دانستنی های ارتودنسی

مقایسه ارتودنسی و لمینت دندان

مقایسه ارتودنسی و لمینت دندان

در میان روش هایی که برای سلامت و زیبایی دندان ها به کار می رود، ارتودنسی و لمینت دندان از جمله روش های پرکاربردی هستند که به ویژه در سال های اخیر در کشور ما جایگاه ویژه ای را به دست آورده اند. ارتودنتیست ها بیان نموده اند هر دو روش ارتودنسی و لمینت دندان نه تنها می توانند مشکلات دندان ها را بر طرف نموده و سلامت دهان و دندان را به دنبال داشته باشند بلکه از نظر زیبایی نیز بسیار تاثیر گذار هستند.

معرفی روش لمینت دندان

لمینت دندان در واقع روکشی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و امروزه مردم علاقه زیادی به لمینت دندان ها پیدا کرده اند. در این روش ابتدا متخصص باید با بررسی شرایط دندان و فک، بخشی از دندان را تراشیده و سپس روکش را روی آن قرار دهد. مهمترین کاربردهای لمینت دندان عبارتند از:

  • با توجه به ذهنیت اغلب مردم، لمینت دندان جنبه زیباسازی دندان ها را بر عهده دارد. عمل لمینت دندان به ویژه برای دندان های جلویی به کار می رود زیرا این روکش سفید و براق می تواند لبخند شما را بسیار جذاب و دیدنی نماید.
  • گاها یک بی نظمی بسیار مختصری در دندان ها به ویژه در دندان های جلو مشاهده می شود که ارتودنتیست به بیمار پیشنهاد می کند به جای کمک گرفتن از لمینت دندان از ارتودنسی استفاده کند. همچنین تاکید می شود بی نظمی های حاد را با کمک ارتودنسی درمان نمایید چرا که در غیر این صورت برای لمینت باید میزان تراشیدن دندان را بیشتر نمایید.

روش لمینت

معرفی روش ارتودنسی دندان

گزارشات به دست آمده از سوی ارتودنتیست ها حاکی از آن است که عمل ارتودنسی دندان در سال های اخیر کاربرد زیادی را در میان مردم پیدا کرده است . یکی از دلایل این افزایش نیاز به درمان ارتودنسی  این است که والدین امروزه توجه بیشتری به فرزندانشان نسبت به گذشته دارند. در این روش به کمک سیم یا روش های دیگر، دندان ها جابجا شده و نظم خود را به دست می آورند. ارتودنسی دندان چند مزیت عمده را دارد:

  • دندان ها براساس یک برنامه زمانی مشخص حرکت کرده و نهایتا به همان نظمی که مد نظر یک متخصص ارتودنسی مجرب است خواهند رسید. عمل ارتودنسی واقعا مهمترین تاثیر را بر روی زیبایی دندان ها دارد.
  • برخلاف لمینیت ارتودنسی به مینای سالم دندان ها آسیبی نمی زند و می توانید دندان های دائم خود را سالم و صحیح در اختیار داشته باشید.
  • شاید این مطلب برای شما هم جالب باشد که کوچکترین بی نظمی در دندان ها، بر روی جویدن غذا تاثیر گذاشته و نهایتا اختلالات گوارشی را به دنبال خواهد داشت. ارتودنتیست ها بیان کرده اند اغلب بیمارانی که برای ارتودنسی دندان ها مراجعه می کنند متاسفانه از مشکلات معده و روده های خود رنج می برند و یکی از دلایل این عارضه ها، مشکلات دهان و دندان است.
  • همچنین ارتودنسی دندان ها همزمان که دندان ها را حرکت می دهد، می تواند تا حدی ناهنجاری های فک را درمان نماید. هر متخصص ارتودنسی مجرب برای بیمارانی که اندکی انحراف فک دارند توصیه می کنند عمل ارتودنسی را انجام دهند.

روش ارتودنسی

تفاوت های بین ارتودنسی و لمینت دندان

همان گونه که متوجه شدید هر دو روش می تواند بی نظمی دندان ها را بر طرف نماید. اما اکنون این سوال برای شما پیش می آید که کدام روش نسبت به دیگری ارجح است؟ برای یافتن پاسخ سوال خود به ادامه مقاله توجه کنید:

  • مهمتری تفاوت بین ارتودنسی و لمینت دندان، حفظ سلامت دندان هاست. در روش لمینت باید ارتودنتیست اندکی دندان ها را تراش دهد در نتیجه بافت مینای دندان از بین می رود. لازم است بدانید که ممکن است بعد از چندین سال نیاز به تعویض لمینت دندان باشد در این زمان باز هم باید کمی از دندان مجددا تراشیده شود.
  • وقتی دندان تحت درمان لمینیت قرار می گیرد به علت اینکه هر قدر لمینیت پولیش شود مثل دندان طبیعی پولیش نخواهد شد در در درازمدت به علت تجمع میکرو ارگانیسم ها باعث التهاب لثه ، خونریزی لثه و تخریب استخوان الوئول خواهد شد
  • با کمک ارتودنسی بی نظمی دندان ها از ریشه حل می شود ولی در عمل لمینت دندان شما تنها زیبایی ظاهری را به دست خواهید آورد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *