عصب کشی و مشکلات لثه

پر کردن همرنگ دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است ، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده میشود. پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان ، خوردگی های جزیی دندان و آسیبهای سطحی دندان مورد استفاده قرار میگیرد.
tooth colored fillings

در گذشته دندان ها با امالگام فلزات پر میشد ،که مقاومت و دوام بالایی نیز داشتند.اما امروزه مهمترین ویژگی برای اکثر مردم این است که دندانهایشان به رنگ طبیعی به نظر برسد، در همین راستا از موادی مانند کامپوزیت یا پرسلن استفاده میشود که بیشتر همرنگ دندان هستند و زیبا تر به نظر میرسند.

composite
انواع پر کردن همرنگ دندان :

عمدتا برای پر کردن همرنگ دندان از مواد کامپوزیتی استفاده میشود و ظاهری مشابه با دندان دارند. گلاس اینومر ها نیز میتوانند برای پر کردن همرنگ دندان مورد استفاده قرار بگیرند.

composite

مقایسه پر کردن کامپوزیت و آمالگام :

پر کردن کامپوزیت، همرنگ دندان میباشد و بسیار زیبا تر و طبیعی تر آمالگام میباشد. زیبایی دندان باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار میشود.

ترمیم های همرنگ را نمیتوان برای همه دندان ها و همه نوع پوسیدگی استفاده کرد ، خصوصا در دندانهایی که حجم زیادی از دندان از دست رفته است، نمی توان از این روش استفاده کرد،استفاده از ترمیم همرنگ برای درمان دندان های جلو و شکستگی های کوچک مناسب میباشد. لازم به ذکر است مواد کامپوزیتی خاصی وجود دارد که برای ترمیم حفره های بزرگ میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

آماده سازی دندان برای پر کردن با مواد کامپوزیتی کمتر از آمالگام است ، بنابراین پر کردن با کامپوزیت ساختار دندان سالم کمتر تغییر میکند.

دوام مواد کامپزیت نسبت به آمالگام کمتر است، با این وجود میتوان از مواد کامپوزیتی برای تمامی دندان ها استفاده کرد.

بعضی بیماران نسبت به فلز حساسیت دارند، پر کردن دندان با کامپوزیت علاوه بر ظاهر بهتر، حساسیت زا نبوده، سمی بودن جیوه در آمالگام هنوز در تحقیقی علمی ثابت نشده است لازم به ذکر است تا 90درصد مواد مضر امالگام با شستشو بعد از پر کردن دندان از بین میرود.

پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به تجهیزات و وسایل اضافی نسبت به امالگام دارد و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک مرتبط است. این امر یکی از عواملی است که پر کردن کامپوزیت را نسبت به امالگام پر هزینه تر و گرانتر می سازد.

هزینه پر کردن همرنگ

هزینه پر کردن همرنگ دندان وابسته به موقعیت دندان، تعداد جلسات، میزان خالی کردن و تمیز کردن دندان متفاوت است، اغلب شرکت های بیمه هزینه های اضافی مرتبط با مواد کامپوزیتی را تحت پوشش قرار نمی دهند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *