اطلاعات عمومی دندانپزشکی, مقالات

عوارض درآوردن دندان عقل

عوارض در آوردن دندان عقل

دندان‌های نهفته Impacted Teeth دندانهایی هستند که دیگر توان رویش ندارند. این قبیل دندان‌ها ممکن است به ضایعات خطرناکی تبدیل شوند. معمولا اگر دندان عقل یا مولر سوم تا سن ۲۱، ۲۲ سالگی رویش پیدا نکرد دیگر رویش نخواهد یافت. این دندان‌ها باید حتما با روش جراحی خارج شوند و بهتر است این کار تا سن زیر ۳۰ سالگی انجام شود چون از ۱۷، ۱۸ تا ۳۰ فرایند التیام زخم سریع‌تر و بهتر صورت می گیرد. . بیمار توان بدنی بیشتری دارد و عوارض و خطرات جراحی کمتر خواهد بود. فرض کنید ما یک بیمار مسن داریم که ممکن است مشکلات قلبی، فشار خون، دیابت و غیره داشته باشد، استخوانش ضعیف‌تر است و زخم‌هایش دیر‌تر خوب می‌شوند. جراحی یک سری عوارض کوتاه مدت مثل تورم، کبودی و درد دارد که به مرور برطرف می‌شوند. یکی از عوارض مهم در جراحی دندان مولر سوم یا عقل پایین آسیب دیدن عصب فک پایین یا عصب زبان Lingual nerve است.

در این حالت ممکن است به دلیل مجاورت ریشه دندان عقل با این اعصاب، لب یا نوک زبان بیمار دچار بی‌حسی شود. البته معمولا دندانپزشک قبل از جراحی احتمال وقوع چنین حالتی را با بیمار در میان می‌گذارد. به هرحال اگر آسیب دیدگی عصب شدید نباشد این شرایط معمولا از چند روز تا چند هفته بهبود می‌یابد. آسیب دیدگی‌های شدید دیر‌تر بهبود می‌یابند و ممکن است حس لب بیمار مثل روز اول نشود ولی معمولا بیمار به آن عادت خواهد کرد. عمده جراحی دندان‌های عقل در مطب و با بی‌حسی موضعی قابل انجام است اما اگر شرایط پزشکی بیمار اجازه ندهد یا وضعیت دندان‌های نهفته خیلی پیچیده باشد می‌توان در اتاق عمل بیمارستان این جراحی را انجام داد. در این صورت معمولا همه دندان‌های عقل نهفته در یک جلسه و همزمان با هم خارج می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از خارج کردن دندان عقل

بیمار باید تا چند ساعت بعد از جراحی غذاهای نرم و خنک بخورد. تا ۴۸ ساعت از کشیدن سیگار خودداری کند، در ۲۴ ساعت اول کارهای سنگین بدنی انجام ندهد چون احتمال خونریزی یا باز شدن بخیه‌ها وجود دارد، با دهانشویه تجویز شده دهان را شستشو دهد، داروهای تجویز شده را سر ساعت مصرف کند، با بخیه‌ها بازی نکند. بازی کردن با بخیه ها باعث باز شدن انها مس شود. ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی کمپرس یخ و ۲۴ ساعت دوم بعد از جراحی کمپرس گرما برای کاهش تورم بعد از جراحی توصیه می شود.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.