زمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی، سن مراجعه بیمار، همکاری بیمار، شرایط بیولوژیک، درآوردن یا در نیاوردن دندانها و غیره متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود 2 سال می باشد و ممکن است در بعضی موارد درمان تا چند سال به طول بیانجامد و به طور متوسط بیماران هر 4 تا 6 هفته یکبار معاینه می شوند.

طول درمان ارتودنسی

 

طول درمان ارتودنسی و تاثیر شروع درمان در سنین مختلف یکی از مواردی است که می تواند در زمینه درک میزان تاثیر گذاری ارتودنسی راهگشا باشد. طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی ایجاد شده، سن بیمار مراجعه کننده، همکاری بیمار با روند درمانی و باید و نبایدهای آن، شرایط بیولوژیک فرد تحت درمان ارتودنسی، درآوردن یا درنیاوردن دندانها و غیره متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود 2 سال می باشد و ممکن است در بعضی موارد درمان تا چند سال به طول بیانجامد. شناخت این موارد می تواند به فرد کمک کند که با کمترین هزینه ممکن و بدون نیاز به جراحی و از طریق استفاده از درمان ارتودنسی به اهداف خود که فک و دندان های مرتب، زیبا و سالم و جدای از آن درست و راحت تر جویدن غذا است، دست پیدا کند.

مقایسه طول درمان ارتودنسی بین کودکان و افراد بزرگ سال

برای مقایسه ای جامع در این مورد بهتر است با یک مثال آن را بررسی کنیم. وقتی بین دو فک فرد فاصله وجود دارد یعنی مثلا در فرد فک پایین عقب است و فک بالا در جلو قرار دارد. اگر این بیمار شرایط سنی مناسبی داشته باشد می توان از این پتانسیل استفاده کرد و با استفاده از وسایل ارتودنسی مانع از رشد فک بالا و در مقابل باعث تسریع در رشد فک پایین شد. همچنین مشاهده می شود که علاوه بر عقب و جلو بودن فک می توان دندان ها را به هم چسبانده و متناسب کرد.
حال این سوال وجود دارد که حرکت دندان ها و حرکت فک ها همزمان و یا در دو فاز جدا انجام می شود؟ در این مورد باید گفت که درمان ارتودنسی در دو فاز انجام می شود و در آن حرکت فک ها و اصلاح فک مقدم بر حرکت دندان ها است. دلیل این مقدم بودن این است که حرکت فک ها روی نمای خارج دهانی بیمار و در نتیجه صورت و زیبایی او تاثیر زیادی خواهد گذاشت و همچنین اگر سن بیمار بالا رود دیگر امکان حرکت فک ها وجود ندارد.
جدای از این باید خاطر نشان کرد که علی رغم اینکه امکان حرکت و اصلاح دندان ها وجود دارد ولی زمانی این اصلاح موثر است که فک ها در جای مناسب قرار گرفته باشد، از این رو فک ها باید در جای مناسب خود قرار گرفته و سپس دندان ها را بر روی فک چیده شده قرار دهیم. در صورتی که فک ها در جای نامناسب باشند، نمی توانیم دندان ها را به طرز شایسته ای اصلاح کنیم، از این رو اصلاح زیر ساخت و بستر یعنی فک ها را باید تغییر داده تا روند اصلاحی مد نظر ما شکل گیرد.
اگر نتوانیم فک ها را در سن مناسب حرکت داده و اصلاح کنیم و همچنین اگر در زمان مقتضی نتوانیم مانع از رشد فک بالایی شویم، در سنین بالاتر و همزمان با سخت شدن استخوان های بدن دیگر نمی توانیم با ارتودنسی این کار را به طور موثر و درخوری انجام دهیم. در این صورت به عمل جراحی برای انجام این عمل نیاز پیدا می کنیم. این امر به جز صرف هزینه ای به مراتب بیشتر دارای ریسک و مخاطرات فراوانی برای بیمار است. به علاوه بر طول درمان ارتودنسی موثر خواهد بود.
در سنین پایین و در شرایطی که استخوان فک فرد تحت درمان نرم است، همین امر باعث خواهد شد که بتوان با استفاده از دستگاه ارتودنسی و اعمال نیرو به راحتی فک را حرکت داده و استخوان را تطابق داد.
فرم دهی و رشد استخوان های فک همانند دیگر استخوان های بدن کودک در سنین پایین بسیار راحتتر و موثرتر است و نیاز به مداخله جراحی ندارد. برای مثال پزشکان برای بلند شدن قد کودکان توصیه می کنند که ورزش شنا را انجام دهند. همین امر موجب می شود استخوان های مورد نظر کشیده تر و خوش فرم تر شوند. در حالی که استفاده از وسایل ارتودنسی در هدایت رشد و فرم استخوان های فک نیز از همین قانون پیروی می کند. استخوان های نرم و در حال رشد کودک را می توان در سنین پایین با اعمال نیروی مناسب و حساب شده به شکل و فرم دلخواه تغییر داد.

سوالات متداول طول درمان ارتودنسی

 • چطور می توان طول درمان ارتودنسی را کوتاه کرد؟

همکاری بیمار در حضور منظم جلسات تعیین شده توسط ارتودنتیست، رعایت نکات بهداشتی دندان های ارتودنسی شده بخصوص در طول شب ، اطمینان به ارتودنتیست و عدم ایجاد خلل در کار نقش تاثیر گذاری در روند طول درمان و کوتاه کردن طول درمان ارتودنسی دارد.

 • نوع غذای مصرفی در طول مدت ارتودنسی چگونه باید باشد؟

استفاده از غذاهای سفت و چسبناک باعث شکستن و خمیده شدن براکت ها و سیم های ارتودنسی می شوند. باید غذاهای سفت تکه تکه و ریز شوند که راحت تر قابل خوردن باشد. بهتر است از غذاهای نرم استفاده شود.

 • استفاده از الاستیک یا کش در طول درمان ارتودنسی چه نقشی دارد؟

اگر ارتودنتیست شما استفاده از الاستیک ها را توصیه کرده باشد شما باید طبق برنامه غیر از زمان غذا خوردن روی دندان قراردهید تا روند حرکت و تغییرات دندانها سریعتر انجام شود. بدین ترتیب از 24 ساعت روز حداقل 22 ساعت باید از الاستیک ها استفاده کنید.

 • طول درمان ارتودنسی وابسته به چه عواملی می باشد؟

طول درمان ارتودنسی برای هر بیمار بسته به نوع ناهنجاری متفاوت است و تحت تاثیرعوامل مختلف خواهد بود که ارتودنتیست با معاینه بیمار می تواند در این زمینه اظهار نظر نمایید.

 • آیا طول درمان ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان متفاوت است؟

بله، درمان ارتودنسی در کودکان سریع تر و آسان تر از بزرگسالان صورت می گیرد. فرم دهی فک در سنین پایین تر به مراتب راحت تر و موثرتر است و در این سن به جراحی هم نیاز نیست. هرچند که برای شروع درمان ارتودنسی محدودیتی وجود ندارد و بزرگسالان نیز می توانند همانند کودکان از مزایای درمان ارتودنسی سود ببرند.

 • آیا استفاده از بریس های نامرئی می تواند طول درمان را کوتاهتر کند؟

چه از بریس های سنتی و چه از بریس های نامرئی استفاده کنید مدت درمان ارتودنسی چیزی حدود 24 ماه طول می کشد. بنابراین جنس ارتودنسی ثابت تاثیری بر روی طول درمان ارتودنسی ندارد. تنها تفاوت آنها در هزینه ارتودنسی ثابت و شکل ظاهری آنها است.

 • تسلط ارتودنتیست چه تاثیری در روند درمان دارد ؟

میزان مهارت و تجربه ارتودنتیست باعث سرعت عمل در طول درمان می شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “طول درمان ارتودنسی

 1. الی گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون،آقای دکتر من مراجعه کردم برای درمان ارتودنسی به من گفتن که که ۱۸ تا ۲۴ ماه طول میکشه ولی تا ۶ماه آینده دندان ها جابجا میشن خواستم بدونم در این ۶ ماه دندان ها کامل مرتب نمیشن ؟و این که میتونم بقیه مدت زمان درمان به جای ارتودنسی ثابت از متحرک استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما. دوره درمان ارتودنمسی ثابت یکسال و نیم الی دو سال طول می کشد. بعد از ارتودنسی ثابت باید چند ماه برای فیکس شدن کار از ریتینر استفاده کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *