ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک فک پایین

ارتودنسی متحرک فک پایین

در ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش پیداست بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند چرا که این دستگاه متحرک و قابل جابجایی می باشد. ارتودنسی متحرک را می توان در دو گروه طبقه بندی کرد. گروه اول همان پلاک های متحرک می باشند که جهت ردیف شدن و نظم دندان ها به کار می روند و گروه دوم نیز دستگاه ارتودنسی متحرک است که برای جابجایی فکین کاربرد دارد. برای مثال ارتودنسی متحرک فک پایین را با پلاک های حرکت دهنده دندان که در گروه اول قرار دارند نمی توان انجام داد و از پلاک های گروه دوم باید استفاده کرد.

نحوه عملکرد ارتودنسی متحرک فک پایین چگونه است؟

ارتودنسی متحرک فک پایین که به ناهنجاری های مربوط به فک پایین اشاره دارد، سبب برطرف شدن مشکلات فک پایین خواهد شد. در حقیقت برای درمان اکلوژن کلاس دو از درمان ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود. در این ناهنجاری که فک پایین بیمار کوچک و عقب است و فک بالا بزرگ تر می باشد، از دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود تا بتوان شرایط و موقعیت فک پایین را به حالت نرمال تغییر داد.

خانمی با ارتودنسی متحرک فک پایین

دستگاه های متحرک ارتودنسی که جهت جابجا کردن فکین مورد استفاده قرار می گیرند در اکلوژن کلاس دو به جلو تر آمدن فک پایین و رفع ناهنجاری آن کمک شایانی می کنند. افرادی که فک پایین کوچکی دارند و تعادل سایر اجزای صورت آن ها بخصوص چانه و لب ها برهم خورده است، با بهره مندی از ارتودنسی متحرک فک پایین به راحتی می توانند نظم و زیبایی طبیعی چهره خود را بدست آورند.

اکلوژن کلاس دو اگر در دوران کودکی درمان شود، اثر قابل توجهی در رشد صحیح فکین و آرواره ها خواهد گذاشت. در نتیجه در بزرگسالی دیگر فرد با ناهنجاری مواجه نیست و هیچگونه فاصله ای در میان فکین به هنگام بسته بودن وجود نخواهد داشت. یک درمان به موقع همچنین می تواند بیمار را از جراحی فک در آینده نجات دهد.

ارتودنسی متحرک فک پایین و رعایت بهداشت

یکی از مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک فک پایین این  است که فرد این امکان را داراست که در هر وعده غذا خوردن، آن را از محیط دهان جدا نماید. رعایت بهداشت دهان و دندان و دستگاه ارتودنسی نیز در این روش به خوبی انجام خواهد شد. این پلاک های متحرک را به راحتی می توان شست.

ارتودنسی متحرک فک پایین و مشکلات احتمالی در ابتدای درمان

هنگامی که بیمار برای اولین بار دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین را مورد استفاده قرار می دهد، این امکان وجود دارد که به دلیل عادت نداشتن به دستگاه با مشکلاتی در هنگام صحبت کردن مواجه شود که البته پس از چند روز به طور کامل برطرف خواهد شد. بعضی از بیماران پس از نصب دستگاه ارتودنسی متحرک ترشح زیاد آب دهان را نیز تجربه خواهند کرد.

استفاده منظم از ارتودنسی متحرک فک پایین

بیماران باید به یک موضوع توجه ویژه ای داشته باشند و آن وقفه ایجاد نکردن در طول درمان است. از آنجایی که فرد می تواند دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین را از دهان خود خارج سازد در نتیجه اگر سهل انگاری کرده و به مدت چند روز از استفاده آن اجتناب نماید ممکن است که پلاک دیگر در محیط فک پایین جا نیفتد.

در هر جلسه ای که بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند، پزشک پلاک متحرک را مورد بررسی قرار خواهد داد و در صورت وجود هر گونه عیب و نقص، مشکل آن را برطرف می کند. نوع تغییر حاصل شده در فک پایین به دقت ارزیابی می شود و میزان پیشرفت درمان ثبت خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است متخصص ارتودنسی از سایر پلاک ها نیز برای ادامه روند درمانی بیمار استفاده کند.

مدت زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین

به طور معمول پلاک های ارتودنسی متحرک فک پایین باید بیشتر ساعات شبانه روز در جای خود قرار گیرند تا بتوانند اثربخشی مناسبی بر روی حرکت فکین داشته باشند. هر چه میزان ناهنجاری فک پایین شدید تر باشد مسلما باید دقت بیشتری در استفاده از پلاک متحرک داشت. در واقع تنها تایمی که برای درآوردن پلاک متحرک در نظر گرفته شده هنگام میل کردن وعده های غذایی و یا ورزش کردن است. در غیر اینصورت بیمار باید پلاک ها را در تمام طول شبانه روز مورد استفاده قرار دهد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

26 دیدگاه برای “ارتودنسی متحرک فک پایین

 1. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام یک سوال داشتم به من پلاک متحرک فک پایین دادند و اون ابزار دکتر گفته هردو روز تنظیم باید به کدوم سمت باشد و چند بار

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پلاک های ساخته شده توسط متخصص ارتودنسی بر روی دندان ها جایگذاری می شود و این آموزش به بیمار داده می شود که چگونه و در چه زمان هایی باید آن ها را روی دندان ها قرار داده و یا جدا نماید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی متحرک چیست؟

 2. Avatar علی گفت:

  سلام من ارتودنسی متحرک دارم و پلاک فک پایینم
  از بین سه تا سیم افقی یکیش شکسته ایا میشه چسبوندش یا باید قالب گیری دوباره انجام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، به ارتودنتیست معالج مراجعه شود تا پلاک تعویض گردد.

 3. Avatar آیدا کلهر گفت:

  سلام آقای دکتر من۱۳ سالمه
  دکتر ۱عدد دندون از فک پایین من کشید
  و بعدش ارتودنسی متحرک داد که استفاده کنم
  و بعدش ارتودنسی ثابت کنم
  الان برای انداختن این ارتودنسی متحرک خیلی درد دارم اصلا غیر عامل تحمله وقتی تو دهنمه و دقیقا جایی که دندونمو کشیدم درد میکنه الان نمیدونم چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی متحرک نمی توان این مشکل را حل کرد. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید و این مورد را باید با دندانپزشک معالج خود مطرح کنید. به نظر می رسد شما برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه ننموده اید.

 4. Avatar طاها گفت:

  آقای دکتر ، من فک پایینم عقب تره ، و دکتر ارتودنسی گفته باید از متحرک استفاده کنم ، و هنوز نرفتم پیش دکتر که درست کنه ، در واقع سوالم اینه که چقدر زمان می‌بره تا فک بیاد به جای خودش ، زمانش چقدره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان ها انجام گیرد. برای درمان ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک اطلاعاتی از جمله نوع ناهنجاری، شرایط ناهنجاری، موقعیت دندان ها، شیب دندان ها، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 5. Avatar طاها گفت:

  سلام اقای دکتر
  من 12 ساله هستم و فک پایینم عقبه
  زیر نظر دکترم ویه پلاک هم برام گذاشتم ولی الان پلاک شکسته میشه چسبش کرد یا ترمیمش کنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا مجدد قالب گیری ارتودنسی انجام گردد.

 6. Avatar علیرضا دانشمند گفت:

  سلام آقای دکتر
  من سنم ۱۶ سال و نیم هست
  دندانهای فک پایین من بسیار بهم ریخته و یکی جلو یکی عقب و کج هستن، علاوه بر اون، فک پایینم هم مقداری جلو هست. میخواستم بپرسم از ارتودنسی متحرک میشه استفاده کرد یا فقط باید ارتودنسی ثابت انجام بدم؟
  و یک سوال دیگه. من جایی دیدم نوشته بودن تا قبل از ۱۸ سالگی جلو بودن فک پایین رو میشه با ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی حل کرد، آیا درسته یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب و ماهر راهنمایی های لازم به شما داده می شود. مثل نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 7. Avatar امیر گفت:

  اقای دکتر پسری که ۱۸ سالش شروع شده تازه امکانش هست به جای جراحی فک بتونه از دستگاه ارتوندسی(مخترع هم شما هستید) استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دستگاه کوچک دهانی کارایی خوبی برای سن تا قبل از 13 سال را دارد. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar ثنا عشقی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۶ سالمه یعنی میرم تو۱۷ و فک بالام یکی از دندون های نیش با بقیه یجا نیس و بالا قرار داره و فک پایینم جلو قرار داره یعنی میبندم رو دندونای بالا میره الان دکتر که رفتم دندون های بالایم رو سیم کشی کرده و برای فک پایینم ارتودنسی متحرک میخواستم بپرسم تو این سن ارتودنسی متحرک فایده ای داره برای فک پایین ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن مطلقا با ارتودنسی متحرک نمی توان فک پایین را به عقب برد. بنظر می رسد شما نزد دندانپزشک عمومی مراجعه نموده اید. یک متخصص ارتودنسی باتجربه هیچوقت از پلاک متحرک برای عقب بردن فک پایین در این سن استفاده نمی کند.

 9. Avatar غزل گفت:

  سلام این روش برای کسی که دندونای جلوشو کشیده و دندوناشو کامپوزیت کرده هم جواب میده

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   بیمار باید معاینه شوند. معمولا ارتودنسی متحرک برای تمام بیماران استفاده می شود.

 10. Avatar آیسا گفت:

  با سلام. دختر من 10 ساله ست، به دلیل عقب بودن فک پایین، دکتر پلاک گذاشته ولی پلاک متحرک، فک بالا و پایین بهم متصل است خیلی سخت و اذیت کننده ست.
  آیا همچین پلاکی که هر دو فک را در یک قالب بندازد، صحیح است؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر فک پایین عقب باشد به بیمار دستگاه فانکشنال داده می شود. دستگاه فانکشنال هر دو فک را می پوشاند. برای اینکه نظر قطعی داده شود باید حضوری دیده شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. شماره تماس برای گرفتن وقت قبلی 22011892

 11. Avatar یگانه گفت:

  سلام دکتر من ۴ سال پیش توی مسابقات تکواندو در اثر ضربه فکم جابه جا شد اون موقع بچه بودم و نمیدونستم خطرناکه و خودم با ضربه اونو جا انداختم اما حالا که مدتی گذشته متوجه شدم که درست جا نیفتاده و فک متحرکم کمی بالا و پایینه
  دکتر با وجود اینکه ۴ سال گذشته ایا میتونم با روش اورتودنسی اونو اصلاح کنم یا باید جراحی بشه از چه نوع اورتودنسی باید استفاده کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی ثابت در اواسط درمان باید جراحی فک هم انجام گردد. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar عاطفه گفت:

  سلام آقای دکتر
  ارتودنسی من تمام شده و هفته دیگه ارتو دنسی متحرک برام میزارن،فک پایینم جلو بوده که خدارو شکر الان بشکل دندانهای معمولی و سالم در اومده،سوال من اینجاست ک آیا ارتو متحرک هم میتونن باز هم فک پایین رو به عقب ببره؟چون ب نظرم باز فک پایین راه داره که به عقب کشیده بشه،ممنونم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 13. Avatar عاطفه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندانهای شلوغ و زیادی دارم آیا با ارتودنسی متحرک درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر باید ارتودنسی ثابت انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *