اصول بیومکانیک ناندا در دستگاههای ارتودنسی

نیروهای مگنت در درمان ارتودنسی

نیروهای مگنت در درمان ارتودنسی

نیروی های مگنت در درمان ارتودنسی یکی از اجزا مهم طبیعت است. کوچکترین مگنت ها، الکترون و اتم هستند. الکترون ها دارای خواص مگنت هستند به طوری که دو قطب آنها  سانتی متر از همدیگر فاصله دارند. گشتاور جاذبه اتم با حرکت چرخشی الکترون های آن، ایجاد می شود.

هرچه مگنت کوچکتر باشد قدرت کمتری دارد، چون شامل تعداد کمتری اجزا مگنت است، که بر روی قطب مخالف تاثیر می گذارد. باید بین طول و قطر مگنت نسبت 2 به 1 وجود داشته باشد. انرژی ذخیره شده باید به اندازه کافی باشد که بتواند بر روی واکنش های مخالف، غلبه نماید.

در استفاده از مگنت مشکلی وجود دارد به طوری که، مگنت های طبیعی خاصیت خود را، در درمانی اتاق از دست می دهند. Pierre curie که در بین سال های 1859 تا 1906 زندگی می کرده است، گزارش داد، که اگر مگنت ها در معرض دمای خاصی قرار گیرند، خواص خود را از دست می دهند، حرارت معین باعث می شود مولکول های مگنت به حالت نامنظم درآیند. این دما curie point نامیده می شود. curie point آلیاژ مگنت ALINICO به مقدار کافی بالا است و مانع برگشت مولکول ها به حالت نامنظم می گردد، اما مگنت های طبیعی مانند آنهایی که در ارتودنسی استفاده می شود، curie point پایینی دارند، بنابراین استریل کردن آنها با دمای زیاد امکان پذیر نیست، یا استفاده از عناصر دیگر، م توان بر این دمای خاص غلبه نمود. Neodymium-iron-boron می تواند در دمای 100 درجه سانتی گراد به مدت 000/4   ساعت بدون از دست دادن انرژی مقاومت نماید. عناصر ساختاری مگنت حتما نباید فلزی باشند (مثل  boron).

خصوصیات نیروهای مگنت در درمان ارتودنسی

مهمترین خصوصیت مگنت anisotropy (وضعیت قرار گرفتن کریستال ها) می باشد، کلمه anisotropy یک لغت یونانی است، یعنی این که تمام نیروها در یک جهت فعال نمی باشند. Anisotropy می تواند به صورت طبیعی یا به وسیله چکش خواری یا با غلطاندن (rolling)، یا با کشیده شدن ایجاد شود. Ligature wire مثال خوبی از anisotropy است که اگر آن را به اندازه خاصی بکشیم، علی رغم این که توسط یک مگنت دیگر جذب نشده باشد، به صورت مگنت در می آید. خصوصیات مگنت بستگی به ترتیب الکترون های قسمت های مختلف جسم دارد، و باعث منظم شدن آنها در یک مسیر می شود.

اصطلاح مگنت دائم به عنوان اشتباهی است، چون نه تنها قدرت مگنت به طور تدریجی از دست داده می شود، بلکه حتی قطب آنها به طور بر عکس جا به جا می شود ولی در طی دو سال درمان ارتودنسی، کاهش انرژی مگنت قابل توجه نیست.

در قطب های همنام دور شدن خطوط میدان از همدیگر دیده می شود، چون همدیگر را، دفع می کنند، در جلوی قطی های همنام، اثر منظم شدن خطوط میدان وجود ندارد و باعث می شود از هم دور شوند. در میدان معناطیسی طرفی، دورتر از نواحی قطب علائم تحلیل انرژی دیده می شود، این حالت در سیستم نیروهای دافعه همان گونه که Dellinger در vertical corrector استفاده کرده است، می تواند مشکل آفرین باشد. برای جبران این نقطه ضعف مقدار زیادی خطوط منظم میدان، در ناحیه قطب مورد نیاز است، بطوری که این حالت با افزایش رابطه طول به قطر به دست می آید. این اثر به طور قابل توجه ای با پخش براده های فلز در اطراف هر قطب مگنت دیده می شود. خطوط نیروهای مگنت همیشه موازی و برآمده تر نسبت به فاصله هوایی air gap موجود بین دو قطب است.

مگنت طبیعی مانند انواعی که در ارتودنسی به کار می رود، در مقابل کاهش قدرت مقاومت می نمایند. در مگنت طبیعی crystalline ainisotropy یا پتانسیلی که بر اساس نظم مولکولی ایجاد می شود، پایدار است و درجه بالای نقطه curie نیز، مشاهده می گیرد. و نیروی فعال قابل توجه ای خواهند داشت. برای مثال Alnico دارای نیرویی برابر 630 oersteds می باشد، در حالیکه samarium cobalt که بیشتر مورد استفاده واقع می شود، دارای oesteds 8500 و neodymium-iron-boron دارای نیروی برابر oesteds 9250 است. اگر مگنت به طور صحیح در حفره دهان استفاده شود و به طور مناسب در مقابل خوردگی محافظ گردد، وجود گرما، مواد شیمیایی و تحریکات فیزیکی روی مگنت موثر نخواهد بود.

دانلود کامل فصل 6 کتاب بیومکانیک ناندا در دستگاه های ارتودنسی با عنوان نیروهای مگنت در درمان ارتودنسی انتشارات سوگند

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *