عصب کشی و مشکلات لثه

پر کردن همرنگ دندان

ترمیم دندان با پرکردن با مواد همرنگ دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده می شود. پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان، خوردگی های جزیی دندان و آسیب های سطحی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته دندان ها با امالگام فلزات پر می شد، که مقاومت و دوام بالایی نیز داشتند. اما امروزه مهمترین ویژگی برای اکثر مردم این است که دندانهایشان به رنگ طبیعی به نظر برسد، در همین راستا از موادی مانند کامپوزیت یا پرسلن استفاده می شود که بیشتر همرنگ دندان هستند و زیبا تر به نظر می رسند.

انواع پر کردن همرنگ دندان

عمدتا برای پر کردن همرنگ دندان و ترمیم پوسیدگی دندان از مواد کامپوزیتی استفاده می شود و ظاهری مشابه با دندان دارند. گلاس اینومر ها نیز می توانند برای پر کردن همرنگ دندان مورد استفاده قرار بگیرند.

مقایسه پر کردن کامپوزیت و آمالگام

مقایسه پر کردن کامپوزیت و آمالگام

پر کردن کامپوزیت، همرنگ دندان می باشد و بسیار زیبا تر و طبیعی تر آمالگام می باشد. زیبایی دندان باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار می شود. ترمیم های همرنگ را نمی توان برای همه دندان ها و همه نوع پوسیدگی استفاده کرد، خصوصا در دندانهایی که حجم زیادی از دندان از دست رفته است، نمی توان از این روش استفاده کرد، استفاده از ترمیم همرنگ برای درمان دندان های جلو و شکستگی های کوچک مناسب می باشد. لازم به ذکر است مواد کامپوزیتی خاصی وجود دارد که برای ترمیم حفره های بزرگ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

آماده سازی دندان برای پر کردن با مواد کامپوزیتی کمتر از آمالگام است، بنابراین پر کردن با کامپوزیت ساختار دندان سالم کمتر تغییر می کند. دوام مواد کامپوزیت نسبت به آمالگام کمتر است، با این وجود می توان از مواد کامپوزیتی برای تمامی دندان ها استفاده کرد.

کامپوزیت دندان

بعضی بیماران نسبت به فلز حساسیت دارند، پر کردن دندان با کامپوزیت علاوه بر ظاهر بهتر، حساسیت زا نبوده، سمی بودن جیوه در آمالگام هنوز در تحقیقی علمی ثابت نشده است لازم به ذکر است تا 90 درصد مواد مضر امالگام با شستشو بعد از پر کردن دندان از بین می رود. پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به تجهیزات و وسایل اضافی نسبت به امالگام دارد و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک مرتبط است. این امر یکی از عواملی است که پر کردن کامپوزیت را نسبت به امالگام پر هزینه تر و گرانتر می سازد.

هزینه پر کردن همرنگ دندان

هزینه پر کردن همرنگ دندان وابسته به موقعیت دندان، تعداد جلسات، میزان خالی کردن و تمیز کردن دندان متفاوت است، اغلب شرکت های بیمه هزینه های اضافی مرتبط با مواد کامپوزیتی را تحت پوشش قرار نمی دهند.

سوالات متداول پر کردن همرنگ دندان

1- مزیت پرکردن دندان با کامپوزیت چیست؟

در پرکردگی های کامپوزیت برخلاف پرکننده های آمالگام (نقره ای)، پر کردن حفره ها و ترمیم ترک ها مقاوم تر و از نظر زیبایی نیز خوشایند تر هستند زیرا رنگ دندان های طبیعی شما هستند. پر کننده های کامپوزیت و همرنگ دندان برای بیمارانی که می خواهند دندان های جلو  را پر کنند مناسب است.

2- ماندگاری کامپوزیت روی دندانهای جلویی چه مدت است؟

میزان دوام پر کردن دندان با کامپوزیت دردندان های جلویی همانند قراردادن روکش نخواهد بود، باید ازگاز زدن مواد غذای سفت که می تواند باعث ترک و شکستن کامپوزیت شود اجتناب کنید.

3- آیا پر کننده های کامپوزیتی محکم و استحکام دارند ؟

پر کننده های کامپوزیتی بسیار قوی هستند حاشیه و اطراف دندان را محکم و متراکم می پوشانند. آنها بسیار سخت هستند و یک پر کننده کامپوزیت در جای مناسب می تواند چندین سال دوام داشته باشد.

4- آیا پر کننده های سفید گران هستند؟

مواد پرکننده های سفید از مواد آمالگام گرانتر هستند و پر كردن حفره ها با پركننده هاي سفيد روشي ماهرانه تر از پر كردن با آمالگام است.

5- آیا پرکننده های سفید جیوه دارند؟

پرکننده های سفید یا همرنگ دندان حاوی جیوه یا فلز نیستند. ولی قیمت خرید مواد کامپوزیتی بیشتر از آمالگام است بنابراین، پر کردن کامپوزیت کمی گرانتر از پر کردن آمالگام است، از سوی دیگر تکنیک استفاده از  کامپوزیت پیچیده تر است و قراردادن آنها  زمان بیشتری می برد.

6- آیا می توانم بعد از پر کردن دندان هایم، را بلافاصله مسواک بزنم؟

از مسواک و نخ دندان به آرامی استفاده کنید. بعد از پر کردن دندان، مسواک زدن کاملاً خوب است و نیازی نیست مدتی صبر کنید.

7- آیا می توانید بعد از پر کردن غذا بخورید؟

برخلاف پرکننده های آمالگام، پرکننده های کامپوزیت دندان به بیماران اجازه می دهد که بلافاصله بعد از پر کردن غذا بخورند. با این حال، ما توصیه می کنیم که بیماران فقط پس از، از بین رفتن بی حسی موضعی غذا بخورند زیرا وقتی لب و دهان شما بی حس می شود خوردن آن کاملاً دشوار است.

8- آیا پر شدن حفره می تواند برای همیشه دوام داشته باشد؟

در حالی که پرکردگی ها مدت زیادی دوام می آورند، هیچ یک از مواد مورد استفاده در پرکننده ها برای همیشه دوام ندارند. با این فرض که دندان اطراف شما سالم بماند و پر شدن آن زیاد نباشد، می توانید انتظار داشته باشید که پر شدن دندان شما مدت زیادی باقی بماند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

10 دیدگاه برای “پر کردن همرنگ دندان

 1. Avatar زینب گفت:

  سلام اقای دکتر
  من دندون جلوم دچار پوسیدگی بین دندونی شده و از کناره ی دندون یه خال سیاه افتاده ک از پشت دندون (از جلو معلوم نیست)انگار به داخل دندون گسترش داره
  خیلی نگرانم از سن بیست سالگی اینجور بشه با دندونام اونم دندون جلو .الان اگر ترمیم انجام بدم و پوسیدگی رفع کنن موادی وجودداره ک توی ظاهر لبخندم اصلا مشخص نباشن؟؟؟و همرنگ باشه کاملا با دندونم
  لازمه لمینیت یا کامپوزین انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک ترمیمی مجرب مراجعه نمایید. دندان های جلویی با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 2. Avatar مطهره گفت:

  سلام دکتر.امکانش هست که دندان های عقبی را با کامپوزیت پُر کنیم ؟ و اگر این کار رو کردیم چه عواقبی داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پرکننده آمالگام قوی است و مناسب برای پر کردن دندان های آسیاب است. پر کننده کامپوزیت نیز نسبتاً بادوام است و بهترین گزینه برای ترمیم های کوچک تا متوسط و دندانهایی که جویدن ملایم را انجام می دهند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 3. Avatar زیبا گفت:

  سلام اقای دکتر دندان هفت بالا رو عصب کشی کردم، برای پرکردن کامپوزیت مناسبتر است یا امالگام؟ در صورت امکان دلیل ان را هم بفرمایید، (احتمال نشتی، مقاومت بیشتر و ….)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آمالگام ، برای دندان های عقب که احتیاج به مقاومت بیشتری دارد از آمالگام باید استفاده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 4. Avatar صمد گفت:

  سلام دکتر..ی دونه از دندون جلویی هام نوک دندون ب صورت جزیی پریده .رفتم دکتر گفت باید با مواد سفید ترمیم بشه..خواستم بدونم ایا مواد سفید محکمه یا این که خیلی راحت کنده میشه .ممنون از دکتر عزیز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، ترمیم دندان جلو با کامپوزیت گزینه مناسبی است. چون امکان شکستگی دارد باید در موقع میل کردن میوه ها یا غذاهای سفت احتیاط کنید. مثلا سیب را با دندان جلو گاز نزنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 5. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر آیا هیچ بیمه ای برای کاهش هزینه های دندانپزشکی اتخاذ شده؟ واینکه جایی سراغ دارید بشود قسطی دندان ها رو درست کرد یعنی همه ی خدمات دندونپزشکی از پر کردن تا زیبایی وارتودنسی و…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بعضی بیمه ها در صدی و یا همه هزینه ها را تقبل می کنندمثلا کارمند های بانک ها از این امکانات برخوردار هستند در مورد ارتودنسی در مطب قسمتی از هزینه ابتدا و بقیه طی اقساط گرفته می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *