اطلاعات عمومی دندانپزشکی

میزان اشعه رادیوگرافی دندان

دوز استفاده شده در رادیوگرافی

همانطور که می دانید تشخیص و علت درد و ناهنجاری ها برای دندانپزشکان از اهمیت بسیاری برخوردار است. شدت و میزان پوسیدگی دندان ها پس از گرفتن عکس رادیولوژی مشخص می شود. بسیاری از بیماران هنگام مراجعه به دندان پزشکی از مقدار دوز اشعه رادیوگرافی ترس دارند که مبادا دوز استفاده شده باعث آسیب رساندن به بدن بشود در مورد این مطلب باید گفت که دوزی که در رادیوگرافی های دندانپزشکی استفاده می شود بسیار پایین است.

چهار عدد رادیوگرافی معمولی بایت وینگ (یا پری آپیکال) دوز اشعه ای حدود 0.005 میلی سیورت است که معادل یک روز اشعه کیهانی که شما به طور عادی هر روز دریافت می کنید، می باشد.
شما اگر حتی یک سفر هوایی کوتاه در حد یک تا دو ساعت داشته باشید، همین میزان اشعه مضر دریافت می کنید. رادیوگرافی پانورامیک ، دو برابر این میزان (یعنی دو روز تابش عادی کیهانی) پرتو ایکس نیاز دارد.

مقایسه اشعه رادیوگرافی با سایر اشعه ها

این دوز اشعه از رادیوگرافی دندان، با رادیوگرافی های پزشکی و سی تی اسکن، گاما و  غیره قابل مقایسه نیست و در مقایسه با آن ها بسیار ناچیز است. پس بنابراین بیماران نباید هنگام عکسبرداری نگران اشعه استفاده شده در رادیوگرافی باشند زیرا دوز استفاده شده بسیار ناچیز و نامحسوس است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *