ارتودنسی ثابت

انواع براکت در ارتودنسی ثابت دندان

انواع براکت در ارتودنسی ثابت

وقتی صحبت از درمان ارتودنسی و اصلاح نحوه چینش دندان ها به میان می آید، انواع براکت وجود دارند که متخصص ارتودنسی می تواند از آنها برای اصلاح دندان های شما استفاده نماید. دندانپزشک شما قبل از تصمیم گیری برای انتخاب انواع براکت، با شما مشورت می کند تا براکت شما ضمن اینکه باعث اصلاح و جا به جایی دندان های شما می شود، کمترین میزان ناراحتی را برای شما به همراه داشته باشد.

انواع براکت چیست و به چه منظوری استفاده می شود

از انواع براکت در ارتودنسی به منظور افزایش اتصال پذیری سیم های ارتودنسی به دندان ها استفاده می شود. در روش ارتودنسی از بریس به عنوان وسیله ای برای انتقال نیرو به دندان ها و جا به جایی آنها به محل مورد نظر استفاده می شود. بریس از سیم قوسی (Arch Wire) و براکت تشکیل می شود. براکت ها به وسیله کامپوزیت های خاصی به دندان های شما اتصال می یابند. وظیفه براکت ارتودنسی، نگهداری از سیم قوسی و انتقال نیروی سیم به دندان هاست.

خود بریس انواع متفاوتی دارد که با توجه به آن، نوع ارتودنسی انتخاب شده برای فرد متفاوت می باشد. انواع بریس ها عبارتند از بریس ثابت و بریس متحرک.

ارتودنسی ثابت فلزی

در بریس های ثابت، براکت ها و سیم قوسی بر روی دندان ها نصب و و به طور ثابت استفاده می شوند. براکت ها و به طور کلی کلیه اجزای ارتودنسی به صورت ثابت و دائمی در دهان شما کار گذاشته می شوند و تا زمان اتمام دوره درمانی شما، قابل برداشت و خارج کردن از دهان نیستند. برعکس در بریس های متحرک، شما می توانید در طول روز، ابزار ارتودنسی خود را از دهانتان خارج نمایید. در بریس ثابت از انواع براکت متفاوت می توان استفاده کرد از جمله:

براکت ثابت فلزی

براکت فلزی را می توان یکی از انواع براکت در ارتودنسی ثابت حساب کرد که معمولا از جنس استیل و یا آلیاژ ضد زنگ می باشد. این نوع براکت، یکی از پرکاربردترین انواع براکت مورد استفاده در ارتودنسی می باشد. این نوع براکت ها علاوه بر اینکه قابل بازیافت هستند، استریل بوده و مقاومت خوبی در برابر فشار های مختلف بیرونی دارد. براکت فلزی به نسبت سایر انواع براکت، دارای هزینه ارتودنسی مناسبی هستند و نتایج ارتودنسی با براکت فلزی معمولا خوب و تضمین شده می باشد.

ارتودنسی ثابت سرامیکی

براکت ثابت سرامیکی

یکی دیگر از انواع براکت مورد استفاده در ارتودنسی ثابت، براکت سرامیکی می باشد. جنس این نوع براکت ها از اکسید زیرکونیوم می باشد که برای مقاومت بیشتر در برابر نیرو طراحی شده اند. براکت های سرامیکی جزو انواع براکت ای هستند که به دلیل سفید و هم رنگ بودن آنها با دندان، به منظور دیده نشدن اجزای ارتودنسی در دهان، مورد استفاده قرار می گیرد اما امکان شکستگی در آنها بیشتر از براکت فلزی ثابت است. قیمت این نوع براکت ها گران تر از براکت فلزی می باشد و برای جلوگیری از کثیفی و لکه دار شدن براکت، نیازمند مراقبت بیشتری هستند.

البته انواع براکت نامرئی دیگری نیز وجود دارد که مونوکریستال و پلی کریستال از مهم ترین آنها هستند. در براکت مونوکریستال، جنس براکت بسیار شفاف و درخشنده است که باعث افزایش زیبایی می شود و براکت پلی کریستال دارای جنس پرسلنی و سفید رنگ می باشد که باعث می شود براکت به رنگ دندان شما باشد.

ارتودنسی ثابت پلاستیکی

براکت ثابت پلاستیکی

زمانی که فرد تمایلی به استفاده از براکت فلزی و سرامیکی ندارد و می خواهد ظاهر دندان های او هنگام ارتودنسی طبیعی تر به نظر بیاید، از براکت پلاستیکی استفاده می شود. براکت پلاستیکی یکی از انواع براکت ارتودنسی ثابت می باشد که معمولا به صورت سفید یا بی رنگ وجود دارد و تنها نقطه ضعف آن، تغییر رنگ براکت در اثر خوردن مواد غذایی می باشد. انواع ارتودنسی رنگی با براکت ثابت نیز معمولا با همین نوع پلاستیکی انجام می شود.

برای انتخاب مناسب ترین گزینه از بین انواع براکت موجود در بازار، مشورت با متخصص ارتودنسی با تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است تا با بررسی نوع مشکلات موجود در دندان ها و بررسی شیوه و مدت زمان درمان و همچنین زیبایی و طرح لبخند شما، مناسب ترین نوع بریس و براکت را انتخاب نمایید.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *