دانستنی های ارتودنسی

تاثیر داروها بر درمان ارتودنسی

تأثیر دارو بر درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی به استحکام دندان ها و وجود بافت پریودنتال بستگی زیادی دارد. عوامل مختلفی از جمله هورمون های مختلف یا داروها می توانند بر سرعت حرکت دندان ها در طول درمان با ارتودنسی تاثیر داشته باشد. داروهای متفاوت با غلظت های مختلف می توانند تاثیرات متفاوتی روی درمان ارتودنسی و حرکت دندان ها داشته باشد، از همین رو این مقاله را به بررسی نحوه حرکت دندان ها در طول درمان با ارتودنسی و تاثیر دندان ها روی آن اختصاص داده ایم.

نحوه حرکت دندان ها در طول درمان ارتودنسی

فاکتور های متفاوتی در حرکت دندانها تاثیر دارند، واکنش های شیمیایی و فیزیکی در بدن و تغییرات سلولی می توانند باعث ایجاد تغییر در سرعت و نحوه حرکت دندان ها در طول درمان ارتودنسی شوند. ارتودنسی باعث وارد آوردن فشار به بخش هایی از دندان و فک شده و در نهایت باعث حرکت این بخش ها و جا به جایی آن ها می شود. حرکت و جا به جایی دندان ها در درمان ارتودنسی باعث التهاب و اتساع عروق می شود و از همین رو جریان خون در این قسمت ها افزایش پیدا می کند. موادی که در جریان خون وجود دارند می توانند حرکت و جا به جایی دندان ها و فک ها را تحت تاثیر قرار داده و روند درمان ارتودنسی را ساده تر یا سخت تر نمایند. از همین رو پیش از درمان ارتودنسی باید حتما دارو های مصرفی خود را به متخصص ارتودنسی خود معرفی کنید تا بهترین تصمیم در مورد روند درمانی شما اتخاذ شود.

حرکت دندان ها در طول درمان ارتودنسی

چگونگی تاثیر دارو های مختلف بر حرکت دندان ها در طول درمان ارتودنسی

همانطور که پیش تر گفته شد، وجود مواد مختلف در خون افرادی که در طول درمان ارتودنسی قرار دارند می تواند روند درمان را تحت تاثیر قرار دهد. مواد شیمیایی موجود در داروهای مختلف، پس از مصرف شدن توسط بیمار وارد جریان خون شده و بر سوخت و ساز و فعالیت کلی بیمار تاثیر زیادی می گذارد. برخی از این مواد شیمیایی می تواند تاثیر بازدارندگی روی حرکت دندان ها داشته باشد و روند درمان ارتودنسی را کاهش دهد، این در حالی است که برخی دیگر از مواد شیمایی ممکن است باعث تسهیل روند درمان ارتودنسی و افزایش سرعت حرکت دندان ها و فک ها شود. در ادامه تاثیر داروهای مختلف روی درمان ارتودنسی را خواهید دید.

داروهایی که حرکت دندان ها را در درمان ارتودنسی تسهیل می کنند

موادی چون آدنوزین مونو فسفات، کلسیم، کلاژن و پروستاگلاندین می توانند در کاهش التهاب و تسهیل حرکت دندان ها و فک تاثیر زیادی داشته باشند. پروستاگلاندین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نقش مهمی در کاهش التهاب و تحریک استخوان سازی ایفا می کنند. این داروها می توانند حرکت دندان ها و فک ها در طول درمان با ارتودنسی را بهبود ببخشند و درد های ناشی از این درمان را نیز تا حد زیادی کاهش دهند.

قرص کلسیم

قرص کلسیم

داروهایی که مانع حرکت دندان ها در درمان ارتودنسی می شوند

مصرف داروهای مسکن مانند ایبوپروفن در طولانی مدت می تواند باعث تسکین درد شود، با این حال این داروها می توانند اثر بازدارندگی روی حرکت دندان در طول درمان ارتودنسی داشته باشند. داروهای مسکن غیر استروییدی و کورتون با مهار پروستاگلاندین ها باعث کاهش سرعت حرکت دندان و در مواردی که بیمار این داروها را طولانی مدت مصرف کند باعث عدم حرکت دندان می شوند. بنابراین بیماری که به علت مشکلات سیستمیک داروهای ضد درد غیر استروییدی و یا کورتون مصرف می کند، نمی تواند کاندید مناسبی برای درمان ارتودنسی باشد.

قرص ایبوپروفن

قرص ایبوپروفن

از دیگر داروهایی که می توانند تاثیر کاهشی یا منفی روی حرکت دندان ها در طول درمان با ارتودنسی داشته باشد می توان داروهایی مانند آسپرین، ترامادول، دیکلوفناک، ایندومتاسین و مورفین اشاره کرد. این دارو ها گاها می توانند درمان ارتودنسی را مختل یا تا حد قابل توجهی کند کنند. از همین رو توصیه اکید می شود با توجه به تاثیرات مختلفی که داروهای متفاوت می توانند روی روند درمان ارتودنسی داشته باشند، برای بهبود روند درمان، بدون تجویز پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید و در صورتی که از دارویی خاص استفاده می کنید حتما تحت نظر پزشک و با اطلاع متخصص ارتودنسی باشد.

سوالات متداول تاثیر داروها بر درمان ارتودنسی

1-مصرف ویتامین ها در درمان ارتودنسی تاثیر دارد؟

ویتامین ها و مکمل های غذایی تاثیر منفی روی روند درمان ارتودنسی نخواهند داشت و می توان در طول درمان ارتودنسی به استفاده از آن ها ادامه داد.

2-درمان ارتودنسی برای چه کسانی ممنوع است؟

درمان با ارتودنسی در صورتی که بیمار لثه های سالمی داشته باشد، ممنوعیت خاصی ندارد. بیمار در صورت وجود مشکلات لثه ای ابتدا بایستی برای حل مشکل اقدام کنند و تا برای انجام ارتودنسی آماده شوند. در صورت تجویز داروهایی همچون کورتون، داروهای ضد التهابی غیر استروییدی و داروهای دیگر حتما باید متخصص ارتودنسی را در جریان مصرف انها قرار دهید.

3-آیا مصرف داروها در درمان ارتودنسی باید متوقف شود؟

خیر، قطع کردن مصرف دارو حین درمان ارتودنسی الزامی نیست، با این حال نظر پزشک و متخصص ارتودنسی شما در این مورد ارجحیت دارد و بسته به نوع دارو ممکن است در این مورد تصمیمات پزشکی متفاوتی در این مورد گرفته شود.

4-استفاده از ویتامین د در حین درمان ارتودنسی مفید است؟

اگر استفاده از ویتامین د در حین درمان ارتودنسی برای استخوان سازی مفید است. باید توجه داشت که مصرف بیش از حد مکمل ها و ویتامین ها توصیه نمی شود. اگر با توصیه پزشک از دارو یا مکمل ها استفاده می کنید به ارتودنتیست خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز مشاوره و هماهنگی های لازم بین دو پزشک انجام گردد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تاثیر داروها بر درمان ارتودنسی

 1. Avatar علیرضا گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من ارتودنسی حدود ۱.۵ ماهه که گذاشتم
  میخواستم بدونم با مصرف مکمل کلسیم روند درمان ارتودنسی تسریع میشه؟
  و اگه تسریع میشه میتونم طی کل ۲ سال مکمل کلسیم مصرف کنم یا مصرف مداوم مکمل کلسیم باعث بروز مشکل میشه؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مصرف مکمل کلسیم که شما میل کنید هیچگونه کمکی در روند درمان ارتودنسی ندارد. فقط کلسیمی است که وارد بدن شما می شود که بهتر است با پزشک داخلی یا غدد مراجعه نمایید. مصرف بیش از حد کلسیم هم عوارض جانبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *