ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک فک پایین

ارتودنسی متحرک فک پایین

در ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش پیداست بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند چرا که این دستگاه متحرک و قابل جابجایی می باشد. ارتودنسی متحرک را می توان در دو گروه طبقه بندی کرد. گروه اول همان پلاک های متحرک می باشند که جهت ردیف شدن و نظم دندان ها به کار می روند و گروه دوم نیز دستگاه ارتودنسی متحرک است که برای جابجایی فکین کاربرد دارد. برای مثال ارتودنسی متحرک فک پایین را با پلاک های حرکت دهنده دندان که در گروه اول قرار دارند نمی توان انجام داد و از پلاک های گروه دوم باید استفاده کرد.

نحوه عملکرد ارتودنسی متحرک فک پایین چگونه است؟

ارتودنسی متحرک فک پایین که به ناهنجاری های مربوط به فک پایین اشاره دارد، سبب برطرف شدن مشکلات فک پایین خواهد شد. در حقیقت برای درمان اکلوژن کلاس دو از درمان ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود. در این ناهنجاری که فک پایین بیمار کوچک و عقب است و فک بالا بزرگ تر می باشد، از دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود تا بتوان شرایط و موقعیت فک پایین را به حالت نرمال تغییر داد.

ارتودنسی متحرک فک پایین

دستگاه های متحرک ارتودنسی که جهت جابجا کردن فکین مورد استفاده قرار می گیرند در اکلوژن کلاس دو به جلو تر آمدن فک پایین و رفع ناهنجاری آن کمک شایانی می کنند. افرادی که فک پایین کوچکی دارند و تعادل سایر اجزای صورت آن ها بخصوص چانه و لب ها برهم خورده است، با بهره مندی از ارتودنسی متحرک فک پایین به راحتی می توانند نظم و زیبایی طبیعی چهره خود را بدست آورند.

اکلوژن کلاس دو اگر در دوران کودکی درمان شود، اثر قابل توجهی در رشد صحیح فکین و آرواره ها خواهد گذاشت. در نتیجه در بزرگسالی دیگر فرد با ناهنجاری مواجه نیست و هیچگونه فاصله ای در میان فکین به هنگام بسته بودن وجود نخواهد داشت. یک درمان به موقع همچنین می تواند بیمار را از جراحی فک در آینده نجات دهد.

ارتودنسی متحرک فک پایین و رعایت بهداشت

یکی از مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک فک پایین این  است که فرد این امکان را داراست که در هر وعده غذا خوردن، آن را از محیط دهان جدا نماید. رعایت بهداشت دهان و دندان و دستگاه ارتودنسی نیز در این روش به خوبی انجام خواهد شد. این پلاک های متحرک را به راحتی می توان شست.

ارتودنسی متحرک فک پایین و مشکلات احتمالی در ابتدای درمان

هنگامی که بیمار برای اولین بار دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین را مورد استفاده قرار می دهد، این امکان وجود دارد که به دلیل عادت نداشتن به دستگاه با مشکلاتی در هنگام صحبت کردن مواجه شود که البته پس از چند روز به طور کامل برطرف خواهد شد. بعضی از بیماران پس از نصب دستگاه ارتودنسی متحرک ترشح زیاد آب دهان را نیز تجربه خواهند کرد.

استفاده منظم از ارتودنسی متحرک فک پایین

بیماران باید به یک موضوع توجه ویژه ای داشته باشند و آن وقفه ایجاد نکردن در طول درمان است. از آنجایی که فرد می تواند دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین را از دهان خود خارج سازد در نتیجه اگر سهل انگاری کرده و به مدت چند روز از استفاده آن اجتناب نماید ممکن است که پلاک دیگر در محیط فک پایین جا نیفتد.

در هر جلسه ای که بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند، پزشک پلاک متحرک را مورد بررسی قرار خواهد داد و در صورت وجود هر گونه عیب و نقص، مشکل آن را برطرف می کند. نوع تغییر حاصل شده در فک پایین به دقت ارزیابی می شود و میزان پیشرفت درمان ثبت خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است متخصص ارتودنسی از سایر پلاک ها نیز برای ادامه روند درمانی بیمار استفاده کند.

مدت زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین

به طور معمول پلاک های ارتودنسی متحرک فک پایین باید بیشتر ساعات شبانه روز در جای خود قرار گیرند تا بتوانند اثربخشی مناسبی بر روی حرکت فکین داشته باشند. هر چه میزان ناهنجاری فک پایین شدید تر باشد مسلما باید دقت بیشتری در استفاده از پلاک متحرک داشت. در واقع تنها تایمی که برای درآوردن پلاک متحرک در نظر گرفته شده هنگام میل کردن وعده های غذایی و یا ورزش کردن است. در غیر اینصورت بیمار باید پلاک ها را در تمام طول شبانه روز مورد استفاده قرار دهد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *