اطلاعات عمومی دندانپزشکی

مکیدن انگشت

مکیدن انگشت

عادت مکیدن انگشت می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان بروز کند. علت بروز عادت مکیدن انگشت می تواند مسائل روانی و یا وجود فاصله بین دندان ها و فکین باشد. کودکان و افرادی که به هر دلیلی تنفس دهانی دارند دچار عوارضی مثل کوچک شدن فک بالا و ناهنجاری های فک و دندان می شوند. بدین ترتیب بیمار برای پر کردن این فاصله انگشت خود را به طور ناخودآگاه وارد دهان می کند.

علاوه بر ظاهر زشت این عادت، مکیدن انگشت به خصوص در کودکان عوارض فیزیکی و روانی بدی را در او بر جای خواهد گذاشت. بنابراین اگر شما و یا کودک شما به عمل مکیدن انگشت عادت دارید سعی کنید این عادت مخرب را ترک و درمان کنید. مکیدن انگشت، زبان و حتی جویدن ناخن و عادات غلط دیگری از این دست عوارض مشابهی را بر جای خواهند گذاشت

مکیدن انگشت کودکان

عوارض مکیدن انگشت بر روی دندان ها

اگر با یک متخصص ارتودنسی با تجربه در این زمینه صحبت کنید به شما خواهد گفت که تا کنون به چندین مورد از ناهنجاری های فک و دندان برخورد کرده است که همگی بر اثر مکیدن انگشت در بیمار بروز کرده است. کودکان به واسطه اسخوان های نرم و شکل پذیری که دارند بیشتر از بزرگسالان در معرض عوارض مکیدن انگشت بر روی دندان ها و دستگاه اسکلتی صورت قرار دارند.

روند آسیب به دو سبک بروز می کند. در گروه اول بدین شکل است که کودک در حین مکیدن انگشت به دندان های ردیف بالا فشاری رو به خارج و رو به جلو وارد می کند و در مقابل دندان های ردیف پایین را رو به عقب حرکت می دهد. در این وضعیت فاصله بین دو فک زیاد می شود و بین فکین فاصله می افتد و باعث اپن بایت می شود . در  اپن بایت ، فاصله ای میان دو ردیف دندان های بالا و پایین مشاهده می کنید. به طوری که دو ردیف دندان دقیقا از همان نقطه ای که انگشت مکیده می شود دیگر بر روی یکدیگر قرار نمی گیرند. از سوی دیگر با مکیدن انگشت فشار  بر روی دندان های ردیف پایین است. بدین ترتیب دندان های ردیف پایین رو به سمت عقب می رود و باعث افزایش اورجت می شود .

ناهنجاری دیگری که بر اثر مکیدن انگشت کودک رخ می دهد کوچک شدن فضای سقف دهان است. به طور معمول فضای فک بالا  بزرگ تر از فضای فک پایین است. هرچه عادت مکیدن انگشت طولانی تر می شود فضای سقف دهان کوچکتر می شود و قوس دندانی از وضعیت عادی خارج می شود. بدین ترتیب تنگی فک بالا حاصل می شود .به دنبال کوچک شدن قوس دندانی عارضه شلوغی و نامرتبی دندان ها نیز بروز خواهد کرد.

عوارض مکیدن انگشت شامل موارد زیر است

  • اپن بایت
  • اورجت افزایش یافته
  • ناهنجاری های فک و فاصله افتادن بین دو فکین
  • شلوغی و نامرتب شدن دندان ها
  • تنگی فک بالا

عوارض مکیدن انگشت

درمان مکیدن انگشت در کودکان و بزرگسالان

به طور معمول عادت مخرب مکیدن انگشت ریشه روانی دارد اما متخصصین در حیطه دندانپزشکی و ارتودنسی پیشنهاداتی در این زمینه ارائه می کنند و برای موارد حادتر درمان مکیدن انگشت می توانید از یک مشاور روانشناس کمک بگیرید.

روانشناسان معتقدند تا سن 4 یا 5 سالگی نباید به کودک اجباری بابت ترک عادت مکیدن انگشت وارد کنید. در غیر این صورت ممکن است آسیب جدی روانی متوجه کودک شود. اما پس از این سن چه کنیم؟ ابتدا به زبان ساده با کودک خود صحبت کنید و او را متوجه کنید که این عادت رفتار مناسبی نیست و سعی کند این کار را انجام ندهد. اگر نتوانستید کودک خود را قانع کنید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در اکثر مواقع دیده شده کودکان صحبت های ارتودنتیست را می پذیرند و مکیدن انگشت را ترک می کنند.

اگر باز هم نتیجه ای از صحبت کردن نگرفتید متخصص ارتودنسی یک دستگاه ساده داخل دهانی به کودک شما می دهد. هر بار که کودک دست خود را داخل دهان می کند انگشت او با سیم های دستگاه ارتودنسی برخورد می کند و دست خود را عقب می کشد. این دستگاه برای کودکان بالای 5 سال تجویز می شود. با مراجعه به موقع در بین سنین 5 تا 8 سالگی می توانید با هزینه ای کم و تنها با استفاده از یک دستگاه ساده ارتودنسی از بروز عوارض مکیدن انگشت و درمان ناهنجاری های ناشی از مکیدن انگشت جلوگیری کنید.

درمان عوارض مکیدن انگشت

یک درمان ارتودنسی موفق بر پایه پیدا کردن علت ناهنجاری است. اگر متخصص ارتودنسی علت دقیق ناهنجاری را پیدا کند و در صدد رفع آن برآید مسلما ناهنجاری بازگشت نخواهد داشت. درمان ارتودنسی کودکان مبتلا به عادت مکیدن انگشت و درمان عوارض آن در سنین پایین 1 الی 1.5 سال به طول می انجامد. و به راحتی با یک دستگاه ساده ارتودنسی مشکل درمان می شود اما در بزرگسالان این مدت زمان افزایش می یابد و برای درمان قطعی آنها عمل جراحی مورد نیاز است.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.