متخصص ارتودنسی اقدام به سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ پس از درمان ارتودنسی می کند.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *