اطلاعات عمومی دندانپزشکی

میزان اشعه رادیوگرافی دندان

میزان اشعه رادیوگرافی دندان

همانطور که می دانید تشخیص و علت درد و ناهنجاری ها برای دندانپزشکان از اهمیت بسیاری برخوردار است. شدت و میزان پوسیدگی دندان ها پس از گرفتن عکس رادیولوژی مشخص می شود. بسیاری از بیماران هنگام مراجعه به دندان پزشکی از مقدار دوز اشعه رادیوگرافی ترس دارند که مبادا دوز استفاده شده باعث آسیب رساندن به بدن بشود در مورد این مطلب باید گفت که دوزی که در رادیوگرافی های دندانپزشکی استفاده می شود بسیار پایین است.

چهار عدد رادیوگرافی معمولی بایت وینگ (یا پری آپیکال) دوز اشعه ای حدود 0.005 میلی سیورت است که معادل یک روز اشعه کیهانی که شما به طور عادی هر روز دریافت می کنید، می باشد.

شما اگر حتی یک سفر هوایی کوتاه در حد یک تا دو ساعت داشته باشید، همین میزان اشعه مضر دریافت می کنید. رادیوگرافی پانورامیک، دو برابر این میزان (یعنی دو روز تابش عادی کیهانی) پرتو ایکس نیاز دارد.

عکس دندان در دست با اشعه ایکس از نمای نزدیک

رادیوگرافی پری اپیکال

رادیوگرافی دندان و کاربرد آن

رادیوگرافی روشی است که در آن با استفاده از اشعه ایکس از دندان ها و فک بیمار عکس برداری می شود تا تشخیص هر گونه مشکل و ناهنجاری در بیمار برای پزشک آسان شود. پس از عکس برداری با این روش می توان کنتراست و جزئیات آن را ویرایش کرد تا تشخیص مشکل راحت تر باشد. در این روش امکان دریافت عکس بر روی صفحات فیلم مخصوص و هم به صورت دیجیتالی روی سی دی یا پرونده الکترونیکی وجود دارد.

رادیوگرافی دندان کاربرد های زیادی در دندانپزشکی دارد که در ادامه به برخی از آن اشاره خواهیم کرد:

 •  تشخیص پوسیدگی دندان
 • ترمیم دندان
 • نشان دادن دندان های پر شده
 • تشخیص فضای خالی بین دندان ها
 • عفونت های استخوانی
 • بیماری ها و عفونت های لثه
 • آبسه دندان
 • کیست های دندان و غیره

خطرات اشعه رادیوگرافی

احتمالا شما هم شنیده اید که اشعه ایکس برای بدن مضر بوده و ممکن است باعث ایجاد انواع سرطان شود. به همین دلیل بسیاری از بیمارانی که قصد عکس برداری از دندان های خود را دارند، نگران این موضوع هستند. لازم به ذکر است که در وهله اول شما به عنوان یک بیمار ممکن است حتی سالی یک بار هم نیازی به رادیوگرافی دندان نداشته باشید. در صورت نیاز به رادیوگرافی دندان نیز میزان اشعه وارد شده به بدن شما به قدری کم است که می توان گفت عملا خطری برای بدن نخواهد داشت.

خانمی در مطب دندانپزشکی عکس اشعه ایکس می گیرد

دستگاه رادیوگرافی

مقدار مجاز اشعه ایکس

میزان مجاز اشعه ایکس که هر فرد می تواند بدون ایجاد مشکل خاصی دریافت کند، توسط متخصصین محاسبه شده است. این مقدار، یک مقدار تجمعی است و عبارت است از مجموع مقدار اشعه ای که در طول یک سال به بدن فرد تابیده میشود که باید از میزان خاصی کمتر باشد.

میزان اشعه دریافتی را با واحدی به نام میلی سیورت (millisievert) اندازه گیری می کنند. هر فرد در محیط زندگی خود به طور طبیعی در هر سال 3 میلی سیورت اشعه از محیط اطراف دریافت می کند که به آن “اشعه زمینه ای” می گویند. میزان مجاز اشعه یونیزان دریافتی برای هر انسان در طول سال (به جز اشعه زمینه ای و موارد اورژانسی) 1 میلی سیورت می باشد. میزان اشعه دریافتی در رادیوگرافی یا سایر روشهای تصویربرداری متفاوت بوده و از 5 میلی سیورت در سی تی اسکن شکم تا یک هزارم میلی سیورت در رادیوگرافی اندام متغیر است. میزان اشعه دریافتی در روش های مختلف تصویربرداری دندانپزشکی به شرح زیر است:

 •  یک عدد رادیوگرافی دندانی داخل دهانی، هشت هزارم میلی سیورت
 •  پانورامیک (OPG) یک صدم میلی سیورت
 • CBCT (با دستگاه ایده آل) بین چهارصدم تا هشت صدم میلی سیورت بسته به سایز منطقه تحت تابش

همانطور که مشاهده می شود، مقدار اشعه ای که در حین انجام رادیوگرافی های دندانپزشکی توسط فرد دریافت می شود بسیار کمتر از حد مجاز سالیانه می باشد. بنابراین نگرانی زیادی در مورد اشعه دریافتی در حین رادیوگرافی دندان وجود ندارد. با این حال تمام تلاشها باید برمبنای به حداقل رساندن دوز دریافتی در افراد باشد زیرا ثابت شده است که دوز دریافت شده توسط شخص هرچقدر کم باشد، ولی باز می تواند اثرات منفی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل در مراکز تصویربرداری همواره پروتکل‌های ضروری رعایت می شوند. پیش از تصویربرداری یک پیش بند محافظ روی قسمت های مختلف بدن بیمار مانند قفسه سینه، شکم و لگن قرار گرفته تا پرتوگیری ناخواسته به اندام های حیاتی اتفاق نیفتد. همچنین برای رادیوگرافی دندان افرادی که حساسیت بیشتری دارند مانند کودکان و زنان باردار از محافظ تیروئید بر روی غده تیروئید نیز استفاده می شود.

مقایسه اشعه رادیوگرافی با سایر اشعه ها

این دوز اشعه از رادیوگرافی دندان، با رادیوگرافی های پزشکی و سی تی اسکن، گاما و غیره قابل مقایسه نیست و در مقایسه با آن ها بسیار ناچیز است. پس بنابراین بیماران نباید هنگام عکسبرداری نگران اشعه استفاده شده در رادیوگرافی باشند زیرا دوز استفاده شده بسیار ناچیز و نامحسوس است.

سوالات متداول میزان اشعه رادیوگرافی دندان

1- آیا برای رادیوگرافی دندان در زنان باردار منعی وجود دارد؟

پاسخ دقیق این سوال به عوامل متعددی از جمله سن جنین، نظر پزشک متخصص و شرایط بیمار بستگی دارد. با این حال به دلیل ضرر احتمالی این اشعه ها برای جنین، حتی الامکان باید از رادیوگرافی برای خانم های باردار اجتناب نمود. در صورت نیاز به رادیوگرافی در دوران بارداری توصیه می شود که در سه ماهه، سوم که اندام های جنین تشکیل شده اند رادیوگرافی از دندان ها انجام شود و خطرناک ترین زمان انجام رادیوگرافی سه ماهه اول دوران بارداری است.

2- برای حفاظت از پرتوها در رادیوگرافی دندان باید از لوازم حفاظتی استفاده کرد؟

اگرچه در بیمارانی که شرایط پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در سال یک بار نیاز به رادیوگرافی داشته باشند، اغلب از لوازم حفاظتی استفاده نمی شود. با این حال بیمارانی که مشکلات زمینه ای خاص مانند بیماری های تیروئیدی، اطفال و خانم های باردار اغلب از حفاظ و پیش بندهای سربی استفاده می شود تا میزان جذب اشعه و عوارض ناشی از آن را به حداقل برساند.

3- آیا رادیوگرافی دندان عوارض جانبی دارد؟

از آن جایی که بیمار در معرض تشعشع قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جانبی همواره وجود دارد. با این وجود، در صورت رعایت نکات ایمنی و عمل به دستورالعملهای مربوط، میزان جذب اشعه به قدری کم است که می توان از عوارض ناشی از آن چشم پوشی کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

118 دیدگاه برای “میزان اشعه رادیوگرافی دندان

 1. Avatar میلاد گفت:

  سلام پسر ۴سالم ۵تا عکس تکی دندان گرفتن یه چیزی گذاشتن دهنش و گرفتن. یدونه هم عکس کلی او پی جی که دور سرش می‌چرخید ،ایا لازم بوده که هم کلی هم تکی بگیرن ؟ آیا باتوجه به سنش ۴ساله مضر نیست که تو یه لحظه ۵بار تکی و یک بار هم کلی با دو دستگاه متفاوت عکس گرفتن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دیدن عفونت دندان یک کودک چهار ساله یک عکس تکی کافی است نیاز به تعدا د زیاد عکس تکی یا عکس کلی او پی جی نیست. مگر شرایط متفاوت باشه مثلا ضربه به صورت کودک خورده باشد. من شرایط کودک شما را نمیدانم که چرا این تعداد عکس گرفته شده!! برای پرکردگی دندان یک عکس تکی کافی است.

 2. Avatar سجاد گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر ببخشید برای رادیو گرافی های ار وی جی اگر اتاق سربکوبی نباشه امکان داره دوزه اشعه بمونه تو اتاق هنگام خاموش شدن دستگاه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید حتما دیوارهای اتاق رادیوگرافی سربکوبی شده باشد. در صورتیکه دستگاه خاموش باشد اشعه ای وجود ندارد.

 3. Avatar محمد حسن گفت:

  سلام آقای دکتر میشه از این مطالب استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با ذکر منبع بلامانع است.

 4. Avatar بوستانی گفت:

  با سلام ، در یک کلینیک برای عکسبرداری از دندان هایم ۴ بار عکس گرفتن اما چون کیفیتشون به دلیل ایراد دستگاه بد بود به کلینیک دیگه برای عکسبرداری فرستادن ، میخواستم بپرسم که ۵ بار عکسبرداری از دندان ها در یک روز چقدر خطرناک هست ؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است در انتخاب دندانپزشک و رادیوگرافی ابتدا دقت و بررسی بیشتری را انجام دهید. مهارت و تجربه دندانپزشک و کیفیت رادیوگرافی در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد. بهر حال شما رادیوگرافی دندان را تهیه نموده اید و دیگر کار خاصی را نمی توان انجام داد.

 5. Avatar سما گفت:

  سلام آقای دکتر من درکلینیک دندانپزشکی کار میکنم اپراتور پری اپیکال هستم خیلی اتفاق میوفته که خودم داخل اتاق بمونم و از بیمار گرافی بگیرم اکثرا هم با دوز اشعه ۳۲۰ میگیرم خیلی نگرانم میشه بگید چکار کنم درامان باشم؟آیا مصرف شیر روزانه چقدر تاثیر داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای گرفتن رادیوگرافی از بیمار باید حتما خارج از اتاق باشید نباید در اتاق باشید و دیوارهای اتاق نیز حتما سرب کوبی شده باشد. مصرف شیر تاثیری ندارد.

 6. Avatar ارام گفت:

  سلام اقای دکتر .من امسال ۴ تا عکس اپی جی گرفتم الانم برای کار لمینت گفتن عکس پری اپیکال بگیرم میترسم بگیرم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. عکس پری اپیکال میزان اشعه ناچیزی دارد نگران نباشید.

 7. Avatar ناهید گفت:

  سلام دکتر من در هفته سوم بارداری هستن و اطلاعی از بارداری نداشتم اپی جی دندان انجام دادم بدون پوشش سربی
  چه اتفاقی میوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زنان باردار در سه ماه اول برای عکس‌برداری اقدام نکنند. آنها می‌توانند بدون نگرانی با استفاده از روپوش سربی رادیوگرافی دندان انجام دهند. زیرا مقدار اشعه دریافتی به جنین پایین است و هیچ‌گونه خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

 8. Avatar سحر عزیزی گفت:

  سلام دکتر
  من امروز برایه عکس opg به رادیولوژی مراجعه کردم و مسئولش بهم نگفت که گوشوارهامو در بیارم و عکسم خراب شد و دوباره ازم عکس گرفت
  الان خیلی نگرانم این مقدار اشعه با دوبار عکس اوپی جی پشت سره هم خطرناکه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. عوارض و میزان اشعه‌ ایکس در عکس‌ های رادیوگرافی بسیار کم و ناچیز است. نگران نباشید.

 9. Avatar کاربر گفت:

  سلام وقت بخیر من امسال برای ارتودنسی دندون هام یک عکس پانورامیک وopg گرفتم البته دوبارتکرارکردن فکرمیکنم ویک رادیو گرافی سوفالومتری وهمون ماه هم سی تی اسکن بینی انجام دادم وبعد ۶تا عکس داخل دهانی تک دندان برای اینکه عصب کشیم به مشکل خورده بود انجام دادم وبعد ازچندروز عکس cbct سه بعدی برای یک دندونم گرفتم درمورد دوز اینا میخواستم بپرسم خیلی نگرانم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما وقتی که عکس OPG گرفتید دیگر عکس cbct لازم نبوده است. ضمنا هزینه عکس ها هم بالاست. چرا اینقدر عکس رادیوگرافی گرفتید!!

 10. Avatar الهام گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون بابت وقتی که میگذارید،من هفته ۱۱ بارداری هستم ،همراه خواهرم به مطب دندانپزشکی مراجعه کردم و تو اتاق انتظار نشستم ،به منشی گفتم باردارم عکس برداری تو مطب دارید؟ گفتن rvg داریم و اصلا خطر ناک نیست گویا در مدتی که اونجا بودم ۱۰ عکس rvg تو یه اتاق دیگه از بیماران گرفتن برای من خطری نداشته ؟؟؟دیوارها سربی نبود و فاصله من از اون اتاق ۴ متر بوده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به اینکه عکس rvg مقدار اشعه اش ضعیف تر از اشعه رادیوگرافی است ولی بدلیل تاثیر اشعه رادیوگرافی روی جنین رفتن در چنین مکان هایی برای خانم باردار (بخصوص در سه ماهه اول بارداری) ممنوع است.

 11. Avatar فرناز گفت:

  با سلام
  ‌من ده ماه پیش عکس opg از دندونها گرفته بودم دکترم رو عوض کردم مجددا عکس opg گرفت آیا خطری ندارد دو بار opgدر یکسال به فاصله ده ماه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، مشکلی نیست.

 12. Avatar نفیسه گفت:

  سلام وقتتون بخیر امروز دندانپزشکی بودن در حین کار دکتر گرافی دندان گرفتن بدون اینکه گان بپوشم الان خیلی استرس دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مقدار اشعه رادیوگرافی پری اپیکال بسیار ناچیز است و جای نگرانی نیست. متخصص در پایان درمان عصب کشی دندان و درمان ریشه عکس پایان کار را می گیرد و در صفحه مانتیور نتیجه درمان را بررسی می کند. در انتها پرینت عکس را برای نگهداری سوابق به شما تحویل می دهد.

 13. Avatar ماهک گفت:

  خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 14. Avatar سمبه گفت:

  سلام وقتتون بخیر. برای تهیه رادیوگرافی باید ما هم از لباس سربی استفاده کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، برای تهیه عکس پری اپیکال یا عکس OPG از یقه های سربی یا پیش بند سربی استفاده می شود.

 15. Avatar فرشته گفت:

  سلام . من قرار تو یه رادیولوژی دندان کار کنمو که تازه ساز هم هست و خود دکتر کلینیک میگه سرب کوبی شده ‌ولی من نگاه که کردم در اتاق هااا به صورت کشویی بسته میشه و زیر درها تقریبا در حد ۳ سانتی باز هست و ارتفاع خود درها تقریبااا ۱۸۰ یا ۲ متر هست و قسمت بالای درهاای هر سه اتاق اوپی جی و پری اپیکال و سی تی کلا باز هست .یعنی یه فضاییی بوده که پارت بندی شده و تقسیم شده به چند تا اتاق .من پرسیوم ازشون گفتن فاصله زیر در و بالای در اشعه ای منتقل نمیشه
  خواستم ببینم واقعااا درستتت این فاصله اشعه رد نمیشه و خطرناک نیست که من اونجا کار کنم .و اینکه مواد خوراکی هستتت که تاثیر اشعه رو از بین ببره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مسولیت ایمنی کلینیک رادیولوژی هر چند که با مسئول آنجاست ولی شما هم باید تذکر بدید و بخواهید برای سلامتی شما و پرسنل کاملا فضا باید ایمن باشد. سلامت شما از اهمیت بالایی برخوردار است. بهر حال افرادی هم که در کلینیک های رادیولوژی کار می کنند باید یکسری پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند. مواد خوراکی برای جلوگیری از اشعه رادیولوژی وجود ندارد.

   1. Avatar فرشته گفت:

    خیلی ممنون .

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     درود بر شما.

  2. Avatar مانی گفت:

   سلام. برای عکس پری اپیکال هم لباس سربی باسد بپوشیم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای رادیوگرافی پری اپیکال دندان معمول از یقه های سربی استفاده می شود.

 16. Avatar مهلا گفت:

  با سلام من ۲۴هقته باردار هستم بینی ام احتمال شکستگی داده شد.بل حفاظ سربی ک یه طرفه بود فقط قسمت جلوی بدن پوشش داده میشد و برا تیرویید حفاظ نداشتم؛عکس تکی از دماغم گرفته شد الان خیلی نگرانم ک چه مقدار اشعه دریافت کردم ؟بیمارستان این کارو انجام دادن برام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. گرفتن عکس رادیوگرافی در دوران بارداری خطرناک است.

 17. Avatar سدی گفت:

  سلام دکتر من خانم باردار هستم که در درمانگاهی مشغول کار هستم بین اتاق من و دندانپزشکی دو دیوار فاصله است و آنها عکس از دندان میگرن گاهی اوقات فقط یه صفحه سربی رو به رو گرافی آیت ایا خطری برای من دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حتما مرکز رادیوگرافی باید داری مجوز رادیوگرافی دندان باشد. باید دیوارها سربکوبی شده باشد، تا پرسنل از اشعه مضر در امان باشید.

  2. Avatar رضایی گفت:

   سلام صبح بخیر .ببخشید دیروز رفتم عکس ا پی جی بگیرم ولی یادم رقت گوشی موبایل و کیفم و کنار بزارم با خودم بود حالا چی میشه خیلی خطر ناک بوده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. مشکلی نیست. زمان تهیه رادیوگرافی نباید وسایل فلزی مانند گردنیند، گوشواره و کلیپس مو در ناحیه سر و گردن داشته باشید.

 18. Avatar روژین گفت:

  سلام،دکتر وقت بخیر، میخواستم بدونم از خروجی اشعه رادیوگرافی دندانپزشکی تا چه زاویه ای اشعه پخش میشه؟تا چه فاصله ای اشعه میتونه منتشر بشه؟ایا پاراوان سربی برا اتاقی که سرب کوبی نشده کافیه؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما مرکز رادیوگرافی که کار می کنید باید داری مجوز رادیوگرافی دندان باشد. باید دیوارها سربکوبی شده باشد، تا شما از اشعه مضر در امان باشید. پاراوان کافی نیست. ضمنا در مراکزی که دارای مجوز باشند. روی لباس فرم پرسنل آن مرکز یک کیتی نصب می شود که هر ماه میزان اشعه های که به پرسنل مرکز وارد می شود ثبت می شود و به مرکز انرژی هسته ای ارسال می گردد. اگر میزان اشعه به اشخاص بالا باشد باید مرکز نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

 19. Avatar عاطی گفت:

  سلام دکتر من دستیار دندانپزشکم روزانه ۲۰ تا گرافی از بیمارا میگیرم ..و کارم هم پشت سیستم داخل اتاق گرافی هست.. داخل اتاق یه دیوار کوچیک سربی وجود داره حین عکس میرم پشت اون..ب نظر شما ایرادی نداره؟ و اینکه تا چه تایمی فضای اتاق اشعه هست؟چون من پشت سیستم هست کارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دیوار های اتاق رادیوگرافی باید سرب کوبی شده باشد. همان لحظه که رادیوگرافی تهیه می شود دستیار از اتاق خارج می گردد. فضای بیرون مشکلی ندارد.

 20. Avatar سجاد گفت:

  سلام دکتر ، من ۲۰ سالمه و دکتر به خاطر درد لگنم رادیوگرافی مفصل هیپ دو طرفه(نمای روبرو و فراگ) و رادیوگرافی فقرات کمری (روبرو و نیم رخ) نوشته ، سوالی که دارم اینه که چند بار باید از من عکس گرفته بشه و در ضمن این که میزان این اشعه چقدره؟ صلاحه که عکس بگیرم یا به دکتر دیگه ای مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در خصوص تهیه عکس یا ام آر آی ستون فقرات باید با متخصص معالج مشورت نمایید. ابتدا متخصص مغز و اعصاب شما باید مشکل و درد را بررسی و معاینه کند تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. ضمنا دوز اشعه از رادیوگرافی دندان، با رادیوگرافی های پزشکی و ام آر آی و غیره بسیار ناچیز و کم است.

   1. Avatar سجاد گفت:

    سلام دکتر ، ممنونم از پاسخ تون
    گلا برای این رادیوگرافی باید ۴ تا عکس گرفته بشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام و درود بر شما.

 21. Avatar ربیعی گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر
  در مطب رادیولوژی عکس CBCT از فک و لثه ام به دلیل عدم وضوح چهار بار در نیم ساعت پشت سر هم تکرار شد
  آیا میزان اشعه دریافتی بابت این مسئله زیاددبوده و عوارضی دارد و اگر این چنین است چه کاری از نظر مصرف مواد غذایی برای جبران میتوان انجام داد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کار حاصی بابت اشعه رادیوگرافی نمی توان انجام داد.

 22. Avatar جهانگیری گفت:

  سلام جناب دکتر
  خانم من هفته پیش یک عکس opg و چهارتا عکس دندان گرفته و از هیچ حفاظ یا گان استفاده نکردن و امروز متوجه شده که 5 هفته باردار هستن
  به نظرتون مشکلی پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در سه ماه اول بارداری توصیه می شود که عکس رادیوگرافی تهیه نشود. با توجه به اینکه عکس تهیه شده دیگر نمیتوان کاری انجام داد.

 23. Avatar بهاره گفت:

  سلام من دستیار دندانپزشک هستم و 2ماه و نیم باردارم. تو ی یک هفته دکتر از بیمار ها سه بار عکس انداختن و هربار من رفتم اتاق طبقه ی پایین. میخواستم بدونم ایا اشعه تا طبقه پایین میاد و اینکه تا چه مدت اشعه تو اتاق هست؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید حتما اتاق رادیوگرافی سربکوبی شده باشد. در صورت سربکوبی اتاق مشکلی برایتان نیست.

 24. Avatar زینب حسینی گفت:

  سلام دکتر خیلی مطالب جالب و عالی بود. با خواندن مقاله جواب سوالم را گرفتم. متشکرم از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 25. Avatar ستاره گفت:

  سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر سوالی داشتم برای دو دندان کنار هم حدود ۸ یا ۹ بار عکس کوچیک از ۲ دندان باهم گرفته شد در یک ساعت برای عصب کشی به دلیل اینکه ریشه دو دندان مشخص نمیشد ایا عکس کوچیک به این تعداد برای بدن خطرناک است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. هر چه تعداد عکس ها بیشتر باشد خوب به همان نسبت اشعه وارد به شما بیشتر خواهد بود. دوز استفاده از اشعه رادیوگرافی دندان نسبت به اشعه های دیگر بسیار پایین است. جای نگرانی نیست.

 26. Avatar علی گفت:

  سلام. آقای دکتر مطالب بسیار عالی بود. عکس های مقاله بسیار با کیفیت و عالی هست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

   1. Avatar مهدی گفت:

    سلام آقای دکتر من چند روز پیش دندان پزشکی داشتم چهار پنج بار از به دندانم به خاطر عدم وضوح لازم پری اپیکال گرفته سد به نظرت میران اشعه وارده جه قدره آیا واقعا خطراتی داره برام؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. با توجه به اینکه میزان اشعه رادیوگرافی پری اپیکال پایین است و در هنگام رادیوگرافی از یقه یا پش بند سربی نیز استفاده می شود جای نگرانی وجود ندارد.

 27. Avatar خانم قنبری گفت:

  سلام, آقاد دکتر من دستیار دندانپزشکم, و مجبورم هر روز عکس تکی دندان بگیرم, و هنگام عکسبرداری فقط به پشت دیوار سربیکه حدود یک متر است میرم, و هیچ محافظ دیگه ای ندارم, من قصد بارداری دارم, اگه باردار باشم و تا وقتی که مطمعن نشدم, همینجوری عکس بگیرم, بروی جنین اثر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چه شخص باردار باشد یا نباشد، حتما باید برای انجام رادیوگرافی محافظ وجود داشته باشد. در دوران بارداری این آسیب بیشتر به شما و جنین وارد می شود. در دوران بارداری باید شغل خود را تغییر دهید. اگر محافظ نباشد به شما اشعه وارد می شود.

 28. Avatar فرهاد گفت:

  سلام
  آقایی ۳۴ ساله هستم. برای گرفتن عکس opg به یک مرکز مراجعه کردم که متاسفانه سه بار عکس گرفت تا آخری خوب درآمد. الان خیلی نگرانم و کلی پشیمون از اینکه به آنجا مراجعه کردم. از لحاظ روحی در وضعیت بدی هستم و حتی درمان دندان را کنار گذاشتم.
  میخواستم من را راهنمایی بفرمایید که چقدر این پروسه خطرناک میتواند برای من باشد و آیا برای کنترل، کاری میتوان کرد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دوست عزیز بهتر است دیگر به فکر این موضوع نباشید. درمان دندان را نزد دندانپزشک قابل اطمینان و خوب ادامه دهید. توصیه می شود برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 29. Avatar زیبا گفت:

  سلام من گوشه دندونم شکسته از دیواره؛ دکتر میگه احتمالا به عصب رسیده ، عکس لازمه بگیرم آیا ؟ من عکس نمیندازم به اندازه کافی اشعه خوردم 😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود تا بتوان تصمیم نهایی را در خصوص عصب کشی دندان و درمان ریشه گرفت.

 30. Avatar زیبا گفت:

  سلام عکس از دو سه تا دندون اشعه اش بیشتره یا او پی جی؟ من ماه پیش او پی جی گرفتم از درمانگاه تامین اجتماعی عکسمو نمیدن ، الان مجبورم دوباره عکس بندازم ظرر داره به نظرتون؟!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. میزان اشعه opg خیلی بیشتر از اشعه 2 یا 3 تا دندان است. باید عکس گرفته شده به شما تحویل گردد. اشعه خوردن بخاطر مسائل اداری کار ناپسندی است. از نظر اخلاقی اینکار درست نیست.

 31. Avatar مژگان گفت:

  سلام. من سابقه کنسر تیرویید دارم و دو سال و نیم پیش جراحی شدم. برای کار دندانم همه پزشک‌ها از من عکس خواستند و بالاخره مجبور شدم سه تا عکس پری اپتیکال از دندانهام بگیرم با گردنبند سربی. آیا این میزان اشعه برای من مضر نیست و شانس عود رو بالا نمیبره؟ دکتر گفته در پایان عصب کشی هم عکس لازم هست آیا واقعا ضروری است؟ خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدلیل وضعیت تیروئید شما بهتر است تعداد کمتری عکس رادیوگرافی از دندان هایتان گرفته شود. دوست عزیز دیگر صحبت کردن در خصوص سه تا رادیوگرافی گرفته شده بیهوده است. بنده توصیه می کنم عکس پایان کار عصب کشی دندان و درمان ریشه لازم نیست گرفته شود، زیرا ممکن است سبب تحریک ناحیه نیروئید شما شود.

 32. Avatar مریم بهرامی گفت:

  سلام.من ماه هفت بارداری هستم.برای پرسیدن یه سوال به یه درمانگاه دندانپزشکی مراجعه داشتم.در فاصله ای که من اونجا بودم از یه بیمار عکس تکی دندان گرفتن. فاصله من از اتاق عکسبرداری حدودا دو متر بوده و من از سربکوبی اتاق مطمئن نیستم.من چقدر در معرض اشعه بودم و چقدر برای جنین خطرناکه.خواهش میکنم راهنماییم کنید اگه اشعه دریافت کردم چطور میشه میزانشو تشخیص داد؟ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصلا صلاح نیست در دوران بارداری به چنین مراکزی که رادیوگرافی انجام می گردد وارد شوید. یا برای دندانتان رادیوگرافی تهیه شود. اگر اتاق رادیوگرافی سربکوبی شده باشد به شما اشعه نخورده در غیر اینصورت به شما اشعه خورده است. حال اینکه به شما چه میزان اشعه وارد شده بستگی به عواملی مثل، مرکز اشعه، شرایط دستگاه یا چند تا رادیوگرافی پشت سر هم تهیه شده که شما در جریان نیستید دارد. الان کاری نمی شود انجام داد و به هیچ روشی نمیتوان بررسی کرد. این را مطمئن باشید که در سه ماهه اول بارداری خطرات اشعه به جنین به مراتب بیشتر از ماههای آخر بارداری است. در ماههای آخر بارداری بدلیل تشکیل اندام های جنین خطر کمتر است. اگر چه درست نیست به یک فرد باردار در طول دوران بارداری اشعه وارد شود.

   1. Avatar مریم بهرامی گفت:

    ممنون آقای دکتر از راهنماییتون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     درود و سپاس بر شما.

 33. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دستیار دندانپزشکی هستم خودم مشکل تیروئید دارم و در روز جدا از عکس های PA بین ۷ تا ۱۰ تا opg میگیرم و opg این مجموعه مجوز نداره و به ما هیچ کیتی تعلق نگرفته و آلان تو آزمایشای تیروئیدم با اینکه هر روز ناشتا قرص میخورم تیروئید کم کارم شده ۱۰۰ !!! ممکنه به خاطر اشعه و opg باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما در مراکزی که داری مجوز رادیوگرافی دندان هستند کار کنید. باید دیوارها سربکوبی شده باشد، تا شما از اشعه مضر در امان باشید. اگر فضای رادیوگرافی سربکوبی نباشد نه تنها روی تیروئید شما بلکه روی سایر ارگان ها و بافت های بدن شما تاثیر بدی دارد. بخصوص رادیوگرافی opg که میزان اشعه بیشتری دارد و بسیار بسیار خطرناک است. مرکزی که مجوز ندارد کیت ها را در اختیار شما قرار نمی دهند. ضمنا در مراکزی که دارای مجوز باشند. روی لباس فرم پرسنل آن مرکز یک کیتی نصب می شود که هر ماه میزان اشعه های که به پرسنل مرکز وارد می شود ثبت می شود و به مرکز انرژی هسته ای ارسال می گردد. اگر میزان اشعه به اشخاص بالا باشد باید مرکز نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

 34. Avatar امید گفت:

  میزان اشعه ای که به فرد میرسد با مجذور فاصله نصبت عکس دارد یعنی اگر فاصله با منبع اشعه ۲ برابر بشه میزان اشعه ای که به شخص میرسه ۱/۴ و اگر فاصله ۳ برابر بشه میزان اشعه ۱/۹ میشود . پس فاصله تاثیر دارد .
  ضمنا میزان اشعه در RVG نصف تا ۱/۳ رادیگرافی های سنتی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 35. Avatar پریسا گفت:

  سلام آقای دکتر من دستیار دندانپزشک در درمانگاه هستم و روزی تقریبا هشتاد عکس از بیماران میگیرم،میشه بفرمایید که چه مقدار ضرر دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اتاق رادیوگرافی باید سرب کوبی باشد و هیچگونه نشت اشعه ای به خارج از اتاق نباشد. باید در مرکز و یا مطبی که از مراجعه کنندگان رادیوگرافی تهیه می کنید باید دیوار ها سرب کوبی باشد. در غیر اینصورت برایتان ضرر دارد.

 36. Avatar حسین کوهی گفت:

  سلام عالی بود.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما.

 37. Avatar کتایون گفت:

  برای کودک ۷ ساله من امروز برای اولین بار قرار شد opgانجام بشه ولی متاسفانه در حین کار بعلت عدم قرار گیری سر و صورت کودک در محل صحیح و مناسب ، عکس گرفته شده واضح نبود و بعد از سه بار تکرار نهایتا عکس سوم خوب شد. میخوام بدونم سه بار تابش اشعه در فاصله زمانی حدود ۵ _۶ دقیقه آیا مضز و خطرناک نبوده؟ حقیقت رو بگید . خیلی نگرانم.

  به نظرم تکنسین رادیولوژی باید در ابتدا یه آموزش کوتاه و مختصر دررمورد درست قرار دادن صورت در دستگاه میداد.متاسفانه اهمیت ندادن. و ما الان خیلی نگرانیم. اقای دکتر خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید. خدایش کار پر خطری انجام شده؟؟ اگر ایتطوره حداقلدچه کاری برای خنثی شدن یا کم اثر شدن مضرات اشعه میشه الان انجام داد یا دیگه دیر شده و فایده نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در یک روز سه مرتبه از کودک رادیوگرافی گرفته شده درست نیست. تکنسین رادیولوژی موظف است با کودک با مهربانی رفتار کند. آموزش کافی را به ایشان بدهد. ضمنا هنگام رادیوگرافی از پیش بند سربی باید برای مراجعه کنندگان استفاده نماید. الان دیگه کاری نمیتوان انجام داد. نگران نباشید.

 38. Avatar سارا شریعتی گفت:

  سلام آقای دکتر 🌷
  من دستیار دندانپزشک هستم دریک مطب دندانپزشکی، ما از آر و جی استفاده میکتیم ، بنده باردار هستم و امروز بیش از ۱۵ بار از بیمار گرافی گرفته شد ، محافظ و دیوار سربی هم نداریم ،
  من حدود ۱۰ متر از منبع اشعه فاصله گرفتم ولی خیلی نگرانم ،آیا اصلا فاصله تأثیری در مقدار اشعه دریافتی داره؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای گرفتن عکس رادیوگرافی حتما باید دیوار سربی شده باشد. بخصوص برای افراد باردار این حساسیت بیشتر می شود. فاصله زیاد تاثیری ندارد. البته برای قطع دستگاه شما باید شاسی دستگاه که نزدیک منبع اشعه است را بزنید. بهتر است در مدت بارداری کارتان را تغییر دهید یا دیوار های آن ناحیه سرب کوبی شود.

 39. Avatar علی گفت:

  با سلام و درود بسیار
  دکتر گرامی، آیا هر ۶ ماه که برای چکاب مراجعه می‌کنیم باید یک عکس کلی بیندازیم یا یکی در میان یا چند تا در میان؟ البته من هر بار که مراجعه می‌کنم دندان مشکوک یا پوسیده دارم. منظورم با این وضعیت است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، نیاز نیست. اگر بطور مداوم معاینات دوره ای دندانپزشکی دارید لزومی نیست رادیوگرافی تهیه شود. دندانپزشک شما با معاینه متوجه می شود.

 40. Avatar یاسر گفت:

  سلام من امروز به دندانپزشکی رفتم حدود دوازده عکس از دندان هایم گرفته شد ( در کانادا توسط یک دکتر ایرانی) و نهایتا هم یک بار او پی جی میخواستم بدانم این مقدار عکس برداری ضرر نداره؟ از دکتر سوال کردم گفت خیر ولی با توجه به اینکه هزینه کار من توسط بیمه پرداخت میشود نگران شدم شاید به خاطر نفع بیشتر این مقدار عکس گرفته شده است
  ضمنا اگر من بقیه کار خودم را در ایران پیگیری کنم احتمالا دوباره از من عکس گرفته خواهد شد آیا مجاز به این کار هستم( بعد از سه ماه به ایران خواهم رفت)
  یک سی تی اسکن از دستهایم هم برایم نوشته شده است ایا انرا انجام بدهم با توجه به میزان اشعه وارده بعد از دندانپزشکی؟
  در مورد کودکان چهار پنج ساله چطور؟ عکسبرداری تا چه اندازه مجاز است؟
  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 12 عدد عکس کوچک یا پری اپیکال گرفته شده کافی بوده. این 12 عکس کوچک همون کار یک دونه عکس پانورامیک یا OPG را انجام میدهد. لزومی نداشته که هر دو گرفته شود. بهتر است بین عکس ها فاصله 6 ماه باشد. ضروری نیست که در یکسال چند بار عکس گرفته شود. می توانید درخواست کنید که عکس ها روی سی دی برایتان بریزند و به دندانپزشک معالج خود در ایران نشان دهید. برای کودکان هم مگر خیلی ضروروی باشد مثلا عفونت دندان وجود داشته باشد که رادیوگرافی دندان تهیه شود.

 41. Avatar شاهین گفت:

  سلام
  برای دریافت هزینه دندانپزشکی از بیمه ها عکس رادیو گرافی opg قبل و بعد از انجام ترمیم مورد نیاز است. دریافت این عکس در فاصله زمانی نسبتا کوتاه آیا ضرری به سلول های و فاکتورهای خونی نمیرسونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از لحاظ علمی گرفتن رادیوگرافی برای بیمه خیلی مناسب نیست. برای بدن ضرر دارد. فقط یکبار برای موارد تشخیصی لازم است.

 42. Avatar احمد گفت:

  سلام من خانمم در درمانگاه مشغول کار هست و از اتاق گرافی تقریبا ۵ الی ۶ متر فاصله داره پذیرش ازمایشگاه هست و چندتا دیوار بینش هست ولی اتاق گرافی سرب نداره چون باردار هست نگرانم ایا مضره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حتما محیط سرب کوبی شده باشد و شما در هنگام رادیوگرافی بایستی پشت دیوار سربی قرار بگیرید. بخصوص برای خانم باردار این اشعه بسیار مضر است.

 43. Avatar sh گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  یه سوال داشتم .
  من در مطب دندانپزشکی در درمانگاه کار میکنم و روزانه از یک تا چند تا عکسی رادیوگرافی پری اپیکال از دندان بیماران میگیریم و دستگاهمون در یکی از اتاقهای درمانگاه هست که دیوار سربی نیست میخواستم تا چه تعداد اشعه برامون ضرر داره ؟
  خیلی مممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما باید محیط سرب کوبی شده باشد و شما در هنگام رادیوگرافی پشت دیوار سربی قرار بگیرید.

 44. Avatar مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید با تشکر از پاسخگویی شما…من کارشناس رادیولوژی هستم در کلینیک دندانپزشکی درقسمت پانورکس و تک دندان کار میکنم…گاهی لازمه دندان پزشکی های تحت بیهوشی عکس برداری بشن حسن بیهوشی..و از ما میخوان که هم سنسور رو نگه داریم و تو اتاق اکسپوز بشیم…هر سری حدودا چارتا عکس لازمه…این مشکلی برای کارشناس ایجاد نمیکنه؟ فیلم بج هم نداریم..ایا انجام دادن این کار‌جزو وظایف کارشناسه؟ موندن توی اتاق رادیولوژی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصلا صلاح نیست که کارشناس رادیولوژی در اتاقی که اشعه وجود دارد فیلد بج نداشته باشد بماند. کارشناس بخواهد اشعه بخورد کار درستی نیست. اشعه به بیمار می خورد ولی به کارشناس اگر بخواهد روزها و هفته ها و ماهها اشعه بخورد باعث مشکلات برای کارشناس رادیولوژی می شود. از نظر قوانین نظام پزشکی ممنوع و صلاح نیست.حتما باید اتاق کارشناس فیلد بج داشته باشد.

 45. Avatar مهدی رحیمی گفت:

  با سلام.
  من تو یک مطب دندانپزشکی مشغول هستم که از رادیوگرافی پری اپیکال استفاده میکنند بدون اینکه ملاحظات لازم رو در نظر بگیرند. سوالم اینه که حد اکثر روزی چند رادیوگرافی میتونه بی خطر باشه؟
  من هر روز توی محیط اشعه هستم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دانست یک فرد می تواند در یک محیط رادیولوژی کار کند و روزانه تعداد زیادی رادیوگرافی از بیماران بگیرد ولی حتما باید محیط سرب کوبی شده باشد و شما در هنگام رادیوگرافی پشت دیوار سربی قرار بگیرید و بر روی لباس شما باید یک دستگاه کوچک برای میزان اشعه دریافتی نصب شود و هر ماه این دستگاه به سازمان انرژی هسته ای فرستاده شود که میزان اشعه x دریافتی به شما گزارش شود. در صورتی که میزان اشعه بیشتر از حد مجاز باشد نشان دهنده این است که محیط به درستی سرب کوبی نشده است و یا شما ملاحظات مربوط به رعایت کار در محیط های اشعه ایکس را رعایت نکرده اید.

 46. Avatar هایما گفت:

  با سلام خدمت جناب دکتر
  من ۲ ماه پیش رادیوگرافی کل دندانها رو انجام دادم و الان طی درمان روت کانال دو عکس تک دندانی گرفتند و قراره بیست روز بعد یه دندون دیگه هم عصب کشی بشه که حداقل دو تای عکس دیگه هم میگیرن نگران سلامتی ام بعد از این عکسها هستم لطفا راهنمایی بفرمایید ۵ تا عکس تو بازه دو ماهه
  با تشکر

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام 5 تا عکس پره از پیکال طی دو ماه مشکلی ایجاد نمی کند. زیرا برای درمان ریشه حتما باید از دندان بیمار عکس تهیه شود و اگر انجام نشود ضرر بیشتری متوجه بیمار می شود و درمان ریشه به درستی انجام نمی شود.

 47. Avatar معصومه گفت:

  باسلام من در شیردهی هستم وعکس پانورامیک انجام شد واون لباس مخصوص رو یکم پوشانده بود سینه ام رو پوشیده بودم ایا من که شیرمیدهم مضر هس ؟
  وعوارض اشعه برا من زیادمیشه لباس مخصوص رو الکی انداخته بودم رو دوشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست. عکس برداری از دندانها در دوران شیردهی برای مادران شیرده بی‌ضرر است، نگران نباشید.

 48. Avatar معصومه گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان برای رادیوگرافی دندان اشعه رادیوگرافی برای فرد باردار خطرناک است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای فرد باردار گرفتن رادیوگرافی خطرناک است. و نباید رادیوگرافی دندان را انجام دهد.

 49. Avatar مروارید گفت:

  باسلام اندازه اشعه رادیوگرافی دندانپزشکی چه مقدار است ضرر آن زیاد است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوز اشعه رادیوگرافی دندان،در مقایسه با رادیوگرافی های پزشکی و سی تی اسکن، گاما و غیره قابل مقایسه است و مقدار اشعه آن بسیار ناچیز است.

 50. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید پسرم پارسال هفت سال و نیم بود به علت پوسیدگی دندان ازش عکس گرفتن عکسش کوچک بود و فقط از همان دندان پوسیده گرفته شد میخواستم بدونم اینعکسopg هست یا پری اپیکال و اینکه اشعه آن برای پسرم خطری نداشته؟چون لباس مخصوص هم نپوشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان که در دندانپزشکی استفاده می شود دارای دوز اشعه بسیار پایین است.

 51. Avatar مانی گفت:

  باسلام واحترام
  منopgدندان گرفتم ولی نگران دوز رادیوگرافی هستم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این مطلب باید بگویم که دوز استفاده شده در رادیوگرافی های دندانپزشکی بسیار پایین است و جای نگرانی نیست.

   1. Avatar سرمه گفت:

    با سلام ، خیلی ممنون از پاسخگویی به سوالات و صبر و حوصله تان. در خصوص دستگاه قدیمی رادیوگرافی دندان که با محلول ظهور و ثبوت کار می کند. چنانچه طی کمتر از یک ماه حدود ۳۰ رادیوگرافی از دندان ها گرفته شود، آیا خطر سرطان را در پی دارد یا خیر؟ با تشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام و درود بر شما. رادیوگرافی پری اپیکال که از دندان گرفته می شود در مقابل رادیوگرافی های پزشکی اشعه کمتری به بیمار وارد می شود در یک دوره بیماری با صلاحدید دندانپزشک می توان حدود ۱۵ عدد رادیوگرافی پری اپیکال گرفت. این رایوگرافی ها به صورت Full mouth است و هنه نواحی دندانها قابل مشخص است و نیاز بیشتری به رادیوگرافی نیست. از این رادیوگرافی ها می توان تا یک سال استفاده کرد و نباید در عرض یک سال دوباره از همان بیمار رادیوگرافی اضافه تری گرفت . مگر بیماری خاصی داشته باشد که تجویز رادیوگرافی های دیگر لازم باشد.

     1. Avatar نفیسه گفت:

      سلام وقت بخیر.
      اقای دکتر من هم دستیار دندانپزشک هستم مدیریت کلینیک ما میگوید دیوار ها سربکوبی هستند اما مشکلی که هست زیر در اتاق رادیو گرافی ما به اندازه ۵ سانت باز است آیا اشعه میخوریم؟
      ممنون میشم آپشن های استاندارد یک اتاق گرافی را برایمان بگویید.
      و سوال دیگر اینکه هنگامی ک اکپسپوز خورده میشود اگر سریع وارد اتاق گرافی شویم برای ظهور عکس اشعه میخوریم؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. زمانی که استاندارد های اتاق رادیوگرافی رعایت شود جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *