مقالات عمومی ارتودنسی

بهترین سن برای ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی

درمان ارتودنسی یکی از درمان‌های بلندمدت دندانپزشکی است که بین 6 الی 24 ماه به طول می‌انجامد. بعد از دوران کودکی و بلوغ با توجه به رشد و شکل‌گیری استخوان‌ها طول دوره درمان بیشتر و همچنین انجام درمان ارتودنسی دشوارتر می‌شود از این‌رو بهترین زمان برای انجام ارتودنسی دندان سنین پایین و دوران کودکی است.

با توجه به تحقیقات انجام شده، بهترین سن برای تخستین جلسه مشاوره ارتودنسی برای شناسایی فرصت‌های درمان و پیشگیری 7 سالگی است. متخصص ارتودنسی دندان بسیاری از ناهنجاری‌های دندان و فک را در این سن می‌تواند سریع‌تر شناسایی نماید. شاید برخی درمان‌ها را در این سن نتوان شروع کرد اما می‌توان اقدامات پیشگیرانه برای بروز یا کاهش اثرات ناهنجاری‌های فک و دندان در آینده را سریع‌تر انجام داد.

یکی از مهمترین کاربردهای ارتودنسی دندان اصلاح طرح لبخند و مرتب‌سازی دندان‌ها می‌باشد تا علاوه بر تضمین سلامت دهان و دندان، ظاهری زیبا را برای مراجعه کننده تضمین نماید. به طور مثال ناهنجاری‌هایی از قبیل پیش و پس بودن دندان های جلویی، جلو و عقبی فک و عدم تناسب بین فک و صورت ضرورت آغاز درمان ارتودنسی دندان را مورد تایید قرار می‌دهد.

بهترین سن ارتودنسی

روش درمان ارتودنسی دندان باید به صورت پیشگیرانه و زودتر در سنین 6 الی 7 سالگی شروع شود، زیرا در این سن فک و دندان در حال رشد است و به صورت بهتری می‌توان اقدام به مرتب‌سازی، اصلاح کجی و نافرمی دندان‌ها نمود. در این سنین بهبود موقعیت و فضاسازی مناسب برای رویش دندان‌ها بهتر صورت می‌گیرد. البته در هر سنی درمان ارتودنسی دندان انجام می‌گیرد اما هر چه سن مراجعه کننده پایین‌تر باشد، دوره درمان و هزینه ارتودنسی دندان کاهش یافته و اصلاح وضعیت سلامت دندان‌ها و فک با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

بنابراین اگر سن درمان مناسب بوده و روش های پیشگیری مناسب باشد اقدامات لازم درمانی انجام خواهد شد اما اگر هنوز برای درمان زود باشد درمان با تاخیر انجام خواهد شد اما باز هم درمان برای ارتودنسی دندان دیر نخواهد بود. در واقع در این سن ملاحظات مرتبط با مشکلات دندان و فک بیمار به اطلاع والدین خواهد رسید و می توان در این سنین درمان‌های محدودی را نیز آغاز نمود و درمان های به موقع و پیش بینی شده را در زمان مناسب انجام داد.

زمان شروع دوره درمانی ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری (نامرتبی یا ناهماهنگی) برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال افرادی که فک بالای آنها از موقعیت طبیعی جلوتر باشد یا برعکس، باید ارتودنسی دندان را قبل از دوران بلوغ آغاز نمایند چون می‌توان رشد فکی را در این سنین در موقعیت مناسب سوق داد. به عبارت دیگر در سن 11 سالگی پسرها و در سن 9 سالگی دخترها می توانند برای درمان ارتودنسی دندان اقدام نمایند.

بهترین سن ارتودنسی

از دگر سو، برای برطرف کردن مشکلات مرتبط با ناهنجاری‌های دندان، بهترین زمان سن 12 سالگی است اما محدوده سنی مشخصی وجود ندارد. در بازه سنی 11 الی 12 سال به دلیل اینکه بیشتر دندان‌های شیری افتاده اند و بیشتر دندان های دائمی فرد (به استثناء دندان عقل و آسیای بزرگ) درآمده‌اند، می‌تواند با توجه به طول درمان و پیچیدگی آن از بروز ناهنجاری‌های شدیدتر با معاینه ارتودنسی مناسب جلوگیری نمود و به اصلاح ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی پرداخت.

در این بین ناهنجاری‌های فک و صورت بسیار شدید که در دوران کودکی و سنین رشد حل نشوند می‌بایست در دوره بزرگسالی با تلفیق ارتودنسی دندان و جراحی برطرف شوند.

بهترین سن برای ارتودنسی

متاسفانه گاه به علت مراجعه با تأخیر بیمار به متخصص ارتودنسی دندان و یا مراجعه فرد به دندانپزشک عمومی فاقد مهارت و تسلط لازم در حوزه ارتودنسی مشکلات و ناهنجاری‌های استخوانی و دندانی به موقع شناسایی نشده و در زمان مناسب درمان صورت نمی‌گیرد. از اینرو برای مشاوره و معاینه اولیه و آغاز دوره درمان از سنین پایین باید به متخصص ارتودنسی با تجربه و متبحر مراجعه کرد. متخصص ارتودنسی با شناسایی تمام زوایا و جوانب رشد دندان و استخوان‌ها و بررسی مشکلات بهترین شیوه درمانی را با توجه به سن فرد ارائه می نماید.

پس از سن 30 سالگی با توجه به تحلیل استخوان در فک بهترین متخصص ارتودنسی دندان باید در انتخاب نوع درمان و شیوه درمان محافظه‌کارانه تر عمل کرده و اطلاعات کامل را با توجه به محدودیت های موجود درمانی در اختیار مراجعه کننده قرار دهد.

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *