زمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی، سن مراجعه بیمار، همکاری بیمار، شرایط بیولوژیک، درآوردن یا در نیاوردن دندانها و غیره متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود 2 سال می باشد و ممکن است در بعضی موارد درمان تا چند سال به طول بیانجامد و به طور متوسط بیماران هر 4 تا 6 هفته یکبار معاینه می شوند.

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی و تاثیر شروع درمان در سنین مختلف یکی از مواردی است که می تواند در زمینه درک میزان تاثیر گذاری ارتودنسی راهگشا باشد. طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی ایجاد شده، سن بیمار مراجعه کننده، همکاری بیمار با روند درمانی و باید و نبایدهای آن، شرایط بیولوژیک فرد تحت درمان ارتودنسی، درآوردن یا درنیاوردن دندانها و غیره متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود 2 سال می باشد و ممکن است در بعضی موارد درمان تا چند سال به طول بیانجامد. شناخت این موارد می تواند به فرد کمک کند که با کمترین هزینه ممکن و بدون نیاز به جراحی و از طریق استفاده از درمان ارتودنسی به اهداف خود که فک و دندان های مرتب، زیبا و سالم و جدای از آن درست و راحت تر جویدن غذا است، دست پیدا کند.

مقایسه طول درمان ارتودنسی بین کودکان و افراد بزرگ سال

برای مقایسه ای جامع در این مورد بهتر است با یک مثال آن را بررسی کنیم. وقتی بین دو فک فرد فاصله وجود دارد یعنی مثلا در فرد فک پایین عقب است و فک بالا در جلو قرار دارد. اگر این بیمار شرایط سنی مناسبی داشته باشد می توان از این پتانسیل استفاده کرد و با استفاده از وسایل ارتودنسی مانع از رشد فک بالا و در مقابل باعث تسریع در رشد فک پایین شد. همچنین مشاهده می شود که علاوه بر عقب و جلو بودن فک می توان دندان ها را به هم چسبانده و متناسب کرد.
حال این سوال وجود دارد که حرکت دندان ها و حرکت فک ها همزمان و یا در دو فاز جدا انجام می شود؟ در این مورد باید گفت که درمان ارتودنسی در دو فاز انجام می شود و در آن حرکت فک ها و اصلاح فک مقدم بر حرکت دندان ها است. دلیل این مقدم بودن این است که حرکت فک ها روی نمای خارج دهانی بیمار و در نتیجه صورت و زیبایی او تاثیر زیادی خواهد گذاشت و همچنین اگر سن بیمار بالا رود دیگر امکان حرکت فک ها وجود ندارد.
جدای از این باید خاطر نشان کرد که علی رغم اینکه امکان حرکت و اصلاح دندان ها وجود دارد ولی زمانی این اصلاح موثر است که فک ها در جای مناسب قرار گرفته باشد، از این رو فک ها باید در جای مناسب خود قرار گرفته و سپس دندان ها را بر روی فک چیده شده قرار دهیم. در صورتی که فک ها در جای نامناسب باشند، نمی توانیم دندان ها را به طرز شایسته ای اصلاح کنیم، از این رو اصلاح زیر ساخت و بستر یعنی فک ها را باید تغییر داده تا روند اصلاحی مد نظر ما شکل گیرد.
اگر نتوانیم فک ها را در سن مناسب حرکت داده و اصلاح کنیم و همچنین اگر در زمان مقتضی نتوانیم مانع از رشد فک بالایی شویم، در سنین بالاتر و همزمان با سخت شدن استخوان های بدن دیگر نمی توانیم با ارتودنسی این کار را به طور موثر و درخوری انجام دهیم. در این صورت به عمل جراحی برای انجام این عمل نیاز پیدا می کنیم. این امر به جز صرف هزینه ای به مراتب بیشتر دارای ریسک و مخاطرات فراوانی برای بیمار است. به علاوه بر طول درمان ارتودنسی موثر خواهد بود.
در سنین پایین و در شرایطی که استخوان فک فرد تحت درمان نرم است، همین امر باعث خواهد شد که بتوان با استفاده از دستگاه ارتودنسی و اعمال نیرو به راحتی فک را حرکت داده و استخوان را تطابق داد.
فرم دهی و رشد استخوان های فک همانند دیگر استخوان های بدن کودک در سنین پایین بسیار راحتتر و موثرتر است و نیاز به مداخله جراحی ندارد. برای مثال پزشکان برای بلند شدن قد کودکان توصیه می کنند که ورزش شنا را انجام دهند. همین امر موجب می شود استخوان های مورد نظر کشیده تر و خوش فرم تر شوند. در حالی که استفاده از وسایل ارتودنسی در هدایت رشد و فرم استخوان های فک نیز از همین قانون پیروی می کند. استخوان های نرم و در حال رشد کودک را می توان در سنین پایین با اعمال نیروی مناسب و حساب شده به شکل و فرم دلخواه تغییر داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *