عصب کشی و مشکلات لثه

پر کردن همرنگ دندان

پر کردن همرنگ دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است ، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده می شود. پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان ، خوردگی های جزیی دندان و آسیب های سطحی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
در گذشته دندان ها با امالگام فلزات پر می شد ،که مقاومت و دوام بالایی نیز داشتند.اما امروزه مهمترین ویژگی برای اکثر مردم این است که دندانهایشان به رنگ طبیعی به نظر برسد، در همین راستا از موادی مانند کامپوزیت یا پرسلن استفاده می شود که بیشتر همرنگ دندان هستند و زیبا تر به نظر می رسند.

انواع پر کردن همرنگ دندان

عمدتا برای پر کردن همرنگ دندان و ترمیم پوسیدگی دندان از مواد کامپوزیتی استفاده می شود و ظاهری مشابه با دندان دارند. گلاس اینومر ها نیز می توانند برای پر کردن همرنگ دندان مورد استفاده قرار بگیرند.

مقایسه پر کردن کامپوزیت و آمالگام

مقایسه پر کردن کامپوزیت و آمالگام

پر کردن کامپوزیت، همرنگ دندان می باشد و بسیار زیبا تر و طبیعی تر آمالگام می باشد. زیبایی دندان باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار می شود.

ترمیم های همرنگ را نمی توان برای همه دندان ها و همه نوع پوسیدگی استفاده کرد ، خصوصا در دندانهایی که حجم زیادی از دندان از دست رفته است، نمی توان از این روش استفاده کرد،استفاده از ترمیم همرنگ برای درمان دندان های جلو و شکستگی های کوچک مناسب می باشد. لازم به ذکر است مواد کامپوزیتی خاصی وجود دارد که برای ترمیم حفره های بزرگ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

آماده سازی دندان برای پر کردن با مواد کامپوزیتی کمتر از آمالگام است، بنابراین پر کردن با کامپوزیت ساختار دندان سالم کمتر تغییر می کند. دوام مواد کامپزیت نسبت به آمالگام کمتر است، با این وجود می توان از مواد کامپوزیتی برای تمامی دندان ها استفاده کرد.

کامپوزیت دندان

بعضی بیماران نسبت به فلز حساسیت دارند، پر کردن دندان با کامپوزیت علاوه بر ظاهر بهتر، حساسیت زا نبوده، سمی بودن جیوه در آمالگام هنوز در تحقیقی علمی ثابت نشده است لازم به ذکر است تا 90درصد مواد مضر امالگام با شستشو بعد از پر کردن دندان از بین می رود. پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به تجهیزات و وسایل اضافی نسبت به امالگام دارد و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک مرتبط است. این امر یکی از عواملی است که پر کردن کامپوزیت را نسبت به امالگام پر هزینه تر و گرانتر می سازد.

هزینه پر کردن همرنگ دندان

هزینه پر کردن همرنگ دندان وابسته به موقعیت دندان، تعداد جلسات، میزان خالی کردن و تمیز کردن دندان متفاوت است، اغلب شرکت های بیمه هزینه های اضافی مرتبط با مواد کامپوزیتی را تحت پوشش قرار نمی دهند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “پر کردن همرنگ دندان

 1. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر آیا هیچ بیمه ای برای کاهش هزینه های دندانپزشکی اتخاذ شده؟ واینکه جایی سراغ دارید بشود قسطی دندان ها رو درست کرد یعنی همه ی خدمات دندونپزشکی از پر کردن تا زیبایی وارتودنسی و…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بعضی بیمه ها در صدی و یا همه هزینه ها را تقبل می کنندمثلا کارمند های بانک ها از این امکانات برخوردار هستند در مورد ارتودنسی در مطب قسمتی از هزینه ابتدا و بقیه طی اقساط گرفته می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *