زمان ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان

مدت زمان  ارتودنسی دندان  اولین سوالی است که بیماران در زمان شروع درمان از متخصص ارتودنسی خود می پرسند. داشتن دندان های زیبا و در نتیجه یک طرح لبخند زیبا آرزوی همه افراد است. ممکن است شما نیز یکی از افرادی باشید که برای داشتن یک طرح لبخند زیبا روز شماری می کند. برخی افراد نیز برنامه کاری فشرده ای دارند و برای آنها مهم است که بدانند دوره درمان ارتودنسی دندان آنها چقدر طول می کشد و بدین ترتیب می توانند برنامه منظمی برای شروع درمان ارتودنسی خود داشته باشند. دقت کنید که فیزیولوژی بدن افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل است که ارتودنتیست زمان دقیقی را برای اتمام درمان ارتودنسی تعیین نمی کند و یک بازه زمانی حداقل و حداکثر را برای مدت زمان ارتودنسی دندان اعلام می کند. اگر به یک متخصص ارتودنسی به روز و مدن مراجعه کنید او می تواند یک برنامه منظم از مدت زمان ارتودنسی دندان شما ارائه کند و با خیال راحت درمان ارتودنسی خود را شروع کنید.

سن و مدت زمان ارتودنسی

عوامل موثر در مدت زمان ارتودنسی دندان

زمانی که بیمار به ارتودنتیست مراجعه می نماید و شرایط دندان های وی توسط متخصص بررسی می شود، ابتدا بررسی های لازم به کمک انواع روش های به روز به عمل می آید تا نهایتا متخصص بتواند بهترین روش ارتودنسی را برای بیمار انتخاب کند. برخی از بیماران تمایل به انجام یک روش خاص ارتودنسی دارند ولی در ابتدا ارتودنتیست باید بررسی نماید که آیا چنین روشی برای وضعیت دندان های وی قابل اجرا هست یا خیر.

در هر صورت با اجرای ارتودنسی بر روی دندان های بیمار، درمان آغاز خواهد شد و لازم است بیمار بداند چه عواملی بر روی سرعت درمان تاثیر خواهد گذاشت تا صبوری به خرج داده و اجازه دهد درمان، روند خود را با موفقیت طی کند:

  • شدت ناهنجاری های دندان

اولین و مهمترین عامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی دندان شدت نامرتب بودن دندان ها است. هر چه قدر اختلالات دندان ، فک و بی نظمی دندان ها بیشتر باشد، درمان ارتودنسی بیشتر زمان خواهد برد.

  • سن بیمار

هر چه سن بیمار کمتر باشد، به علت نرم تر بودن بافت استخوانی فک و در نتیجه سهولت در حرکت دندان ها، مدت زمان ارتودنسی دندان ها کوتاه تر خواهد شد. این مطلب نشان می دهد که والدین باید ارتودنسی فرزندان خود را جدی گرفته و قبل از ورود به سن جوانی برای رفع این مشکل اقدام کنند.

  • نوع روش درمان ارتودنسی

قطعا نوع روش درمان ارتودنسی بر روی مدت زمان درمان تاثیر خواهد گذاشت. ارتودنسی پشت دندان (لینگوال) نسبت به ارتودنسی روی دندان به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. ارتودنسی متحرک نیز مدت زمان بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت نیاز دارد. از طرفی نوع بریس های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت نیز مدت زمان ارتودنسی دندان را متاثر خواهد کرد. البته شما نمی توانید از ارتودنتیست درخواست کنید سریع ترین روش درمانی را برای شما گزینش کند چرا که وضعیت دندان ها، فک و شدت ناهنجاری مهمترین عوامل تعیین کننده روش درمان ارتودنسی خواهند بود.

مدت ارتودنسی

  • بهداشت دهان و دندان

زمانی که قالب ارتودنسی بر روی دندان های بیمار قرار می گیرد، استفاده از نخ دندان و مسواک زدن سخت می شود. اما بیمار باید با حوصله و روزانه حداقل سه بار با دقت دندان های خود را تمیز کند. بهداشت ضعیف، منجر به آسیب به بافت لثه ها شده و بیماری های دهان و دندان بروز می کند. این مشکل باعث طولانی شدن مدت زمان ارتودنسی دندان ها خواهد شد.

  • داروهای مورد استفاده در طول درمان

جالب است بدانید که مصرف برخی از داروها بر روی مدت زمان ارتودنسی دندان تاثیر می گذارد و می تواند سرعت حرکت دندان ها را کاهش دهد. برای مثال استفاده از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، استامینوفن، آسپیرین و … باعث کند شدن حرکت دندان ها می شود. برخی از داروها همانند ویتامین  D باعث می شود سرعت حرکت دندان ها بیشتر و مدت زمان ارتودنسی دندان کوتاه تر شود. متعاقبا نوع تغذیه بیمار نیز می تواند بر طول مدت زمان ارتودنسی دندان تاثیر بگذارد.

  • مراقبت بیمار از ارتودنسی

زمانی می توان در درمان ارتودنسی به موفقیت رسید و سرعت درمان را بالا برد که همکاری متقابل بین بیمار و ارتودنتیست وجود داشته باشد. بیمار باید به درستی از دستگاه ارتودنسی دندان مراقبت کند. برای مثال خوردن غذاها و خوراکی های سخت یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که بیماران مرتکب می شوند زیرا به براکت ارتودنسی و سیم فشار وارد کرده و نه تنها با کج کردن سیم، روند درمان را کند می کند بلکه ممکن است براکت ها کنده شوند.  همین مسئله مدت زمان درمان ارتودنسی دندان را افزایش می دهد. چرا که نیاز است بیمار به ارتودنتیست مراجعه نموده و مجددا براکت جدید برای وی تعبیه شود. ممکن است در همان روز امکان مراجعه مجدد به ارتودنتیست وجود نداشته باشد و در نتیجه روند درمان به تعویق خواهد افتاد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *