ناهنجاری های فک

فیس ماسک در ارتودنسی

فیس ماسک در ارتودنسی

تشخیص وجود ناهنجاری در فک کودکان، کاری بسیار راحت است. برای تشخیص این مشکل از کودک خود بخواهید که دندان هایش را کاملا روی هم قرار دهد، به گونه ای که دندان های آسیاب او روی هم قرار بگیرند. حال از رو به رو به فرزندتان نگاه کنید. در حالت طبیعی دندان های فک بالای وی باید حدود 2 میلی متر از دندان های فک پائینش جلوتر قرار بگیرد. اما اگر متوجه شدید که دندان های فک پائین کودکتان جلوتر از دندان های فک بالا هستند و یا دندان های فک بالا و فک پائین او کاملا روی هم قرار گرفته اند، هرچه سریع تر نسبت به مراجعه فرزندتان به یک متخصص ارتودنسی اقدام کنید. یکی از راه های درمان ناهنجاری های موجود در فک در سنین کودکی، استفاده از فیس ماسک می­باشد.

فیس ماسک چیست؟

بی توجهی والدین به عارضه مال اکلوژن در فرزندشان در سنین پائین، زمینه شدت بیشتر این ناهنجاری ها را فراهم می­کند. عدم درمان این مشکلات در سنین کودکی، این افراد را مجبور می­کند که در بزرگسالی ضمن هزینه های فراوان، خود را به تیغ جراحی بسپارند. از جمله کاربردهای ارتودنسی که در رفع نقص و ناهنجاری فک کودکان استفاده شده و بسیار موثر می­باشد، فیس ماسک است. ایرادی که به این دستگاه ها وارد می شود بزرگ بودن و خارج دهانی بودن آنهاست. این مشکل توسط پروفسور عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی و فلوشیپ جراحی های فک حل شده است. با اختراع یک دستگاه ارتودنسی کوچک داخل دهانی که در اکثر مواقع جایگزین مناسبی برای فیس ماسک می باشد. برای آشنایی با جزئیات این اختراع به بخش ثبت اختراع مراجعه کنید.

فیس ماسک در خارج از دهان قرار گرفته و با هدف تصحیح رشد مشکل عقب بودن فک بالا و همچنین تحریک رشد آن، در کودکان با سنین 8 تا 13 سال استفاده می­گردد. فیس ماسک درمانی مناسب برای افرادی است که دارای فک بالایی عقب تر از حالت معمول هستند و شدت ناهنجاری در آن ها چندان شدید نیست. به نظر میرسد که در این افراد فک پائین به سمت جلو حرکت کرده است. این دستگاه به پائین و جلو کشیدن فک بالا در این افراد کمک شایانی خواهد کرد. بدین ترتیب آنان مجبور به تن دادن به جراحی های سخت در سنین بزرگسالی نخواهند بود و یا دست کم وسعت جراحی آن ها به حداقل خواهد رسید.

ناهنجاری فک و دندان کودکان

فیس ماسک نوعی ارتودنسی متحرک است که استفاده از آن برای اصلاح فک در مواردی که فک بالا به اندازه کافی رشد نکرده باشد، توصیه می­گردد. این دستگاه در درمان های ارتودنسی عملکرد ارتوپدیک داشته و تاثیر به سزایی نیز در درمان ناهنجاری های فک دارد.

لازم به یادآوری است که فیس ماسک یه ابزار مجزای ارتودنسی نبوده و در کنار سایر وسایل ارتودنسی به منظور درمان ناهنجاری های فک مورد استفاده قرار می­گیرد.

اجزای سازنده فیس ماسک

فیس ماسک ارتودنسی از سه قطعه اساسی که در ادامه به آن ها اشاره شده، تشکیل گردیده است.

 • هدکپ
 • قاب صورت
 • اتصالات هدگیر

جنس بدنه فیس ماسک از استیل ضد زنگ بوده و یک تکه می­باشد. دستگاه نام برده شده، از سه جزء هدکپ، قاب صورت و اتصالات هدگیر ساخته می­شود. این دستگاه شامل پدهایی قابل تنظیم به منظور قرار گیری دستگاه روی چانه و پیشانی می­باشند. پیشانی و چانه فرد به وسیله میله ای فلزی و چهارچوب مانند، نگه داشته می­شود. بدنه فیس ماسک غالبا از یک قاب و یا میله مرکزی متصل به سر بیمار ساخته شده است. قاب مذکور  بخشی در مقابل دهان فرد دارد که امکان اتصال بند لاستیکی به دهان وی را به طور مستقیم فراهم می­کند. این اتصالات در نهایت به وسایل نصب شده در دهان شخص، وصل می­گردد و همین امر نیرویی را به منظور کشیدن فک او به سمت جلو، فراهم می­آورد.

نکاتی در رابطه با استفاده از فیس ماسک

برای استفاده از دستگاه فیس ماسک نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده مداوم از دستگاه فیس ماسک به منظور مشاهده کارایی و تاثیر آن
 • عدم دستکاری اجزا تشکیل دهنده دستگاه فیس ماسک
 • عدم قطع خودسرانه استفاده از دستگاه فیس ماسک
 • استفاده منظم از مسواک جهت تمیز کردن دستگاه فیس ماسک پلاک آن
 • دقت در نگهداری از پلاک فیس ماسک در مواقع عدم استفاده از آن

گفتنی است که مناسب ترین زمان برای استفاده مداوم از این دستگاه، ساعات بین 6 عصر تا 6 صبح می­باشد و فرد باید حداقل 18 ساعت از شبانه روز دستگاه فیس ماسک را مورد استفاه قرار دهد تا تاثیر آن را در بهبود خود احساس کند. بهتر است این دستگاه قبل از خواب استفاده نشود، زیرا زمینه تشدید درد در فرد را فراهم می­سازد.

معایب فیس ماسک

گاهی استفاده از فیس ماسک موجب تحریک پوست چانه و پیشانی فرد می­گردد. برای جلوگیری از رخداد این عارضه درسطح پوست، می­توان قسمت هایی از صورت را که با دستگاه در ارتباط است، به پودر بچه آغشته نمود و یا در موراد شدید تر، تکه ای پارچه نخی و نرم را در زیر پد دستگاه قرار داد.

بسیاری از افرادی که از این دستگاه استفاده می­کنند، از ظاهر این دستگاه و پیدا بودن آن روی صورتشان، بسیار ناراحت هستند. همچنین بزرگی این دستگاه مانع همکاری کودک برای استفاده از آن می­گردد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “فیس ماسک در ارتودنسی

 1. Avatar برسا گفت:

  جناب دکتر روزی چند ساعت دخترم باید از این وسیله (فیس ماسک)استفاده کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای استفاده مداوم از این دستگاه، ساعات بین 6 عصر تا 6 صبح می­باشد و فرد باید حداقل 18 ساعت از شبانه روز دستگاه فیس ماسک را مورد استفاه قرار دهد تا تاثیر آن را در بهبود خود احساس کند.

 2. Avatar نفیس گفت:

  سلام. هیچ راه جایگزینی وجود نداره برای این فیس ماسک ها؟ واقعا دلم برای بچه ها میسوزه که قراره از این استفاده کنند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر در کودکی قبل از سن بلوغ خانواده ها به فکر درمان کودکشان باشند با ارتودنسی ثابت درمان می شود. در این خصوص اختراعاتی را داشته ام که از این روشهای قدیمی استفاده نشود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها و در فیلم انتهای صفحه هم می باشد.ارتودنسی درمان یا زیبایی است و ارتوسرجری چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *