اطلاعات عمومی دندانپزشکی

نقش ویتامین D در دندان ها

نقش ویتامین د در دندان ها

ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین ها می باشد و بدن شما برای عملکرد مناسب خود به مقدار کافی از آن نیاز دارد. به تازگی تحقیقاتی مبنی بر ارتباط این ویتامین با سلامت دندان در حال انجام می باشد. از این رو پی بردن به نقش ویتامین D در سلامت دندان ها امری مهم تلقی می شود.

به منظور جذب کلسیم کافی در بدن برای ایجاد استخوان ها و دندان های محکم، باید مقدار کافی ویتامین D در بدن وجود داشته باشد. این ویتامین جذب کلسیم از غذا و نوشیدنی را برای بدن آسان می کند. اگر کمبود ویتامین D دارید، فقط حدود 10 تا 15 درصد کلسیم مواد غذایی جذب بدنتان خواهد شد.

نقش ویتامین D در سلامت دندان ها بر اساس تحقیقات اخیر

قسمت عمده بافت دندان های ما از کلسیم تشکیل شده است و کلسیم به کمک ویتامین D جذب می شود. هنگامی که بیماران از بیماری پریودنتال ( بیماری های لثه ) رنج می برند، در واقع مشکل از استخوان ها می باشد که ضعیف شده اند و دندان ها در جای خود به درستی  قرار نمی گیرند. این امر باعث قرمزی، خونریزی و التهاب لثه می شود که در صورت عدم درمان در نهایت می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. از این رو نقش ویتامین D در سلامت دندان ها، اثبات شده می باشد.

ویتامین D به عنوان ضد التهاب در بدن عمل می کند. این ویتامین یک محرک مهم در سیستم ایمنی بدن است. هنگامی که سلامت سیستم ایمنی بدن شما در بهترین حالت باشد، احتمال عفونت های باکتریایی در لثه و قسمت های دیگر بدن کم تر است.

از آن جایی که این ویتامین به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند، می توان گفت نقش ویتامین D در سلامت دندان ها، حفاظت از دندان، لثه و دهان در برابر باکتری ها می باشد.

اگر کمبود ویتامین D دارید، احتمالاً دچار پوسیدگی در دندان و بیماری لثه خواهید شد. متأسفانه، بسیاری از افراد به درستی نمی دانند که این ویتامین چقدر برای بدن حیاتی است یا برای دندان های شما چه فوایدی دارد.

کمبود این ویتامین در بدن می تواند علاوه بر داشتن دندان های ضعیف، به افزایش خطر ابتلا به عفونت، ایجاد پوکی استخوان و سایر موارد بهداشتی منجر شود.

قرص ویتامین د

سلامت دندان با ویتامین D چگونه تامین می شود؟

بدن شما ویتامین D را به شکل فعال آن که کلسیتریول است، تبدیل می کند. کلسیتریول سپس در بدن پخش می شود و باعث رشد سلول، کمک به مبارزه با عفونت و کاهش التهاب می شود. مقابله با عفونت هایی که منجر به بیماری لثه می شوند، به سلامت دندان ها کمک می کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

به طور خلاصه کلسیم و ویتامین D برای سلامت عمومی، قدرت استخوان ها و دندان ها بسیار مهم است. با اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب، بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D می شوند. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنیم به اندازه کافی ویتامین D از رژیم غذایی و مکمل ها دریافت می کنیم.

همچنین مهم است که معاینات شش ماهه خود را انجام داده و هنگامی که متوجه شدید بیماری لثه دارید با پزشک خود تماس بگیرید تا بتواند سلامت دهان و دندان شما را تا حد ممکن ارتقا دهد.

منابع ویتامین D

نور خورشید یکی از متداول ترین منابع ویتامین D است. اواخر زمستان و اوایل بهار که افراد کم تر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، بیشتر دچار پوسیدگی دندان می شوند.

برخلاف بسیاری از ویتامین های مختلف، بدن ویتامین D را از غذا جذب نمی کند. در عوض، ویتامین D را خود بدن می سازد. این فرآیند وقتی پوست شما در معرض نور آفتاب قرار می گیرد فعال می شود. البته، اگر کمبود ویتامین D دارید، پزشک به شما توصیه می کند، از مکمل ها استفاده کنید. اما ویتامین D ایجاد شده توسط بدن، قدرت بیشتری دارد و استفاده از آن آسان تر است.

توصیه می شود روزانه 1000 IU ویتامین D، بزرگسالان و 400 IU کودکان مصرف کنند. خوردن غذاهای حاوی ویتامین D نیز مفید است. چنین غذاهایی شامل شیر، ماست، ماهی آزاد، آب پرتقال، ماهی تن، تخم مرغ و پنیر می باشد.

فرم توصیه شده ویتامین D، ویتامین D3 یا Chole-calciferol است. این فرم طبیعی ویتامین D است که توسط بدن شما از نور خورشید ساخته می شود. مکمل ها از چربی پشم بره ها ساخته می شوند.

با توجه به متن و پی بردن به نقش ویتامین D در سلامت دندان ها، بهتر است روزانه از نور خورشید استفاده کنیم یا در صورت نیاز از مکمل ها بهره ببریم.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *