اطلاعات عمومی دندانپزشکی

علت بوی بد دهان در صبح و درمان

بوی بد دهان

آیا این موقعیت برایتان آشناست؟!!! هنگام صبح از خواب بیدار می شوید و اگر کسی در کنارتان باشد، دستتان را جلوی دهانتان می گیرید تا متوجه بوی بد دهانتان نشود. معمولا همه افراد به نسبتی، کمتر یا بیشتر این بوی بد را دارند.

یک دلیل ساده این بوی بد دهان این است که هنگامی که شما می خوابید بزاق دهانتان کاهش می یابد و دهانتان خشک می شود. وقتی دهانتان خشک شود، باکتری های تولید کننده بو تکثیر می شوند و به همین علت است که وقت صبح، ممکن است دهانتان بوی حشتناکی بدهد.

اگر هنگام شب، خروپف کنید یا از دهان نفس بکشید، شدت بوی بد دهانتان در صبح بیشتر است. چون در این مواقع دهان راحت تر و سریع تر خشک شده و شرایط رشد باکتری ها در آن بهتر است.

علت های دیگر بوی بد دهان

بعضی داروها باعث می شوند که دهانمان در طول شب خشک شود و به این ترتیب بوی دهانمان را بدتر می کنند. به همین دلیل است که بعضی افراد مسن که داروهای زیادی مصرف می کنند متوجه می شوند که تنفسشان در هنگام صبح دائماً بدبو تر می شود.

همچنین سیگاری ها نیز دارای تنفس صبحگاهی بدبو هستند. سیگار کشیدن نه تنها باعث خشک شدن بزاق دهان می شود بلکه دمای دهان را نیز بالا می برد و این کار باعث تولیدمثل و رشد سریع تر باکتری های تولید کننده بوی بد، خواهد شد. حتماً این مورد را هم به لیست دلایلتان برای ترک سیگار، اضافه کنید.

چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم

خبر خوب این است که این بوی بد قابل درمان می باشد.

مسواک زدنمسواک بزنید:

باکتری های تولید کننده بوی بد، بین دندان ها و روی زبان انباشته می شوند، بنابراین مسواک زدن مداوم باعث از بین بردن آن ها و در نهایت بهتر شدن بوی دهان در هنگام صبح خواهد شد.

وقتی مسواک میزنید دقت کنید که حتما، حداقل دو دقیقه طول بکشد، نه مثل اکثر افراد که مسواک زدنشان فقط 30 تا 40 ثانیه وقت می برد

وقتی مسواک زدید، مستقیم به رختخوابتان بروید! و چیزی نخورید و نیاشامید.

 

مسواک روی زبان

همچنین علاوه بر مسواک زدن دندان هایتان، زبانتان را نیز مسواک بزنید. یکی دیگر از مخزن های مورد علاقه باکتری های تولید کننده بوی بد، پشت زبانتان می باشد. موقعی که این کار را بکنید متوجه خواهید شد که دهانتان در هنگام صبح بوی بهتری می دهد.

نخ دندان

نخ دندان بکشید:

مسواک زدن به تنهایی نمی تواند باقیمانده های غذایی که بین دندان هایتان و لثه تان چسبیده است را از بین ببرد. نخ دندان کشیدن به اندازه مسواک زدن اهمیت دارد.

دهانتان را بشورید:

شستشوی دهان می تواند موقتاً بوی بد دهان را از بین ببرد. همچنین زمان آن نیز مهم است. با 5 تا 10 ثانیه هیچ تغییری حاصل نمی شود. شستشو باید حداقل 30 ثانیه طول بکشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *