دندان پزشکی کودکان

درمان دندان انکیلوز شیری

درمان دندان انکیلوز شیری

انکیلوز دندان شیری به وضعیتی اطلاق می شود که رشد این دندان دچار ناهنجاری می شود و شروع می کند به جوش خوردن به استخوان آلوئولار. در واقع بافت پریودنتال دچار اختلال می شود. معمولا این وضعیت برای دندان شیری نهفته بروز می کند و دندان هایی که شکل ظاهری طبیعی و رشد به موقع ای داشته اند دچار این ناهنجاری نمی شوند. این بیماری بسیار نادر است و معمولا برای دندان های شیری به وقوع می پیوندد.

انواع روش های درمان انکیلوز شیری

در دندانپزشکی کودکان برای دندان های انکیلوز و درمان آن ها اول باید به این توجه کنید که آیا جوانه دندان دائمی جایگزین وجود دارد یا خیر. دو حالت برای انواع انکیلوز دندان شیری وجود دارد که بسته به موقعیت بیماری بهترین روش درمان توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی انتخاب می شود.

روش ساب مرج ناهنجاری اینفرا انکیلوسیس

درمان حالت اول دندان انکیلوز شیری

در این وضعیت جوانه دندان دائمی زیرین وجود دارد. معمولا دندان شیری خودبخود در زمان رویش دندان دائمی می افتد ولی باید مرتب پی گیری شود تا اگر باعث انحراف در مسیر رویش دندان جایگزین شد خارج شود تنها موردی که این دندان ها زمان مشاهده خارج می شوند این است که ناهماهنگی شدید مارجینال ریج داشته باشیم و دندان های مجاور به دلیل اینفرا اکلوژن بودن شدید این دندان ها تیلت پیدا کرده باشند مشابه حالتی که دندان مجاور ext شده باشد.
در این موارد نگرانی در خصوص نقص استخوانی نداریم زیرا با رویش دندان دائمی جایگزین نقص بهبود پیدا میکند.

ساب مرج ناهنجاری اینفرا انکیلوز

درمان حالت دوم دندان انکیلوز شیری

در این حالت جوانه دندان دائمی زیرین وجود ندارد معمولا این دندان های شیری روند تحلیل ریشه بسیار آرامی دارند و تا سنین بالا باقی می مانند. برای درمان این مورد نظر پینکهام و مک دونالد متفاوت است.

 • پینکهام: در صورت اینفرا اکلوژن بودن شدید این دندان ها به دلیل نقص استخوانی که با پایین تر بودن سطح مارجین استخوان در این دندان ها ایجاد می شود بهتر است کشیده شوند زیرا دندان دائمی جایگزینی وجود ندارد که این نقص استخوانی را جبران کند ولی فقط در مواردی که سطح دندان انکیلوز خیلی پایین تر از دندان مجاور باشد این درمان پیشنهاد شده است.
 • مک دونالد: این دندان ها نگهداری شوند و اکلوژن آن ها با استفاده از کامپوزیت یا اس اس کراون هم سطح دندان های مجاور شود و زمانی این درمان انجام بشه که رویش دندان های مجاور کامل شده باشد.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “درمان دندان انکیلوز شیری

 1. Avatar ملیکا گفت:

  سلام ببخشید من یکی از دندانهایم شکسته از بچگی یعنی دراثر ضربه یه نفر اینطور شده، و دندان جلو هم هست، فقط همین دندونه، ایا راهی هست که فقط یه دندان رو بشه درست کرد شکستگیش رو؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مواد دندانپزشکی مخصوص (امالگام یا کامپوزیت یا گلاس اینومر و غیره) دندانپزشک می تواند باشد به دندان شکسته فرم و شکل دهد، تا دندان شکسته طبیعی تر به نظر آید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها ترمیم دندان شکسته و شکستن دندان جلو

 2. Avatar مسعود گفت:

  سلام آقای دکتر ، دختر من ۶ سالشه و سر یه اتفاق چهار تا دندان شیری بالا شکستن و دوتاش نصف شدن و دوتای دیگه تا لب لثه شکستن و داخل لثه هستن ..سوالم اینه که آیا دندون دائمی خودش جای دندون شکسته درمیاد یا ما باید به دندونپزشک مراجعه کنیم برای بیرون آوردن دندون شکسته ؟
  ممنون از وقتی که برای مردم میذارین..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دو دندان شیری که تا لثه شکسته شده و دندانهایی که تا نیمه شکسته شده باید کشیده شوند، چون کودک دچار دندان درد و ناراحتی می شود. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان رویش دندان و ضربه به دندان شیری و تعداد دندان های انسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *