ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت بزرگسالان

ارتودنسی ثابت بزرگسالان

طبق نتایج و نظرات متخصصین ارتودنسی یکی از بهترین و متداولترین نوع ارتودنسی در بزرگسالان، ارتودنسی ثابت است. اگر شما هم به دنبال اصلاح طرح لبخند خود هستید ارتودنسی روش مناسبی برای شما است. لبخند زیبا اعتماد به نفس و تاثیر گذاری بیشتری به شما می بخشد. ارتودنسی یک راه قابل اعتماد برای به دست آوردن لبخند زیباست.

ارتودنسی ثابت بزرگسالان چیست؟

ارتودنسی در بزرگسالان روش درمانی برای رفع ناهنجاری های دهان و دندان است. اگر شما دچار مشکلاتی نظیر نا مرتب بودن دندان ها، فاصله کم یا زیاد بین دندان ها، وجود دندان های اضافه و غیره هستید، ارتودنسی پیشنهاد مناسبی برای حل این مشکلات است. متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از مهارت های تخصصی خود و طی مدت زمان خاصی مشکلات دندانی شما را رفع کند. در ارتودنسی دوره درمان با توجه به وضعیت بیمار و نوع ارتودنسی بین یک سال ونیم تا 2 سال طول خواهد کشید. پس در پایان دوره نتیجه درمان ارتودنسی معمولا رضایت بخش است.

ارتودنسی ثابت بزرگسالان

انواع ارتودنسی بزرگسالان

پیشرفت و تکنولوژی و به کار بردن ابزار و روش های مدرن سبب شده متخصص ارتودنسی از روش های متعددی برای درمان ارتودنسی بزرگسالان استفاده کند. ارتودنسی ثابت متداول ترین و پر استفاده ترین روش ارتودنسی است که توسط متخصص برجسته ارتودنسی انجام می شود. سایر روش های ارتودنسی معمولا هزینه های بیشتری دارند. ارتودنسی نامرئی و متحرک دو روش ارتودنسی معروف هستند که تحت شرایطی متخصص ارتودنسی از آن ها استفاده می کند.

روند ارتودنسی ثابت بزرگسالان

ارتودنسی ثابت روشی است که طی آن متخصص ارتودنسی با استفاده از سیم و براکت های ثابت دندان های بیمار را مرتب می کند و در نهایت لبخند زیباتری به او می بخشد. در این روش تجهیزات ارتودنسی به طور ثابت روی دندان ها قرار می گیرند و در طول دوره درمان قابل جدا سازی نیستند. به گفته متخصصین ارتودنسی میزان رضایت از پایان کار در بیمارانی که ارتودنسی ثابت را استفاده کرده اند نسبت به سایر بیماران بیشتر است. در این روش معمولا اتصالات فلزی استحکام بیشتری دارند و از هر گونه اختلال و جا به جایی در دندان ها در طول دوره درمان جلوگیری می کنند. بیشترین نا رضایتی که در مورد این روش وجود دارد، ظاهر نچندان زیبای آن است. حضور سیم ها و براکت ها در دهان برای مدت طولانی ممکن است آزار دهنده باشد. اما در مجموع یک روش مطمئن برای اصلاح طرح لبخند شما است.

انواع براکت ثابت

انواع ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت از لحاظ جنس و محل جاگذاری به طور کلی به 4 گروه تقسیم می شود. اصول تمامی این 4 گروه یکسان است. تفاوت تنها در موادی است که به کار می رود. دراین جا به طور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم:

 • ارتودنسی ثابت فلزی: ارتودنسی فلزی شامل براکت های فلزی ثابت بر روی دندان ها و سیم است. براکت های ثابت به وسیله آینومر شیشه ای یا مواد کامپوزیتی به هر یک از دندان ها چسبانده می شوند. این روش بسیار متداول و کم هزینه است
 • ارتودنسی ثابت شفاف: در این نوع ارتودنسی براکت های ارتودنسی به وسیله سرامیک یا مواد کامپوزیتی شفاف ساخته می شوند. این نوع دستگاه ارتودنسی  برای بیمارانی استفاده می شود که دوست دارند دستگاه های ارتودنسی آنها دیده نشوند.
 • ارتودنسی لینگوال: لینگوال یا زبانی یک روش پیشرفته ارتودنسی ثابت است. در این روش براکت و سیم ها در پشت دندان قرار می گیرند. به این ترتیب یکی از ایرادات اصلی ارتودنسی ثابت که مربوط به نمایان بودن سیم ها و براکت ها است حل خواهد شد. در این روش معمولا از براکت های فلزی استفاده می کنند. البته دقت کنید این روش مناسب کسانی است که دارای دندان های بلندی باشند تا در پشت دندان فضای کافی برای قرار گیری براکت ها وجود داشته باشد. افرادی که دندان های کوتاه و کوچکی دارند نمی توانند از این روش استفاده کنند.
 • ارتودنسی دیمون: جزئی از انواع پیشرفته براکت های ثابت ارتودنسی است. فرق ارتودنسی با روش دیمون نسبت به روش های دیگر این است که در .ارتودنسی ثابت از نوع دیمون هیچ نوع کش بر روی براکت قرار داده نمی شود ولی در انوع دیگر ارتودنسی ثابت وجود کش بر روی براکت الزامی است

همانطور که مشاهده کردید ارتودنسی ثابت متداولترین و یکی از بهترین نوع ارتودنسی در بزرگسالان است. دقت کنید برای انتخاب هر کدام از این روش ها ابتدا با متخصص ارتودنسی با تجربه مشورت کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “ارتودنسی ثابت بزرگسالان

 1. Avatar سورنا گفت:

  ایا استفاده از دهانشویه در حین درمان ارتدنسی را تجویز می کنید؟ چه نوع مراقبتهایی برای پیشگیری از التهاب لثه لازم می باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جهت حفظ سلامت دندان ها در دوران درمان ارتودنسی استفاده از دهانشویه غیر از کلرهگزیدین مناسب است. بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و استفاده از نخ دندان می تواند از بیماری لثه جلوگیری کنید. برای معاینه (شش ماه یکبار) و جرمگیری دندان ها به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک خمیر دندان و دهانشویه ارتودنسی ثابت و بیماری های لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *