ناهنجاری های غیر ساده دندان

غیبت دندانی

غیبت دندانی

 گاها قوس دندانی بزرگ به همراه دندان های کوچک منجر به بروز فاصله بین دندان ها می شود. دربرخی بیماران نیز به علت فقدان یک یا دو دندان ممکن است بین دندانها فاصله وجود داشته باشد. ممکن است این غیبت دندان به صورت بدو تولد باشد و یا ممکن است بیمار دندان خود را در اثر حادثه از دست داده باشد. در این موارد 2 راه درمانی براساس شرایط بیمار وجود دارد.

دو راه درمان دندان غایب

دو راه اصلی برای درمان دندان غایب وجود دارد:

درمان دندان غایب

روش اول ارتودنسی

در روش اول می توان دندانهای عقب را به سمت جلو آورد و فضای دندانهای قدامی را با به جلو آوردن دندانهای عقب بست که اگر شرایط بیمار همچنین اجازه ای را بدهد می بایست این روش درمانی انجام شود که به آن Space closure می گویند. این روش بهترین درمان است و در اکثر موارد ترجیح داده می شود که از این روش استفاده شود. زیرا فضای دندان خالی با دندانهای خود بیمار پر می شود و هیچ ایمپلنت و به عبارت دیگر جسم خارجی در دهان بیمار قرار نمی گیرد. در غیر این صورت می بایست به جای فضای دندانهای غایب ایمپلنت Implant قرار داد.

روش دوم ایمپلنت

در اکثر موارد توافق برای بستن فضای غایب وجود دارد تا اینکه برای بیمار ایمپلنت Implant قرار داده شود ولیکن طرح درمان نهایی بایستی براساس شرایط بیمار، وجود و یا عدم وجود شلوغی دندانها، نمای نیمرخ بیمار، میزان بیرون زدگی دندانهای قدامی و تصاویر رادیوگرافی استوار باشد.

در تصویر زیر بیماری را مشاهده می نمایید که به صورت مادرزادی فاقد دو دندان فک بالا بوده است. با گذشت زمان دندان های حاضر جای دندان های خالی را پر کرده است اما همین امر باعث شده است در بین تمامی دندان های جلو فضا ایجاد شود. این بیمار بدون استفاده از ایمپلنت Implant و با روش بستن فضا Space closure درمان شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تخصصی اینجانب که به همراه هکاران ایتالیایی تحقیق و نوشته شده است در اینترنت مراجعه فرمایید. لازم به ذکر است این روش بسیار نوین می با شد و توسط اینجانب در کنگره ارتودنتیست های اروپا مطرح گردید که با استقبال فراوانی همراه شد.

قبل بعد درمان ارتودنسی دندان غایب

علت عارضه دندان غایب

علل بروز این عارضه را می توان به دو دسته ذاتی و اکتسابی تقسیم کرد. عوامل ذاتی شامل مشکلات ژنتیک و مادرزادی است. عوامل اکتسابی نیز می توانند بر اثر ضربه به دندان و یا پوسیدگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان باشد. عواملی که منجر به پوسیدگی دندان و در نهایت از دست رفتن دندان می شود شامل: بیماری های لثه، عفونت دندان و ریشه، کیست های دندانی و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان می باشد.

حدود 20 درصد افراد به دلیل یکی از موارد بالا به عارضه دندان غایب مبتلا می شوند. اکثرا این بیماران یک یا دو عدد از دندان های دائمی را ندارند. همچنین تعدادی از بیماران  از این گروه 3 تا 6 دندان دائمی خود را بر اثر عوامل اکتسابی از دست می دهند.

دندان غایب در کودکان

همانطور که میدانید از دست رفتن یک تا چند دندان دائمی را عارضه دندان غایب می نامیم. شیوع ناهنجاری دندان غایب مادرزادی در بین کودکان حدود 1 درصد است. بنابراین در اکثر مواقع می توان از همان کودکی از بروز این ناهنجاری جلوگیری کرد و متحمل صرف وقت و هزینه ارتودنسی در آینده نشد.

برای این که کودک شما دچار ناهنجاری غیبت دندانی نشود مراقبت صحیح از دندان کودکان و مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک و ارتودنتیست نقش مهمی دارد. به کودکان خود نحوه صحیح مسواک زدن و رعایت کامل بهداشت دهان و دندان را آموزش دهید. به فرزند خود آموزش دهید که در هنگام بازی و ورزش از دندان های خود به درستی محافظت کند. اگر کودک در معرض خطر ضربه به دندان قرار دارد برای او گارد دندان و محافظ دندان تهیه کنید تا در هنگام بازی و ورزش استفاده کند.

در صورت بروز ناهنجاری غیبت دندانی در کودکان می توانید از سن 7 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. درمان به موقع این ناهنجاری با دستگاه های ساده ارتودنسی در همان مراحل اولیه انجام می شود. بدین ترتیب فرزند شما در سنین بالاتر از داشتن دندان هایی منظم و ردیف بهره خواهد برد.

بهترین روش برای جایگزین کردن دندان غایب چیست

بسته به نوع ناهنجاری و تعداد دندان های غایب متخصص ارتودنسی تصمیم می گیرد که کدام یک از روش های درمان دندان غایب را به کار گیرد. توصیه اولیه بر این است که فاصله بین دندان ها با ارتودنسی بسته شود. زیرا داشتن دندان های طبیعی مزایای مربوط به خود را دارد و با نگهداری صحیح از دندان های طبیعی می توان مادام العمر از وجود دندان های سالم بهره برد.

در برخی موارد که سایز دندان ها کوچک است و یا تعداد دندان های غایب زیاد است متخصص ارتودنسی فاصله بین دندان ها را با دستگاه ارتودنسی مناسب تنظیم می کند و سپس اقدام به کاشت دندان  یا ایمپلنت در بین فواصل دندانی می نماید.

عوارض دندان غایب

زمانی که جای دندان خالی می شود فضایی اضافی بین دندان ها ایجاد می شود و طی طولانی مدت منجر به حرکت و به هم ریختن دندان ها می شود. همچنین بر اثر برخورد مستقیم خوراکی ها و نوشیدنی ها با لثه این ناحیه دچار التهاب و  بیماری های لثه می شود. همچنین ساییدگی دندان های اطراف و ساییدگی و بد شکل شدن استخوان فک را نیز به دنبال خواهد داشت.

لینک مقاله را در زیر مشاهده می نمایید:
Missing upper incisors: a retrospective study of orthodontic space closure versus implant

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

48 دیدگاه برای “غیبت دندانی

 1. صبا گفت:

  سلام من ۱۴سالمه و یکی از دندانم نیوفتاده مشکلش چیه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه نمایید. باید دندان کشیده شود و با درمان ارتودنسی فضای خالی پر گردد.

 2. مریم گفت:

  سلام اقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه
  من 16 ساله ام و دندان های فک پایینیم به تعداد 14 و کاملا منظم و خوب هستند اما در دندان های فک بالا دو دندان پیشین جانبی رو ندارم یعنی بعد از دندان های نیش، دندان های پیشین مرکزی قرار گرفته اند که طبق گفته هاتون داخل سایت در واقع دو دندان پیشین جانبی غایب اند
  اینهم اضافه کنم که دندان های پیشین مرکزی من اندازه بزرگی دارن بخاطر همین چسبیده به دندان های نیش هستند (تقریبا دوبرابر یک دندان نیش) و تنها فاصله در دندان های من فقط بین دو دندان پیشین مرکزی است
  که خب این مشکل خیلی اعتماد به نفسمو اوورده پایین و خنده ی زیبایی ندارم برای همین اطرافیان ارتودنسی و کامپوزیت و… رو پیشنهاد میکنن لطفا بگید که بهترین راه درمان چیه که توی فک بالاهم 14 دندانمو به شکل استاندارد داشته باشم؟؟
  لطفا مقدار هزینه های راه های درمان هم بگید
  مچکرم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. زینب گفت:

  باسلام
  دکتر بابت سایت و مطلاب خوبی که میزارین سپاسگذاریم
  دکتر من حدودا بعد شش ماه 17سالگیم رو تموم میکنم و تو سن قبل از بلوغ میخاستم اقدام به ارتودنسی کنم ولی بعلت مشکل دندانیم که تموم دندون های فک بالام مرتب هستن ولی در سمت چپ دندان نیشم غیبت داشته ولی بجاش یکم بالتر ی دندون اضافی دارم ولی اندازش یکی بزرگتره
  اون موقع دکتر گفتنتا سن 18سالگی منتظر باشم شاید فکم بزرگتر بشه و اون دندونم بیاد جاش ولی الان بجای فک بیشتر دندونم رشد کرده و معلوم تر شده میخاستم ببینم امکان داره فقط دندون نیشم رو ارتودنسی کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. سارا محمدی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشین بنده دوتا دندون از بالا کم دارم و دندون دومیمو ندارم سنمم ۱۸هستش و یکی از دندون های عقلمم داره در میاد پیش دکتر رفتم یکیشون گفتن که جا باز میکنن و دندون میزارن ولی یکی دیگشون گفتن میتونن دندونامو نزدیک کنن ولی باید دندونمو تراش بدن شما چه پیشنهادی میکنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. گلشن گفت:

  سلام دکتر
  پسری ۱۱ ساله ای دارم که ۸ تا از دندان های دائمی رو نداره.
  امروز متوجه صدم یکی از دندانهای شیری هم در حال افتادنه با مراجعه به دندان پزشک به من گفته شد کاری نمیشه براش انجام داد.
  با توجه به اسنکه ممکنه بقیه دندانهای شیری هم با توجه به ریشه ی کوتاهیی که دارن بیوفتن تا ۳بل از ۱۸ سالگی هیچ اقدامی نمیشه کرد؟
  استخوان فکش دچار مشکل نمیشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. امیر گفت:

  سلام وخسته نباشید من آقای دکتر ۱۲ تا پایین و ۱۲ تا دندون بالا دارم چرا اینطوریه واقعا ناراحتم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پرسش شما نامفهوم است. لطفا سوال خود را دقیق تر مطرح نمایید.

 7. گل محمدی گفت:

  سلام. اقای دکتر من در فک پایین به جای 14تا 13تا دندان دارم البته دندان های عقل رو قبلا درآوردم. دندانهای جلویی به جای4 تا 3 تا هستش و هیچ فضای بازی هم نداره. در ضمن من 30سال سن دارم. از نظر شما این طبیعی هستش؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طبیعی که نیست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. یاسمن گفت:

  سلام دندان شماره 3 پایین یک فضای خالی دارد باید چه کار کنم تا جای این دندان هایم را پر کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان و فک شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. شهره گفت:

  سلام من از سن 10 سالگی دندان کنار نیش بالا را نداشتم آیا میشه با ارتودنسی درمان کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. س. جوانمردی گفت:

  سلام و عرض ادب، من 40 سال سن دارم، دو دندان کانین بالا رو ندارم،متخصص ارتودنسی پیشنهاد دادن به جای ایمپلنت فضای خالی رو ببندم. آیا از نظر زیبایی مشکلی نخواهد داشت ؟ فضای خالی 6 میلیمتر هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای بستن فاصله دندان دو راه وجود دارد. گذاشتن ایمپلنت و راه دوم درمان ارتودنسی . که بهترین راه در صورت امکان پذیر بودن راه دوم درمان ارتودنسی می باشد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. آرزو علیزاده گفت:

  سلام. پسرمن 10 سالش هست و دکترش بهم گفت دوتا دندونهای پایینش دیگه درنمیاد. بنظرشما الان سن خوبی برای ارتودنسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، بهترین و مناسب ترین سن برای درمان ارتودنسی را دارند. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. آرزو گفت:

  سلام. پسرمن 10 سالش هست و دکترش بهم گفت دوتا دندونهای پایینش دیگه درنمیاد. بنظرشما الان سن خوبی برای ارتودنسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، مناسب ترین سن برای درمان ارتودنسی را دارند. مطب پذیرای شماست. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Zhra گفت:

  سلام من دختری ۱۸ ساله هستم و به طور کل ۲۴ دندان اصلی دارم و ۳ دندان شیری که دوتا از اون ها جلوی فک پایین هستند و خیلی خیلی کوچولو هستند … دندون خیلی کم دارم و بین دندان هام فاصله است .. برای ارتودنسی به دکتر عبدالهی در اصفهان مراحعه کردم و ایشون گفتند ۴ تا ایمپلنت لازمه ایا میشه با ارتودنسی این مشکل رو حل کرد یا کلا باید بیخیال دندون درست کردن بشم؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. من در درمان سعی می کنم تا جای ممکن با ارتودنسی غیبت دندانی را پر کنم. در آخرین مرحله اگر امکان پذیر نباشد ایمپلنت انجام شود. واضح است که دندان اصلی شما از ایمپلنت خیلی بهتر است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. پریسا گفت:

  سلام اقای دکتر بنده پسری ۲ ساله و ۸ ماه دارم که به تازگی متوجه نبودن دندون نیش سمت چپی فک بالا شدم در حال حاضر دندون هاشون کاملا منظم هستن وِلی با فاصله زیاد سوال از شما اینه که بنده در حال حاضر با توجه به سن پسرم من باید چیکار کنم ؟ منتظر دندون دائم باشم برای درمان یا خیر؟ لطفا بگین چیکار کنم خیلی خیلی ناراحت خستم .ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فاصله بین دندانهای کودک شما زیاد است. اگر دندان های اصلی درشت باشد، فضای دندان ها پر می شود. وگرنه در سن 7 ساگی به متخصص ارتودنسی برای درمان ارتودنسی مراجعه نمایید.

  2. جوانمردی گفت:

   سلام و عرض ادب، من 40 سال سن دارم. دو دندان کانین بالا رو ندارم. متخصص ارتودنسی پیشنهاد دادن به جای ایمپلنت فضای خالی رو ببندم. آیا از نظر زیبایی مشکلی نخواهد داشت؟ فضای موجود 6 میلیمتر هست

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای درمان فاصله دندان دو راه وجود دارد. یک راه اینست که فضا باز شود و ایمپلنت دندانی گذاشته شود. راه دوم درمان ارتودنسی است. اگر چه بهترین راه برای بستن فاصله دندان با درمان ارتودنسی است. نظر قطعی را هنگامی خواهیم داد که بیمار معاینه شود چون گاهی اوقات بستن فضا امکان پذیر نیست و نتایج نامطلوبی را دارد. ولی بسیاری از موارد می توان فضا را بست و نیازی به ایمپلنت نیست.باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Fatemeh گفت:

  سلام من ٢٣ سال دارم و نيش بالا سمت چپ ندارم ميشه با ارتودنسي دندان هاي عقب را جلو كشيده و به دندان ٢ چسباند؟ از لحاظ درماني مشكلي پيش نمياد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. مهسا گفت:

  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر من دندان پیش کناری سمت راست رو به صورت مادر زادی ندارم به متخصصین ارتودنسی مراجع کردم یکیشون گفتن باید با ارتودنسی جا برای کاشت دندان پیش سمت راست باز بشه ولی دیگری فرمودن دندان نیش سمت چپ بایدکشیده بشه دندانهای نیش جایگزین بشن وبه دندانهای یک متصل بشن در غیر اینصورت دندانهای تخت یا شماره یک به سمت جلو شیبدار میشن….در ضمن دندانها قرینه نیستن در فک بالا …ولی مشکل فک و لثه ندارم و مینیک صورتم مشکلی نداره..۳۰ساله هستم و لطفا راهنمایی کنید تکلیف چیه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Mamad گفت:

  سلام آقای دکتر من تعداد دندان هایم ۲۶ تا هست ۱۲تا درپایین و۱۴تادربالا دارم آیا تعداد دندان هایم مناسب است یانه واینکه من ۱۷ سالم هست
  لطفا جواب بدین خیلی میترسم تعداد دندان هایم کم باشد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. یعد از معاینه راهنمایی خواهید شد.

 18. امیر گفت:

  با سلام بنده دو دندان پیشین جانبی رو مادرزادی ندارم و ناهنجاری فک هم به صورتی که دندان های بالا و پایین درست روی هم نمیخوابند دارم.پیش جراح فک و صورت باید برم؟یا ایمپلنت؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام شما ابتدا باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. ایشان فضای مناسب و استاندارد را برای کاشت دندان ایجاد می کنند و اگر نیاز به جراحی فک داشته باشید در زمان مناسب شما را به متخصص جراحی فک ارجاع خواهند داد.

 19. شایلین گفت:

  با سلام . آقای دکتر پسرم 14 سال سن دارد و شکل دندونهاش بشکل گودزیلایی است آیا با ارتوندنسی امکان درست شدنش هست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله. با ارتودنسی ثابت قابل درمان است

 20. درسا گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  اقای دکتر بنده ۲۰ سال سن دارم متاسفانه دندون نیش من نهفته بود که وضعیت مناسبی برای اینکه در قوس دهانی قرار بگیره نداشت و مجبور به جراحی اون شدم .مشکل اصلی بنده مید لاین هست که دکتر متخصص من نظرشون بر این هست که چون صورتم خیلی ظریفه کشیدن دندون دیگه برای تصحیح میدلاین کار صحیحی نیست ،با توجه به این مواردی که عرض کردم راهی برای تصحیح میدلاین وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 21. رضایی گفت:

  باسلام

  باتوجه به این که دو دندان کم دارم ایا می توان فضا را بست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . اگر فضا خیلی زیاد نباشد میتوان فضا را بست ولی بهتر است معاینه شوید.

 22. رضایی گفت:

  سلام
  من مادرزادی دو دندان فک بالا کم داشتم و بعد از این ک متوجه عدم درامدن دندان ها شدیم به پزشک مراجعه کردم و با سیم کشی دندان ها فاصله انها کمتر شد و سال گذشته برا تکمیل کار به دکتر مراجعه کردم ک چون فاصله دندان های من کم بود روش ایمپلنت را ناکار امد دانستند و دو دندان من را تراش دادند و روکش گذاشتند. مبخواهم بدونم این کار ددست بوده ؟ درحالی که کمی رنگ روکش ها متفاوت بوده و الان هم چند روزی است که حس میکنم یکی از روکش ها لق شده و طعم بدی در دهانم حس میکنم.

  1. A Jamilian گفت:

   سلام. بهتر این بود که فاصله بین دندانها با ارتودنسی بسته شود و قتی دندان روکش میشود دندان تراش می خورد و مینا از بین می رود که به صلاح بیمار نیست . اگر روکش لق شده باشد باعث میشود که ماده غذایی زیر روکش برود و در ان ناحیه عفونت ایجاد شود و بوی بدی بدهد.

 23. ساناز گودرزی گفت:

  سلام. دکتر جمیلیان. من دختری دارم که 16 سال دارد و تازه متوجه شدم که دو دندان کناری فک بالا را ندارد. من پیش دکتر مسعود داودیان برای ارتودنسی رفتم ایشان گفتند که باید جای دو دندانی که وجود ندارد ایمپلنت شود. ولی در یکی از برنامه های تلویزیونی شما گفتید برای دندلن های جلو می توان توسط ارتودنسی کاری کرد که به ایمپلنت نیاز نباشد می توانید در این رابطه تو ضیح دهید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر بیمار دو دندان فک بالا را نداشته باشد دو راه درمان داریم یکی باز کردن فضا و گذاشتن ایمپلنت این راه به علت اینکه دو دندان مصنوعی مثل ایمپلتنت برای بیمار گذاشته می شود مورد پسند نیست راه دیگر بستن فضا با ارتودنسی است من این را زیاد برای بیمارانم استفاذه می کنم چون دندانی از خارج بدن بر ای بیمار استفاده نمی شود و تمام از دندانهای خود بیمار استفاده می شود و رنگ دندانها بسیار طبیعی هستند و شرایط فیزیولوژیک بیمار حفظ می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *