دندان پزشکی ترمیمی

مراقبت هاي بعد از كشيدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

روزانه بسیاری از بیماران مجبور به کشیدن دندان خود می شوند، در نتیجه مراقبت های بعد از کشیدن دندان بسیار حائز اهمیت است. به توصیه های زیر عمل کنید تا هرچه سریعتر محل دندان کشیده شده بهبود یابد و دوره نقاهت کوتاه و بی دردسری را تجربه کنید. این مراقبت ها به دو دسته مراقبت های اولیه که طی 24 ساعت اولیه انجام می شود و مراقبت های عمومی تا بهبودی کامل تقسیم می شوند.

مراقبت های روز اول کشیدن دندان

تكه گاز گذاشته شده بر محل دندان كشيده شده را به مدت حداقل نيم ساعت با فشار ملايم فك در دهان نگهداريد. گاز استریل در ناحیه جراحی شده را تا 4  ساعت محکم با دندانهایتان فشار دهید. بعد گاز را به آرامی برداشته ، دهان را با آب سرد بشوئید و آبمیوه خنک یا بستنی میل کنید.  سعی کنید شب اول و مخصوصا در 4 ساعت اول بعداز جراحی و کشیدن دندان کمتر صحبت کنید. شب اول آن ناحيه مسواك نشود. جهت بهداشت دهان و دندان از روز دوم با آب و نمك رقيق ولرم و يا محلول شستشوي نمكي روزانه چند بار دهان را به آرامي و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهيد.  از فردای کشیدن دندان مسواک کل دهان به غیر از ناحیه جراحی شده انجام می شود. همچنین از فردای کشیدن دندان از دهانشویه کلر هگزیدین و بنزیدامین را هر هشت ساعت یکبار استفاده نمائید. می توانید محل جراحی شده را با سرنگ حاوی دهانشویه کلرهگزیدین با فشار آرام بشوئید.

توجه داشته باشيد به علت طولاني بودن زمان بي حسي (معمولاً 4-3 ساعت) و بي حس بودن بافت هاي نرم اطراف دندان، لب، گونه يا زبان گاز گرفته نشود.

در صورت عارض شدن خونريزي در منزل، يك تكه گاز استريل مرطوب شده را بر روي محل دندان كشيده شده گذاشته و با فشار ملايم دهان را ببنديد و ضمناً از بيرون دهان، كمپرس سرد (كيسه يخ) نمائيد. در صورتي كه خونريزي شديد و غير قابل كنترل باشد به كلينيك مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب نمائيد.

در صورت عارض شدن درد از استامينوفن استفاده نمائيد و از مصرف داروهاي مسكن ضد التهابي مثل آسپرين و بروفن به علت اينكه خاصيت ضدانعقادي دارند، خودداري نمائيد. اگر احساس کردید بخیه ها باز شده اند ، مشکلی به وجود نخواهد آمد. بیست و چهار ساعت کیسه یخ روی صورت به مدت ده دقیقه و فواصل زمانی ده دقیقه بگذارید. اگر داروهای دیگری به جهت مشکلات پزشکی دیگر مصرف میکنید طبق رژیم قبلی ادامه دهید.

از زمان کشیدن دندان تا دو روز از انجام کارهای سنگین و پایین انداختن سر خودداری کنید. همچنین از مصرف غذا های داغ خودداری نموده ، غذاهای سرد یا ولرم میل کنید. به علاوه از انجام نرمش ، ورزش و رفتن به استخر یا سونا خودداری کنید. دقت کنید هنگام خواب سر خود را کمی بالاتر قرار دهید.

حتما وعده های غذایی خوب و مغذی و نیز بین وعده های مقوی و مایعات زیاد استفاده نمائید. بهتر است غذای مصرفی نرم باشد و از چیپس و آجیل و مواد مشابه استفاده نشود. سعی کنید با زبانتان محل جراحی را لمس نکنید و با بخیه ها تماس نداشته باشید.

داروهای خود را طبق دستور متخصص  و دقیقا راس ساعت میل کنید.

مراقبت های کشیدن دندان تا بهبودی کامل

از میك زدن و خالي نمودن مكرر آب دهان خودداري كنيد. از خوردن اغذيه سفت و نوشيدني هاي داغ اجتناب نمائيد. بعد از کشیدن دندان از كشيدن سيگار و پيپ و استفاده از ني براي نوشيدن مايعات تا چند روز خودداري نمائيد.

خروج و نشست مقداري خونابه از محل دندان كشيده شده به مدت 2-1 روز طبيعي بوده ونيازي به ويزيت دندانپزشكي ندارد. در صورت بروز تورم و عفونت با كلينيك تماس بگيريد.

گاهي اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان كشيده شده، عارضه اي بوجود مي آيد كه اصطلاحاً دراي ساكت (حفره خشك) ناميده مي شود. اين عارضه درد نسبتاً شديدي داشته و بعد از 3-2 روز بوجود مي آيد. در صورت بروز آن به كلينيك مراجعه نمائيد. دهان تا چند روز بعد از كشيدن دندان بد طعم بوده و بوي نامطبوعي دارد كه طبيعي بوده و نشانه وجود عفونت نمی باشد.

از پس فردای کشیدن دندان کمپرس گرم و مرطوب روی صورت به مدت بیست دقیقه و فواصل زمانی بیست دقیقه بگذارید. زیرا امکان تورم صورت و کبود شدن آن وجود دارد ، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع می گردد. احتمال محدودیت باز شدن دهان وجود دارد، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع می گردد. تا حدود یک هفته بوی دهان شما مطلوب نخواهد بود و امکان احساس طعم بد وجوددارد.

اگر بخیه دارید جهت برداشتن بخیه ها یک هفته بعد از کشیدن دندان مراجعه نمایید.

دلایل مهم که باعث کشیدن دندانها می شود

پوسیدگی وسیع، شکستگی دندان ( تاج و ریشه)، ارتودنسی، ساخت پروتز، دندانهای شیری، دندانهای نهفته، دلایل اقتصادی

 • خونریزی و نشت خون پس از جراحی و کشیدن بمدت چند ساعت طبیعی است. از تعویض گاز با فواصل کوتاهتر از ۱۵ دقیقه خودداری کنید و در صورت ادامه خونریزی با مطب تماس بگیرید.
 • از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری کنید از فردای همان روز با آب نمک رقیق و یا دهانشویه ای که تجویز می شود دهان خود را غرغره کنید. از مسواک زدن در سمت دندان کشیده شده تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.
 • تورم و درد از عوارض قابل انتظار بعد از جراحی است در صورت ادامه و بیشتر شدن تورم و درد و بدبو شدن دهان با مطب تماس بگیرید.
 • از کشیدن سیگار حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی دندان خودداری کنید.
 • چنانچه دندانپزشک قبل یا بعد از کشیدن دندان برایتان دارو تجویز کرد حتماً آن را مرتب و منظم مصرف کنید
 • چنانچه سابقه بیماری یا ناراحتی خاصی دارید حتماً قبل از کشیدن به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا تدابیر لازم اندیشیده شود.
 • در کودکان بعلت ماندگاری بی حسی ۴ ـ ۳ ساعت بعد از کشیدن مراقب گاز گرفتگی گونه ولب توسط آنان باشید .
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

220 دیدگاه برای “مراقبت هاي بعد از كشيدن دندان

 1. Avatar مهدی گفت:

  سلام و خسته نباشید.

  من دندانم را کشیدم. بعد از 2 روز جای دندانم را نگاه میکنم میبینم که رنگی شبیه قهوه ای داره. عادیه یا باید برم درمانگاه؟

  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این رنگ طبیعی است.ولی بعد از 3 روز باید به حالت طبیعی برگردد . اگر رنگ به حالت طبیعی برنگشت و اگر در ناحیه دندان کشیده شده درد وجود دارد حتما باید به دکتر دندانپزشک مراجعه شود

 2. Avatar هنگامه گفت:

  سلام من دندونم روتازه کشیدم نمیدونم مسکن چی بخورم؟ژلوفن میتونم بخورم؟گاز روی دندون رومیتونم عوض کنم ویکی دیگه بزارم؟باتشکرازشما🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای مسکن می توانید مفنامیک اسید در موقع درد یک عدد استفاده کنید. گاز روی دندان باید دو ساعت باقی بماند و دو ساعت بعد با گاز دیگری عوض شود اگر زودتر عوض شود لخته ایجاد شده پاره می شود و خونریزی ادامه می یابد

 3. Avatar محمد حسینی گفت:

  سلام من دندونم رو دیشب کشیدم هنوز خون از دهانم میاد بعد از یک روز و ژلوفن هم می خورم میخواستم ببینم کی خونش بند میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید گاز استریل از داروخانه تهیه نمایید و به مدت 2 ساعت کامل روی ان فشار دهید خوردن ژلوفن باعث بند امدن خون نمی شود . اگر خونریزی ادامه یافت حتما به دکتر دندانپزشکی که دندان را کشیده است مراجعه نمایید

  2. Avatar سارا گفت:

   سلام اقای دکتر من سه روزه دندان عقلم راکشیدم درددرهمان ناحیه دندان عقلم و بقیه دندان های مجاورم هست هر ۴ ساعت مسکن نوافن میخورم دردش را کامل خوب نمیکند این درد تا کی ادامه دارد و واقعا تحمل ندارم .و از کجا بدونیم ک عفونت دارد یان؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بعد از کشیدن دندان عقل درد 3 الی5 روز طول می کشد. با دبدن رادیوگرافی دندان می توان عفونت را تشخیص داد.

 4. Avatar Sasan گفت:

  سلام خسته نباشید. من یه دندانم رو کشیدم و همزمان یکی رو عصب کشی کردم دیروز.دندانی که عصب کشی کردم کیست کرده ودندان بالاست و نمزاره دهنم خیلی باز بشه. خیلی ورمش زیاده به نظرتون ه داروهای استفاده کنم برای رفع کیست.. ایا از دهانه شویه هم الان استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   چون من شرایط کلینیکی و را دیو گرافی شما را ندیده ام بهتر است از دکتر متخصص ریشه خودتان که عصب کشی کرده است سوال نمایید . و اگر شما به دندانپزشک مراجعه کرده اید بهتر است به متخصص ریشه مراجعه نمایید

 5. Avatar سحر گفت:

  سلام من 3 روزه دندون عقلمو کشیدم گاز استریلی ک.دکتر گذاشت و عوض نکردم هنوز و اصلا نمیتونم.حتی صحبت کنم خیلی درد دارم دهانم باز نمیشه چیکار کنم اقای دکتر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ناحیه را تمیز کنید و دقت کنید که عفونت نکند زیرا عفونت منجر به درد می شود

 6. Avatar ناصر گفت:

  سلام اقای دکتر من تمام دندانهایم راکشیدم ولی لثه هام ورم کرده و درد شدیدی دارن یک هفته هم هست که کشیدم . چکار کنم عفونت و ورم لثه خوب بشه با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام این وضعیت طبیعی است به دستورات و مراقبتی بعد از کشیدن دندان که در بالا ذکر شده است دقت کنید

 7. Avatar علی گفت:

  سلام خسته نباشید . من دیروز دندانی که پوسیده شده بوده و یکسالی بود ک تغریبا ریخته بود ‌ کمی از تاج دندان مانده بود را گشیدم . و انتی بیوتیک برایم نوشتن امروز کم کم تا غروب جای دندانم حالت عفونت پیدا کرد .ییچزی مانند کیست سفید رنگ . به دکتر مراجع کردم با پنس خارجش کرد .گفتن من برای بسته شدن زودتره حفره چیزی گذاشتم داخلش که متوجه اسمش نشدم . بعدم گفتن انتی بیوتیک مصرف کن و اب نمک تا ده روز اینده خوب میشه . ولی الان حس میکنم دوباره داره ورم میکنه و اون کیست ایجاد میشه . این طبیعیه یا نه . الان عفونت کرده جای دندانم ؟ من چکاری باید بکنم به غیر انتی بیوتیک و اب نمک ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. جای دندان کشیده شده عفونت دارد باید انتی بیوتیک مصرف کنید و اگر تا 3ه روز خوب نشد به یک دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید و از دندان شما عکس گرفته شود

 8. Avatar مهدی گفت:

  سلام و عرض ادب و خداقوت دارم خدمت جناب آقای دکتر جمیلیان که این اطلاعات خوب رو رایگان در خدمت مردم میذارن.
  بنده خیلی استفاده کردم.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   از قدردانی شما سپاسگزارم

 9. Avatar سادی گفت:

  سلام من امروز دندونم و کشیدم و یک ساعت بعد گاز استریل دکتر و محکم برداشتم که اصلا حس کردم لثم کنده شد ، الان مدام داره خون میاد و درد میکنه چیکار کنم؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام در صورتی که خونریزی شدید است و از میزان چند قطره بیشتر است باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 10. Avatar Liana گفت:

  سلام من سه روز پیش دوتا دندون کشیدم برای ارتودنسی یکیش توش خالیه و یکیش ی چیزی مانند کیست کرم رنگ شل توشه دردم داره باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان کشیده شده رادیو گرافی تهیه شود و به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید

 11. Avatar مريم گفت:

  سلام دكتر عزيز
  من ٩ روز قبل دندون عقلمو كشيدم
  ديروز هم بخيه شو كشيدم
  جاي دندون خييييلي گوده
  چطور تميزش كنم؟ و أيا اين بسته ميشه يا هميشه همينجوري خالي ميمونه؟؟؟☹️

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. فضای دندان کشیده شده پر می شود و باید با مسواک نرم روی ان تمیز شود .

 12. Avatar زهرا گفت:

  با سلام ،من چند روز پیش دندان عقلمو کشیدم مرتب آب نمک قرقره میکنم ولی توش تمیز نمیشه و موادغذایی گیر میکنه چطور باید توشو تمیز کنم لطفا جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا روی دندان را مسواک نرم بزنید و با اب نمک رقیق ناحیه را قرقره کنید تا به صورت حدودی داخلش تمیز شود بعد از چند روز فضای خالی دندان پر می شود

 13. Avatar مهدی گفت:

  سلام دکتر
  وقتتون بخیر
  از وقتی که در اختیار عموم قرار میدهید قدردانم
  کارهای قبل و بعد از کشیدن دندان عقل چیست ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. فبل از کشیدن دندان عقل باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود و دستورات بعد از درمان برحسب موقعیت دندان عقل که خیلی عمیق یا سطحی باشد به شما در مطب گفته می شود

 14. Avatar احمد گفت:

  سلام دکتر، خسته نباشید.
  من بیست و چهار ساعت هست که دندان عقل بالا و پایینم را در یک طرف کشیده ام. سی سالم هست و تمایل به استعمال سیگار زیادی دارم. درد خاصی ندارم. از چه موقع میتوانم استفاده کنم؟ لازم به ذکر هست که یک نخ البته کاملا به آرامی و تقریبا بدون مک زدن زیادی کشیدم.
  با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام کشیدن سیگار و مواد حاوی نیکوتین ترمیم محل جراحی را به تاخیر می اندازد. تا چند روز بعد از کشیدن بخیه توسط دندانپزشک معالج توصیه می شود سیگار نکشید

 15. Avatar رضا فیاضی گفت:

  سلام آقای دکترخسته نباشید،خداخیرتون بدهدکه جواب مردم رامیدهید،آقای دکتر ببخشیدکه مزاحم شدم،من ۴۲سالمه،و من یک دندان کشیدم وسته دندان دارم که عصب کشی کردم ولی بعدازیکسال هرسه تاشوم به مرورزمان ریختندوفقط ریشه دارند،به نظرشما چیکارکنم برای دندان کشیده شده واون سه تای دیگر،ببخشیدامکانش هست خدمت شمابرسم وشما درمان کنید
  ممنونم از شما دکتردلسوز وزحمت کش خداوندبه شما وخانواده محترمتون سلامتی بدهد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. جای دندان خالی باید ایمپلنت شود و روی 3 ریشه باقی مانده را می توان با روکش ترمیم نمود . می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 16. Avatar مصطفی گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ساعت 4 دندونم رو کشیدم وساعت 7 گاز رو برداشتم اول درد نمیکرد
  الان یکم دزد میکنه
  قرص استامینیفون هم خوردم
  خیلی کم خون میاد
  فقط یکم درد داره چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای جلو گیری از خونریزی حتما باید روی گاز داده شده تا 2 ساعت دیگر فشار وارد کنید و اگر درد دارید می توانید هر 6 ساعت یک عدد استامینوفن میل نمایید.

 17. Avatar ف قادری گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دیشب ساعت 6 دندون 4 بالا رو کشیدم. دکتر گفت تا دوساعت گاز استیل رو برندار.
  دیشب تا آخرشب خونریزی داشت (خیلی نبود).
  الان متوجه شدم محل کشیدگی دندانم به اندازه ی یک نخود توده ی سفید رنگ و نرمی بوجود اومده.
  امروز نمیتونم برم دندون پزشکی.
  خیلی نگرانم. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر در محل دندان کشیده شده قسمت سفید رنگ بوجود آمده اشکالی ندارد خودبخود برطرف می شود.

 18. Avatar عاطفه گفت:

  سلام آقای دکتر.من چهار روز قبل دندان عقل فک بالا رو کشیدم. دکترم بخیه نزدن. تا دو روز خونابه داشت ولی از دیروز خوب بود. مجددا امروز خونریزی قرمز روشن داشتم که مجبور شدم خودم دوباره گاز بذارم روش. در ضمن از همون روز اول درد داشتم ودیروز متوجه تندرنس توی گونه ام شدم.خودم کوآموکسی کلاو شروع کردم. به نطرتون نیازی هست که مجدد ویزیت بشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما اگر عفونت داشته باشید باید آنتی بیوتیک مصرف کنید. اگر تب ندارید و علایم عفونت در دهان شما دیده نمی شود احتیاج به آنتی بیوتیک نیست. بهتر است از ناحیه عکس گرفته شود. اگر مشکل بعد از دو یا سه روز حل نشد به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید.

 19. Avatar ارین گفت:

  درود جناب دکتر جمیلیان . من دقیقان ۳۶ ساعت پیش سه ریشه که البته قبلا عصب کشی شده بود رو کشیدم – طی ۱۹ ساعت بصورت کامل خون لثه بند اومد . البته من از مولتی ویتامین استفاده میکنم که ویتامین کا دارد و فکر کنم به همین دلیل سریعتر خون بند اومد – ضمنن من سیگار مصرف میکنم ع- طی ۲۲ ساعت بعد از کشیدن ریشه ها سیگار مصرف نکرده بودم و بعد از بند اومدن خون مصرف کردم . ولی کاملا رعابت کردم با دستمال زخم رو پوشوندم و سیگار مصرف کردم بعد با اب نمک شستشو کردم . فعلا هم مصرف سیگارم کنترل میکنم . یکم لثه ام باد کرده نشونه ای از عفونت نیست خواستم بپرسم بخاطر فشاری که لثه اومده یا نشونه های عفونت هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید از آن ناحیه عکس گرفته شود . ورم برای عفونت می باشد. در واقع بخاطر باقی ماندن ریشه دندان عفونت دارید.

 20. Avatar حیدری گفت:

  سلام اقای دکتر سه روز هست که دندان اسیابمو کشیدم چرا الان درد دارم؟ایا این درد طبیعیه؟
  وبرای کاهش درد امشب چکار کنم؟
  جوابمو میشه زودتر بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . قائدتا بعد از سه روز نباید درد داشته باشید. مسکن هر شش ساعت یکبار میل بفرمایید. در اولین فرصت به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید. و با داشتن عکس از محل دندان میتوان اظهار نظر کرد.

 21. Avatar مصطفی گفت:

  سلام دکتر
  خسته نباشید و خدا قوت
  من ۶ روز پیش دندان ۶پایین‌راست رو که ریشش سیست داشت رو جراحی کردم و کشیدم
  درد ندارم اما لسه ی دندون جراحی شده همچنان کمی تورم داره و حساسیت نشون میده و موقع غذا خوردن اذیت میکنه
  خواستم ببینم میتونه همچنان عفونت داشته باشه یا عادیه؟!
  مچکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگه بیش از شش روز شده و شما مشکل دارید و رادیوگرافی تهیه کنید و به متخصص خودتان مراجعه کنید .

 22. Avatar Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان عقلم داره کج در میاید و به دو تا دندانهای جلویش داره فشار وارد می کنه . رفتم پیش دندانپزشک به من گفت باید بکشیش تا بقیه دندان هات کج نشه . پیش یه دندانپزشک دیگه هم رفتم میگفت میتونی بری پیش ارتودنتیست و ارتودنسی کنی . من چیکارکنم.
  پیشاپیش ممنون از جوابتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . هیچگاه نباید دندان سالم کشیده شود . با ارتودنسی حرکت رویش دندان عقل برمیگردد و فشار از روی دندان های مجاور برداشته خواهد شد. می توانید با شماره مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

 23. Avatar کامران نوری گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان عقلم پوسیده وخودش ریخته،اما بخشی از ریشه باقی مانده ودرد هم ندارد.
  آیا لازم است،بقیه ریشه کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه دندان شما سالم نباشد باعث عفونت می شود.

   1. Avatar علی گفت:

    دیروز یکی از دندونامو ساعت ۱۲ ظهر کشیدم
    مشکل داره سیگار بکشم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام بهتر است سیگار کشیده نشود. وقتی دندان کشیده می شود برای جلوگیری از خونریزی کمپرس سرد باید انجام گردد.

 24. Avatar محمد گفت:

  سلام من دندان رو دیروز کشیدم امروز خون توش لخته شده و بوی بد هم میده چی کار کنم بوی بد نده و اینکه خون لخته شده رو چی کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بعد از کشیدن دندان یک حفره ایجاد می شود که بعلت جمع شدن خون بوی بد می دهد اگر این بوی بد بیش از یک یا دو روز طول کشید به دندانپزشک معالجتون مراجعه نمایید.

 25. Avatar سونیا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۳روزه ریشه دندونم رو جراحی کردم و بخیه داره. ی سطح سفید رنگی روی لثه ایجاد شده .طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام برای معاینه به دندانپزشک معالجتون مراجعه شود.

   1. Avatar لیلا گفت:

    سلام اقای دکتر پدرم هفته پیش دندانش رو کشید و الان درد شدید داره و ورم کرده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. باید رادیو گرافی گرفته شود ممکن است ریشه دندان باقی مانده باشد.

 26. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر بعد از کشیدن دندان برای جلوگیری از خونریزی چه باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تكه گاز گذاشته شده بر محل دندان كشيده شده را به مدت حداقل نيم ساعت با فشار ملايم فك در دهان نگهداريد. از میك زدن و خالي نمودن مكرر آب دهان خودداري كنيد. از خوردن اغذيه سفت و نوشيدني هاي داغ در روز اول اجتناب نمائيد. بعد از کشیدن دندان از كشيدن سيگار و پيپ و استفاده از ني براي نوشيدن مايعات تا چند روز خودداري نمائيد.

 27. Avatar مینا گفت:

  سلام من ۵ روزه که دندان عقلم فک پایین سمت چپ رو کشیدم اما هنوز خیلی درد دارم و اگر مسکن نخورم نمیتونم دردش رو تحمل کنم. با طرف چپ نمیتونم چیزی بخورم احساس میکنم دندان بغلی خیلی درد داره. این علائم طبیعیه؟ درد تا چند روز ادامه داره؟ چه مسکنی بخورم که کمترین ضرر رو داشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سه الی پنج روز درد طبیعی می باشد ولی اگر بیشتر شد به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مراقبت هاي بعد از كشيدن دندان

 28. Avatar ali naseri گفت:

  متشکرم . استفاده کردم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   موفق باشید.

 29. Avatar مجتبی گفت:

  سلام دیروز ریشه دندانم را کشیدم همش احساس می کنم عفونت داره وارد بدنم می شود یک دفعه بدنم داغ میشه الان هم آموکسی و مترونیدازول میخورم کمی هم احساس میکنم گوشم درد میگیره دهانم هم بد مزه است و کمی سنگین نفس می کشم سابقه سینوزیت هم دارم لطفا راهنمایی کنید.سپاس از محبت شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان مربوطه عکس گرفت شاید ریشه باقی مانده باشد

 30. Avatar مریم عباسی گفت:

  سلام جناب دکتر. من تازه دندونم رو کشیدم. کسی که این کارو برام انجام داد حتی یک کلمه در مورد مراقبتهای پس از کشیدن دندان به من نگفت که من فکر میکنم باید هم در مورد مراقبت و هم پرهیزهای غذایی توصیه‌هایی میکردند. در هر صورت با استفاده از راهنمایی های شما تونستم از ناحیه صدمه دیده بخوبی مراقبت کنم و شکر خدا مشکلی نداشته باشم. خیلی ممنونم ازتون. خدا ازتون راضی باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سلامت و تندرست باشید.

 31. Avatar محمد مختار صبوحی گفت:

  تشکر از محبت و لطفتان
  سلامت باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خیلی خوشحال هستم که اطلاعات سایت برای شما مفید بوده است

 32. Avatar جوادگله گیر دبیر ریاضی گفت:

  سلام بر دکتر نازنین دکتر جمیلیان.گرچه من از بندر دیلم هستم از استان بوشهر ولی وقتی می بینم هنوز تو این مملکت انسانهای شریفی مثل جنابعالی وجود داره .به ایرانی بودنن میبالم.تندرست وپیروز باشید سایتون بر سرمریضاتون مستدام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   ممنون از لطف شما. انجام وظیفه است . خیلی خوشخالم که می بینم اطلاعات سایت من برای شما مفید بوده است و یا سوال و جواب ها باعث شده که دردی را برطرف نماید

 33. Avatar علی گفت:

  سلام و خسته نباشید ، از اینکه با حوصله ب تمام سوالات جواب میدید ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاسگزارم از حسن توجه شما .

 34. Avatar s.sn گفت:

  سلام اقای دکتر من امروز برای عصب کشی دندون بغل عقل رفته بودم .دندونم پوسیده بود دکتر عکس گرفت گفت دندون عقل داره کج درمیاد اینو بکنی بهتره عقل میاد سرجاش.منم کندم اولش حفره خونی بود بعد چندساعتم هیچ دردی ندارم و خونریزی هم ندارم اما الان که نگاه میکنم یه چیز سفیدی روش هست.طبیعیه یا برم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر درد ندارید مشکلی نیست.

 35. Avatar محسن گفت:

  من تازه دندونمو کشیدم وهیچ مشکلی هم ندارم میتونم سیگار بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان از كشيدن سيگار و پيپ و استفاده از ني براي نوشيدن مايعات تا چند روز استفاده نشود.مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک مراقبت های بعد از کشیدن دندان

  2. Avatar کیمیا گفت:

   سلام آقای دکتر وقتتون به خیر
   من چند روز پیش دندان ۶ فک پایینمو کشیدم. از طرفی یک دندان ۸ نهفته در همان سمت دارم که جای رشد در فک نداره. ولی در گرافی که دیدم دندان بزرگ و خوبی هست. سوالم از شما اینه که امکانش هست که با ارتودنسی کاری کنیم این دندان ۸ باعث کج شدن دندان ۷ نشه و این دو دندان به طور نسبی جای دندان کشیده شده رو بگیرن؟ سنم هم ۲۲ ساله.
   با تشکر فراوان

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بله، با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید تا دندان معاینه شود و راهنمایی لازم داده شود.

 36. Avatar مجید گفت:

  با درود فراوان محضر دکتر،سوالاتی داشتم؛
  ۱-آیا روند بهبودی محل دندان کشیده شده در ردیف بالا با ردیف پایین تفاوتی دارد؟
  ۲-تصمیم دارم یکی از دندانهایم را پُر کنم،عمل جرم گیری مابقی دندانها را قبل از پُر کردن انجام دهم بهتر است یا بعد از آن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر. فرقی نمی کند. برای اطلاغات بیشتر مراجعه به این دو لینک مراقبت های بعد از کشیدن دندان و جرم گیری دندان

 37. Avatar حسن گفت:

  سلام دندانم را کشیدم برای التهاب صورتم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیست و چهار ساعت کیسه یخ روی صورت به مدت ده دقیقه و فواصل زمانی ده دقیقه بگذارید. از پس فردا کمپرس گرم و مرطوب روی صورت به مدت بیست دقیقه و فواصل زمانی بیست دقیقه بگذارید. امکان تورم صورت و کبود شدن آن وجود دارد ، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع میگردد.

 38. Avatar استادی گفت:

  سلام ببخشیدمن دندونم ریشه اش عفونی بودکشیدم الان ده روزه رنگ لثه ام هم قرمز شده ورم هم داره دردش هم زیاد بردم درمانگاه میگه خوب میشه شماراهنمایی کنین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به دندانپزشک مراجعه شود تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز گردد.

 39. Avatar کوثر نظری گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز دندونم و کشیدم الان یه چیزی شبیه لخته خون توی جای دندونم هست چیکارش کنم؟عادیه یا باید به دندانپزشک مراجعه کنم ؟جاش هم کمی درد داره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالختون مراجعه کنید شاید در هنگام کشیدن از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 40. Avatar کیانا گفت:

  سلام آقای دکتر دیروز خواهرزاده من دندانش را کشیده بود . از مطالب سایت شما ما خیلی استفاده کردیم خیلی هم کاربردی بود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خوشحالم که براتون قابل استفاده بوده.موفق باشید.

 41. Avatar کاظمی گفت:

  سلام آقای دکتر. من روز سه شنبه هفته گذشته ( 5 روز قبل) دندانهای شماره 8 و 5 را کشیدم. از روز جمعه گهگاهی بخصوص بعد از خوردن غذا درد می کنه. دردش خیلی زیاد نیست ولی آزار دهنده است. در ضمن دندانپزشک هیچ دارویی تجویز نکرد شاید هم فراموش کرد. خونریزی همانروز که کشیدم قطع شد و الان نه خونریزی داره و نه خونابه و لی گهگدار درد می کنه به نظرم محل کشیدن دندانها درد می کنه. در ضمن من هنگام درد، کپسول ژلوفن مصرف می کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعداز یک هفته از کشیدن دندان درد داشتید به دندانپزشک معالجتون مراجعه شود ممکنه از ریشه دندان بافی مانده باشد.

 42. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من تقریبا ۱.۵ روزه دندونمو کشیدم ولی همچنان درد میکنه این درد کی ساکت میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معاجتون مراجعه شود تا برای شما مسکن تجویز کند.

 43. Avatar مجتبی گفت:

  خداوند خیرت بده دکتر
  درود به انسانیتت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سلامت باشید.

 44. Avatar رزا گفت:

  سلام‌آقای دکتر خسته نباشید دندان عقلم را جراحی کردم خیلی درد دارم. احساس میکنم که گلو درد دارم. طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درد بعد از جراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 45. Avatar Kourosh گفت:

  سلام من امروز دندون عقلمو کشیدم تازه گازشو بر اشتم باید دهانمو بشورم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان عقل بهتر است بطور مرتب دهان را با آب نمک شستشو دهید.

 46. Avatar نسیم گفت:

  سلام
  من یک دندونم ترمیم کردم میخواستم بدونم اگه ارتودنسی کنم بهش آسیب میرسه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام خیر مشکلی پیش نمیاید.

 47. Avatar نسیم گفت:

  ببخشید یک سوال دیگر من دندونم را کشیدم آیا میتوانم سیگار بکشم؟یا ضرر دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از کشیدن سیگار تا دو روز بعد از کشیدن دندان خودداری کرد.

 48. Avatar یاس سپید گفت:

  باسلام و تشکر از سایت خوبتان
  آقای دکتر دندان شماره 6 قسمت پایین سمت چپ را حدودا 10 سال پیش عصب کشی کردم, از کل دندان فقط دو دیواره داخلی و بیرونی و کمی دیواره پشت دندان باقی ماند و بقیه مواد دندانپزشکی شد. اونزمان به من پیشنهاد روکش نشد و منم اطلاع نداشتم و دندانم بدون روکش ماند.تقریبا سال گذشته احساس درد کردم که با مراجعه به پزشک گفتند که دندانم مقداری عفونت کرده و عصب هم کمی ناقص کشیده شده.پس از مدتی دیواره پشتی دندان ریخت, بعلت بیماری کرونا نتوانستم درمانش کنم تا اینکه چند روز پیش دیولره داخلی آن هم شکست.در رادیوگرافی مشخص شد که ریشه دندان کمی تحلیل رفته.بنظر شما بهترین روش برای درمان چنین دندانی چیست؟ کشیدن و ایمپلنت در چند ماه آینده مفید است یا روش دیگه ای رو توصیه میفرمایید؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی بررسی گردد. به متخصص ریشه باتجربه و خوب مراجعه کنید اگر ریشه سالم باشد می توان دندان را درست و سپس روکش نمایند. نگهداری از دندان خودتان بهتر از ایمپلنت می باشد.

 49. Avatar کبری گفت:

  سلام جناب دکتر مادرم امروز دندان جلویی رو کشیدن و از قبل عفونت داشت به مدت 1 هفته چرک خشکن مصرف کردن ولی موقع کشیدن دندان سر نشد و الان هم خیلی درد داره میشه راهنمایی کنید چه جوری درد و تکسین بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندانپزشک معالج برای ایشان مسکن تجویز کند.

 50. Avatar Mahsa گفت:

  سلام من تقریبا یک ساعتو نیمه دندون عقل و شماره هفتو کشیدم یک ساعت بعد دستمالو از روش برداشتم و داشت خون میومد مجدد یه دستمال دیگه گذاشتم ولی نمیدونستم گاز استریل لازم داره ممکنه عفونت کنع؟؟,دوباره دستمال اغشته به گاز استریل باید بذارم؟و اینکه دستمالو برداشتم شدیدا درد گرفت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعد از کشیدن دندان عقل دیگه خونریزی ندارید دیگه لازم نیست. شما مقاله مربوط به مراقبت های بعد از کشیدن دندان را کاملا مطالعه و رعایت کنید.

 51. Avatar HamidReza گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  بنده امروز دندان عقل بالای فک راست رو کشیدم و به من برای 2 روز دیگر برای جراحی دندان عقل پایین فک راست وقت دادند
  با توجه به این که زیر همان دندان قبلی است آیا مشکلی پیش نمیاد برای جراحی و گذاشتن گاز استریل؟ 2 روز مدت کمی نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. فقط با سمت راست سعی کنید چیزی میل نکنید . با آب نمک روزی چند بار دهان را شستشو دهید .

 52. Avatar حمید گفت:

  سلام
  جناب دکتر بنده پنج روز پیش ریشه دندان آسیابم رو پیش دکتر تجربی کشیدم موقع کشیدن خیلی درد داشت علتش رو عفونت عنوان کردند در صورتیکه اصلا درد و آبسه نداشت از فرداش سردرد و بی حالی دارم آموکسی سیلین و مترونیدازول هم مصرف میکنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از دو الی سه روز از مصرف داروها باید مشکل شما برطرف گردد.

 53. Avatar فاضل گفت:

  سلام دکتر از چه ویتامین هایی بعد از کشیدن دندان می توانم استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان می توانید از ویتامین هایی مث زینک ، ب کمپلکس، ویتامین ث استفاده کنید.

 54. Avatar ثنا گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من ۳ روزه دندونمو کشیدم خیلی دردداشتم اصلا قابل تحمل نبود رفتم دکتر گفت لخته خون بسته طبیعیه هیچ کاریش نکرد دارو هم نداد اصلا دردش ساکت نمیشه چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با سلام. بله، برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید از مسکن استفاده کنید .

 55. Avatar فاطمه گفت:

  سلام پسرم دوروز پیش دوتا از دندان هاشو با هم کشید یه ورم خیلی کوچیک داره و داخل لثه رنگ سفیدی نشون میده بنظرتون عفونت داره و باید انتی ییوتیک مصرف کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انچام گیرد تا بتوانم اظهار نظر کنم.

 56. Avatar مهرناز گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۴ تا دندان باید میکشیدم برای ارتودتسی
  ۲ تای اولی که کشیدم ازش ۵ روز میگذره الان روش دونه های سفید اومده
  با اینکه من خر روز روزی چند مرتبه سرم نمکی تو دهنم میگردونم ، نمیدونم این تغییر رنگی که داده طبیعی هست یا نه
  ممنون آقای دکتر از وقتی که میزارین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی شوید. بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد. معمولا بعد از کشیدن دندان، حای دندون یکم تغییر رنگ را دارد.

 57. Avatar وحید گفت:

  سلام اقای دکتر یک هفته هست که دندانم رو کشیدم اما جاش نیمه باز هست و بسته نمیشه و مشکل خورون غذا دارم ایا طبیعی هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 58. Avatar اسعدی گفت:

  سلام من دندون عقلم رو امروز کشیدم بعد از نیم ساعت گاز روی دندون رو عوض کردم مجدد گاز گذاشتم الان درد دارم طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در چند روز اول، نباید غذاهای جامد، قهوه، نوشابه یا نوشیدنی داغ مصرف کنید. مدت زمان بهبودی دندان های عقل، 3 تا 4 روز است، ممکن است تا یک هفته طول بکشد.با آب نمک هم غرغره کنید.مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کشیدن دندان عقل و درد

 59. Avatar tinaporyea7ilm گفت:

  سلام من دندان عقلم را کشیدم الان نزدیک 6 روز میشه ولی بی نهایت درد دارم نمیدونم چرا حتی شستشو هم دادم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شاید از ریشه دندان عقل باقی مانده است . به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 60. Avatar A.D گفت:

  با سلام . من در هنگام نخ دندون کشیدن لثه هام خونریزی میکند طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، شما مشکل لثه دلرید به متخصص لثه جهت ویزیت مراجعه شود.

 61. Avatar دانش عبدالهی گفت:

  سلام دکتر من دندان بالا قبل از عقل پوسیده بود ودرد میکرد رفتم دندانپزشکی عکس گرفتم وکشید و دندان عقلم هم گفت لقه وعفونت داره اون هم که ظاهراً سالم بود کشید الان که گاز استریل را برداشته ام زبان که میزنم مابین این دو دندان که کشیده شده تیزی استخوان حس میشود میخواستم بدونم ریشه است یا استخوان فک چون موقع کشیدن کج و راستش کرد تا در بیاد وانگاری چسبیده بود به فک من ۵۲سالمه ممنون میشم راهنماییم کنید متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.بدون معاینه نمیتوان اظهار نظرکرد.

 62. Avatar آراده گفت:

  سلام دکتر جان .من دندان عقل بالا را کشیدم با دندان آسیاب که جلوی دندان عقل است الان گاز استریل را بر داشتم زبانم به استخوان تیزی میخورد که ما بین این دو دندان کشیده شده است چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 63. Avatar محمد گفت:

  آقای دکتر من دندانم را کشیدم و سیگاری هستم تا چند روز نباید سیگار بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.از کشیدن سیگار حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از کشیدن دندان خودداری کنید.

 64. Avatar تینا قاسمی گفت:

  سلام آقای دکتر دندان 6 من عفونت کرده چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.حتما قبل از مراجعه به دندانپزشک به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک برای برطرف شدن درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید.

 65. Avatar سحر گفت:

  سلام.من بعد از کشیدن دندونم یه توده ای مثل لخته خون یا گوشت اضافه زده بیرون و نمیدونم دلیلش چیه.مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.بدون معاینه نمیتوان اظهار نظرکرد.

 66. Avatar وحید زمانی گفت:

  سلام آقای دکتر من 4روزه دندونمو کشیدم ولی هنوز درد دارم و اخساس میکنو عفونت کرده وجای دندان کشیده شده تا بالای لثه از جلو شکافته شده برای کشیدن لطففا راهنمایی کنید ممنون میشم 4روزه نمیتونم از درد بخوابم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان پزشک معالج شما باید برایتان مسکن و انتی بیوتیک تجویز کرده باشد آنها را استفاده کنید در صورت داشتن درد رادیوگرافی تهیه شود.

 67. Avatar محبت گفت:

  سلام اقای دکتر من دو روزه که دندونم رو کشیدم هم احساس درد دارم هم یه ماده سفید رنگ روی لثم رو پوشونده عفونته یعنی؟؟؟ دردش خیلی اذیتم میکنه و به گوشم زده میشه راهنماییم کنید؟ خیلی ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درد دندان هر 6 ساعت از مسکن استفاده کنید.

 68. Avatar نگین گفت:

  سلام من سه روزه دندانه آسیای دوممو کشیدم هنوزم درد میکنه این درد طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه از ریشه دندان داخل ریشه باقی مانده و باعث درد می شود. به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. با تهیه عکس تشخیص داده می شود.

 69. Avatar حوری گفت:

  سلام دکتر من دیروز دندانم را کشیده بودم . درد عجیبی داشتم . از مطالب سایت شما اطلاعات گرفتم .واقعا کارگشا بود. ممنونم🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و سلامت باشید.

 70. Avatar امیر گفت:

  سلام وقت بخیر، من دندان های پایینی سمت چپ درد میکرد ، دکتر با دیدن عکس گفت دندان عقل بالایی باعث درد است، بعد کشیدن الان ۲ روز است که باز دندان های پایینی درد دارد، چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود و رادیوگرافی تهیه شود تا علت درد تشخیص داده شود.

 71. Avatar حسن گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من یه ریشه دندونو سه روز پیش کشیدم هنوز جاش یکمی درد میکنه دندون های اطرافشم گاهی حس میکنم به خاطر فشاری که بهشون واردش شده یکم درد میگیرند ممنون میشم بهم بگید چیکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد کشیدن دندان 3 الی 4 روز طبیعیه اگر بیشتر طول کشید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 72. Avatar Mohammad.y گفت:

  درودخسته نباد
  دکترگرام، بنده3روزپیش دندان آسیابم راکشیدم منتها این درد تمامی ندارد میتونید کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با خوردن مسکن اگه بعد از سه یا چهار روز آرام نشد به دندانپزشک معالج مراجعه شود.

 73. Avatar تاینا گفت:

  سلام اقای دکترمن دو ساعت پیش دندانم را کشیدم چه مدت گاز روی دندانم باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حدودا نیم ساعت بعد از کشیدن دندان می توانید گاز را بردارید.

 74. Avatar سید جلال گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من دیروزظهر دندان پایین ۶ رو کشیدم وامروز لثه ورم کرده ودرد نسبتا شدیدی دارد حفره هم جمع شده خونریزی هم نداره دوبار روز اول ودوم بستنی خوردم جهت التیام زخم چکار کنم ورم ودرد برطرف بشه ممنون از زحمات شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما باید مسکن و در صورت لزوم باید آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد. در صورت استفاده مشکل برطرف نشده به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه شود.

 75. Avatar غزل گفت:

  سلام
  واقعا ازتون ممنونیم آقای دکتر که وقت گذاشتین و این اطلاعات رو در اختیارمون گذاشتید و پاسخگو و راهنما هستین
  امیدوارم همیشه موفق باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از لطف شما سلامت و تندرست باشید.

 76. Avatar مصطفی گفت:

  سلام جناب ممنونم میشم جواب بدین
  الان دندانم را دو ساعتی است که کشیدم . خونابه ازش میاد آیا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خارج شدن مقداري خونابه از محل دندان كشيده شده به مدت 2-1 روز طبيعي بوده ونيازي به ويزيت دندانپزشكي ندارد.

 77. Avatar فایز گفت:

  سلام خسته نباشید،من دندونم رو دو روز پیش کشیدم ولی هنوز دندونهای بغل اونی که کشیدم درد میکنه جای آمپول ورم و درد میکنه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معاینه و رادیوگرافی باید تهیه شود.

 78. Avatar زیزی گفت:

  سلام توروخدا کمکم کنید.
  امشب دندونم رو کشیدم. الان درد دارم و یکی دو ساعتم شده ک پنبه هارو برمیدارم اما همینطور خونریزی داره کم شده اما خونریزی داره و درد دارم چیکار کنم چی بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خونریزی دو ساعت بعد از کشیدن باید بند بیاید و برای درد نیز مسکن میل نمایید.

 79. Avatar Ahmad گفت:

  سلام آقای دکتر بعد از کشیدن دندان چه باید بخوریم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان می توانید از غذاهای سبک و حاوی ویتامین برای ترمیم سریعتر زخم استفاده نمایید.

 80. Avatar الهام گفت:

  من ۱۰ روز پیش دندان کشیدم، حفره اش هنوز کامل بسته نشده و هر چند وقت یکبار خونریزی کمی داره، علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نیم ساعت یا یک ساعت اول بعد از کشیدن باید گاز روی محل دتدان کشیده شده باشد. با طرفی که دندان کشیده شده چیزی میل نکنید . یکی دو روز اول طبیعیه . بهتر است معاینه شود.

 81. Avatar مهدی گفت:

  سلام جناب دکتر من دندون کاننم رو کشیدم الان ۴ روزه ولی همچنان به شدت درد دارم و روزی ۲ تا ژلوفن میخورم تا اروم بشه دردش چیکار باید کنم امکانش هست راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر سه ال چهار روز بعد از کشیدن دندان درد داشتید به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید ممکن است از ریشه دندان در محل کشیدی باقی مانده و باعث درد می شود.

 82. Avatar بهزاد گفت:

  سلام . من دندانم را دیروز کشیدم آیا می توانم غذاهای سفت بخورم یا خیر؟ مشکل و درد ندارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 24 تا 48 ساعت بعد از کشیدن دندان می شود غذاهای سفت تر را میل کنید.

 83. Avatar ولی گفت:

  سلام. آقای دکتر ممنون از مطالب خوبتون در سایت متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس.

 84. Avatar صفورا گفت:

  سلام. من 5 روزه دندونمو کشیدم ولی هنوز جایه آن درد میکند ممنون میشم بگید چیکار باید بکنم .؟⁩

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام درد بعد از 5 روز از کشیدن دندان غیر طبیعیه به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید. ممکن است از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 85. Avatar فاطم گفت:

  سلام خسته نباشین اقای دکتر من دندون عقلمو ۶روزه کشیدم ریشش خیلی بهم پیچیده بود لثه بقل دندونی که کشیدم خیلی درد میکنه جاش به حدی که نمیتونم اب دهنمو قورت بدم احساس میکنم پاره کرده من باید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازکشیدن دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از کشیدن معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 86. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر ممنون از سایت و مطالب عاالی سایت. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس

 87. Avatar نسرین حسینی گفت:

  من دو تا دندونم یکی دندون عقل و یکی هم دندون شماره ۶ از پایین رو که یه ضایعه داشت رو شنبه ۵مهر کشیدم وامروز شنبه ۱۲ مهر و من همچنان درد دارم کی قراره این درد تموم شه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نزدیک به یک هفته می شود نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه تا معاینه شود . اگر از ریشه دندان باقی بماند باعث درد می شود.

 88. Avatar ناصر گفت:

  سلام آقای دکتر، من امروز دندان پنج راست فک بالام رو که قبلا خراب شده بود و شکسته بود رو کشیدم الان
  جای دندونم که حفره ایجاد شده سیاه شده خواستم ببینم پاک میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با معاینه کلینیکی می توان پاسخ دقیق را داد.

 89. Avatar فاطمه گفت:

  سلام روز شما بخیر، دو و نیم روز پیش بنده دندون ششم رو که عصب کشیش ناقص شده بود بنا به توصیه چند متخص جراحی کردم و کشیدم، دکتر آموکسی سیلین هم تجویز کردن تا یه هفته و دارم 8 ساعتی یه بار مصرف میکنم، کمی قبل جای دندون رو نگاه کردم خوب بود فقط یه گوشه یه مقداری یه لکه ی چرکی داشت اما الان درد خاصی ندارم، میخواستم بدونم آيا با مصرف وجود آنتي بیوتیک از ابتدا باز هم امکان داره این لکه-کیست کوچولو به عفونت تبدیل شه? نگرانم
  خیلی متشکر که وقت میزارید برای مردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از چند روز برای معاینه به متخصص معالج مراجعه کنید یا اگر احساس درد، ناراحتی یا عفونت داشتید مراجعه کنید.

 90. Avatar امیر گفت:

  سلام اگه ریشه دارای کیست و عفونت باشه
  دندان باید کشیده بشه یا درمان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریشه دندانی که کیست داشته باشد. اگر عفونت زیاد شده باشد و ریشه از بین رفته باشد متاسفانه دندان باید کشیده شود. مراجعه به این دو لینک کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 91. Avatar معصومه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین. من روز سه شنبه دندون عقلموکشیدم خیلی درد دارم. و نمیتونم تحمل کنم.الان کمی بهترم ولی بازم احساس درد دارم. ونمیتونم دهنموبازکنم.
  بعدکشیدن دندان ب دندون پزشک مراجعه کردم. ولی بهم گفت چیزی نیست. و چیزیت نیست خیلی بدباهام برخوردکرد.
  الان نگرانم قراره 9ابان امتحان بدم خیلی از برنامم عقب افتادم. 3 روزه من خوابیدم.
  استامیوفن ایناهم استفاده میکنم ولی الان دوباره دردش شدیدشده چکارکنم واقعا ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دهانتان را با آب نمک شتشو دهید اگر بیشتر از سه تا چهار روز درد ادامه داشت به دکتر معالج خود مراجعه کنید. ممکنه از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 92. Avatar Marzi گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک هفته اس دندونی ک عصب کشی شده بود رو کشیدم و دندونم ب سختی دراومد و الان درد خیلی شدیدی دارم ایا طبیعیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا مشخص شود که هنگام کشیدن دندان کل ریشه خارج شده باشد.

 93. Avatar امینی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت استاد ارجمند
  ممنون که اینقدر با حوصله پاسخگوی سِوالات هستید
  خدا خیرتان بدهد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود

 94. Avatar F.A گفت:

  سلام.
  اگر دندان دچار عفونت ریشه بوده باشه و علاوه بر درد شدید، تورم تا حدی باشه که حتی در زیر صورت هم مشخص باشه و بعد دندان رو با وجود همه این شرایط بکشیم، برای از بین بردن عفونت موجود باید چی کار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیک باید استفاده شود بعد دندان را می کشند.

 95. Avatar محمد گفت:

  سللم من امروزصبح دندونم روکشیدم الان بدجوردردداره ویه چیزسفیدمثل استخوان توش هست نمیدونم چیه چی استفاده کنم خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مسکن میل کنید و محل دندان کشیده شده را دستکاری نکنید.

 96. Avatar بهروز گفت:

  سلام خسته نباشید
  دکتر من سه روز پیش دوندون آسیابی را کشیدم ولی اصلا از دردش کم نشده چیکار باید بکنم هرچی هم مسکن میخورم اصلا از دردش کم نمیشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بیشتر از سه الی چهار روز طول کشید به دندانپزشک معالج مراجعه کنید تا معاینه شود.

 97. Avatar کیمیا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من سه روز پیش دندان۶ سمت راست پایین را با جراحی کشیدم. دردندارم ولی به آن که نگاه میکنم سطح کرمی رنگ دارد. دارم آنتی بیوتیک مصرف میکنم. میخواستم ببینم طبیعی هست یا خیر؟
  و اینکه محل کشیدن دندان را از کی میتوانم مسواک بزنم؟
  فعلا بقیه را مسواک میزنم و از دهانشویه استفاده میکنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیک را که دندانپزشک معالج برای شما تجویز کرده را میل کنید و از روز اول می توانستید مسواک بزنید و به آن ناحیه مسواک نرم بزنید.

   1. Avatar کیمیا گفت:

    ممنون از پاسخگویی شما🌺

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس

 98. Avatar سید مهدی هاشمی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان عقلم رو ۴ ساعت پیش کشیدم ولی همچنان بشدت دهانم پر از خون شده چند بار گاز استریل عوض کردم ولی باز خونریزیش تموم نشده نمیتونم اب دهان و لین خونریزی رو قورت بدم مجبورم از دهانم خارج کنم این خونریزی چه تایمی متوقف میشود با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت خونريزي در منزل بعد از کشیدن دندان عقل، يك گاز استريل را بر روي محل دندان گذاشته و آرام دهان را ببنديد و از بيرون دهان، كمپرس سرد (كيسه يخ) نمائيد. در صورتي كه خونريزي شديد و غير قابل كنترل بود به كلينيك مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد خانگی دیگر خودداری کنید.

 99. Avatar الناز گفت:

  سلام خسته نباشید من ۴روزپیش۲تا ازدندونامو کشیدم ولی دردش تموم نشده انتی بیوتیک و ژلوفن سبز رنگ هم استفاده میکنم هر۸ساعت ولی دردمو کم میکنه بازم شروع میشه تاکی ادامه داره درد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بهتر است جهت معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه کنید. گاهی باقی ماندن ریشه دندان می تواند سبب درد شود.

 100. Avatar یلدا گفت:

  سلام من یه دونه دندان تازه امروز کشیدم ولی هم درد میکنه و هم خونریزی داره ایا باید چه چیزی بخورم که خوب باشه مثلا خوردن چایی خوب است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان باید از غذاهای نرم سرد یا ولرم استفاده کنید و نوشیدنی و چای سرد میل شود.

 101. Avatar samira گفت:

  با عرض سلام خدمت شما اقای دکتر من نه روز پیش دوتا دندان که قابل ترمیم نبودن کشیدم متاسفانه هنوز درد دید دارم و مسکن 8 ساعتی می خورم؟ چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از نه روز از کشیدن دندان، شما هنوز درد دارید غیر طبیعی است. بهتر است به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه کنید. گاهی می تواند درد بخاطر باقی ماندن ریشه دندان در زمان کشیدن دندان باشد.

 102. Avatar مهدیه صادقی گفت:

  سلام من دندون عقلمو ۵ روز پیش کشیدم هنوز درد داره دوتا دندون جلوترشم درد داره خیلی میترسم نکنه اتفاقی برای دندون دیگم افتاده باشه چیکار کنم؟این طبیعیه دردش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 3 الی 5 روز بعد از کشیدن دندان عقل درد طبیعیه ولی اگر درد بیشتر ادامه داشت نزد دندانپزشک معالج مراجعه نمایید. گاهی ریشه باقی مانده باعث درد میشود.

 103. Avatar مژگان گفت:

  سلام وقت بخیر من دندون عقل بالا و پایین سمت چپ فکمو همزمان کشیدم بالا هیچ مشکلی نداره ولی پایین رو ناحیه ی کانال عصب بوده الان بعد از سه روز هنوز خونریزی و درد دارم و صورتم کاملا ورم داره دارو و دهان شویه مرتب استفاده میکنم ولی فرقی نکرده .چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . از یک گاز استریل و کمپرس سرد برای بند آمدن خونریزی استفاده کنید. در صورتي كه خونريزي زیاد باشد به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع خودداری کنید.

 104. Avatar امر حسام گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود 4 روز است که دندان 6 پایینم را کشیدم و البته آقای دکتر بخیه هم زدند ایشان تاکید زیادی به تشکیل لخته برروی محل دندان داشتند امروز که نگاه کردم هیچ لخته خونی در محل نیست و فقط استخوان فکم و بخیه ها قابل مشاهده است , درد و نارحتی هم ندارم آیا این امر طبیعی است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل دندان شش که کشیده شده درد و خونریزی ندارد مشکلی نیست .

 105. Avatar توحید گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من دندان بالایی خودم رو که از فک جلو حساب کنید 4 تا بشماریم بعدی میشه 5 اون رو کشیدم باا سختی هم کشیده شد خیلی محکم و سفت بود ریشه دندان من از دیروز که کشیدم تا الان حسابی اذیت شدم و درد و تورم داره همام طرف صورتم که دندان کشیدم دارم آنتی بیوتیک استفاده میکنم تا کی این درد را دارم و ورم از بین می‌رود بیشتر ولی درد کلافه ام کرده بهم بگین راهنمایی کنید من رو چکار کنم جناب دکتر جمیلیان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. برای درد باید مسکن استفاده کنید. آنتی بیوتیک را بصورت خودسرانه میل نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *