ارتودنسی

براکت ارتودنسی چیست

براکت ارتودنسی چیست

براکت ارتودنسی، اصلی ترین ابزار مورد استفاده در درمان ارتودنسی است که با گذر زمان دندان ها را حرکت داده و آنها را در موقعیت مناسب جایگزین می کند.

براکت متشکل از دو جزء اصلی سیم ارتودنسی و بریس است که طی فرایند باندینگ، بر روی دندان ها قرار گرفته و نیروی فشار را به دندان ها منتقل می کند. براکت ها معمولا حاوی یک یا دو شیار هستند که سیم ارتودنسی از میان آن رد شده و در محل مناسب تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی قرار می گیرد.

مکانیسم اثر براکت ارتودنسی

در این قسمت به توضیح مختصری درباره نحوه عمل براکت ارتودنسی و ایجاد جا به جایی در دندان ها می پردازیم.

همانطور که می دانید، دندان ها بر روی لثه قرار می گیرند. در زیر بافت لثه رباطی به نام رباط پریودنتال قرار دارد که ریشه دندان را احاطه کرده و دندان را در محل خود نگه می دارد. رباط پریودنتال در واقع رابط دندان ها و استخوان فک به شمار می آید.

در فرایند درمان ارتودنسی، با اعمال فشار و کشش توسط براکت ارتودنسی، رباط پریودنتال در یک جهت تحت فشار و در جهت مقابل تحت کشش قرار می گیرد و در طی این عمل و عکس العمل، دندان در محل خود سست شده و در محلی که به سمت آن کشش دارد، جایگزین می شود.

انواع براکت ارتودنسی

براکت ها از نظر نوع ماده سازنده و روش اتصال و همچنین نحوه قرار گیری بر روی دندان، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

براکت فلزی

رایج ترین و پرکاربردترین نوع براکت ارتودنسی، براکت فلزی می باشد. این براکت به دلیل قابلیت هایی همچون مقاومت بالا و حداقل سایش پذیری، در اغلب ناهنجاری های دندانی بهترین گزینه محسوب می شود.

براکت فلزی قابل بازیافت بوده و می توان مجددا آن را استریل کرده و استفاده نمود. به همین دلیل نسبت به سایر براکت های ارتودنسی، هزینه کمتری دارد و مقرون به صرفه تر است.

تنها ایراد عمده این براکت، مشخص بودن آن و نارضایتی های مربوط به تاثیر در ظاهر افراد است.

براکت ارتودنسی چیست

براکت لینگوال

این نوع براکت ارتودنسی، در دیواره داخلی دندان و به سمت حفره دهانی و زبان قرار می گیرد. مهمترین مزیت استفاده از این نوع براکت، بحث زیبایی آن است. چرا که براکت لینگوال پشت دندان چسبانده شده و در هنگام صحبت کردن و یا خندیدن، قابل رویت نمی باشد.

این براکت ارتودنسی از براکت رایج فلزی گران تر است. همچنین، کارگذاری آن بر روی دندان نسبت به سایر انواع براکت دشوار تر بوده و تنظیم های دوره ای آن نیز در مدت زمان طولانی تری انجام می شود.

لازم به ذکر است که براکت لینگوال در شرایط نامنظمی شدید دندان ها، چندان کارآمد تلقی نمی شود.

براکت ارتودنسی چیست

براکت خود باز شونده یا براکت دیمون

یکی از پیشرفته ترین انواع براکت ها، براکت خود باز شونده  یا براکت ارتودنسی دیمون می باشد. در این براکت، کش یا اورینگ استفاده نمی شود. به همین دلیل بریس در آن چندان جلب توجه نکرده و از نظر حفظ زیبایی، جزو براکت های پر طرفدار محسوب می شود. علاوه بر آن، طول مدت درمان در زمان استفاده از این نوع براکت در اغلب کیس ها نسبت به سایر براکت ها کوتاه تر است.

در براکت ارتودنسی خود باز شونده دیمون، فشار از طریق فنری کوچک به سیم ارتودنسی وارد شده و دندان ها با سرعت نسبتا آرام جا به جا می شوند. همچنین این براکت نیاز به تنظیمات بعدی و اعمال فشار بیشتر ندارد و به همین دلیل تعداد جلسات لازم برای مراجعه به ارتودنتیست نیز کمتر می شود.

عدم استفاده از کش های اورینگ در این براکت ارتودنسی، تمیز کردن دندان ها و حفظ بهداشت دهان و دندان را آسان تر می کند.

براکت سرامیکی

براکت ارتودنسی سرامیکی، از ماده اولیه اکسید تیتانیوم ساخته می شود که پایداری و مقاومت موثری را در برابر فشار از خود بروز می دهد. اما، براکت سرامیکی در برابر شکستگی چندان مقاوم نبوده و در طول مراحل مختلف درمان احتمال شکستگی آن وجود دارد.

این براکت نیز به دلیل ویژگی های ظاهری و عدم جلب توجه، و همچنین کوتاه بودن دوره درمان نسبت به براکت های فلزی، طرفداران خاص خود را دارد.

لازم به ذکر است که براکت سرامیکی از براکت فلزی گران تر است و به دلیل رنگ روشن براکت، نیاز به مراقبت های بهداشتی بیشتری دارد.

براکت پلاستیکی

این نوع براکت ارتودنسی نیز در زمان عدم تمایل بیمار به استفاده از براکت های فلزی کاربرد دارد. براکت پلاستیکی با وجود مزیت عدم جلب توجه و طبیعی تر بودن ظاهر نسبت به براکت های دیگر، در مقابل مصرف سیگار، دخانیات و مشروبات الکلی حساسیت بالایی دارد و دچار تغییر رنگ می شود.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *