facebook link english language persian language

تهران . خیابان ولی عصر ، بالاتر از چهار راه پارک وی ، خیابان مقدس اردبیلی ، خیابان پسیان ، پلاک ۱۴ طبقه ۵ واحد ۵۵ کد پستی ۱۹۸۶۹۴۴۷۶۸

ارتودنسی سرامیکیارتودنسی سرامیکی


معمولاً برای ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها از براکت های فلزی استفاده می کنند. ولی این براکت ها به دلیل اینکه نمای زیبایی به دندان ها نمی دهند برای بسیاری افراد مخصوصاً جوانان و کسانی که شغل های خاصی دارند، ناخوشایند می باشند. به همین منظور براکت هایی همرنگ دندان ها ساختند که عملکردی مشابه براکت های فلزی دارند و از سرامیک ساخته شده اند.  

ارتودنسی،ارتودنتیست،ارتودنسی سرامیکی،براکت سرامیکی

معرفی براکت های سرامیکی

این نوع براکت ها از مواد کامپوزیتی و آلیاژهای سرامیکی ساخته می شوند. و مواد کامپوزیتی به کار رفته در آن مشابه همان موادی می باشد که برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. این براکت ها به دلیل شبیه بودن به دندان ها و همرنگی با آن حتی از فاصله یک متری هم قابل دیدن نیستند.  

ارتودنسی،ارتودنتیست،ارتودنسی سرامیکی

مزیت های براکت سرامیکی

اصلی ترین مزیت این نوع از براکت ها همرنگ بودن آن با دندان ها و دیده نشدن آن ها می باشد. و برای افرادی که دندان های نامرتبی دارند و نیاز به ارتودنسی دارند و از طرفی هم نمی خواهند ظاهر زننده ای داشته باشند خیلی می تواند مفید باشد.

ارتودنسی،ارتودنتیست،ارتودنسی سرامیکی

عیب های براکت سرامیکی

براکت های سرامیکی به دلیل جنس شکننده ای که دارند نسبت به براکت های فلزی در برابر ضربه تحمل کمتری دارند و راحت تر می شکنند. همچنین اندازه این نوع از براکت ها نسبت به نوع فلزی بزرگتر می باشد و مقداری هم تیزتر و زبرتر هستند که این امر می تواند باعث آزار شما شود، البته بعد از چند روز به آن عادت خواهید کرد.

طول درمان با براکت های سرامیکی نسبت به نوع فلزی آن، اندکی بیشتر است. به خاطر اینکه ارتودنتیست برای کاهش ریسک شکستن سرامیک ها مجبور است در طول درمان، نیروی کمتری را روی آن ها اعمال کند. همچنین به دلیل اینکه جنس این براکت های سرامیکی از مینای دندان محکم تر است، برخورد و تماس دندان ها با آن ممکن است باعث ساییدگی آن ها شود.

در ارتودنسی سرامیکی برای زیبایی کار از کش های به رنگ سفید یا شفاف استفاده می شود. و این کش ها ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهند البته اگر زیاد چای یا قهوه مصرف نکنید، اتفاق خاصی نمی افتد. زیرا این کش ها هر یک ماه یک بار توسط ارتودنتیست تعویض می شوند.

یکی دیگر از عیب های استفاده از براکت های سرامیکی این است که برداشتن آنها از روی دندان نسبت به نوع فلزی، سخت تر و مشکل تر می باشد. زیرا جنس براکت های سرامیکی به بافت مینای دندان نزدیکتر است و به همین منظور قدرت اتصال محکمتری دارند. هزینه ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی معمولی نسبتاً بیشتر است چونکه در این نوع، ارتودنتیست زحمت بیشتری می کشد و جلسات بیشتری را باید صرف این کار کند. رزرو آنلااین وقت ارتودنسی ، ارتودنسی رایگان

نظر کاربران دیگر درباره این مطلب
شما نیز در مورد این مطلب نظری دارید؟ نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید...
   
منوی دسترسی