facebook link english language persian language

تهران . خیابان ولی عصر ، بالاتر از چهار راه پارک وی ، خیابان مقدس اردبیلی ، خیابان پسیان ، پلاک ۱۴ طبقه ۵ واحد ۵۵ کد پستی ۱۹۸۶۹۴۴۷۶۸

مینی اسکرو Miniscrewمینی اسکرو Miniscrew

یکی از تکنیک های جدید در ارتودنسی مینی اسکرو Minscrew می باشد که این تکنیک تحول بزرگی را در درمان برخی از ناهنجاری های فکی-صورتی سبب شده است. در گذشته نه چندان دور درمان بعضی از ناهنجاری های فکی-صورتی توسط ارتودنسی به همراه جراحی Orthognathic surgery انجام می شد ولی با ورود مینی اسکرو به عرصه ارتودنسی می توان این دسته از ناهنجاری ها را بدون جراحی و فقط با ارتودنسی درمان نمود.

مزایای مینی اسکرو (Miniscrew):

قرار دادن مینی اسکرو در دهان بسیار ساده می باشد و متخصص ارتودنسی می تواند در مطب و تحت بی حسی موضعی آن را در محل مورد نیاز قرار داد.

جنس مینی اسکرو از تیتانیوم می باشد و بدن به خوبی آن را می پذیرد

برداشتن مینی اسکرو از داخل دهان بسیار ساده و بدون درد می باشد

معایب مینی اسکرو:

لق شدن مینی اسکرو یکی از معایب آن می باشد، اگرچه می توان با انتخاب مینی اسکرو با طول و قطر مناسب و همچنین انتخاب محل و زاویه مناسب قرار دادن مینی اسکرو بر این مشکل فایق آمد.

 

اختراع دکتر جمیلیان:

برخی از روشهای مرسوم در درمان عقب ماندگی فک بالا استفاده از Face mask و  Reverse chin cupمی باشد. گزارشات متعددی مبنی بر مشکلات استفاده از دستگاههای خارج دهانی وجود دارد. بزرگ بودن این دستگاه ها سبب می شود که کودکان به خوبی از آنها استفاده نکنند و یا مورد تمسخر دیگران واقع شوند همچنین کاربرد دستگاه خارج دهانی بخصوص در کودکانی که از عینک استفاده می کنند ، مشکل را مضاعف می نماید . این مشکل بخصوص در فصول گرم سال به علت تعریق در محل چانه بند زیادتر است و باعث عدم همکاری بیمار می گردد . عدم استفاده از دستگاههای خارج دهانی باعث شکست درمان می شود و در نتیجه فک بالای عقب مانده بیمار تصحیح نمی گردد که سلامت و زیبایی بیمار به مخاطره می افتد . عوارض شناخته شده عدم درمان در گام اول برای متخصص ارتودنسی و سپس برای بیمار و جامعه مخاطره آمیز است و مهمتر از آن اینکه باعث بی اعتمادی نسبت به خدمات دندانپزشکی می گردد .

بدین منظور دکتر عبدالرضا جمیلیان تحقیقاتی را در این زمینه آغاز نمود که به لطف خدا موفق به کشف روشی نوین در درمان کمبود رشد فک بالا بدون نیاز به استفاده از دستگاه های خارج دهانی شدند. در این روش فک بالای بیمار توسط مینی اسکرو miniscrew به همراه کش های الاستیک کلاس 3 به جلو آورده می شود. این روش در سازمان ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده است و در سمینارهای بین المللی متعددی مطرح شده و مورد تایید قرار گرفته است.

مینی اسکر

این روش در قالب یک طرح تحقیقاتی مصوب در دانشگاه مورد تایید قرار گرفت و همچنین در ژورنال های معتبر بین المللی به صورت مقاله به چاپ رسید. این مقالات را به زبان انگلیسی می توانید در PubMed مشاهده نمایید.

1- Jamilian A, Showkatbakhsh R .Treatment of maxillary deficiency by miniscrew implants – a case report. Journal of Orthodontics 2010; 37, 56–61

 

2- Jamilian A, Haraji A, Showkatbakhsh R, Valaee N. The Effects of Miniscrew with Class III Traction in Growing Patients with Maxillary Deficiency. International Journal of Orthodontics 2011; 22(1), 25–30

 

 رزرو آنلااین وقت ارتودنسی ، ارتودنسی رایگان
منوی دسترسی