مقالات تخصصی ارتودنسی

ثبت اختراع

ثبت اختراع

دکتر عبدالرضا جمیلیان، متخصص ارتودنسی، فلوشیپ ارتودنسی جراحی، دارای بورد ارتودنسی اروپا، استاد تمام دانشگاه در سالهای اخیر، سه اختراع را در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسانده است که در ادامه توضیح مختصری راجع به هر یک از آنها داده می شود. اولین اختراع دکترعبدالرضا جمیلیان به تاریخ نهم April/2013 با شماره ثبت US8414291 B1 و به نام
Method and System for Treatment of Maxillary Deficiency Using Miniscrews
در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده است. یکی از مشکالت بیماران ارتودنسی عقب ماندن رشد فک با لا است به طور معمول در کتاب های مرجع ارتودنسی از یک دستگاه بزرگ خارج دهانی به نام Face Mask فیس ماسک برای درمان عقب ماندگی فک بالا استفاده میشود.

این نوع ناهنجاری به نام مال اکلوژن کالس 3 نامیده می شود. دستگاه Face Mask دستگاه بزرگی است و به صورت خارج دهانی به کار برده می شود. بیماران همکاری لازم م در استفاده از دستگاههای خارج دهانی را ندارند بخصوص بیمارانی که عینک می زنند و یا از این دستگاه در فصل تابستان استفاده می کنند با مشکالت عدیده ای روبرو هستند.

وجود Pad موجود در دستگاه Face Mask بر روی چانه و پیشانی در فصل گرما باعث سوزش و خارش پوست به همراه تعریق در زیر Pad ها می شود. این مشکل و حجم بزرگ و نمای خارجی دستگاه mask Face باعث می شود بیماران از این دستگاه استفاده نکنند. این مشکل باعث شد که دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دستگاه ارتودنسی داخل دهانی کوچکی را اختراع کند. که بتواند مشکل عقب ماندگی فک با لا را اصالح نماید. کاربرد دستگاه داخل دهانی برای بیماران بسیار راحت تر از دستگاه خارج دهانی است. عدم استفاده از دستگاه خارج دهانی باعث می شود که مشکل بیمار درمان نشود.

با ورود مینی اسکرو Mini Screwبه حرفه دندانپزشکی که به صورت ایمپلنت های کوچکی هستند باعث جرقه زدن این اختراع گردد در این روش این ایمپلنت های کوچک در ناحیه قدامی فک پایین در ناحیه دندان کانین قرار داده میشود و یک پالک متحرک هم بر روی فک با لا قرار داده می شود و با استفاده از کش های ارتودنسی این ایمپلنت ها به فک با لا وصل می شوند فشار وارد شده از کش ها به پلاک متحرک فک بالا باعث جلو آوردن فک بالا می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک دانلود ثبت اختراع های دکتر جمیلیان کلیک نمایید.

1- شوکت بخش ع ، جمیلیان ع . روش داخل دهانی با استفاده ازتحریکات بایوالکتریکال برای کاهش زمان درمانهای ارتودنسی شماره دفتر ثبت اختراع 26675 ، 1379/7/9 .
2- شوکت بخش ع ، جمیلیان ع ، بهناز م. دستگاه زبانی ثابت برای درمان رشد ناقص فک بالا در بیماران مال اکلوژن کلاس سه. شماره دفتر ثبت اختراع 72049 ، 1/8/1390 .
3- شوکت بخش ع ، جمیلیان ع ، دهقان منشادی ف. دستگاه فانکشنال برای درمان رشد ناقص فک پایین در کودکان. شماره دفتر ثبت اختراع 72663 ، 12/9/1390 .
4- – Jamilian A, Showkatbakhsh A, Method and System for Treatment of Maxillary Deficiency Using Miniscrews. US 8,414, 291 B 1. Apr, 9, 2013.

دانلود لینک اختراع https://patents.google.com/patent/US8414291

5- Showkatbakhsh A, Jamilian A, Tongue Plate, USD742525 S1, Nov 3, 2015

دانلود لینک گوگل

دانلود لینک USPTO

6- Jamilian A, Showkatbakhsh A, perillo L, R-Appliance, US D777929 S1, 31. Jan 2017

دانلود لینک اختراع https://patents.google.com/patent/USD777929S1/en

لینک دانلود گواهی ثبت اختراع

خبر اختراع ارتودنسی دکتر جمیلیان در رادیو های کشور
خبر اختراع دستگاه ارتودنسی توسط دکتر جمیلیان در تلویزیون ملی

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “ثبت اختراع

 1. Avatar محمد نجفی گفت:

  سلام. خیلی خوشحال شدم که یک ایرانی متخصص ارتودنسی دارای چندین اختراع و از همه مهمتر دارای 3 عدد ثبت اختراع در اداره ثبت اختراعات امریکا می باشد. ممنون می شوم که در مورد Tongue Plate توضیح دهید. لطفا بفرمایید برای ثبت اختراع در امریکا باید از چه سایتی اقدام کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من دارای 6 ثبت اختراع می باشم که 3 تای انها در اداره ثبت اختراعات امریکا و 3 تای دیگر در اداره ثبت اختراعات ایران به ثبت رسیده است. یکی از اختراعات که در امریکا ثبت شده است Tongue plate است. برای درمان عقب ماندگی فک بالا به طور متداول از فیس مسک Face Mask استفاده می شود این دستگاه حجیم و بزرگ است و بیمار باید این دستگاه را بر روی فگ ببندد و به علت نمای خارج دهانی بیماران از این دستگاه استفاده نمی کنند. بیماران همیشه دنبال دستگاه کوچک داخل دهانی هستند. Tongue plate همانند دستگاه فیس مسک Face Mask برای درمان عقب ماندگی فک بالا موثر است و می توان برای درمان عقب ماندگی فک بالا از این دستگاه استفاده کرد و مزیت آن این است که بسیار کوچک است و یک دستگاه داخل دهانی است ولی فیس مسک Face mask دستگاه خارج دهانی است. این دستگاه ارتودنسی به نام اینجانب دکتر عبدالرضا جمیلیان در اداره ثبت اختراعات امریکا ثبت شده است. برای ثبت اختراع در کشور امریکا می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید. https://www.uspto.gov/

 2. Avatar حجت کریمی گفت:

  سلام. اقای دکتر جمیلیان شما در حدود 5 سال قبل برای دخترم ارتودنسی کرده اید اگرچه در ان زمان من نزد هر متخصص ارتودنسی که می رفتم اکثرا درمان جراحی را به من پیشنهاد می دادند . ولی شما نه تنها بدون جراحی فک و فقط با ارتودنسی مشکل دختر من را حل کردید بلکه بعد از گذشت 5 سال همه دندانها مرتب و منظم هستند و هیچ تغییری پیدا نکرده اند .شما بهترین متخصص ارتودنسی هسنید. من در وب سایت شما ثبت اختراعات شما را در اداره ثبت اختراعات امریکا دیدم . جای بسی افتخار است که یک ایرانی در امریکا 3 عدد ثبت اختراع داشته باشد. من مهندس مکانیک هستم و می خواستم در زمینه رشته خودم ایده ای را که دارم به ثبت برسانم . ممنون می شوم برای من توصیح دهید چگونه اختراع خور را در امریکا ثبت کردید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از محبتی که نسبت به من داشتید . شما اول باید ایده خودتان را در اینترنت جستجو نمایید واگر کسی این کار را نکرده باشد می توانید اختراع خود را ثبت کنید حتما باید ایده جدید و مناسب و دارای کارایی باشد و نسبت به روشهای قبلی موجود ارجح تر باشد من 3 اختراع خود را از طریق وب سایت رسمی ثبت اختراعات امریکا انجام دادم . قدم به قدم با خواندن محتویات این وب سایت می توانید کار خود را شروع نمایید. لطفا وارد وب سایت زیر شوید. https://www.uspto.gov/

 3. Avatar امیر گفت:

  سلام شما فقط درباره یکی از اختراعات خود در این صفحه توضیح دادین. لطفا در مورد دو اختراع دیگر در آمریکا و 3 اختراع دیگر در ایران در همین صفحه توضیحاتی به خوانندگان بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر بر روی لینک ثبت اختراع کلیک نمایید متن کامل ان به زبان انگلیسی وجود دارد و در داخل ان به طور کامل توضیح داده شده است و هم چنین در رابطه با 3 ثبت اختراع در امریکا نیز در همین صفحه توضیحات به زبان فارسی وجود دارد . در مورد ثبت اختراع در ایران نیز به زودی در مورد انها توضیح خواهم داد.

 4. Avatar کاظم اقبالی گفت:

  سلام و احترام.جهت ایمپلنت نیاز به ویزیت و مشاوره دارم. همکارتون هستم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با شماره تلفن مطب 22011892 برای دریافت وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *