اطلاعات عمومی دندانپزشکی

بیماری های لثه

بیماری های لثه

در طول زمان، بیماری لثه سبب جدا شدن از لثه دندان شده و در نهایت باعث ایجاد فاصله بین دندان ها و لثه می گردد. جرم در فواصل بین دندان ها و لثه تشکیل شده و باعث ضعیف شدن استخوان های اطراف دندان می شود. بیماری لثه، بیماری شایعی است. بسیاری از افراد در مراحل اولیه این بیماری به سر می برند که با مراقبت های صحیح دهان و دندان قابل درمان هستند اما اگر به بیماری لثه اهمیت داده نشود می تواند باعث تحلیل استخوان فک شده و نهایتاً منجر به از دست دادن دندان ها شود. در حالی که لثه بیمار قرمز، شل و به راحتی خونریزی میکند، به طوری که ممکن است هنگام خواب خون روی بالش ریخته شود و گاهی لثه دچار افزایش حجم می شود ایجاد بوی دهان می کند.

خصوصیات یک لثه سالم شامل

لثه سالم صورتی رنگ، محکم، نازک و دارای کنگره هایی هماهنگ با لبه دندانها و سطح لثه حالت پوست پرتغالی و دان دان است لثه ها از بافت های نرم به وجود آمده اند. آن ها بخش انتهایی دندان ها (ریشه دندان) را احاطه کرده اند. مراقبت از لثه به اندازه مراقبت از دندان ها دارای اهمیت می باشد. بیماری لثه، نوعی عفونت است و عامل ایجاد کننده آن پلاک میکروبی بوده که همان لایه چسبناکی است که بر روی دندان ها و لثه انباشته می شود.

خانمی دارای لثه سالم

خونریزی لثه ها

التهاب و خونریزی از لثه ها می تواند نشانه اغاز بیماری لثه باشد که با پیشرفت، استخوان نگهدارنده دندان تحلیل رفته باعث لقی دندان و سر انجام منجر به از دست دادن دندان ها می شود. در اثر بیماری لثه ، قرمزی و تورم لثه ها در هنگام گاز زدن میوه های سفت یا مسواک کردن ، بوی بد دایمی دهان ، لق شدن یک یا چند دندان ، تحلیل و عقب نشینی لثه ها و فواصلی که به تدریج در میان دندان ها ایجاد می شود که با مراجعه به دندانپزشک توصیه های وی را در مورد بهداشت دهان و دندان به کار گیرید.

التهاب لثه

ژنژیویت (التهاب لثه) با درمان ساده مثل جرم گیری دندان و بالا بردن بهداشت دهان قابل درمان است. اگر التهاب و عفونت از لثه فراتر برود و به بافتهای عمقی تر پیرامون دندان نفوذ کند به ان پریودنتیت (پیوره)گویند که به دنبال آن استخوان اطراف دندان تخریب شده و با پیشرفت تخریب استخوان، دندان ها لق می شوند.

انواع بیماری های لثه

بیماری لثه (پریودنتیت) به دو صورت حاد(مهاجم) و مزمن بوجود می آید. نوع مهاجم اغلب جوانان در حول و حوش سن بلوغ 20 سالگی را در گیر میکند در این بیماران جرم و پلاک دندانی زیادی وجود ندارد ولی تخریب زیاد است گفته می شود علت این نوع بیماری بیشتر ژنتیک و ایمونولوژیکی است نوع دوم پریودنتیت مزمن است و اغلب در دهه سوم زندگی پس از 30 سالگی رخ می دهد و مهمترین علت آن تجمع جرم و پلاک باکتریالی است. تجمع پلاک های میکروبی بر اثر استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان یا غلط مسواک کردن است به همین جهت معاینات و جرم گیری منظم توسط دندانپزشک توصیه می شود.

مضرات تاخیر درمان بیماری لثه

به تاخیر انداختن درمان بیماری لثه باعث می شود استخوان و انساج نگهدارنده دندان درگیر شده و سبب لقی دربعضی موارد دردناک شدن دندان ها شود.

عوامل بروز بیماری های لثه

علاوه بر پلاک میکروبی و عدم رعایت بهداشت ، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی و کمبود موادی مانند ویتامین های a /c/e/ فولات ها و بتاکاروتن و املاح معدنی می تواند دفاع بدن در برابر عفونت را کاهش دهد و باعث بیماری لثه شود همچنین فشار های روحی و روانی و مصرف سیگار از توانایی بدن در برابر ابتلا به بیماری لثه می کاهد و بیماری هایی مثل دیابت می تواند بیماری های لثه را در فرد تشدید کند.

افراد سیگاری 3 برابر بیش از غیر سیگاری ها مبتلا به بیماری لثه پیشرفته می شوند و سیگار باعث تاخیر در ترمیم زخم ها بعد از جراحی لثه و دهان می شود. سیگار باعث رسوب قهو ه ای رنگ تا قیری و تغییر رنگ ساختمان دندان ها و افزایش تشکیل جرم بر سطح دندان ها و پوسیدگی می شود .

بیماری لثه علت بسیاری از بیماری های خطرناک

بیماری های لثه و وجود پلاک های میکروبی از عوامل خطر ساز برای بیماران قلبی که دچار گرفتگی رگ های قلب هستند می باشد. تحقیقات نشان می دهد بیماری های لثه احتمال خطر گرفتگی رگ های قلبی را تا دو برابر افزایش می دهد.

مراحل بیماری های لثه

مراحل بیماری های لثه

هر چه التهاب لثه بیشتر باشد میزان باکتری هایی که وارد خون نیز می شود بیشتر است و احتمال ارترو اسکلروزیس در آنها بیشتر می شود که در این بیماری رگ های خون رسان به قلب ضخیم و ضخیم تر شده و در عمل خون رسانی اختلال ایجاد می کند این افراد بیشتر از سایرین در معرض حملات و سکته های قلبی و مغزی هستند .

جراحی لثه

در عمل جراحی لثه ، پس از بیحسی ، لثه ها کنار زده شده پس از تمیز کردن بافتهای آلوده و تصحیح استخوان فک ، لثه ها به جای خود ولی پایین تر از حد قبلی بخیه زده می شود . سپس بر روی آن پانسمان مخصوص قرار داده شده بخیه ها ۷ تا ۱۰ روز بعد کشیده میشوند .

بعد از جراحی لثه

وجود درد و تورم و خونریزی اندک پس از جراحی لثه طبیعی بوده که طی 3_4 روز از بین می رود در صورت تداوم و شدت آن با دندانپزشک تماس گرفته شود. بهتر است روز اول بعد از جراحی لثه از مایعات سرد و نرم استفاده شود و ناحیه مورد عمل مسواک زده نشود و دهان شویه استفاده نشود ولی در روز دوم اشکالی ندارد.

پس از جراحی لثه و به علت تحلیل آن و لخت شدن طوق و ریشه، دندان به تحریکات حرارتی نظیر سرما و گرما حساس بوده که به تدریج پس از 4 هفته عاج ترمیمی ساخته شده و حساسیت دندانی کاهش می یابد که در صورت ادامه این روند از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده می شود خانم های بار دار به علت تغییرات هورمونی دچار افرایش حجم لثه تورم و التهاب لثه می شوند(در قسمت بارداری توضیح داده شده) همچنین افزایش حجم لثه در اثر مصرف بعضی داروها اتفاق می افتد به طوری که افزایش حجم لثه در 50% بیماران مصروع دیده می شود ساختمان شیمیایی داروهای ضد صرع به صورتی است که باعث افزایش تعداد و حجم عروق لثه ای و فیبرو بلاست شده و تولید فیبرو کلاژن افزایش و در نتیجه افزایش حجم و افزایش التهاب را بدنبال دارد. در این بیماران توصیه به رعایت بیشتر بهداشت دهان میشود و پزشک معالج نیز می تواند داروی مشابه تجویز کند تا از افزایش حجم لثه جلوگیری شود.

در اینجا به برخی از علائم بیماری لثه اشاره می کنیم

التهاب لثه: لثه هایی که قرمز یا متورم هستند و یا هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان خونریزی دارند، دچار علائم اولیه ی بیماری لثه هستند که با رعایت بهداشت صحیح دهان درمان می شوند.

 •  درد دندان یا حساسیت دندانی: کنار رفتن لثه از سطح دندان که باعث ایجاد حساسیت دندان هنگام خوردن غذا ها یا نوشیدن مایعات گرم و سرد می شود.
 •  بوی بد دهان: افرادی که مبتلا به تحلیل استخوان فک شده اند ممکن است هنگام گاز زدن، دندان هایشان از ریشه بیرون بیاید. این پیشرفته ترین مرحله بیماری لثه است که پریودنتایتیس (پیوره) نامیده می شود.

نکاتی مهم برای پیشگیری از بیماری لثه :

 •  دندان ها و لثه ها را مسواک بزنید. برای تمیز کردن بین دندان ها از نخ دندان استفاده کنید. پشت دندان ها را فراموش نکنید، در این قسمت ها به علت دسترسی کمتر، پلاک بیشتری جمع می گردد.
 •  هر 3 ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید، زیرا الیاف کهنه پلاک کمتری را برمی دارند.
 • اگر خونریزی لثه دارید استفاده از مسواک و نخ دندان را متوقف نکنید. به منظور آسیب نرسیدن به لثه هایتان از مسواکی با الیاف نرم استفاده کنید. اگر خونریزی لثه هایتان ادامه پیدا کرد به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • برای معاینه و جرمگیری دندان ها به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر باردار هستید و یا از بیماری دیابت رنج می برید دندانپزشک خود را مطلع سازید. زیرا بدن در این شرایط سخت تر می تواند در برابر بیماری های لثه مقاومت کند.
 • هرچند وقت یکبار لثه های خود را در آینه نگاه کنید. مراقب تغییر رنگ یا تغییر بافت لثه خود باشید. اگر فکر می کنید بیماری لثه دارید به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • با دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان می توانید از بیماری لثه جلوگیری کنید.

سوالات متداول بیماری های لثه

1-آیا بیماری لثه مسری هست؟

تحقیقات نشان داده است که بیماری لثه دراثر واکنش التهابی به باکتریهای موجود در لثه ها ایجاد می شود، بنابراین بیماری لثه مسری نیست. با این وجود باکتری هایی که باعث ایجاد واکنش التهابی می شوند می توانند از طریق بزاق پخش شوند.

2-چه بیماری با بیماری لثه همراه است؟

بیماری لثه ممکن است خطر ابتلا به عفونت های تنفسی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) و ذات الریه را افزایش دهد. عفونت ها ممکن است دراثراستنشاق باکتری های دهان در ریه های شما ایجاد شود و احتمالاً باعث ملتهب شدن مجاری تنفسی شما می شود.

3-اگر بیماری لثه درمان نشود، چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عدم درمان بیماری لثه، بافت لثه واستخوان فک دچارتحلیل می شود .

4-آیا بیماری لثه قابل درمان است؟

این بیماری در مراحل ابتدایی قابل برگشت است و معمولاً با مسواک زدن دقیق روزانه و نخ دندان از بین می رود. در مراحل پیشرفته تر بیماری لثه موسوم به پریودنتیت، باعث می شود تا لثه ها و استخوان هایی که از دندان حمایت می کنند آسیب جدی بینند.

5-بیماری لثه چیست؟

فرد مبتلا به بیماری لثه به طور معمول یک یا چند علائم زیر را به همراه خواهد داشت: لثه های متورم و قرمز روشن که خیلی راحت حتی در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان خونریزی می کنند. طعم بد یا بوی مداوم دهان، لکه های سفید یا پلاک های روی لثه ها.

6-چگونه بیماری لثه ایجاد می شود؟

به طور معمول ناشی از ضعف مسواک زدن و عادت به نخ دندان است که باعث می شود پلاک روی دندان ها جمع شود و سخت شود. در مراحل پیشرفته، بیماری لثه می تواند منجر به خونریزی لثه شود و مشکلات دردناک جویدن و حتی ریزش دندان را ایجاد کند.

7-کاربرد دهانشویه برای جلوگیری از بیماری لثه چیست؟

دهانشویه برای کاهش پلاک، تازه نگه داشتن نفس، از بین بردن میکروب ها و باکتری های ایجاد کننده بیماری در لثه گزینه مناسبی است وحتی تا 12 ساعت میکروب ها را می کشد.

8-چگونه بیماری لثه را تشخیص می دهند؟

بیماری لثه در طی معاینات منظم دندانپزشکی قابل تشخیص است.

9-آیا آب نمک می تواند عفونت لثه را بهبود بخشد؟

یک راه برای کمک به لثه های شما برای بهبودی شستشو با محلول آب نمک است. نصف یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم حل کنید. این محلول به تسکین بافت لثه تحریک شده و همچنین از بین بردن عفونت کمک می کند تا لثه های شما بهبود یابد.

10-آیا بیماری لثه  باعث بیماری قلبی می شود؟

باکتری های موجود در بیماری لثه می توانند در بدن حرکت کنند، باعث التهاب در عروق قلب و عفونت در دریچه های قلبی  بخصوص در بیمارانی که مشکلات قلبی دارند می شوند.

11-آیا در کودکان می تواند بیماری لثه ایجاد شود؟

به طور کلی، مهم است که کودکان و نوجوانان مراقبت های بهداشتی خوبی از دهان انجام دهند و دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارند تا خطر ابتلا به بیماری لثه را در آینده کاهش دهند. مطمئن باشید که فرزندان شما روزانه دو بار دندان های خود را مسواک می زنند و تکنیک های مناسب نخ دندان را تمرین می کنند. همچنین اطمینان از وجود معاینات منظم دندانپزشکی را داشته باشند. ضمنا ژنتیک می تواند نقش مهمی در پیشرفت زودرس بیماری لثه داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

124 دیدگاه برای “بیماری های لثه

 1. Avatar فرزام گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید.من جدیدا متوجه شدم یه بخشی از لثم ورم کرده ولی درد یا خونریزی مداوم ندارم.فقط اگه زیادی فشار بیارم قرمز میشه لثم.نوبت بعدیم با متخصص ارتودنسیم دو هفته دیگس.بنظرتون صبر کنم وخیم تر نمیشه؟نگرانم بابتش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. استفاده از نخ دندان و مسواک ضروریست. وقت ملاقاتی که با متخصص ارتودنسی معالجتان دارید مشورت نمایید.

 2. Avatar فریماه گفت:

  سلام وقتتون به خیر. من چند ماه پیش ۴ تا دندون جلویی فک بالام لق شد به پزشک مراجعه کردم و لثه هام به خاطر بیماری میکروبی جراحی شد.بعد جراحی لق دندونام کمتر شده آیا میتونم با وجود لق بودن دندونام ارتودنسی انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای جواب قطعی باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه کلینیکی انجام گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک لق شدن دندان در ارتودنسی

 3. Avatar محمد گفت:

  سلام وقت بخیر…احساس لقی و لیز بودن در دندان های پایینی ردیف جلو دارم…لثه ی بنده یک مقدار متورم هم هست ظاهرا…به چه متخصصی باید مراجعه کنم؟ و آیا قابل درمان هست؟ چون نگران هستم که بیوفته دندانم…حدودا دو هفته هس که اینطورم…ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جهت معاینه دندان ها نزد یک متخصص لثه مراجعه نمایید نا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 4. Avatar طاهره قربانی گفت:

  سلام . لثه چند تا از دندانم قرمز شده و دندانم هم درد می کند. به کجا مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ریشه یا متخصص لثه برای معاینه و تشخیص درمان می توانید مراجعه نمایید.

 5. Avatar فرانک گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  لثه من به طرف دندان عقل دچار برآمدگی شده. طوری که اول‌احساس میگردم غذا در دندانم‌گیر کرده بعد متوجه شدم لثه ام هست. برآمده شده و میتوانم با زبانم باهاش بازی کنم. آیا این خطرناک هست؟ برای درمان باید چه اقدامی بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه نمایید. ممکن است آبسه دندان باشد. سپس بعد از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 6. Avatar نگار گفت:

  سلام دو روزه که لثه من کمی ورم کرد و الان به طوری شده که روی نصف دندانم افتاده مثل یک تکه گوشت زائد و این برای دندان اخر پایینم است دلیلش چیه؟ من بهداشت دهان و دندان هم رو خیلی رعایت میکنم دوبارم مسواک میزنم این ممکنه عفونت باشه؟ یا چیزی نیست خودش برطرف میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر دندان آخر(شماره هشت)هست. ممکن دندان عقل شما در حال رویش باشد.

 7. Avatar ماهد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  برای بهداشت بیشتر دهان همراه با نخ دندان و مسواک روزی چند بار از دهانشویه استفاده شود ؟
  از چه نوع دهانشویه ای استفاده شود که برای دندان ضرر نداشته باشد و رنگ نگیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود. اگر مشکل لثه داشته باشید دهانشویه طبق تجویز دندانپزشک استفاده شود.

 8. Avatar منا گفت:

  با سلام
  آیا بیماری لثه پیوره مسری است؟
  از چه راههایی منتقل می شود
  آیا از روی سطوح منتق می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مسری نیست. عامل بوجود آمدن آن پلاک میکروبی است. نکات بهداشتی رعایت گردد و از وسایل شخصی استفاده شود.

 9. Avatar مونا گفت:

  سلام
  اگر دندان ها به دلیل بیماری پریودنتال کامل کشیده شده باشد عفونت از بین می رود ، و قابل سرایت نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا باید طبق تجویز دندانپزشک متخصص آنتی بیوتیک تجویز و استفاده شود. بعد از آن دندان کشیده شود.

 10. Avatar منا گفت:

  سلام آیا عفونت لثه پیوره مسری است ؟ آیا از روی سطوح مثلا پارچه دست کاغد هم منتقل میشود یا بزاق به بزاق؟ میشه توضیح دهید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باکتری هایی که باعث ایجاد التهاب در لثه می شوند می توانند از طریق بزاق پخش شوند. ولی بیماری های لثه مسری نیست.

 11. Avatar عفت صادقی گفت:

  باسلام اقای دکتر عزیز من احساس درد و بی قراری در لثه هام دارم. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود به یک دندانپزشک متخصص لثه مراجعه نمایید تا لثه های شما معاینه شود و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 12. Avatar علی گفت:

  با سلام . آقای دکتر دندان های من در ۱۹ سالگی شروع به شل شدن و افتادن کرده و ۳ سال پیش هم یکی از آنها افتاد و دیگر در نیومد مشکل چیست؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به شما توصیه می شود حتما به یک متخصص لثه برای معاینه دندان هایتان مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 13. Avatar نسترن گفت:

  سلام در هنگام مسواک زدن لثه های من خون میاد علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید لثه های شما معاینه شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 14. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من چند سالی است که دچار بیماری لثه هستم و دندانهای فک پایینم به واسطه تحلیل لثه اغلب لق شدند سوال بنده از شما اینه که دندانهایم پایینم را بکشم بیماری لثه برطرف میشود یا اینکه اول به پریودنتیست مراجعه کنم بعد دندانهای لق را بکشم و اقدام به گذاشتن دندان مصنوعی کنم با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با جرمگیری دندان ها مشکل لثه حل می شود بهتر است به متخصص لثه مراجعه نمایید.

  2. Avatar امیر محمد گفت:

   سلام آقای دکتر من ۳ ماهی هست که فک بالا و پایینم رو ارتدنسی کردم الان لثه های فک بالام ورم کرده و ملتهب شده ولی درد نداره خون هم نمیاد با اینکه من بهداشت دهانم هم رعایت کردم . اینطوری شدم میخواستم بپرسم چی کار کنم این التهاب برطرف بشه.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. تا مراجعه بعدی به متخصص ارتودنسی، معالجتان بهتر است بهداشت را رعایت نمایید و از دهانشویه استفاده نمایید. دقت نمایید که دهانشویه شما حاوی کلروهگزیدین نباشد.

 15. Avatar آریان گفت:

  سلام اقای دکتر ؛‌
  چندین سال بالای دندان نیش عفونت داره و با مصرف انتی بیوتیک بهبودی حاصل نشده . تا زمانی که محلول اب نمک استفاده میکنم خوب میشه ولی با قطع محلول برمیگرده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان قطعی برای عفونت دندان شما عصب کشی دندان است. به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 16. Avatar صابر گفت:

  سلام اقای دکتر یکی دو روزه دندان هایم خیلی درد می کنه، درد گستره است و حالت نبض دارد. مدت نسبتا زیادی نگهدارنده دندان دارم، ممکنه بخاطر اون باشه؟ باید چی کار کنم فعلا به دکتر دسترسی ندارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر یا نگهدارنده دندان نباید زیا روی دندان ها باشد. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی برای برداشتن ریتینر مراجعه نمایید.

 17. Avatar سهیلا گفت:

  سلام دکتر،من حدود ۱۰سالی هست که مشکل بوی دهان دارم آیا بازم با دهان شویه و نخ دندان درست میشه؟یا حتما باید متخصص برم،اینم بگم که لثه هام متورم و قرمز رنگ نیست خونریزی هم ندارن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان دلایل متفاوتی دارد. باید بررسی و معاینه انجام گردد. ممکن است در اثر ایجاد محل تجمع باکتری ها در منافذ لوزه‌ها تشکیل می‌شوند. یا عوامل عفونت یا التهابات مزمن در بینی، سینوس‌ها و گلو که موجب ترشحات پشت حلق می‌شود، مشکلات گوارش و معده باشد.

 18. Avatar نسترن گفت:

  سلام
  من حدود ۲ سالی هست که روی لثه هام لکه های سفید هست جرم گیری هم کردم ولی این لکه های سفید نرفته روی لثه ام مونده درمانش چجوریه ؟علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این لکه های سفید روی لثه با جرمگیری از بین نمی رود. یکی از دلایل این لکه ها می تواند استرس باشد. باید توسط متخصص بیماریهای دهان و دندان لثه های شما معاینه شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. شما می توانید به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی، آزاد اسلامی، تهران و یا شاهد مراجعه نمایید.

 19. Avatar سلطانی گفت:

  سلام
  ببخشید من ارتودنسی کردم و مسواک هم خیلی خوب میزنم
  ولی چند وقتیه که لثه هایم متورم شده و به رنگ قرمز در آمده من بهداشت دهان و دندان را رعایت میکنم ولی خوب نمیشه
  درد و خونریزی هم ندارم
  امکانش هست که بخاطر براکت های ارتودنسی حساسیت نشان داده باشه؟

  چون لثه های من خیلی حساس بودن با کوچکترین چیزی واکنش نشان میدادند

  چه راه حلی برایش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تورم لثه و قرمز شدن لثه بخاطر عدم رعایت بهداشت است. شما در طول درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان را از قبل بیشتر رعایت کنید. با یک جرمگیری دندان، سه بار در روز مسواک زدن و رعایت بهداشت مشکل برطرف خواهد شد.

 20. Avatar رومیسا گفت:

  با سلام عیدتون مبارک
  چیزی زیر لثه یه از دندان های جلوام رفت و وقتی خواستم در بیاورمش بیشتر فرو رفت اکنون که عیده چه کنم خواهش میکنم بگید خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سال نو شما مبارک. باید معاینه کلینیکی از دندان و لثه انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 21. Avatar زهرا گفت:

  سلام ،وقت بخير
  ببخشيد آقاي دكتر من الان به مدت ١سال هست فك سمت راستم درد ميكنه احساس سنگيني سمت راست دندونام ميكنم،بعد دندوناي اين قسمت پوسيدگي هم دارند و خالي هم هستن ،من دوتاشون رو عصب كشي و پر كردم ولي متاسفانه از درد كم نشده حتي عكس هم گرفتم از دندونام نشون دكتر دادم ولي هيچ تشخيصي نداد،لثه هام هم كه قسمت بين دندونام ميخوره قرمز پررنگ شده قشنگ زبون كه ميزنم تكون ميخوره ،من بايد چيكار كنم آقاي دكتر خواهش ميكنم راهنماييم كنيد🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام گیرد تا بتوان تشخیص درمان مناسب را داد.

 22. Avatar ستاره گفت:

  داکسی‌سایکلین در کاهش این روند تاثیری داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه از دندان، لثه شما امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 23. Avatar ستاره گفت:

  سلام دکتر جمیلیان، یکی از دندان های من لق می زد و رفتم پیش دکتر، ایشون گفتند بیماری شدید لثه دارم باید برم آزمایش بدم بعد دوباره برم پیششون
  اما بیشتر از این راهنماییم نکردند، و نگفتند تو این مدت چه کارهای دیگه ای باید انجام بدم
  می خواستم بدونم شما مصرف آنتی بیوتیک یا دارویی رو پیشنهاد می دید که تا زمان درمانش بتونم جلوی پیشرفتش رو بگیرم؟
  برای درمان راهی غیر از جراحی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از لثه و فک شما معاینه کلینیکی انجام گردد. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 24. Avatar سجاد مطهری گفت:

  سلام، دو ماه هستش که درد وحشتناکی در ناحیه لب بالایی و همچنین سمت چپ صورتم کنار بینی و حتی داخل بینیم احساس میکنم درد به صورت قطع و وصل هستش. با آب نمک دهان و لثه را شستشو دادم و کپسول آموکسی سیلین و مترینیدازول مصرف کردم اما خوب نمیشم درد ناحیه لبم مدام هستش و حتی به درستی نمیتونم صحبت کنم… به نظرتون چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 25. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من لثه های چهارتا دندون پایینم کمی شل هست و مثل بقیه لثه هام به دندون نچسبیدن قبلا ها اصلا مسواک نمیزدم و رنگ لثه های چهارتا دندون پایینیم قرمز تر بود و دچار تحلیل لثه جزئی شدم ولی حالا چند ماهه که مسواک میزنم رنگ لثه هام بهتر شده و مثل بقیه صورتی هستن ولی لثه های چهار تا دندون پایینم اصلا محکم نمیشن و به دندون نمیچسبن آیا عمل نیازه یا همینجوری رفع میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به متخصص ریشه جهت ویزیت مراجعه نمایید.

 26. Avatar شهرزاد کاشانی گفت:

  سلام و وقت بخیر، من ی دختر ده ساله دارم که از وقتی دندانهای دائمی ش درآمده، لثه های بالا ییش قرمز رنگ شده و علائمی مثل ساییدگی داره، ولی خونریزی از لثه خیلی کم داره، فقط گاهی موقع مسواک زدن، برای درمان چه کار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط یک متخصص لثه معاینه انجام گیرد.

 27. Avatar زهرا سلیمانی گفت:

  سلام آقای دکترلثه مجاوردندان عقلم دچارالتهاب وارد شده بود ومن با مراجعه کردن به دندانپزشک و گرفتن عکس فورااقدام به کشیدن دندان عقل کرد الان جای دندان عقلم بسته شده وخونریزیش بند اومده ولی بعدازگذشتن ده روز دردشدیدرادردندانهای کناری دندان عقلم دارم بایدچکارکنم علت دردبعدازدوهفته چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. حتما دندان پوسیده است . باید عصب کشی و پر شود.

 28. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکترلثه مجاوردندان عقلم دچارالتهاب وارد شده بود علت دردبعدازدوهفته چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل بیماری لثه دارید . بهتر است به متخصص اثه جهت ویزیت مراجعه کنید.

 29. Avatar مژگان اقابیگی گفت:

  سلام اقای دکتر من روی لثه بالاییم یه جوش کوچیک ایجاد شده یه جوش گوشتی این برای چی به وجود اومده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 30. Avatar زهرا گفت:

  سلام .من قبل از ارتودنسي جرمگيري انجام دادم ولي بعضي وقتها ك مسواك ميزنم از بعضي از دندونام خون مياد چكار بايد كنم ؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم بیماری لثه هست به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه شود.

 31. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتی مسواک میزنم از لثه هام یک مقدار خون میاد این اتفاق حدود چند ماهی هست که می افته. علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خونریزی لثه از علائم بیماری لثه می باشد برای معاینه لثه به متخصص لثه مراجعه شود. بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید.

 32. Avatar خاطره گفت:

  سلام وقتتون بخیر من لثه قسمت دندان عقلم ورم کرده الان نگاه کردم دیدم لثه ازش جدا شده یعنی وقتی لثه رو با انگشتم میکشم خیلی کم از دندان جدا شده و بین لثه و دندان عقلم فاصله کمی ایجاد شده و لثه ورم کرده مشکل از چیه ؟۲۲ سالم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا پاسخ صحیح به شما داده شود.

 33. Avatar حسام گفت:

  سلام لثه من ورم داره باید چیکار کنم؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید. مچکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای مشکل لثه به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه کنید.

 34. Avatar mina گفت:

  سلام . آقای دکتر من بیماری لثه دارم. میتونم بعلت کرونا الان درمان نکنم؟ یا اشکال داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به تعویق افتادن درمان بیماری لثه باعث می شود استخوان و نسوج نگهدارنده دندان درگیر شده و سبب لق شدن دندان ها شود.

 35. Avatar سحر گفت:

  سلام یکی از دندونام دیشب لثه یکم ازش جدا شده دلیلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به متخصص لثه مراجعه شود.

 36. Avatar نیما گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون عقلم داره در میاد بعد سمت جلویه دندون یه قسمت از لثه انگار جدا شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی شود.

 37. Avatar معطی گفت:

  سلام ،دندون نیش سمت چپم روکش داره ومدام میفته
  والان روی لثه همین دندانم دوتا آبسه داره ک شبیه جوش بزرگ چرکی هستن ،چرا اینجوری شده و درمانش به چه صورته ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید روکش دندانتان توسط دندانپزشک معالجتان چسبانده شود . برای درمان آبسه و درمان عفونت (عصب کشی دندان) به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 38. Avatar مهناز حاتمی گفت:

  سلام آقای دکتر
  لثه های پایین من عقب نشینی کرده و باعث فواصل بین داندانهایم شده و جرم گرفته بیماری من ژنتیکی ست آیا درمانی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل بیماری لثه دارید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 39. Avatar سمیرا گفت:

  سلام وقت بخیر ‌
  من باردار هستم و تو ماه۷ بارداری هستم .قبل از بارداری دندونام سالم و لثه های سالمی داشتم اما نزدیک ۲ماهه ک لثههی دندونای جلویی یکم متورم شدن و راحت از دندون جدا میشن موقع مسواک و نخ دندون خونریزی نداره اما لثهام کاملا سست و شل شدن .میترسمم به دکتر مراحمعه کنم هم بحاطر شرایط کرونا هم بخاطر بارداریم .هر شب هم با اب نمک ماساژ میدم کلی فایده ای نداشته .چیکار کنم؟😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 40. Avatar رها گفت:

  سلام لثه من شب مشکلی نداشت ولی صبح که بیدار شدم وقتی زبانم را به لثه ام می زدم کمی سوزش داشت وقتی با اینه بهش نگاه کردم قرمزی اش از رنگ لثه ام بیشتر بود آیا عفونت لثه است؟؟باید به پزشک مراجعه کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قرمزی و تورم لثه شما می تواند بخاطر بیماری لثه باشد به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه شود.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس

 41. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر بنده بعضی از قسمت های لثه حالت سیاهی و کدر رنگ شده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نشانه بیماری لثه است. برای درمان به متخصص لثه مراجعه کنید.

 42. Avatar سینا گفت:

  سلام آقای دکتر.l
  موقع مسواک زدن بیشتر اوقات لثه من خونریزی میکنه .خواستم نظرشما رو بدونم شما چه توصیه ای میکنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل بیماری لثه دارید با متخصص لثه بهتر است مشورت کنید و ایشان لثه های شما را معاینه کند.

 43. Avatar milad گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم عصب کشی کردم بعد یه مدت شکسته شد و الان لثم اومده قسمت خالی دندونم که شکسته دکتر گفته بود باید کشیده بشه و دندون جایگزین گذاشته بشه اما من شدیدا از کشییدن دندون میترسم برا همین نرفتم . الان این لثه باعث درد شده باید چیکار کنم ؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به دندانپزشک مراجعه کنید.

 44. Avatar علی رضا گفت:

  سلام خسته نباشید من 3۵سالمه وقتی توی آینه نگاه میکنم لثه ام قرمزه . و گاهی اوقات البته بیشتر اوقات در موقع مسواک زدن متوجه خون می شوم. علتش چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل لثه دارید برای معاینه و بررسی بیشتر به متخصص لثه مراجعه کنید. می تواند بیماری لثه باشد.

 45. Avatar مجید گفت:

  سلام سفیدی روی لثه نشانه چیست و چگونه درمان میشود؟ باتشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .بهتر است جهت معاینه به متخصص لثه مراجعه کنید.

 46. Avatar Pooria گفت:

  سلام یکی دوروز است بشدت دندان درد دارم دندان قبلا شکسته بود ترمیم کردم پین گذاشته روکش کردم 4ماه پیش شاید بیشتر ب دکتر زنگ زدم گفتن عصبی نداره ک درد بگیره کامل تخلیه شده گفتم بشدت درد میکنه گفتن احتمالا لثه هست
  اومدم نخ دندان بکشم درد وحشتناک شروع شد مشکل چیه من مردم از درد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . عفونت لثه دارید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 47. Avatar عرفان گفت:

  لثه هام سفید شده تحلیل لثه هم دارم گاه گاهی هم درد در قسمتی جلو فک پایین دارم بوی بد دهان هم دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل عفونت لثه دارید. به متخصص مراجعه کنید.

 48. Avatar Parvane گفت:

  با سلام و احترام
  من نزدیک یک هفته است یک لکه سفید در لثه پایینی ایجاد شده
  علائم چه بیماری میتونه باشه؟ یکم رنگ لوه های پایینم داره کمرنگ میشه و به سفیدی
  هیچ درد و اذیتی نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید.

 49. Avatar ahmad گفت:

  باعرض سلام ونهایت احترام
  آقای دکتر،چند ماهی است که اگر دو یا سه روز متوالی مسواک بزنم دچار دندان درد شدید والتهاب لثه میشم ومواد غذایی گرم یاسرد رو به هیچ وجه نمیتونم مصرف کنم. علتش چیه و باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه لثه ها به متخصص لثه مراجعه شود.

 50. Avatar نساء محمودی گفت:

  باسلام.دخترم11ماهه هس و دندون درمیاره چندباری احساس کردم دندوناش کج درمیاد ولی امرپز مطمئن شدم کج درمیاد حالا اینا دندان شیری هستن من نگران دندان دایمی دخترم هستم.لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . در سن دو یا سه سالگی جهت ویزیت به مطب مراجعه کنید.

   1. Avatar محمد گفت:

    سلام ببخشید لثه های من تقریبا قرمز شدن و یک کمی متورم ، بعضی اوقات در هنگام مسواک یا نخ زدن خونریزی می کنند علتش چیه و چیکار کنم؟متشکرم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. التهاب و خونریزی لثه می تواند نشانه بیماری لثه باشد. که با پیشرفت استخوان نگهدارنده لثه تحلیل می رود و باعث لق شدن دندان می شود. حتما شما برای درمان به متخصص لثه مراجعه کنید.

 51. Avatar م گفت:

  سلام آقای دکتر. من بیماری لثه داشتم و 5 سال پیش 3 سمت فک رو جراحی کردم. به علت فاصله زیاد بین دندونها قصد انجام ارتودنسی دارم. 5 سال پیش به چند دکتر مراجعه کردم و گفتن به دلیل تحلیل استخوان امکان ارتودنسی نداره. ولی چند ماه پیش به یه متخصص مراجعه کردم و ایشون گفتن که میتونم انجام بدم. نظر شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . برای پاسخ دقیق باید معاینه کلینیکی انجام شود.شما می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید سپس راهنمایی شوید.

 52. Avatar امير گفت:

  سلام. آقای دکتر مدتی است که با مسواک زدن لثه هام خونریزی می کنند و رنگش هم تیره تر شده . علتش چیه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم در فاصله بین دندان و لثه تشکیل شده و باعث ضعیف شدن استخوان های اطراف دندان می شود. نشانه بیماری لثه است. اگر به بیماری لثه اهمیت داده نشود می تواند باعث تحلیل استخوان فک شده و نهایتاً منجر به از دست دادن دندان ها شود.

 53. Avatar مریم مرادی گفت:

  با سلام خسته نباشید
  دختر من ۱۲ سالشه و متاسفانه دندانهای نیش اون افقی حرکت کرد و نیاز به جراحی و اورتودنسی داشت الان یکساله اورتودنسی رو داره انجام میده ولی مشکلش اینه که لثه هاش متورم شده و با وجودی که مسواک رو کامل سه مرتبه در روز و نخ دندان و دهانشویه هم میزنه التهاب لثه پیدا کرده البته دختر من آمپول دیفرلین رو هم به مدت یکسال ماهی یکبار استفاده میکنه و حالا می خوام بدونم از آنتی بیوتیک هم برای بهبود لثه می تونه استفاده کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است که متخصص لثه مراجعه کنید و معاینه شود.

 54. Avatar سیاوش گفت:

  سلام. دندانم خونریزی دارد قبل از ارتودنسی با ید برا ی توقف جرم گیری چه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. قبل از ارتودنسی باید جرم گیری کنید

 55. Avatar میترا گفت:

  سلام . من چند ماه ارتودنسی کردم . از دکتر خودم راضی نیستم شما برای یکی از دوستانم ارتودنسی کرد اید و برگشت نداشته است می توانم پیش شما بیایم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بله می توانید از مطب وقت بگیرید

 56. Avatar مریم گفت:

  سلام . من چند ماهی هست که ارتودنسی را نزد دکتر دیگری کردم. هفته ی پیش که رفتم و سیمش رو عوض کرد بعد از اون یکی از دندون هام که خیلی جابه جاس نسبت به بقیه دندون هام درد گرفته . ( روش نگین ارتودنسی هم نیست ) و توی دهنم هم یکم بالاترش ورم کرده . قبلا اینطوری نمیشد . الان چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   هر متخصص ارتودنسی مسول درمان بیماران خودش است . شما باید با دکتر متخصص ارتودنسی خودتان مشورت کنید اگر ایشان توانایی تصحیح نداشتند از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 57. Avatar عرفان زمانیان گفت:

  من چند ماه هستش که لثه بالای دندانم باد کرده خیلی سفته به طوری که انگار استخوانه رنگی هم نداره و این بادکردگی برای چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان مورد نظر عفونت کرده باید عصب کشی نمایید

   1. Avatar امیرحسین (۱) گفت:

    سلام اقای دکتر جمیلیان وقتتون بخیر بنده یه مشکلی دارم من در هنگام خوردن یا اب گرم یا سرد دندانم درد نمیکنه لثم درد فقط درد میکنه وقتی بهش زبان میزنم بهتر میشه ولی من فکر نمیکنم از پوسیدگی باشه بنظر شما علتش چیه میشه راهنماییم کنید؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه از دندان و لثه های شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

  2. Avatar نوید گفت:

   سلام خدمت شما آقای دکتر
   بنده چند روزی هست که لثه اطراف دندان عقل پایینم ( اابته دندان های عقلم را نکشیدم) یک حالت تورم و در عین حال دون دون های کوچک و روشن تر از رنگ‌ لثه ایجاد شده ، یک‌ طرف بیشتر و طرف دیگر کمتر و همچنین همین دون دون ها از یک طرف در بخش داخل لپ هم وجود دارد
   ممنون میشوم راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم 
   سپاس

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *