ناهنجاری های فک

فیس ماسک در ارتودنسی

دختری با فیس ماسک ارتودنسی

تشخیص وجود ناهنجاری در فک کودکان، کاری بسیار راحت است. برای تشخیص این مشکل از کودک خود بخواهید که دندان هایش را کاملا روی هم قرار دهد، به گونه ای که دندان های آسیاب او روی هم قرار بگیرند. حال از رو به رو به فرزندتان نگاه کنید. در حالت طبیعی دندان های فک بالای وی باید حدود 2 میلی متر از دندان های فک پائینش جلوتر قرار بگیرد. اما اگر متوجه شدید که دندان های فک پائین کودکتان جلوتر از دندان های فک بالا هستند و یا دندان های فک بالا و فک پائین او کاملا روی هم قرار گرفته اند، هرچه سریع تر نسبت به مراجعه فرزندتان به یک متخصص ارتودنسی اقدام کنید. یکی از راه های درمان ناهنجاری های موجود در فک در سنین کودکی، استفاده از فیس ماسک می­باشد.

فیس ماسک چیست؟

بی توجهی والدین به عارضه مال اکلوژن در فرزندشان در سنین پائین، زمینه شدت بیشتر این ناهنجاری ها را فراهم می­کند. عدم درمان این مشکلات در سنین کودکی، این افراد را مجبور می­کند که در بزرگسالی ضمن هزینه های فراوان، خود را به تیغ جراحی بسپارند. از جمله کاربردهای ارتودنسی که در رفع نقص و ناهنجاری فک کودکان استفاده شده و بسیار موثر می­باشد، فیس ماسک است. ایرادی که به این دستگاه ها وارد می شود بزرگ بودن و خارج دهانی بودن آنهاست. این مشکل توسط پروفسور عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی و فلوشیپ جراحی های فک حل شده است. با اختراع یک دستگاه ارتودنسی کوچک داخل دهانی که در اکثر مواقع جایگزین مناسبی برای فیس ماسک می باشد. برای آشنایی با جزئیات این اختراع به بخش ثبت اختراع مراجعه کنید.

فیس ماسک در خارج از دهان قرار گرفته و با هدف تصحیح رشد مشکل عقب بودن فک بالا و همچنین تحریک رشد آن، در کودکان با سنین 8 تا 13 سال استفاده می­گردد. فیس ماسک درمانی مناسب برای افرادی است که دارای فک بالایی عقب تر از حالت معمول هستند و شدت ناهنجاری در آن ها چندان شدید نیست. به نظر میرسد که در این افراد فک پائین به سمت جلو حرکت کرده است. این دستگاه به پائین و جلو کشیدن فک بالا در این افراد کمک شایانی خواهد کرد. بدین ترتیب آنان مجبور به تن دادن به جراحی های سخت در سنین بزرگسالی نخواهند بود و یا دست کم وسعت جراحی آن ها به حداقل خواهد رسید.

فیس ماسک نوعی ارتودنسی متحرک است که استفاده از آن برای اصلاح فک در مواردی که فک بالا به اندازه کافی رشد نکرده باشد، توصیه می­گردد. این دستگاه در درمان های ارتودنسی عملکرد ارتوپدیک داشته و تاثیر به سزایی نیز در درمان ناهنجاری های فک دارد.

لازم به یادآوری است که فیس ماسک یه ابزار مجزای ارتودنسی نبوده و در کنار سایر وسایل ارتودنسی به منظور درمان ناهنجاری های فک مورد استفاده قرار می­گیرد.

اجزای سازنده فیس ماسک

فیس ماسک ارتودنسی از سه قطعه اساسی که در ادامه به آن ها اشاره شده، تشکیل گردیده است.

 • هدکپ
 • قاب صورت
 • اتصالات هدگیر

جنس بدنه فیس ماسک از استیل ضد زنگ بوده و یک تکه می­باشد. دستگاه نام برده شده، از سه جزء هدکپ، قاب صورت و اتصالات هدگیر ساخته می­شود. این دستگاه شامل پدهایی قابل تنظیم به منظور قرار گیری دستگاه روی چانه و پیشانی می­باشند. پیشانی و چانه فرد به وسیله میله ای فلزی و چهارچوب مانند، نگه داشته می­شود. بدنه فیس ماسک غالبا از یک قاب و یا میله مرکزی متصل به سر بیمار ساخته شده است. قاب مذکور  بخشی در مقابل دهان فرد دارد که امکان اتصال بند لاستیکی به دهان وی را به طور مستقیم فراهم می­کند. این اتصالات در نهایت به وسایل نصب شده در دهان شخص، وصل می­گردد و همین امر نیرویی را به منظور کشیدن فک او به سمت جلو، فراهم می ­آورد.

نمای نزدیک از فیس ماسک ارتودنسی

فیس ماسک

نکاتی در رابطه با استفاده از فیس ماسک

برای استفاده از دستگاه فیس ماسک نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده مداوم از دستگاه فیس ماسک به منظور مشاهده کارایی و تاثیر آن
 • عدم دستکاری اجزا تشکیل دهنده دستگاه فیس ماسک
 • عدم قطع خودسرانه استفاده از دستگاه فیس ماسک
 • استفاده منظم از مسواک جهت تمیز کردن دستگاه فیس ماسک و پلاک آن
 • دقت در نگهداری از پلاک فیس ماسک در مواقع عدم استفاده از آن

گفتنی است که مناسب ترین زمان برای استفاده مداوم از این دستگاه، ساعات بین 6 عصر تا 6 صبح می­باشد و فرد باید حداقل 18 ساعت از شبانه روز دستگاه فیس ماسک را مورد استفاه قرار دهد تا تاثیر آن را در بهبود خود احساس کند. بهتر است این دستگاه قبل از خواب استفاده نشود، زیرا زمینه تشدید درد در فرد را فراهم می­سازد.

معایب فیس ماسک

گاهی استفاده از فیس ماسک موجب تحریک پوست چانه و پیشانی فرد می­گردد. برای جلوگیری از رخداد این عارضه درسطح پوست، می­توان قسمت هایی از صورت را که با دستگاه در ارتباط است، به پودر بچه آغشته نمود و یا در موراد شدیدتر، تکه ای پارچه نخی و نرم را در زیر پد دستگاه قرار داد.

بسیاری از افرادی که از این دستگاه استفاده می­کنند، از ظاهر این دستگاه و پیدا بودن آن روی صورتشان، بسیار ناراحت هستند. همچنین بزرگی این دستگاه مانع همکاری کودک برای استفاده از آن می­گردد.

با توجه به معایب فیس ماسک و این که نسل جدید کودکان دیگر تمایلی به استفاده از دستگاه های خارج دهانی ارتودنسی ندارند. دکتر جمیلیان متخصص برجسته ارتودنسی اقدام به اختراع دستگاه ارتودنسی کوچکی کردند که جایگزین فیس ماسک و هدگیر است. این دستگاه کوچک داخل دهانی برای جلو آوردن فک بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این اختراع دستگاه ارتودنسی دکتر جمیلیان در آمریکا به ثبت و تایید رسیده است . و در کشورهای آلمان و فرانسه نیز مورد استفاده قرار گرفته است. ضمنا این خبر اختراع در شبکه تلویزیونی خبر پخش شده است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

20 دیدگاه برای “فیس ماسک در ارتودنسی

 1. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ببخشید من شکاف لب کام دارم ودر ۸و۷ سالگی از دستگاه فیس ماسک استفاده کردم وشبا از دهنم می آمد بیرون وهرچه به دکتر می‌گفتیم یه دستگاه ثابت بزارید می گفت من دستگاه ثابت نمیزارم بعد ۳سال به یک متخصص دیگه مرا جعه کردیم بعد گفت دندونام هام نامرتب است و باید ارتودنسی کنی من الان توی ۱۴ سال هستم و متخصصی که از بچگی منو جراحی کرده گفته باید دستگاه فیس ماسک بزارم شاید اثر کرد دیگه نیاز به جراحی نباشه آیا الان من دستگاه را بزارم چند درصد احتمال داره جواب بده آخه الکی هزینه نکنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا قبل از بلوغ با دستگاه های ارتودنسی قابل درمان است. ولی بعد از سن بلوغ بدلیل اسکلتی شدن و شکل گرفتن فک باید جراحی انجام شود. شما بهتر است برای معاینه کلینیکی به مطب تشریف بیاورید در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمان ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.

 2. Avatar ابولفضل گفت:

  سلام اقای دکتر من الان ۱۳ نیمم هست دارم از دست گاه فیس ماسک استفاده میکنم ایا فک من به حالت معمولی بر میگرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان ارتودنتیست معالج خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندان ها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید

 3. Avatar نگین گفت:

  سلام اقای دکتر این اختراع جدیدتون الان توی ایران هست؟
  ک بشه بجای’فیس ماسک استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، از اختراع جدید بنده در ایران و کشور های اروپایی استفاده می کنند.

 4. Avatar نصیر گفت:

  با سلام و درود چطوری میتونم با شما ارتباط و مشاوره گرفت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اینجا در خدمتتان هستم. از طریق ایمیل و یا در اینستاگرام دایرکت بدهید. در مطب معاینه و مشاوره رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar شهرزاد تاجیک گفت:

  دکتر هزینه ی فیس ماسک بیشتر است جسارتا یا اختراع شما ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هزینه دستگاه فیس ماسک در ارتودنسی با دستگاه ثبت اختراع بنده یکی هست. با این تفاوت که فیس ماسک نمای خارج دهانی بزرگی را دارد و خارج از صورت قرار میگیرد، شخص براحتی استفاده نمیکند. در نتیجه ناهنجاری فک اصلاح نمی گردد.

 6. Avatar شهرزاد تاجیک گفت:

  سلام دکتر
  پسری ۱۴ ساله دارم که ارتودنسی انجام داده و حین درمان است و پزشک او گفته که باید از فیس ماسک استفاده کنه و به جای پلاک دهانی کش هارو روی براکت می‌خواهند ببندند و من از روش درمان ایشان متعجب شدم زیرا به نظرم قبل از ارتودنسی باید مشکل فک رو حل می‌کردند و بارها به ایشان تذکر دادم
  آیا به نظر شما امکان پذیر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا باید مشکل فک اصلاح شود، تصحیح فکین با دستگاه متحرک انجام می شود. الویت درمان در فرزند شما بر روی فکین است. وقتی فکین اصلاح شد باید ارتودنسی بر روی دندان ها انجام گیرد. زمانی که کش روی براکت ها قرار گیرد کش نیرو را به براکت و باعث حرکت دندان می شود نه حرکت فکین. اینکار اشتباه است. حرکت دندانی در همچنین موردی به صلاح بیمار نیست. ابتدا بایدمشکل فک برطرف گردد و سپس ارتودنسی دندان ها انجام گیرد.

 7. Avatar اکبری گفت:

  سلام خسته نباشید.آقای دکتر من در سن ٢٣سالگی ناهنجاری فکی ژنتیکیم رو جراحی کردم و کاملا خوب شد از نوع فک پایین جلو و کج بود یعنی دندونام رو که روهم میذاشتم دندونای پایین هم جلوتربود وهم کج بود.الان دخترم که دوسالونیم سن داره هم وقتی میگم دندونات روروهم بذار همون مدل قبل جراحی خودمه.میخواستم بپرسم ممکنه چون سنش کمه خوب نمیتونه دندوناش رو جفت کنه یا اینکه ناهنجاری داره؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 5 سالگی فرزندتان را نزد یک متخصص ارتودنسی ماهر و با تجربه جهت معاینه ببرید.

 8. Avatar شیما گفت:

  سلام اقای دکتر من کودکی از این مدل انداختم واسه فک پایینم جلوتر بود الان ۲۴ سالمه خوب شده بود ولی نمیدونم به خاطر دندون عقل از بالا سمت چپ و از پایین سمت راست درمیاد یکمی دندونای پایینم روی دندونای بالاییم قرار میگیرن خواهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم دوباره برنگرده؟؟ سن رشدم مگه تموم نمیشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در کودکی از فیس ماسک استفاده کردین تا فک شما جلو بیاید. الان باید معاینه انجام شود. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین و غیره. . می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 9. Avatar نفیس گفت:

  سلام. هیچ راه جایگزینی وجود نداره برای این فیس ماسک ها؟ واقعا دلم برای بچه ها میسوزه که قراره از این استفاده کنند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر در کودکی قبل از سن بلوغ خانواده ها به فکر درمان کودکشان باشند با ارتودنسی ثابت درمان می شود. در این خصوص اختراعاتی را داشته ام که از این روشهای قدیمی استفاده نشود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها و در فیلم انتهای صفحه هم می باشد.ارتودنسی درمان یا زیبایی است و ارتوسرجری چیست

 10. Avatar برسا گفت:

  جناب دکتر روزی چند ساعت دخترم باید از این وسیله (فیس ماسک)استفاده کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای استفاده مداوم از این دستگاه، ساعات بین 6 عصر تا 6 صبح می­باشد و فرد باید حداقل 18 ساعت از شبانه روز دستگاه فیس ماسک را مورد استفاه قرار دهد تا تاثیر آن را در بهبود خود احساس کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *