اطلاعات عمومی دندانپزشکی

مشکلات لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز

مشکلات لثه ای ناشی از خوابیدن با دهان باز

همانطور که میدانید یکی از آزاردهنده ترین بیماریها، مشکلاتی است که برای لثه پیش می آید. زیرا تورم و دردی که لثه ایجاد می کند کمتر از دندان درد نمی باشد. مشکلات لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز در بین بسیاری از مردم رایج است، علت های زیادی برای تورم و مشکلات لثه وجود دارد در ادامه سعی داریم به آنها بپردازیم.

دلیل ایجاد مشکلات لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز

علت های بسیار زیادی وجود دارد که لثه دچار مشکل می شود. ولی یکی از رایج ترین این مشکلات خوابیدن با دهان باز می باشد. کسانی که لوزه سوم دارند، معمولا با دهان بسته خوابیدن برایشان سخت است و شب ها با دهانی باز می خوابند و معمولا خوابشان همراه با خروپف می باشد. با دهان باز خوابیدن باعث می شود هوا مداوم در دهان بیمار نفوذ کند و لثه های بیمار خشک شود. خشکی لثه هم باعث ایجاد عفونت و خونریزی می شود. بدیهی است که در این صورت لثه خشک و حساس شده است و با کوچکترین آسیبی دچار تورم و خونریزی می شود.

دهان باز و بیماری های لثه

از دیگر مواردی که می توان به مشکلات لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز ربط داد، انحراف بینی ، آلرژی و … است. به هرحال کسانی که با دهان باز می خوابند نمیدانند تا چه اندازه مشکلاتی برای لثه آنها پیش می آید، هرکدام از این مشکلات باید بررسی شود تا علت خوابیدن با دهان باز مشخص شود و سپس درمان شود. انتخاب یک دندانپزشک متخصص و ویزیت شدن توسط دندانپزشک بسیار به شما کمک خواهد کرد، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

عادت در خوابیدن با دهان باز

اگر از کسانی که با دهان باز می خوابند سوال کنید که چرا با دهان باز می خوابید؟ پاسخشان بسیار ساده است و می گویند عادت کرده ایم. خب این مسئله یعنی خیلی از کسانی که با دهان باز می خوابند از بیماری خود خبر ندارند و حتی نمی خواهند قبول کنند که مشکلی دارند.

همانطور که در بالا گفتیم علت این ناهنجاری در هر بیمار می تواند متفاوت باشد. یکی دیگر از این دلایل می تواند مشکل در دستگاه گوارش فوقانی باشد. همچنین ابتلا به بیماری آسم از دیگر علل خوابیدن با دهان باز ذکر می شود. بیماری که مشکل آسم دارد قطعا تنفس سختی هم دارد و هنگام خواب با دهان باز می خوابد که باید تحت نظر پزشک متخصص باشد و درمان شود.

بنابراین اگر بیماری با دهان باز می خوابد باید خیلی سریع قبل از بوجود آمدن بیماری های لثه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا بیماری او بررسی شود.

در بررسی هایی که انجام شده است نشان می دهد مردان بیشتر از زنان با دهان باز می خوابند تقریبا یک سوم مردان با دهان باز می خوابند این در حالی است که تنها پنج درصد از زنان با دهان باز می خوابند.

پولیپ و انحراف بینی

یکی از مسائلی که باعث بوجود آمدن این مشکل می شود انحراف و پولیپ بینی می باشد. معمولا انحراف و پولیپ بینی توسط بیمار قابل تشخیص نیست و بعد از عکسبرداری یا مراجعه به متخصص گوش حلق و بینی مشخص می شود.

پولیپ بینی به علت وجود نسج اضافه ای در بینی بوجود می آید، این مشکل به علت وجود حساسیت پیش می آید، کسانی که حساسیت شدیدی دارند اگر تحت درمان قرار نگیرند به این عارضه مبتلا می شوند.

مهمترین راه تشخیص پولیپ بینی، گرفتگی بینی است. کسانی هم که انحراف بینی دارند یعنی مثلا بینی آنها به سمت چپ کج شده است همیشه گرفتگی بینی به همان سمت را دارند که باعث می شود با دهان باز بخوابند. مشکلات لثه ناشی از خوابیدن با دهان باز دومین مشکلی است که پیش می آید زیرا قبل از آن بیماری دیگری وجود داشته که باعث شده شخص با دهان باز بخوابد.

سوالات متداول مشکلات لثه و خوابیدن با دهان باز

1-چرا لثه ها رنگشان به قرمز تغییر پیدا می کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد تغییر رنگ می شود اما مهمترین آن ایجاد عفونت و باکتری است که وارد دهان می شود.

2-چرا هنگامی که با دهان باز می خوابیم بزاق کم می شود؟

در کل هنگام خواب بزاق کمتری ترشح می شود اما زمانی که دهان باز است و خوابیده اید هوا وارد دهان می شود و دهان خشک می شود.

3-چرا با دهان باز خوابیدن باعث ایجاد ترک در لب می شود؟

زمانی که دهان باز است هوای سرد و خشک وارد ریه ها می شود و باعث خشکی دهان و ترک لب می شود.

4-چرا کسانی که با دهان باز می خوابند دهانشان بوی بدی می دهد؟

این موضوع بدلیل وجود باکتری های هوازی می باشد که وارد سیستم گوارشی و دهان می شوند و باعث ایجاد بوی بد در دهان می شوند.

5-چرا با دهان باز خوابیدن باعث پوسیدگی دندان ها می شود؟

بزاق دهان اسیدها را از بین می برد و از مینای دندان محافظت می کند، زمانی که دهان باز باشد بزاق کم می شود و تعداد باکتری ها بیشتر می شود و باعث پوسیدگی دندان می شوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *