مقالات عمومی ارتودنسی

مینی اسکرو

مینی اسکرو

یکی از تکنیک های جدید در ارتودنسی مینی اسکرو Minscrew می باشد که این تکنیک تحول بزرگی را در درمان برخی از ناهنجاری های فکی- صورتی سبب شده است. در گذشته نه چندان دور درمان بعضی از ناهنجاری های فکی-صورتی توسط ارتودنسی به همراه جراحی ارتوگناتیک انجام می شد ولی با ورود مینی اسکرو به عرصه ارتودنسی می توان این دسته از ناهنجاری ها را بدون جراحی و فقط با ارتودنسی درمان نمود.

مزایای مینی اسکرو

قرار دادن مینی اسکرو در دهان بسیار ساده می باشد و متخصص ارتودنسی می تواند در مطب و تحت بی حسی موضعی آن را در محل مورد نیاز قرار دهد.

جنس مینی اسکرو از تیتانیوم می باشد و بدن به خوبی آن را می پذیرد. برداشتن مینی اسکرو از داخل دهان بسیار ساده و بدون درد می باشد.

معایب مینی اسکرو

لق شدن مینی اسکرو یکی از معایب آن می باشد، اگرچه می توان با انتخاب مینی اسکرو با طول و قطر مناسب و همچنین انتخاب محل و زاویه مناسب قرار دادن مینی اسکرو بر این مشکل فایق آمد.

اختراع دکتر جمیلیان و مینی اسکرو

برخی از روشهای ارتودنسی مرسوم در درمان عقب ماندگی فک بالا استفاده از Face mask و Reverse chin cup می باشد. گزارشات متعددی مبنی بر مشکلات استفاده از دستگاههای خارج دهانی وجود دارد. بزرگ بودن این دستگاه ها سبب می شود که کودکان به خوبی از آنها استفاده نکنند و یا مورد تمسخر دیگران واقع شوند همچنین کاربرد دستگاه خارج دهانی بخصوص در کودکانی که از عینک استفاده می کنند، مشکل را مضاعف می نماید. این مشکل بخصوص در فصول گرم سال به علت تعریق در محل چانه بند زیادتر است و باعث عدم همکاری بیمار می گردد. عدم استفاده از دستگاههای خارج دهانی باعث شکست درمان می شود و در نتیجه فک بالای عقب مانده بیمار تصحیح نمی گردد که سلامت و زیبایی بیمار به مخاطره می افتد. عوارض شناخته شده عدم درمان در گام اول برای متخصص ارتودنسی و سپس برای بیمار و جامعه مخاطره آمیز است و مهمتر از آن اینکه باعث بی اعتمادی نسبت به خدمات دندانپزشکی می گردد.

مینی اسکرو تجهیزات ارتودنسی

بدین منظور دکتر عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی تحقیقاتی را در این زمینه آغاز نمود که به لطف خدا موفق به کشف روشی نوین در درمان کمبود رشد فک بالا بدون نیاز به استفاده از دستگاه های خارج دهانی شدند. در این روش فک بالای بیمار توسط مینی اسکرو miniscrew به همراه کش های الاستیک کلاس 3 به جلو آورده می شود. این روش در سازمان ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده است و در سمینارهای بین المللی متعددی مطرح شده و مورد تایید قرار گرفته است.

این روش در قالب یک طرح تحقیقاتی مصوب در دانشگاه مورد تایید قرار گرفت و همچنین در ژورنال های معتبر بین المللی به صورت مقاله به چاپ رسید. این مقالات را به زبان انگلیسی می توانید در PubMed مشاهده نمایید.

1- Jamilian A, Showkatbakhsh R .Treatment of maxillary deficiency by miniscrew implants – a case report. Journal of Orthodontics 2010; 37, 56–61

2- Jamilian A, Haraji A, Showkatbakhsh R, Valaee N. The Effects of Miniscrew with Class III Traction in Growing Patients with Maxillary Deficiency. International Journal of Orthodontics 2011; 22(1), 25–30

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *