ارتودنسی

پوسیدگی دندان و ارتودنسی

پوسیدگی دندان و ارتودنسی

پوسیدگی دندان و ارتودنسی و رابطه بین آنها از مسائلی است که تحقیقات زیادی در مورد آن صورت گرفته است. به دلیل درمان ارتودنسی، افراد به طور خودکار ممکن است در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار گیرند. اما چرا؟ چون ممکن است با یک وضعیت مداوم التهابی، لثه ها کمتر قادر به مبارزه با حمله باکتری باشند. همچنین مواد غذایی که بر اثر عدم رعایت بهداشت کافی در بین براکت ها به دام می افتند می توانند مینای دندان را ضعیف تر کرده و ممکن است منجر به شرایط سخت تری برای مبارزه با باکتری ها شود. همه این عوامل باعث می شود که بعد از ارتودنسی و به کار رفتن براکت ها احتمال ابتلای به  پوسیدگی های مختلف بالاتر رود. ولی در کنار این می توان با استفاده از اقداماتی موثر احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان را در طی درمان ارتودنسی به میزان قابل توجهی کاهش داد.

بیمار ارتودنسی که با مسواک زدن از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند

آیا با دندان پوسیده می توان ارتودنسی انجام داد؟

پاسخ این سوال خیر است. یک متخصص ارتودنسی با تجربه قبل از گذاشتن سیم های ارتودنسی بر روی دندان ها وضعیت سلامت دندان ها را کاملا بررسی می کند. به طور معمول افرادی که برای ارتودنسی مراجعه می کنند دچار پوسیدگی دندان می باشند. زیرا دندان های به هم ریخته و نامنظم خیلی سریع دچار پوسیدگی می شوند. بنابراین ارتودنتیست این دندان ها را شناسایی می کند و در صورتی که نیاز به گذاشتن دستگاه ارتودنسی بر روی این دندان ها باشد حتما آنها را ترمیم می کند. برخی از دندان ها نیز قبل از شروع درمان ارتودنسی کشیده می شوند. این دندان ها در همان ابتدای کار کشیده می شوند و اگر پوسیده باشند دیگر نیازی به ترمیم آنها نیست. در نظر داشته باشید که متخصص ارتودنسی در حد امکان از کشیدن دندان ها خودداری می کند. اما اگر نیاز به کشیدن دندان ضروری باشد اولویت با کشیدن دندان های پوسیده است.

پیشگیری از ابتلای به پوسیدگی در طول ارتودنسی

همزمان با درمان ارتودنسی می توانید با رعایت چند نکته ساده اما کارآمد اطمینان حاصل کنید که پس از درمان ارتودنسی دچار پوسیدگی دندان نمی شوید.

اقداماتی که شما باید پیش از استفاده از درمان ارتودنسی انجام دهید

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که بر روی براکت ها تجمعی از باکتری باقی نگذارید. در صورت باقی ماندن تجمعاتی از باکتری ها بر روی دندان، این امر باعث می شود که آنها از کنترل خارج شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام کرم خوردگی های دندان پر شده است، تمام درمان های کانال ریشه انجام شده، و قبل از استفاده از براکت، دندان های خود را به طور عمیق و بهداشتی تمیز کنید تا مطمئن شوید که خطر پوسیدگی دندان در شما به حداقل می رسد.

خرید مسواک بین دندانی: در حالی که براکت روی دندان های شما قرار دارد، شما نمی توانید از نخ دندان معمولی استفاده کنید چون در این زمینه اثر بخش نیست. بسیاری از بیماران گزارش می دهند که به علت اینکه نمی توانند از نخ دندان استفاده کنند، دچار پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی دندان می شوند. راه حل این مشکل ساده است: خرید یک مسواک بین دندانی، این وسیله می تواند بین دندان ها و دستگاه قرار گرفته بر روی دندان شما قرار گیرد و می تواند تقریبا به هر جایی که نخ دندان می رود، دسترسی پیدا کند و از این طریق ضمن خارج کردن باقیمانده مواد غذایی و تمیز کردن دندان از ابتلای به پوسیدگی دندان پیشگیری کند.

استفاده از دهانشویه را متوقف نکنید

دهانشویه باید استفاده شود. ممکن است به علت اینکه لثه ها تحت تاثیر دهانشویه قرار می گیرند احساس بدی داشته باشید ، اما شما هنوز هم باید این کار را انجام دهید، زیرا دهانشویه مایع است و می تواند به همه خلل و فرج ها رفته و بین براکت و سیم و دندان نیز حرکت کند. استفاده از دهانشویه به براکت ها، چسب (سیمان) مورد استفاده برای بستن آن و به دندان های شما آسیب نمی رساند.

اجتناب از مواد غذایی فهرست شده توسط دندانپزشک

 دندانپزشکی که درمان ارتودنسی را انجام می دهد، به شما یک فهرست از مواد غذایی که باید از مصرف آنها اجتناب کنید را به شما می دهد، زیرا ممکن است با مصرف مواد غذایی سفت (مثل آجیل) یا چسبناک (مثل شکلات) در طول درمان ارتودنسی دچار آسیب به دندان ها، براکت و سیم شده و یا برای شما آزاردهنده باشد. یادآوری این نکته ضروری است که شما باید از توصیه های دندانپزشک خود پیروی کرده و هیچ کدام از مواد غذایی ذکر شده را نخورید، در صورتی که به توصیه دندانپزشک خود توجه نکرده و از غذاهای مورد نظر استفاده کنید، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان در طی درمان ارتودنسی در شما افزایش می یابد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

10 دیدگاه برای “پوسیدگی دندان و ارتودنسی

 1. Avatar زینب گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من به تازگی ارتودنسی کردم برای بار دوم و دندان های عقلم پوسیده و یکیشون درد میکنه
  در طول دوره ارتودنسی میشه کشید ؟ و اگه تا اخر دوره ارتودنسی تحمل کنم بعد از کشیدنشون دوباره دندون هام به حالت قبل برنمیگرده؟
  و کدوم حالت بهتره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در طول درمان ارتودنسی با ارتودتیست معالج مشورت نمایید اگر نیاز بود دندان عقل ترمیم یا کشیده شود.

 2. Avatar شیده گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من یک سال که ارتودنسی انجام دادم و شهرستان هستم .
  ولی الان 12 دندان پوسیده دارم که قبل ارتودنسی نبود ، از نخ دندان و مسواک استفاده می کنم ولی چندماهی از دهانشویه و مسواک بین دندونی استفاده نمی کنم‌ ، باید بعد از دوره پر بشن یا در حین دوره هم میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پوسیدگی دندان شما بدلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. بله، در طول درمان ارتودنسی می توانید دندان های پوسیده ترمیم و درمان شوند.

 3. Avatar مهسا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  بنده 16 ساله هستم و کل دندون های فک بالام پوسیده و بینشون سیاه شده و نامرتب هستن
  بدلیل نامرتب بودنشون میخواستم ارتودنسی کنم
  و میدونم ابتدا باید ترمیم کنم دندونامو ولی چون همهشون مشکل دارن ممکنه ک امکان ارتودنسی وجود نداشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط ارتودنتیست دندان ها معاینه شود. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

   1. Avatar آرزو گفت:

    سلام من 9 ماهه ارتودنسی کردم بعضی از دندونهام خراب بود ولی ترمیم کرد نه دکترم چیزی گفت و کارش و انجام داد الان من چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. اصولا قبل از درمان ارتودنسی جهت ترمیم دندان های پوسیده باید اقدامات لازم انجام گردد. همچنین در حین درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی به شما میگوید که دندان پوسیده دارید و باید درمان بشه. کلینیک های مجهز ارتودنسی، متخصص ترمیمی دندان برای درمان در مطب دارند.

 4. Avatar عارفه گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم ۱۵ سالشه یکی از دندون های جلوش از پایین یک پوسیدگی کوچیک داره میترسم کم کم بزرگ بشه
  باید بکشه یا پر میشه ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی است. با مراجعه به دندانپزشک پوسیدگی دندان برداشته می شود و با ماده همرنگ دندان پر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *