ارتودنسی

ناهنجاری های دهان و دندان، ناهنجاری های ارتودنسی

ناهنجاری های دهان و دندان ناهنجاری های ارتودنسی

کلمه اکلوژن بر گرفته از واژه انگلیسی occlusion به معنای جفت شدگی می­باشد و به هم ترازی دندان ها و نحوه صحیح قرار گیری آن ها اشاره دارد. انحراف از حالت طبیعی قرار گیری دندان ها مال اکلوژن اطلاق می­شود. در حالت طبیعی دندان های بالا حدود 2 الی 3 میلی متر دندان های پائین را می­پوشانند و سطح رویی دندان های آسیای فک بالا بر روی دندان های آسیای فک پائین قرار می­گیرند.

مال اکلوژن مشتق دو واژه انگلیسی mal و occlusion به معنای جفت شدگی نا مناسب  می­باشد. مال اکلوژن به حالتی اشاره دارد که دندان ها به درستی تراز نبوده و در هنگام بسته شدن فک، دندان ها به طوری غیر طبیعی به هم نزدیک می­شوند. در این حالت دندان های مخالف به یکدیگر رسیده و به طرز نامناسبی جلوی یکدیگر را مسدود می­کنند.

علائم مال اکلوژن

مال اکلوژن اگر چه در اکثر مواقع مشکلی جدی و دردسر ساز برای فرد نبوده و درمان نمی طلبد، اما شیوع چشمگیری در بین مردم دارد. برخی از افراد از مال اکلوژن شدید رنج می­برند. این افراد برای رفع مشکل مال اکلوژن خود، گاهی به ارتودنسی و در موارد شدید تر به ارتوسرجی نیاز خواهند داشت.

علائم مال اکلوژن عبارتند از:

 • وجود حالت غیر طبیعی قرار گرفتن دندان ها در فرد
 • چهره غیر طبیعی
 • وجود مشکل در عمل جویدن و گاز گرفتن
 • در موارد بسیار نادری وجود مشکل در تکلم
 • تنفس از راه دهان بدون بستن لب ها
 • وجود فاصله در بین دندان ها
 • عدم همپوشانی صحیح دندان های ردیف بالا و پایین

مال اکلوژن

انواع مال اکلوژن

مال اکلوژن در سه کلاس زیر وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می­پردازیم.

 • مال اکلوژن کلاس یک

افرادی که حالت قرار گیری دندان های آن ها طبیعی است، اکلوژن نرمالی داشته و در این دسته قرار می­گیرند.

 • مال اکلوژن کلاس دو

افرادی که فک پائین کوچکی دارند و دندان هایشان نسبت به حالت عادی خیلی عقب تر قرار گرفته اند، از جلو زدگی فک بالا رنج برده و در گروه افراد مبتلا به مال اکلوژن کلاس دو قرار می­گیرند. در این وضعیت معمولا دندان ها در حالت دیپ بایت قرار دارند.

 • مال اکلوژن کلاس سه

افرادی که در این گروه قرار می­گیرند فک پائین بزرگی دارند و دندان های فک پائینشان در مقایسه با فک بالا جلوتر می­باشد. فک بالا در این گروه از افراد نسبت به حالت عادی کمی عقب تر قرار گرفته است که در اصطلاح به این حالت کراس بایت گفته می­شود.

 اختلال در فک و دندان ها بخشی از نا هنجاری های سر و صورت محسوب می­شود که اصلاح آن در کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و فشار آزار دهنده بر روی مفاصل گیج گاهی و عضلات فک را به طور چشمگیری می کاهد. این اختلالات که گاها ژنتیکی می­باشند، تغییر شکل فرد و تاثیر شدید بر زیبایی چهره وی را به دنبال دارد. ضمن این که در بعضی موارد نادر فرد مبتلا از مشکل تغذیه و تکلم رنج می­برد. در چنین مواردی فرد تنها با استفاده از جراحی ارتوگوناتیک درمان می­شود.

ناهنجاری های ارتودنسی

در بررسی سلامت هر فردی، یکی از فاکتور های مهم، سلامت دهان و دندان وی می­باشد. بسیاری از افراد از ناهنجاری های دهان و دندان نظیر انحراف فک، کجی دندان، ازدحام دندان و مواردی از این قبیل رنج می­برند. این مشکلات گاها سطحی و غیر قابل چشم پوشی بوده اما در موارد که از حد طبیعی تجاوز کنند، نیاز به درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی با تجربه امری غیر قابل انکار و ضروری است.

بی توجهی به مسئله سلامت دهان و دندان، احتمال بروز مشکل در تمام بدن و نیز چهره فرد را تشدید می­کند. از جمله پیامدهای بی توجهی به درمان ناهنجاری های دهان و دندان  از دست رفتن زیبایی لبخند فرد مبتلا می باشد. قرارگیری دندان های هر دو فک به صورت منظم و عدم بیرون زدگی فک ها، حالتی نرمال بوده و هرگونه انحراف از این حالت موجب ظهور نا هنجاری در دهان و دندان می­باشد.

ناهنجاری های ارتودنسی در دو دسته ناهنجاری های دندانی و ناهنجاری های فکی دسته بندی می­شوند. عوامل ژنتیکی، محیطی و گاها هر دو عامل در بروز این گروه از مشکلات دخیل هستند. از جمله این ناهنجاری ها می توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • جلو زدگی فک

در این حالت، دندان های جلویی به سمت بیرون دهان متمایل هستند و بدین ترتیب زیبایی لبخند و چهره فرد را تحت تاثیر مخرب قرار می­دهند. از عوامل ظهور این اختلال، مکیدن انگشت شست در زمان کودکی و نیز وراثت می­باشد.

 • انحرافات فکی

در این حالت از مشکلات دهان و دندان، دندان های جلویی فک بالا و نیز فک پائین در یک خط مرکزی قرار نمی­گیرند و همین امر قرارگیری درست دندان ها را مشکل می­سازد.

 • اوربایت دندان

دندان های پیشین فک بالا در افراد مبتلا به این اختلال، نسبت به حالت نرمال ارتفاع بیشتری دارند و همین موضوع موجب قرارگیری این دندان ها بر روی دندان های پیشین فک پائین می­گردد. اگر ارتفاع این نوع دندان ها بیش از حد باشد، زمینه فرو رفتن دندان های پیشین فک پائین در سقف دهان را فراهم می­سازد.

 • آندر بایت دندان

بیرون زدگی دندان های پیشین در فک پائین را که موجب پوشش بخشی از دندان های پیشین فک بالا می­شود، آندر بایت دندان می­گویند.

 • کراس بایت دندان

افراد مبتلا به کراس بایت دندان، از قرار گیری غیر اصولی دندان های فک بالا در جهت نامناسب بر روی دندان های فک پائین رنج می­برند. این دسته از افراد در گروه مال اکلوژن کلاس سه، قرار می­گیرند.

This browser does not support the video element.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *