ناهنجاری های ساده دندان

نامرتبی و شلوغی دندانها

نامرتبی و شلوغی دندانها

یکی از ناهنجاری های دندانی نامرتبی و شلوغی دندان ها است که به انگلیسی Crowding  کراودینگ خوانده می شود. همانطور که در تصاویر این صفحه مشاهده می کنید، در عارضه کراودینگ دندان ها در هر کجا که خواسته اند رشد کرده اند و والدین و بیمار از این بابت نگران و متعجب اند. یکی از سوالاتی که ذهن بیماران را به خود مشغول می کند این است که چرا دندان های من نامرتب و بی نظم شده است؟ بهترین روش درمان این دندان های نامرتب که روز به روز شلوغ تر و بی نظم تر می شوند چیست؟ برای درمان این دندان های نامرتب به چه کسی باید مراجعه کنم؟ و سوالاتی از این قبیل. این مطلب را کامل بخوانید تا جواب تمام سوالات خود را دریابید.

درمان شلوغی دندان ها

علت نامرتبی و شلوغی دندان ها

پیدا کردن علت نامرتبی دندان های شلوغ اولین قدم برای یک درمان موفق و بدون بازگشت است. به شما توصیه می کنم به یک متخصص ارتودنسی با تجربه در این زمینه مراجعه کنید. دلایلی که متخصص ارتودنسی به شما اعلام می کند یکی از موارد زیر است:

 • وراثت: بیمار مبتلا به کراودینگ دندانی ممکن است فک کوچک را از مادر و دندان های بزرگ را از پدر به ارث برده باشد. در این صورت دندان های بزرگ در قوس دندانی کوچک دچار کمبود فضا شده و این کمبود فضا موجب بروز شلوغی دندان ها می شود
 • فک کوچک: گاها دندان های بیمار بزرگ نیستند و این فک است که بسیار کوچک است و یا رشد کاملی نداشته است
 • دندان های بزرگ: گاهی نیز فک بیمار استاندارد است اما دندان ها بسیار بزرگ هستند. هرچند که عمده علت بروز شلوغی دندان ها کوچک بودن فک و قوس دندانی است
 • عادات غلط: عادات غلط مثل مکیدن انگشت زبان و ناخن موجب نامرتب شدن دندان ها می شود
 • تغذیه نامناسب: این امر می تواند منجر به عدم رشد کافی فکین شود
 •  وجود دندان اضافه: تعداد دندان برخی افراد از تعداد نرمال بیشتر است بدین ترتیب وجود دندان اضافه می تواند باعث کرودینگ شود

علل شلوغی دندان ها

درمان ارتودنسی نامرتبی و شلوغی دندان ها

دقت کنید برای درمان این ناهنجاری حتما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. برخی افراد با مراجعه به یک دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان های عقبی و یا دندان عقل می کنند. اما کشیدن دندان های عقبی به خصوص بدون مشورت با یک متخصص ارتودنسی کمکی به درمان نخواهد کرد. زیرا این دندان های شلوغ باید با یک دستگاه مناسب ارتودنسی حرکت داده شوند تا در جای مناسب خود قرار گیرند. به این نکته توجه کنید که دندان های شلوغ خود به خود جا به جا نخواهند شد. شما نمی توانید تنها با باز کردن فضای انتهایی دندان ها به درمان این ناهنجاری کمک کنید.

متخصص ارتودنسی تشخیص خواهد داد که چند دندان و در چه نقاطی باید از قوس دندانی خارج شود. طی درمان ارتودنسی دندان های شلوغ ممکن است 2 تا 4 دندان از بیمار کشیده شود. این دندان ها به طور قرینه کشیده می شوند. بدین ترتیب که اگر از قوس دندانی بالا سمت راست یک دندان کشیده شود یک دندان نیز در طرف چپ همان قوس دندانی کشیده خواهد شد.

کشیدن 4 دندان در درمان ارتودنسی دندان های شلوغ

این روش بدین ترتیب است که 2 دندان در ردیف بالا و 2 دندان در ردیف پایین کشیده می شود. اما بابت از دست دادن دندانهای خود نگران نباشید. با ادامه درمان ارتودنسی و به پایان رساندن این دوره دیگر هیچ کس نمی تواند حدس بزند که 2 یا 4 دندان از شما کشیده شده است. به این نکته نیز توجه کنید که یک متخصص ارتودنسی خبره تا آنجا که می تواند دندان های سالم را نمی کشد و سعی می کند دندان های معیوب و خراب را برای کشیدن انتخاب کند.

آیا کشیدن دندان در درمان شلوغی دندان  الزامی است؟

خیر الزاما در تمام درمان های ارتودنسی این دسته از بیماران نیازی به کشیدن دندان نیست. در برخی از بیماران پزشک تشخیص می دهد که دندانی از بیمار نکشد. متخصص ارتودنسی با گذاشتن پیچی در فکین آنها را باز می کند و به اصطلاح قوس دندانی را افزایش می دهد. بدین ترتیب فضای کافی برای همه دندان ها در اختیار خواهد داشت. در ادامه با یک دستگاه مناسب ارتودنسی دندان های شلوغ را ردیف و مرتب می کند.

شلوغی دندان ها به همراه ناهنجاری فکین

برخی از بیماران نه تنها دندان های شلوغ و نامرتبی دارند بلکه یکی یا هر دو فک آنها نیز دچار ناهنجاری است. برای درمان این گروه از بیماران از ارتودنسی متحرک و  ثابت استفاده می شود. با استفاده از ارتودنسی متحرک   فکین در سرجای خود قرار می گیرند و  با استفاده از ارتودنسی  ثابت دندان های شلوغ مرتب می شوند.

سوالات متداول نامرتبی و شلوغی دندان ها

1-نامرتبی و شلوغی دندان ها چگونه اندازه گیری می شود؟

متخصص ارتودنسی این ناهنجاری را در مقیاس میلی متر اندازه گیری می کند. اگر دندان ها از یکدیگر فاصله داشته باشند  بیمار دچار نامرتبی دندان و دیاستم می باشد. اگر دندان های بیمار بیش از اندازه به هم نزدیک و یا روی هم افتاده باشند بیمار دچار شلوغی دندان ها یا کراوودینگ دندان می باشد.

2-آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی دندان های شلوغ الزامی است؟

اگر فک بیمار فضای کافی برای چیدمان منظم دندان ها را داشته باشد دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست. اگر متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که بیمار نیاز به کشیدن دندان دارد معمولا دندان های پوسیده و خراب را برای این کار انتخاب می کند و از کشیدن دندان های سالم بیمار خودداری می کند. متخصص ارتودنسی در حد امکان از کشیدن دندان بیمار خودداری می کند. مگر در مواقعی که بیمار دارای دندان اضافی باشد.

3-دسته بندی شلوغی دندان ها به چه شکل است؟

متخصصین ارتودنسی شلوغی و ناهنجاری های فک و دندان را به سه دسته کلی تقسیم می کنند. این ناهنجاری ها را مال اکلوژن نیز می نامند و با توجه به نوع و شدت ناهنجاری از درجه یک تا سه نامگذاری می شوند.

4-درمان شلوغی دندان ها با ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

در مواقعی که بیمار علاوه بر دندان های نامرتب و شلوغ دچار ناهنجاری فک نیز می باشد کامپوزیت نمی تواند حتی در اصلاح موقت دندان ها موفق باشد. همچنین با کامپوزیت نمی توان دندان ها را حرکت داد و در جای صحیح قرار داد. بنابراین کامپوزیت نمی تواند گزینه مناسبی برای درمان شلوغی دندان ها باشد.

5-باندیگ دندان چه کاربردی در درمان ارتودنسی دندان های نامرتب و شلوغ دارد؟

در صورتی که دندانی لب پریده یا شکسته باشد می توان دندان را با روش باندیگ ترمیم کرد. درمان ارتودنسی برای حرکت دادن دندان ها کاربرد دارد و باندینگ صرفا برای ترمیم شکستگی و ترک های دندانی موثر است.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

52 دیدگاه برای “نامرتبی و شلوغی دندانها

 1. جواد گفت:

  سلام من سیزده سالمه و دو دندان بالا از جلو خرگوشی هستش و دندان های نیش یکم بالا هست و کلا شلوغه

  آیا با گذشت زمان و رسیدن به سن بلوغ و بزرگ تر شدن فک این مشکل حل میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، حتما در این سن به یک متخصص ارتودنسی باتجربه و مجرب مراجعه کنید. تا دندان ها و فک معاینه شود و راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 2. اکی گفت:

  سلام آقای دکتر من 4 تا از دندان هایم برای ارتودنسی کشیدم و شلوغی دندان از بین رفته و فقط نامرتبی دندان مشکل منه خاستم ببینم با کامپیوزت میشه نا مرتبی برطرف کرد یا خیر؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید تحت نظر متخصص ارتودنسی باشید و ایشان راهنمایی های لازم جهت کشیدن یا نکشیدن دندان و یا درمان با ارتودنسی هست یا خیر را به شما میدهد.

 3. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۷ ساله هستم
  دوندن های من نامرتب هستن جوری که وقتی دهانم رو میبندم بصورت کامل روی هم قرار نمیگیرن و اینکه دوتا هم دندون نیش در قسمت فک بالا دارم یادم نمیاد که قبل از دندونهای نیش مرتب بودن یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. نسیم عبدی گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر. دخترمن ۸ سالشونه که متخصص ارتودنسی به بنده گفتن که دندانهای دائمش فضای کافی ندارن باید دندانهای نیشش کشیده بشه و ۳ ماه دیگه برای کشیدن دندانهای ۴ فک بالا مراجعه کنم . سوال من اینه ایا بدون کشیدن دندان دائم راهی وجود نداره که مشکل کوچکی فک بالای دخترم حل بشه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فرزند شما 8 سال دارند. در کودکان تا قبل از سن بلوغ با دستگاه های ارتودنسی می توان فک را بزرگ کرد. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. شما می توانید با دیدن این ویدیوها در انتهای این لینک ها و مطالعه مطالب اطلاعات بیشتری را بدست آورید. ثبت اختراع بنده برای جلو آوردن فک را ببینید. این دستگاه کوچک دهانی که بسیار مناسب برای جلو آوردن فک کودکان تا زیر سن بلوغ است. مراجعه به این لینک ها کوچکی فک بالا و عقب ماندگی فک و درمان آن

 5. هادی محمدی گفت:

  سلام,من دچار بهم ریختگی دندان در فک بالا وپایین هستم,در فک بالا دودندان اسیا از دست رفته,ودر فک پایین ۴دندان اسیا دو طرفم از دست رفته ,از ارتدونسی میتونم جواب بگیرم,یا باید روشی دیگه ای وانتخاب کنم,,ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. رضا رحیمی گفت:

  سلام,من دچار بهم ریختگی دندان در فک بالا وپایین هستم,در فک بالا دودندان اسیا از دست رفته,ودر فک پایین ۴دندان اسیا دو طرفم از دست رفته ,از ارتدونسی میتونم جواب بگیرم,یا باید روشی دیگه ای وانتخاب کنم,,ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود.در هنگام معاینه نوع دستگاه ارتودنسی، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. سیده ثریا موسوی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان من دختر ۱۶ ساله هستم مشکلی در دندونام هست مثلا همین دندان های اضافه۲ در فک بالا دارم و یک دندون در فک بالا و در داخل فک در اومد بیرون نیست داخل رشد کرد ؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. ثریا ترکی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان من دختر ۱۶ ساله هستم مشکل شلوغی دندان دارم باید چیکار کنم.دندانهایم را باید بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به مطب مراجعه کنید تا معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس راهنمایی های لازم داده می شود.

 9. سارا گفت:

  سلام اقای دکتر متخصص ارتوبه من گفتن ک باید دندان لترال ۲ کشیده بشه چون به طرف داخل حفره دهان رفته بود و هم اینکه فصا بازتر بشه برای باقی دندونها حالا حتما باید این دندون کشیده باشه ؟! نمیشه دندان دیگه ای کشیده بشه که این فضا بازتر بشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. بدون معاینه کلینیکی در فضای مجازی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 10. Amir گفت:

  سلام ، من ۱۷ سال دارم و دندان های فک بالام به هم ریخته هستند و فک بالایی تنگ است ، دندان های فک بالا به پشت دندان های فک پایین میروند ، نمیدونم که آیا آندربایت دارم ، یا فقط مشکل از دندان‌های فک بالاست!!!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. زهرا گفت:

  سلام . وقتتون بخیر
  خواستم بپرسم که نامرتب بودن دندونهای من با ارتودنسی برطرف میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دقیقا درمان ارتودنسی برای ردیف کردن و مرتب چیدن دندان ها است. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد .

 12. مصطفی حضرتی گفت:

  سلام دکتر جان، بنده جوانی ۱۷ ساله هستم که دارای دندان های شلوغ میباشم و البته فک پایینم مقداری عقب است ، آیا برای اصلاح دندان های شلوغ باید اصلاح فک هم انجام بدم یا نه؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. آزاده گفت:

  سلام آقای دکتر من 17 سالمه دندونای پایینم 4 تای وسط نامرتبن و دو تای بغلی حالت نیش دارن باید ارتودنسی انجام بدم؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Behrooz گفت:

  سلام اقای دکتر. من ۱۹سالمه و یکی از دندان های عقب بالا سمت چپ را تقریبا دو سال پیش کشیدم و امسال یک دندان دیگر در عقب ترین قسمت فک بالا در همان سمت چپ رشد کرد که به نظر خوب هم رشد نکرده و فعلا نیمش دراومده از لثه.
  حالا با وجود اینکه یکی از دندان هایم را کشیدم ایا این دندان که در همان سمت دراومده میتونه باعث کج کردن دندان های جلویی بشود یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا پاسخ درست به شما بدهم. اگر فضا کمه و کج رویش دارد حتما به دندانهای کناری فشار وارد می کند. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. مونا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۲سالم هست و دندان های نامرتبی دارم تصمیم داشتم به انجام کامپوزیت اما دکتر گفتن بهتره ارتودنسی کنی
  حالا سوال من اینه ارتودنسی در بهترین و بدتریت حالت چقدر زمان میبره تا نتیجه بده و ایا ارتودنسی هست که اصلا روی دندون پیدا نباشه؟یعنی قابل دیدن نباشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای شما بهترین گزینه ارتودنسی می باشد. مدت زمان بستگی به ناهنجاری و نامرتبی دندانها دارد. حدودا یکسال تا یکسال و نیم . بله می توانید ارتودنسی نامرئی انجام دهید. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد .

 16. رسولی گفت:

  سلام
  من دندان های فک پایینم(قسمت جلوش:نیش ها و دندان های پیشینم)نامرتب و شلوغ است
  لازم است ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای مرتب و ردیف شدن دندانهای شما ارتودنسی ثابت لازم است.با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا حضورا راهنمایی شوید.

 17. اهوازی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۶ سالمه فک بالا کاملا مرتبه ولی فک پایین خیلی کم نامرتبه شاید ده درصد فقط ،با کشیدن دندان های عقل این نامرتبی درست میشه یا باید ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید ارتودنسی انجام شود. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد. تا در صورت لزوم دندان عقل کشیده شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. alireza گفت:

  سلام من ۱۸سالمه و دندان های نا هنجارونامرتبی دارم که حدود ۵دندانم خراب هستند ایا خوب میشن؟و چقدر طول میکشه؟و هزینش چقدر میشه چون وضع مالیمون خوب نیست…ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 19. Sr گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من دندان های جلوییم فاصله دار هسن واینکه نامرتب نیستن فقط ناهمسان هسن میشه راهنمایی کنید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با ارتودنسی فاصله دندانها بسته می شود. لیخند شما زیباتر می شود.شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. پس از معاینه کلینیکی دندانها راهنمایی لازم داده می شود.

 20. Omrani گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه .و دندون نیش سمت چپ فک بالام روی دندون پیش قرار گرفته و باعث شده دندون پیش به عقب بره با ارتودنسی ایا درست میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، ارتودنسی ثابت لازم است . جهت معاینه کلینیکی حضورا به مطب مراجعه کنید. در نیمه اول اردیبهشت ماه با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 21. fatemeh گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من 26 ساله هستم و میخواهم ارتودنسی کنم. آیا با سن من ارتودنسی جواب می دهد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله. اگر لثه های شما سالم باشند و مشکل لثه ای نداشته باشید می توان برای شما ارتودنسی انجام داد.

 22. pardis گفت:

  سلام اقای دکتر من١٩سالمه و از شیش سالگی دندونا اصلیم ک درامد دوتا دندون جلوم روهم قرار گرفت بقیه دندونام مشکل نداره فقط دوتا دندون جلوم روهمه ایا کل فک جلوم سیم کشی میشه /یا فقط دوتای جلو

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید معاینه شوید تا بتوان جواب صحیحی به شما داده شود . ولی به احتمال زیاد تمام فک بالا را باید تحت درمان ارتودنسی قرار داد.

 23. mehdi گفت:

  با سلام. اقای دکتر من ۲۱ سالمه فک پایین من جلوتر وکمی هم انحراف داره و همچنین من موقع صحبت کردن نمیتونم بعضی کلمات رو دقیق تلفظ کنم پاین مسئله واقعا تو روحیه من تاثیر منفی گذاشته این رو هم عرض کنم که این مشکل برای من تو ۱۳ سالگی اتفاق افتاده. سوالم اینه ایا مشکل من بدون جراحی میشه حل شود

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان بیماری که فک پایین جلو دارد و دارای انحراف نیز می باشد ارتودنسی به همراه جراحی خواهد بود.

 24. mina گفت:

  میشه با پلاک متحرک ارتودنسی ناهنجاری فک رو درمان کردبه طوری که نیاز به جراحی فک و صورت نباشد. ۲۲ سالمه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 25. یاسمن سجادی گفت:

  سلام.اقای دکتر جمیلیان . من 20 سال سن دارم و به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم و ایشان گفتند دندانهای شما شلوغ است و نیاز به کشیدن 4 دندان پره مولر اول دارید. سوال من این است ایا اگر دندانهای من کشیده شود فضایی باقی نمی ماند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندانها شلوغ باشند و بیمار نیاز به در اوردن دندنها داشته باشد با کشیدن دندانها تمامی فضا ها صرف رفع شلوغی دندانها می شود و هیچ فضایی باقی نمی ماند.

 26. محسن گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان. من ۳۶ ساله هستم و دندانهای شلوغ و نامرتبی در قسمت جلوی فک دارم. یک سوال داشتم. ایا با کشیدن دندان عقل، نامرتبی دندان های من اصلاح می شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام
   شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید که با کشیدن دندان عقل دندان های شما مرتب نمی شوند. برای درمان ارتودنسی معمولا دندان های آسیای کوچک کشیده می شود و با کشیدن آن ها می توان با استفاده از فضای دندان کشیده شده دندان های نامرتب را به صورت ردیف درآورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *