اطلاعات عمومی دندانپزشکی

مشکلات لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز

مشکلات لثه ای ناشی از خوابیدن با دهان باز

برخی از بیماران به ویژه کودکان و نوجوانانی که لوزه سوم بزرگ دارند، تنفس دهانی دارند. یعنی شبها موقع خواب دهانشان باز می ماند و تنفس از راه دهان انجام می دهند.
اثر این تنفس دهانی بر روی لثه ها این است که باعث خشک شدن لثه ها شده و در طولانی مدت التهاب لثه به ویژه در قسمت های جلوی دهان بیشتر می شود.
در این بیماران اکثرا لثه های بین دندان های جلویی فک بالا حالت متورم و قرمز داشته و با کوچکترین تحریکی یا حتی خود به خود خونریزی می کند.
اگر این بیماران بهداشت دهانی ضعیفتری هم داشته باشند که اوضاع لثه آنها بدتر خواهد شد.

بیماری های دهان و لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز
درمان این بیماران اصلاح تنفس دهانی است، این بیماران باید به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایند تا علت تنفس دهانی از قبیل لوزه سوم بزرگ، انحراف بینی، آلرژی و غیره مشخص و درمان گردد. پس از درمان و رفع مشگل در ادامه با جرمگیری دندان ها و اصلاح بهداشت دهانی لثه های این بیماران درمان شده و به حالت نرمال بر می گردد.
بسیاری از بیماران که هنگام خواب با دهان باز تنفس می کنند نمی دانند که تا چه اندازه تنفس از راه دهان آنها می تواند سبب بیماری های لثه شده و به لثه ها آن ها آسیب برساند، در نتیجه آگاهی داشتن به علت باز ماندن دهان و رفع این مشکل می تواند کمک زیادی در جهت بهداشت دهان و دندان بیماران داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *